Co musíte ráno vědět (25. června)
|

Co musíte ráno vědět (25. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak dopadlo měnověpolitické zasedání ČNB, co si myslí analytici o růstu důvěry v ekonomiku a proč je letos den daňové svobody tak pozdě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu klesly o více než 2 %, investoři sledují nárůst počtu lidí nakažených koronavirem

Akcie ve Spojených státech výrazně oslabily a vykázaly nejhlubší jednodenní propad za téměř dva týdny. Na burzovní kurzy tlačily hlavně zprávy o nárůstu počtu lidí nakažených nemocí COVID-19, které obnovují obavy z další vlny uzávěrek, a také zhoršený výhled globální ekonomiky. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 2,72 % na 25 445,94 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,59 % na 3 050,33 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,19 % na 9 909,17 bodu. Index volatility VIX narostl o 7,87 % na 33,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 0,679 %. Ceny ropy se snížily o zhruba 6 %, klesly ale i ceny zlata a stříbra. Nejsledovanější kryptoměny pak odepsaly přes 3 %.

Toto je jeden z nejlepších zdrojů příjmů z investic
Když investoři uvažují o diverzifikaci portfolia, zvažují nejčastěji ideální zastoupení akcií, dluhopisů, komodit a měn. U akcií by se ale měli zastavit. Ty totiž mnohdy nabízejí i "vedlejší" příjmy, jejichž význam je neprávem podceňován.

2. Evropské akcie se ve středu propadly, náladu investorů srážejí obavy z druhé vlny pandemie

Akcie v Evropě po úterním posílení ve středu opět klesly a indexy ztratily kolem tří procent. Do hledáčku investorů se po období klidu vrací rostoucí počet nakažených nemocí covid-19 ve světě. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu odepsal 2,78 % na 357,17 bodu, britský index FTSE 100 oslabil o 3,11 % na 6 123,69 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 2,92 % na 4 871,36 bodu a německý DAX skončil se ztrátou 3,43 % na 12 093,94 bodu.

Zakládá se na novou krizi řešením té současné?
Poslední krize jsme si zvykli řešit zvýšenou nabídkou nových peněz. Prakticky od začátku třetího tisíciletí nabídka peněz roste a centrální banky jako kdyby se ani neobávaly zvýšení inflace. Ovšem to, že inflace dosud nebyla problém, neznamená, že se jí nemáme obávat ani do budoucna.
Mladí býci, staří medvědi
Co mají společného Bill Gross, Sam Zell, Jeremy Grantham nebo Carl Icahn? Jsou to muži v letech, kteří za sebou mají skvělou investiční kariéru. A všichni jsou dnes velkými medvědy.

3. Pražská burza ve středu klesla, ztrácel celý finanční sektor

Pražská burza ve středu ztrácela, index PX klesl o 1,49 % na 919,31 bodu. V červených číslech skončil celý finanční sektor, nedařilo se zejména Erste Group Bank. Poklesu pražského trhu nezabránil ani jednoprocentní růst ceny akcií ČEZ.

Česko jako nejzranitelnější ekonomika (nejen) střední Evropy?
OECD nevěští Česku nic pěkného. Podle červnového výhledu této organizace bude Česko patřit do pětice koronavirovou recesí nejpostiženějších ekonomik na světě. Dopad do HDP v roce 2020 má být podle OECD viditelně vyšší než u dalších zemí v regionu, zejména Polska a Maďarska. Proč?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Evropská komise zveřejní zprávu o sentimentu v sektoru služeb a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, obchodní bilanci, finální zprávu o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a index aktivity kansaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, rozhodnutí bylo jednomyslné

Bankovní rada České národní banky na středečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů a rozhodnutí o sazbách bylo jednomyslné. Během tiskové konference Jiří Rusnok řekl, že základní scénář květnové prognózy centrální banky se do značné míry naplňuje a odpovídá mu po květnovém poklesu domácích tržních sazeb jejich předpokládaná stabilita v následujících čtvrtletích.

6. Švejnar: Česká ekonomika se letos propadne až o osm procent

Propad české ekonomiky v letošním roce bude vyšší, než se všeobecně odhaduje, a bude činit 7,5-8 % HDP, řekl Jan Švejnar, šéf Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu, který ukončil činnost 11. června, a ředitel IDEA při CERGE-EI. Pokles může být podle něj ještě hlubší v případě, že přijde druhá vlna epidemie koronaviru a omezení ekonomické aktivity. Pak by propad mohl jít do dvojciferných čísel, dodal Švejnar.

7. Podnikatelská nálada v Německu v červnu rekordně vzrostla

Podnikatelská nálada v Německu se v červnu dále zlepšovala. Její index, který sestavuje mnichovský institut Ifo, vystoupil na 86,2 bodu z květnových 79,7 bodu. Zaznamenal tak rekordní vzestup. Firmy hodnotí lépe svoji současnou situaci a výrazně se zlepšila i jejich očekávání. Německé podniky tak již vidí po koronavirové pandemii světlo na konci tunelu, řekl ve středu prezident Ifo Clemens Fuest.

8. Analytici: Důvěra v ekonomiku ukazuje na jen pomalou cestu z krize

Cesta z koronavirové krize bude podle vývoje důvěry v českou ekonomiku zřejmě jen pozvolná. Uvedli to analytici v reakci na aktuální výsledky průzkumu důvěry v hospodářství, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Konec podpůrných opatření vlády navíc koncem roku přinese podle ekonomů opětovný tlak na podnikatele.

9. MMF dále zhoršil výhled světové ekonomiky, letos čeká nově propad o 4,9 %

Mezinárodní měnový fond kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 dále zhoršil výhled vývoje globální ekonomiky. Pro letošní rok nově počítá s propadem světového HDP o 4,9 %. V dubnu čekal pokles o tři procenta, již tak nejhlubší recesi globální ekonomiky za 90 let.

10. Agentury: Lufthansa má v záloze další záchranný plán

Německá letecká společnost Lufthansa má připravený záložní plán pro případ, že by čtvrteční valná hromada neschválila vládní záchranný balík za devět miliard eur. S odkazem na zdroje z firmy o tom ve středu napsaly zahraniční agentury. Německá vláda by i podle tohoto plánu ve firmě postupně získala 20% podíl. Plán by nemuseli schvalovat ostatní akcionáři a podnik by si přišel na podobné peníze. Na Lufthansu doléhají podobně jako na celé odvětví letecké přepravy dopady koronavirové krize.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Den daňové svobody bude letos později ve všech zemích OECD

Den daňové svobody v ČR připadl letos na 24. června 2020, nejpozději za dvacet let. V mnoha zemích však bude podle odhadů Liberálního institutu ještě později. Například Francouzi si letos daňovou svobodu užijí zřejmě až v září, Finové a Belgičané asi v polovině srpna. K premiantům bude opět zřejmě patřit Jižní Korea, uvedl institut.

"Na rozdíl od jiných let letos zatím nemáme konzistentní data posbíraná podle stejné metodiky napříč státy, takže nemůžeme činit silné soudy o mezinárodním srovnání. K tomu se připočítávají problémy s odhadem vývoje v ČR. Co se hospodářského výkonu i veřejných výdajů týče, pracujeme letos s extrémně nerobustními odhady," uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Den daňové svobody v Česku připadl letos podle výpočtů Liberálního institutu právě na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem jsou ekonomické dopady současné situace kolem šíření koronaviru. Češi tak na stát letos pracují 175 dní, nejdéle od roku 2000. Tehdy institut začal den daňové svobody počítat. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

"Z pochopitelných důvodů jde o daňově nejméně svobodný rok od chvíle, kdy Liberální institut den daňové svobody počítá, neboť letošní situace je bezprecedentní. Nabízí se srovnání s rokem 2010, kdy českou ekonomiku nejvíce zasáhla předchozí ekonomická recese. Přestože proti loňskému roku jsme si pohoršili o téměř celý měsíc, proti roku 2010 jde o zhoršení o pouhý týden," upozornil Pánek.

Za všech jiných okolností by vládu za takový drastický posun tvrdě kritizoval. Vládě však podle něj nelze vyčítat obranu před pandemií, což je přímo učebnicový veřejný statek. "Je jasné, že zde musí stát vynaložit nějaké peníze navíc. Vládu však můžeme a musíme kritizovat za dvě věci. V době předchozí dlouhé konjunktury si nevytvořila finanční polštář a nereformovala veřejné finance. Navíc spousta opatření byla zmatečná nebo přímo kontraproduktivní," upozornil.

Při výpočtu dne daňové svobody institut každý rok vychází z odhadů hospodářského růstu a odhadu růstu veřejných výdajů. Je jasné, že skutečné údaje se nakonec mírně liší. Letos poprvé počítá se zpětnou revizí, protože letošní situace je výjimečná. Výpočet vychází z 8% poklesu HDP. Při nejhorším scénáři, který počítá s propadem HDP o 13,5 % a navýšením veřejných výdajů o 200 miliard Kč, by se posunul až na 23. července.

Liberální institut při výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně
Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně
před 32 minutami

Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně

Asijsko-pacifický region uprostřed týdne obchodoval smíšeně. Japonský Nikkei v očekávání výsledku zasedání Bank of...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z…
Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z…
před 33 minutami

Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z kontrarozvědky a chlubil se složením novičoku

Bývalý ředitel společnosti Wirecard Jan Marsalek se měl chlubit, že má k dispozici dokumenty o složení a použití...
Německo Banky
Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby
před hodinou

Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby

Britský internetový prodejce módy Asos, podobně jako mnoho dalších internetových firem, zvýšil díky koronaviru tržby....
Spojené království Móda a design Tržby
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
před hodinou

Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke vstupu na hlavní burzovní trh v Praze a Varšavě

Akcie fotovoltaické společnosti Photon Energy na pražské burze od začátku roku přidávají více než 160 % a v ročním...
Photon Energy Akcie ČR Pražská burza
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před hodinou

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
09:19

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
09:15

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
09:07

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie