Co musíte ráno vědět (25. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak otevřely týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, kdo může za to, že se Donald Trump bojí TikToku, a proč se nemusíme bát všech důchodců v ČR? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden dalším posílením, S&P 500 a Nasdaq Composite vylepšily historická maxima

Americké akciové indexy v pondělí vzrostly. Optimismus investorů vyvolaly potenciální pokroky v boji proti pandemii nemoci covid-19. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite obchodování uzavřely na nových rekordech. Index Dow, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,35 % na 28 308,46 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o procento na 3 431,28 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,60 % na 11 379,72 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,75 % na 22,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 0,654 %. Cena ropy WTI se zvýšila jen mírně, Brent ale přidal celé procento. Do půl procenta naopak odevzdaly zlato i stříbro a nejsledovanější kryptoměny přidaly od jednoho do tří procent. Po skončení obchodování bylo oznámeno, že se s platností k pondělí 31. srpna 2020 před začátkem obchodování změní složení indexu Dow Jones Industrial Average.

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?
Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než covid-19. Investorský magazín se podívá do obou politických táborů. Dojde i na výsledky aktuálního průzkumu mezi světovými portfoliomanažery a rozbor synchronizovaného růstu cen hlavních typů investic. V závěru nechybí ani stručný přehled očekávaných událostí posledního srpnového týdne.
Globální pandemie covidu-19, návrat do roku 1993 a (ne)udržitelnost dluhů
Jak světová pandemie covidu-19 zamávala s globální ekonomikou? V kontextu uplynulých dekád mohou čísla překvapit i ty, kdo pravidelně louskají ekonomické a tržní rubriky renomovaných médií.

2. Evropské akcie začaly týden v zelených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pondělí navázaly na pozitivní výkon asijských akcií, a to především díky pozitivním zprávám ohledně pokroku ve vývoji léků na nemoc covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,58 % na 370,85 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,71 % na 6 104,73 bodu, německý DAX přidal 2,36 % na 13 066,54 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,28 % na 5 007,89 bodu.

CHF vs. JPY: Která měna je (nej)bezpečnější?
Japonský jen i švýcarský frank se těší pověsti takzvaných bezpečných přístavů. Investoři je nakupují v době, kdy to na trzích vře a panuje nejistota ohledně dalšího vývoje v ekonomice. Zeptali jsme se analytiků, zda z měnového páru CHF/JPY lze vybrat vítěze pomyslného závodu o nejbezpečnější měnu.
Těchto 6 věcí dělávají investoři špatně, když své peníze spravují na vlastní pěst
Investovat na vlastní pěst je lákavé. Velice nízké, mnohdy rovnou nulové poplatky, takřka neomezené možnosti výběru aktiv, schopnost ihned reagovat na dění na trzích. Individuální investování je ale v řadě ohledů rizikové, investoři totiž čelí na mnoha frontách pokušení. Zde je šest chyb, kterých se "investoři sólisté" dopouštějí nejčastěji.

3. Pražská burza zahájila týden růstem

Pražská burza na začátku týdne posílila. Index PX zpevnil o 0,36 % na 899,94 bodu. Dařilo se hlavně rakouským finančním titulům. Naopak mezi ztrátové se zařadila emise ČEZ.

ABCD investora: Perfect storm, či perfect day aneb Investoři, (ne)bojte se!
Oživení na akciových trzích po nejprudším propadu do medvědího trendu v historii pokračuje, probraly se i krizí nejvíce zasažené segmenty dluhopisového trhu a ropa se opět obchoduje nad 40 USD. Bude hospodářský restart pokračovat? A které investice mohou (i proto) být případně zajímavé a jak se dá investovat do dlouhověkosti? Nejen o tom v první podzimní debatě z cyklu ABCD investora.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit zprávě o německém HDP a indexům podnikatelské nálady Ifo pro největší evropskou ekonomiku. Odpoledne se v USA investoři zaměří na indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, index průmyslové aktivity richmondského Fedu, údaje o prodejích nových domů a index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board. Do výsledkové sezóny přispějí na Wall Street společnosti Best Buy, Hewlett Packard Enterprise, Hormel Foods, salesforce.com nebo Nordstrom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. WSJ: Obavy Washingtonu z TikToku zažehl Zuckerberg

Obavy americké vlády z čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zažehl loni na podzim šéf Facebooku Mark Zuckerberg, když se snažil zabránit větší regulaci své firmy, píše na svém webu deník The Wall Street Journal. Prezident Donald Trump nařídil v polovině srpna čínskému provozovateli aplikace urychleně prodat jeho operace ve Spojených státech. Ten se chystá bránit u soudu.

6. Takeda Pharmaceutical prodá firmě Blackstone japonskou divizi volně prodejných léků

Japonská farmaceutická společnost Takeda Pharmaceutical prodá americké investiční skupině Blackstone Group svou japonskou divizi volně prodejných léků a zdravotních potřeb. Firma to uvedla ve svém sdělení. Hodnota divize se odhaduje na 242 miliard jenů (50,5 miliardy Kč), prodejní cena se určí po započtení dluhu a dalších faktorů, dodal největší japonský výrobce léčiv.

7. Facebook doplatí Francii na daních přes 100 milionů eur

Francouzská odnož Facebooku souhlasila, že doplatí státu na daních více než 100 milionů eur. Částka se vztahuje na příjmy, které provozovatel sociální sítě vytvořil ve Francii do roku 2018 a nepřiznal je francouzským daňovým úřadům. Na svém webu o tom v pondělí s odkazem na dokumenty, do nichž měl možnost nahlédnout, informoval francouzský list Capital.

8. Tesco v Británii vytvoří 16 tisíc stálých pozic, koronavirus posílil on-line byznys řetězce

Maloobchodní řetězec Tesco vytvoří v Británii dalších 16 tisíc stálých pracovních pozic. Nové zaměstnance potřebuje, protože mu díky koronaviru významně vzrostlo podnikání on-line. Firma od začátku pandemie v zemi vytvořila již 4 000 stálých pracovních míst.

9. Snížení DPH v Německu spotřebu moc nepovzbudilo

Přechodné snížení daně z přidané hodnoty k většímu růstu spotřeby v Německu nevedlo. Výraznější impulz ekonomice by přinesly vyšší jednorázové bonusy na děti nebo velkorysejší podpora pro lidi, kteří kvůli koronaviru přešli na práci v režimu kurzarbeit. Zjistil to v pondělí zveřejněný průzkum zadaný institutem IMK nadace Hanse-Böcklera, ze kterého na svém webu cituje list Handelsblatt.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Důchodci, nedejte se

Nejen Donald Trump, i vláda v ČR dělá vše možné pro to, aby se u koryta udržela co nejdéle. Nejnověji chce seniorům vylepšit Vánoce, protože když už může díky pandemii covid-19 rozhazovat, ať to pocítí i její voličská základna. Ale jak je patrné z příspěvku níže, ne všichni důchodci přemýšlejí stylem "po nás potopa". To je dobře.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně