Co musíte ráno vědět (27. března)
|

Co musíte ráno vědět (27. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo světovým akciím, co říkají analytici na další snížení sazeb ČNB a jakému omylu je dobré se vyhnout při hodnocení 21% růstu indexu Dow z letošního minima? I to byste měli hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily, za tři dny Dow zpevnil nejvíce od roku 1931

Americké akciové indexy ve čtvrtek vzrostly o zhruba šest procent. Investoři evidentně věří ve funkčnost (a schválení) opatření na záchranu ekonomiky z dílny americké administrativy a doslova hodili za hlavu rekordní nárůst počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Index Dow stoupl o 6,38 % na 22 552,17 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 6,24 % na 2 630,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 5,60 % na 7 797,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,61 % na 61 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 0,848 %. Ceny ropy klesly (WTI -5 %, Brent -3 %), zlato zakončilo den na červené nule a stříbro odepsalo okolo 3 %. Bitcoin posílil zhruba o procento.

Medvědí trend: Co (ne)dělat a jak dlouho (to) může trvat?
Medvědí trend na akciových trzích, do toho velká nervozita na trhu s dluhopisy, média plná nepěkných zpráv o koronaviru a hrozbách pro ekonomiku. Co v takové situaci dělat, když tedy nechcete okolní svět úplně ignorovat?

2. Evropské akcie do čtvrteční seance vstoupily pod nulou, den ale zakončily v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily čtvrteční seanci poklesem. Investoři byli opatrní a čekali na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ze Spojených států. Ta sice ukázala skutečně masivní příliv žádostí, investoři ale dospěli k závěru, že důležitější je odhodlání vlád a centrálních bank bojovat proti koronavirové krizi. Indexy v Evropě tak ztráty smazaly a den uzavřely v zelených číslech.

Centrální banky a zlato v jediné vyčerpávající grafice
Ačkoli se zlato v posledních týdnech nemusí jevit jako jasný bezpečný přístav, (některé) centrální banky nejspíše vědí své. V posledních dvou letech jejich nákupy fyzického zlata každý rok znamenaly přírůstek ke strategickým rezervám na úrovni 650 tun. Zlato je defenzivní kotva v době tržních a ekonomických krizí, zní z řady měnových autorit.

3. Pražská burza ve čtvrtek po dvou dnech růstu zamířila do červených čísel

Po dvou dnech růstu ve čtvrtek pražská burza zaznamenala pokles. Index PX oslabil o 0,75 % na 801,57 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie ČEZ a Erste.

Robo advisory: Výhody, které jen tak něco nepřekoná
Nejste si jistí, že se o své portfolio zvládnete pravidelně starat? Bojíte se, že budete na trhu jednat impulzivně? Hledáte profesionální řešení, ale nechcete za investiční poradenství platit vysoké poplatky? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, máme pro vás řešení. Robotické investiční poradenství. Zde jsou v pár větách shrnuté hlavní výhody takzvaných robo advisory platforem.

4. Očekávané události

pátek dopoledne na trh Spojené království pošle index cen domů od Nationwide a odpoledne USA doplní zprávu o osobních příjmech a výdajích a finální březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americký Senát schválil rekordní podporu ekonomice, balík stimulačních opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů

Americký Senát v noci na čtvrtek jednomyslně schválil rekordní soubor na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci COVID-19. Hodnota stimulačních opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů. Sněmovna reprezentantů o nich bude hlasovat v pátek a prezident Donald Trump řekl, že návrh podepíše, jakmile jej dostane na stůl.

6. Analytici: ČNB zatím nevystřílela všechnu munici

Česká národní banka ve čtvrtek na svém měnovém zasedání nevystřílela všechnu svou munici pro stabilizaci ekonomiky, shodli se analytici oslovení ČTK. Centrální banka podle nich v závislosti na dalším vývoji zvažuje následování globálních i regionálních centrálních bank kvantitativním uvolňováním.

ČNB na řádném měnověpolitickém zasedání snížila úrokové sazby a přijala další opatření, čeká silnou recesi po zbytek roku
Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů na 1,00 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby na 2,00 % a diskontní sazby na 0,05 %. Bankovní rada rovněž uvedla, že od 1. dubna sníží rezervu na ochranu úvěrového trhu. Měnověpolitické rozhodnutí bylo zveřejněno ve 14.00, o hodinu později oproti plánu. Představitelé ČNB se rovněž vyjádřili k zákonu, který by české měnové autoritě otevřel dveře k možnosti kvantitativního uvolňování.

7. Bank of England na řádném březnovém měnověpolitickém zasedání ponechala základní sazbu na 0,1 %

Britská centrální banka na řádném březnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %, kam ji během předchozích sedmnácti dnů srazila z 0,75 %. Beze změny ponechala i program skupování aktiv v celkovém objemu 645 miliard liber. Upozornila nicméně, že v případě potřeby je připravená nákupy dluhopisů posílit.

8. Franklin Templeton Investments: Ekonomika není v depresi a oživení může být rychlé. Pomohou levnější komodity

Experti ze společnosti Franklin Templeton Investments jsou přesvědčeni, že ekonomika do "koronavirové doby" vstupovala poměrně silná, a tak její odraz po prudkém propadu bude rychlý. Pomoci by měly mimo jiné nízké ceny komodit v čele s ropou.

9. Koronavirus tvrdě zasáhl spotřebitelskou náladu v Německu

Nálada německých spotřebitelů se kvůli koronaviru prudce zhoršila. Její index se pro duben propadl na nejnižší úroveň od roku 2009. Oznámil to ve čtvrtek institut GfK. Údaje signalizují útlum spotřebitelských výdajů, které se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu německé ekonomiky.

10. Dynamika světového obchodu již v lednu výrazně poklesla

Podle údajů zveřejněných ve středu poklesla dynamika světového obchodu v lednu o 2,1 % meziročně, což je největší pokles od globální finanční krize před 11 lety. Mezinárodní obchod proto začal výrazně klesat ještě před rozšířením epidemie koronaviru do celého světa.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Býk, nebo medvěd?

Reportéři z Wall Street Journal ve čtvrtek večer po uzavření obchodování na Wall Street napsali optimistický článek o tom, že se index Dow vymanil z medvědího trendu a zahájil býčí fázi vývoje. Podle WSJ se totiž indexu podařilo za tři dny posílit o 21 %, což má znamenat, že zahájil býčí trend a uzavřel nejkratší medvědí fázi v historii.

Dow je ovšem nadále (jiných) 21 % pod svým historickým maximem z února. Je tedy evidentně nadále hluboko v medvědím teritoriu. To ostatně přiznávají i samotní autoři článku. Jde tedy o poněkud zapeklitou situaci, která ilustruje, jak je situace na trzích nepřehledná a těžko předvídatelná.

Zároveň to dává za pravdu těm, kteří počítají nový býčí trend vždy až od okamžiku, kdy hodnota daného aktiva překoná poslední historické maximum, podle další definice poslední maximum za 52 týdnů. Podle těchto investorů poslední býčí trend v USA tedy nezačal v březnu 2009, kdy dosáhly indexy pokrizových minim, ale až v březnu 2013, kdy index (zůstaňme u Dow) poprvé uzavřel nad maximem z roku 2007.

Jak připomíná jeden z diskutujících pod tweetem, možná to byl pro Dow nejkratší medvědí trend v historii, ale pravděpodobně to bude i nejkratší býčí trend v historii. Tři dny růstu opravdu nic neznamenají.

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila. Index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod
Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět