Co musíte ráno vědět (27. června)
|

Co musíte ráno vědět (27. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co přineslo červnové zasedání ČNB a čím zaujala (nejen investory) valná hromada elektrárenské skupiny ČEZ? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu uzavřely bez větších změn, dařilo se technologickým titulům

Americké akcie uzavřely středeční obchodování bez výraznějších změn. Posílily technologické společnosti, které těžily z nadějí na zlepšení obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou a z příznivých čtvrtletních výsledků výrobce čipů Micron Technology zveřejněných po konci úterní seance. Index Dow ztratil 0,04 % na 26 536,82 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,12 % na 2 913,78 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,32 % na 7 909,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,43 % na 16,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o šest bazických bodů na 2,05 %.

Akcie v USA: Mají se investoři těšit na snižování sazeb?
Centrální banka USA sice v červnu ponechala sazby beze změny, ale možnost jejich snížení ponechala široce otevřenou. Jaké reakce trhu bychom se v případě snížení sazeb na nejbližším zasedání FOMC mohli dočkat?
Americké akcie: Technická analýza, která býky nepotěší
Technická analýza může investorům poskytnout tržní perspektivu, kterou jim samotné fundamenty nenabízejí. Následující dva grafy přitom nevěstí nic dobrého.

2. Evropské burzy ve středu klesly, nejvíce ztratil sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v minusu, když investoři vyhlíželi novinky týkající se obchodního sporu mezi USA a Čínou, které by napověděly, v jakém duchu se ponese setkání Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem na dvoudenním summitu zemí G20, který začne v pátek. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,31 % na 382,20 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,08 % na 7 416,39 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,25 % na 5 500,72 bodu a německý DAX zpevnil o 0,14 % na 12 245,32 bodu. Nejvíce ztratil sektor zdravotní péče, který odevzdal 1,2 %, automobilové odvětví naopak stouplo o necelé procento.

K čemu je dobrá inflace?
Lidé se často ptají, k čemu je vlastně dobrá inflace. Snižuje hodnotu peněz, nepůsobí dobře na spotřebu, a i když ekonomové stále mluví o dvou procentech jako inflačním cíli, každý by byl možná radši, kdyby ceny nerostly. Jenže bez inflace by současná ekonomika zkrátka tak úplně nefungovala.

3. Pražská burza v polovině týdne oslabila, proti trendu šly akcie Erste a CME

Pražská burza ve středu uzavřela v minusu, index PX odevzdal 0,51 % na 1 034,74 bodu. Do červených čísel burzu stáhly zejména akcie Komerční banky (-1,34 % na 886 Kč) a telefonního operátora O2 Czech Republic (-1,35 % na 219 Kč). Dařilo se naopak Erste Group Bank (+0,78 % na 805,20 Kč) a mediální společnosti CME (+1,18 % na 94,50 Kč). Objem obchodů byl s necelými 357 miliony Kč výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ (-0,91 % na 543 Kč), která v polovině týdne pořádala valnou hromadu.

Investorský magazín: Stříbrná ekonomika jako investiční příležitost
Svět kolem nás se mění nejrychleji a nejvýrazněji v historii. Ten vyspělý stárne a ten rozvíjející se se stěhuje. Dvěma zásadním globálním trendům se věnuje aktuální Investorský magazín, a to z hlediska investičních příležitostí i lehčí sci-fi z ne tak vzdálené budoucnosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek v Evropě vyjdou indexy spotřebitelské důvěry a ekonomické nálady v eurozóně, inflační statistiky Německa a Španělska a italská obchodní bilance se státy mimo EU. Spojené státy se pochlubí údaji o růstu HDP v prvním čtvrtletí, jádrovými výdaji na osobní spotřebu, rozjednanými prodeji domů, indexem průmyslové aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti NIKE, Walgreens Boots Alliance, H&M či Accenture. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v červnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, jeden člen bankovní rady byl pro další zpřísnění měnové politiky

Česká národní banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro ponechání sazeb beze změny jich hlasovalo šest. V květnu bankovní rada jednomyslně odhlasovala zvýšení úrokových sazeb.

6. Valnou hromadu ČEZ prodlužovaly dotazy minoritních akcionářů

Valnou hromadu energetické společnosti ČEZ prodlužovaly žádosti o vysvětlení a dotazy minoritních akcionářů. Jednání začalo ve středu v 11.00, jen schvalování programu valné hromady trvalo asi hodinu a půl. O dividendě, aktualizaci strategie firmy či o případných změnách v dozorčí radě firmy se do půlnoci nehlasovalo. Valná hromada ČEZ se protáhla hluboko přes půlnoc už loni v červnu.

7. Brusel vyšetřuje Broadcom kvůli možnému omezování konkurence

Evropská komise začala vyšetřovat, zda americký výrobce čipů Broadcom neomezuje hospodářskou soutěž na trhu s čipy pro set-top boxy a modemy. Komise ve středeční tiskové zprávě rovněž uvedla, že v rámci vyšetřování hodlá firmě nařídit, aby okamžitě pozastavila některé své praktiky. Chce tak zabránit nebezpečí, že konkurence utrpí vážnou a nenapravitelnou újmu.

8. DIW: Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí téměř stagnovala

Německá ekonomika v druhém čtvrtletí téměř stagnovala, když přidala jen 0,1 %. Ve svém odhadu výkonu největšího evropského hospodářství to napsal německý institut pro hospodářský výzkum DIW.

9. Facebook poskytne Francii údaje ohledně nenávistných příspěvků

Americká internetová společnost Facebook souhlasila, že bude poskytovat francouzské justici identifikační údaje francouzských uživatelů, kteří jsou podezřelí z umisťování nenávistných příspěvků na její sociální síť. Uvedl to v úterý francouzský ministr pro digitalizaci Cédric O. Upozornil, že Francie je první zemí, která se s firmou Facebook na poskytování takových údajů dohodla.

10. Příjmy z daní v Japonsku byly loni rekordní, překonaly očekávání

Daňové příjmy v Japonsku v uplynulém fiskálním roce stouply na rekordních 60,4 bilionu jenů. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se odvolává na informace zdrojů z vlády. V prosinci vláda odhadovala, že daňové příjmy ve fiskálním roce do konce března 2019 budou činit 59,9 bilionu JPY.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

ČEZ: Uhlí na valné hromadě nechceme

Analytici před středeční valnou hromadou energetické společnosti ČEZ předpovídali, že přinese vášně zejména ze strany minoritních akcionářů, kteří nebyli spokojení s výší navržené dividendy.

Větší humbuk se ale strhl ohledně možného prodeje elektrárny Počerady. Na místo akce dorazili aktivisté organizace Greenpeace, kteří proti prodeji protestovali.

Součástí skupiny byla i žena v převleku za uhlí, která byla ochrankou upozorněna, že uhlí v jednacím sále není vítáno, a musela tak slušivý model vyměnit za outfit sestávající pouze ze spodního prádla.

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
18:17

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst po celém světě. Informovala o...
Japonsko Auta Asijské akcie
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
18:00

Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
17:33

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
17:18

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
17:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika