Co musíte ráno vědět (27. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (27. srpna)

Jak se ve středu dařilo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak špatně jsou na tom ekonomiky zemí OECD a jak dobře jsou na tom světové akcie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie i ve středu přepisovaly historii, cenné papíry firmy salesforce vyskočily po výsledcích o čtvrtinu

Akcie ve Spojených státech ve středu posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite opět stouply na nové rekordy. Investoři se díky relativně dobrým výsledkům hospodaření společností nadále zaměřují na akcie, které od začátku pandemie podávají silné výkony. Index Dow stoupl o 0,3 % na 28 332,05 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,02 % na nové zavírací maximum 3 478,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,73 % na nové zavírací maximum 11 665,06 bodu. Rekord posunul S&P 500 na 3 481,07 bodu a Nasdaq Composite na 11 672,05 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,63 % na 23,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 0,688 %.

Montier (GMO): Wall Street ignoruje fundamenty, opatrnost je namístě
Americký akciový trh připomíná animovaný seriál Road Runner Show, říká známý investor James Montier ze společnosti GMO. Na mysli má scény, v nichž kojot Wile nahánějící kukačku s fialovou chocholkou přebíhá hrany srázů, aby se chvíli poté, co utíká vzduchem nad propastí, stal "obětí" gravitace.
Bujará burzovní doba (po)koronavirová aneb O cenovém comebacku všeho
V historii nenajdeme mnoho období, kdy posilovala všechna aktiva včetně těch rizikových, bezpečných i velice bezpečných. Realita je v současnosti taková, že vzrostly ceny komodit, akcií i dluhopisů, přičemž v některých případech došlo na nová rekordní maxima. To vše uprostřed hluboké globální recese. Investoři evidentně sázejí vše na jednu kartu, ekonomika ale může pomyslný balíček ještě pořádně promíchat, píše analytik Štěpán Hájek ze společnosti Purple Trading.

2. Evropské akcie ve středu rostly, pomohla jim další opatření na podporu ekonomiky

Akcie na západoevropských trzích se ve středu vrátily k růstu. Náladu na burzách zlepšují zprávy o dalších podpůrných opatřeních, která chtějí zavádět velké evropské ekonomiky v rámci boje s koronavirem. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,91 % na 373,12 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,41 % na 6 045,60 bodu, německý DAX skončil se ziskem 0,98 % na 13 190,15 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,80 % na 5 048,43 bodu.

Pět nezbytných já úspěšného investora
Jaký je klíč k úspěchu drobného investora? Jeden by byl málo, je jich potřeba minimálně pět. Pět já každého úspěšného investora!

3. Pražská burza ve středu neudržela růst z předchozích dní a mírně oslabila

Pražská burza po třech dnech růstu mírně oslabila. Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 908,57 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste Group Bank. Ze 12 titulů, které mají na index vliv, sedm uzavřelo v červených číslech a další dvě emise stagnovaly. Aktivita na burze byla nižší a zobchodované objemy podprůměrné.

Emerging markets jako aktuální investiční příležitost
Rizikový apetit investorů na finančních trzích v létě trval díky pozitivnímu vývoji makroekonomických ukazatelů, bezprecedentní podpoře ekonomiky ze strany vlád a centrálních bank a přesvědčení, že dalšímu rozsáhlému uzavření hospodářství se budou chtít politici vyhnout. Vzhledem k tomu, že růst počtu nově nakažených v USA zpomalil a Evropa i východní Asie mají nová ohniska nákazy pod kontrolou, lze očekávat, že většina omezení bude aplikována spíše lokálně, nikoli celostátně. To by mělo zabránit narušení poptávky, a tak podpořit ekonomické oživení, které začalo již v květnu, píší analytici z NN Investment Partners.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne nabídne zprávu o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně a odpoledne Spojené státy zveřejní zpřesněnou zprávu o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí, údaje o rozjednaných prodejích domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla v Evropě na trh pošlou firmy Delivery Hero, Bouygues nebo Rolls-Royce Holdings a v zámoří mimo jiné HP, Dollar General, Gap, Workday, VMWare či Dell Technologies. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Berlín prodlouží opatření proti dopadům pandemie na ekonomiku

Německá vládní koalice se v úterý pozdě večer dohodla prodloužit opatření proti dopadům pandemie nemoci covid-19 na největší evropskou ekonomiku. Týká se to například kurzarbeitu a zmrazení pravidel insolvence.

6. OECD: Pokles ekonomiky členských zemí ve druhém čtvrtletí byl rekordní

Hrubý domácí produkt členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se v letošním druhém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize propadl oproti předchozím třem měsícům o rekordních 9,8 %. OECD to ve středu uvedla na základě předběžných odhadů.

7. VIG v prvním pololetí spadl zisk před zdaněním o 21,8 % na 201,2 milionu eur, společnost potvrdila záměr vyplatit dividendu

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group spadl v letošním prvním pololetí zisk před zdaněním o 21,8 % na 201,2 milionu eur. Na úrovni čistého zisku vykázala VIG za prvních šest měsíců letošního roku výsledek 126,3 milionu eur. Loni za první pololetí reportovala zisk 151 milionů eur, meziročně se tak výsledek zhoršil o 16,3 %. Výsledky ovlivnily odpisy majetku za téměř 120 milionů eur, o kterých VIG informovala už začátkem měsíce. Společnost vzhledem k nejistému vývoji neposkytla výhled hospodaření na celý letošní rok, opět však potvrdila, že na valné hromadě příští měsíc navrhne výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 1,15 eura na akcii.

8. Cena ropy Brent vystoupala na pětiměsíční maximum

Cena ropy Brent se pohybuje kolem 46 dolarů za barel, což je nejvíce od začátku března. Za růst ceny ropy může hurikán Laura, kvůli evakuaci těžebních zařízení jsou hlášeny výpadky v produkci ropy v objemu 1,6 milionu barelů za den. Proti dalšímu zvyšování ceny jdou nové zprávy o šíření koronaviru. V některých zemích mohou být opět zaváděna restriktivní opatření, která by snížila poptávku po surovině.

9. Investoři už podali objednávky na 83 % nabízených akcií firmy eMan mířící na pražskou burzu

O akcie softwarové společnosti eMan je na trhu START pražské burzy zájem. Investoři podali od 17. srpna objednávky na 83 % cenných papírů z celé emise. Firma, která hodlá nabídnout až 47% podíl, tedy až 914 000 akcií, o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Softwarová firma eMan vstupuje na pražskou burzu. Nabízí růst na vlně digitalizace
Základem podnikání jsou dobré nápady. Když se k nim přidá ještě kus vizionářství, je na úspěch zaděláno. Obojím je protkán příběh české softwarové společnosti eMan, která nyní vstupuje na trh START pražské burzy. Její projekty často předběhly dobu a posbíraly bezpočet ocenění. Dnes její software mimo jiné pohání byznys Bohemia Energy, usnadňuje život klientům ČSOB nebo proměňuje v digitální jízdu řízení vozů Škoda. Za deset let existence vyrostl eMan z nuly na obrat 168 milionů korun za rok 2019. A z úspěchů společnosti eMan teď mohou těžit také investoři.

10. Světové ekonomické fórum v Davosu bude kvůli koronaviru odloženo

Světové ekonomické fórum se kvůli koronaviru rozhodlo odložit své zasedání ve švýcarském Davosu, kterého se každoročně účastní špičky světové politiky, podnikatelé, ekonomové i aktivisté. Namísto tradičního termínu v lednu by se tak zasedání mělo uskutečnit až začátkem příštího léta.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Světové akcie na rekordu

Koronavirus, nekoronavirus, akciové trhy rostou do nebe. Kdo si v březnu myslel, že nás po desetiletém býčím trhu čeká dlouhý a bolestivý propad, šeredně se spletl. Globální akcie nikdy neměly větší tržní hodnotu.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně