Co musíte ráno vědět (28. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak se v pondělí obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jak bojuje japonská centrální banka s koronavirem a je portfolio 60/40 mrtvé? Nejen to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden růstem, investoři vyhlížejí obnovování ekonomické aktivity

Akciové indexy v USA v pondělí vzrostly. Podpořilo je postupné obnovování hospodářského života v některých amerických státech poté, co ekonomickou aktivitu ochromilo šíření koronaviru. Pozornost investorů se nyní soustředí na čtvrtletní výsledky, které tento týden zveřejní řada významných amerických podniků, včetně technologických gigantů Apple a Microsoft. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,51 % na 24 133,78 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,47 % na 2 878,48 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,11 % na 8 730,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,35 % na 33,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o bezmála sedm bazických bodů na 0,664 %. Pokračuje prodejní tlak na trhu s ropou. Červnový kontrakt na dodávku ropy WTI zlevnil o zhruba 24 % na necelých 13 USD za barel, Brent se obchoduje za 20 USD za barel. Zlato a stříbro mírně zlevnily a nejsledovanější kryptoměny zaznamenaly změny dolarových cen zhruba o procento.

Všechno (dobré) jednou skončí
Každý příběh musí nejen začít, ale také skončit. Ať už jde o hospodářskou expanzi, nebo bezprecedentní úspěchy v investování. Zde jsou tři příklady sebepožírajících úspěchů.
Přestaňte řešit (ne)efektivitu trhů. Je to ztráta času
Diskuze mezi stoupenci aktivního a pasivního investování se dříve nebo později vždy stočí k teorii efektivity trhů. Jenže ani (ne)efektivita trhů nemusí spor mezi aktivními a pasivními investory rozhodnout.

2. Evropské trhy mají za sebou úspěšný začátek týdne 

Evropské akciové trhy v pondělí od rána posilovaly. Investorům dodávalo optimismus zejména uvolňování restriktivních opatření spojených se šířením koronaviru a možné opětovné nastartování ekonomiky. Naděje investorů se upírají také k dalším podpůrným krokům centrálních bank, které mohou být oznámeny v průběhu týdne. Panevropský index Stoxx Europe 600 přidal 1,77 % na 335,44 bodu, především díky výsledkům automobilek, které jako celek díky otevírání svých závodů přidaly přes 4,5 %.

KONTEXT: COVID-19 připomněl (ne)schopnost politiků. Firmy se přizpůsobí
Globální obchodní režim se (z)mění, COVID-19 zapůsobí jako urychlovač. Pandemie totiž naplno odhalila slabá místa dlouhých výrobních řetězců, která budou kvůli metamorfóze světového hospodářského i politického řádu stále častěji pod tlakem. Podrobnosti jsem probíral s ekonomickým konzultantem Rogerem Toozem, jedním ze zakladatelů mezinárodní politické ekonomie, a nabízím to nejpodstatnější z jeho vyjádření.
Současná situace kolem ropy a možné scénáře dalšího vývoje podle Oleho Hansena ze Saxo Bank
Ropná válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem a šíření koronaviru a jím způsobované nemoci covid-19. Dvě zásadní události, jež předcházely bezprecedentnímu propadu cen suroviny, který zatřásl trhy. Co dalšího situaci na trhu s ropou ovlivňuje, co znamenají nízké ceny černého zlata pro hospodářství a co čekat v dalších týdnech a měsících?

3. Pražská burza v pondělí posílila, polepšila si většina hlavních emisí

Pražská burza v pondělí za přispění většiny hlavních emisí posílila. Index PX stoupl o 0,87 % na 859,33 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie VIG, které si připsaly více než tři procenta.

Michal Šnobr: Dividenda ČEZ je na horní hranici určeného rozpětí, majoritní akcionář by ale klidně mohl chtít více
Dividenda na úrovni 34 Kč na akcii je z hlediska akcionářů ČEZ v pořádku z hlediska dividendové politiky vyhlášené před rokem. Krize v souvislosti s koronavirem, růst cen elektřiny a omezení některých investic by ale mohly stát, hlavního akcionáře energetického gigantu, vést i k myšlence na výrazně vyšší výplatu podílů ze zisku, říká odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

4. Očekávané události

V úterý původně mělo být nejsledovanějším bodem zasedání japonské centrální banky, ta ale své původně dvoudenní zasedání zkrátila na jeden den, takže jeho výsledek byl znám již v pondělí. Dopoledne investory může zaujmout nezaměstnanost ve Španělsku a spotřebitelská důvěra ve Francii, odpoledne pak obchodní bilance, index cen domů a spotřebitelská důvěra v USA. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě BP, Carrefour, UBS nebo HSBC a na Wall Street budou sledovaná čísla firem jako 3M, AMD, Alphabet, Caterpillar, Ford, PepsiCo, Pfizer a Walmart. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německá ekonomika letos klesne o 6,3 %, očekává vláda

Německá ekonomika letos vykáže propad o 6,3 %. Předpokládá to prognóza spolkové vlády, o níž informuje list Süddeutsche Zeitung. Oficiálně ji vláda představí ve středu. Berlín očekává, že příští rok se ekonomika vrátí k růstu, který by měl být poměrně rychlý. Propad z letoška, který pravděpodobně bude nejhorší v dějinách spolkové republiky, ale ani tento růst nevyrovná.

6. Automobilka Škoda Auto obnovila výrobu ve všech třech závodech, vyrábět bude na dvě směny

Automobilka Škoda Auto obnovila v pondělí v 6.00 výrobu ve všech třech svých výrobních závodech v České republice. Škoda Auto zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března. Odstávku několikrát prodloužila. Nyní tedy výrobu rozjíždí téměř po šesti týdnech.

7. Japonská centrální banka zavádí masivní podpůrná opatření

Japonská centrální banka rozhodla o dalších opatřeních na podporu ekonomiky zasažené koronavirem. Zejména bude v neomezených objemech nakupovat firemní dluhopisy, aby udržela nízko úrokové sazby, a tím i náklady na úvěry. Jde o nejrozsáhlejší opatření, jaká centrální banka dosud přijala. Bankovní rada také výrazně zhoršila výhled ekonomiky.

8. Johnson po návratu vyzval Brity, aby vytrvali v boji proti viru

Británie se zdá být z nejhoršího venku, omezení zavedená v boji proti koronaviru ale musejí zůstat v platnosti a jednotlivci i firmy musejí být trpěliví. S takovým vzkazem v pondělí vystoupil premiér Boris Johnson, který se po třítýdenní absenci způsobené nemocí covid-19 vrací do čela kabinetu. Nepochybuje, že pokud Britové zachovají "odhodlání a odvahu" z posledních týdnů, Spojené království z krize vyjde "silnější, než kdy bylo".

9. Deutsche Bank za první čtvrtletí čeká zisk, trh čekal ztrátu

Deutsche Bank očekává za první čtvrtletí čistý zisk 66 milionů eur, což značně překonává pesimistické odhady analytiků. Největší banka v Německu to uvedla v noci na pondělí, mimo plánované termíny zveřejňování výsledků. Podrobnosti chce oznámit ve středu. Banka také vyčlenila 500 milionů eur na krytí problematických úvěrů, ale varovala, že možná dočasně nedostojí požadavku na kapitálovou přiměřenost.

10. Americké státy postupně uvolňují omezení, nákaza ale stále hrozí

Americké státy postupně obnovují hospodářský život ochromený v minulých týdnech šířením koronaviru a uvolňují omezení obchodu a služeb i pohybu osob na veřejnosti. Ne všichni ale podle médií z obavy před nákazou nových možností využívají. Počet osob s diagnózou covid-19 se v USA blíží milionu, nemoci podlehlo téměř 55 000 lidí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

60/40

Portfolio 60/40 již bylo pohřbeno mnohokrát, nakonec se ale vždy vrátilo na scénu. Nejinak tomu je letos, kdy prokázalo svou životaschopnost a využitelnost při omezování ztrát na akciových trzích.

Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
včera v 17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu
včera v 16:26

Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu

Polská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,1 % z dosavadních 0,5 %....
Polsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v dubnu meziročně propadl o 33,8 % po poklesu o 16,3 % v březnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %
včera v 14:55

Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 % z dubnových 0,8 %. Vyplývá to z...
Německo Inflace Koronavirus
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly
včera v 14:45

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v dubnu další propad. V meziměsíčním...
Spojené státy americké (USA) Osobní spotřeba
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
včera v 14:30

Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti...
Spojené státy americké (USA) HDP Koronavirus
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,123 milionu lidí. Jde o nejnižší...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a…
včera v 14:13

Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a přerušení EET

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru,...
Česká republika Koronavirus Byznys a podnikání
ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur
včera v 13:10

ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur

Česko by mělo z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou...
Evropská unie Česká republika Podpora ekonomiky
Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty
včera v 12:16

Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty

Japonský výrobce aut Nissan Motor se v loňském roce kvůli nižšímu prodeji poprvé po 11 letech propadl do ztráty....
Auta Výsledková sezóna Japonské akcie
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
včera v 11:42

EasyJet propustí 30 % zaměstnanců

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet oznámila, že plánuje propustit asi třetinu svých zaměstnanců kvůli...
Doprava Mezilidské a pracovní vztahy Koronavirus
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
včera v 11:05

Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje

Ekonomická nálada v Evropě i v eurozóně vykázala v květnu mírné zlepšení, čemuž pomáhá uvolňování restriktivních...
Evropská unie Eurozóna Spotřebitelská důvěra