Co musíte ráno vědět (28. října)
|

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny slaví člověk, který udělal z formule 1 světový fenomén? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových opatřeních na podporu americké ekonomiky. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, však posílil. Podpořil ho růst akcií softwarové společnosti Microsoft před zveřejněním čtvrtletních výsledků. Index Dow ztratil 0,80 % na 27 463,19 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,30 % na 3 390,68 bodu a index Nasdaq Composite přidal 0,64 % na 11 431,35 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,74 % na 33,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o bezmála čtyři bazické body na 0,769 %. Ceny ropy se zvedly o procento, do půl procenta přidaly také zlato a stříbro a dařilo se také nejsledovanějším kryptoměnám (bitcoin +5 %, ethereum +3 %).

Bublina na akciovém trhu? Rozhlédněte se mimo USA!
Zisky amerických firem letos prudce klesají, ceny jejich akcií ale po prudkém oslabení na přelomu února a března opakovaně vystoupaly na nové rekordy. Výsledkem je výrazný nárůst valuací, který posunul americký akciový trh do režimu cenové bubliny (nebo přinejmenším vnímání trhu v USA velkou částí investorů). Akcie se ale neobchodují jen v Americe, jakkoli tamní trh oproti většině světa nabízí mnoho výhod od likvidity přes transparentnost po velkou váhu technologického sektoru.
Americké dluhopisy: Otáčí se trend, nebo jen býk zabrzdil?
Panika na trzích v době, kdy se z Číny začal šířit nový koronavirus, vyslala americké vládní dluhopisy jako jedno z klasických bezpečných aktiv do nebes. Od té doby ale tyto cenné papíry ztrácejí na lesku, jakkoli zatím jen mírně.

2. Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádu, klesly na pětiměsíční minimum 

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od konce května. K růstu trhu nepomohly ani dobré výsledky firem BP nebo HSBC. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,95 % na 352,58 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,09 % na 5 728,99 bodu, německý DAX oslabil o 0,93 % na 12 063,57 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,77 % na 4 730,66 bodu.

SLEDOVALI JSME: Draghi, Fischer a spol. živě na konferenci New World Summit 2020 aneb Ekonomika a trhy v době (po)koronavirové
Koronavirová krize podle všeho ještě není u konce. Jaké jsou aktuální ekonomické a tržní výhledy? Co dnes (vedle pandemie covidu-19) hýbe světovými burzami? Jaký postoj by měly vlády a centrální banky zaujmout v otázce oživování hospodářství? A jak mohou do dění v ekonomice a světě investic zasáhnout americké volby?
Optikou technické analýzy: Hádanka na trhu se zlatem nerozřešena
Zlato a stříbro nedokázaly v uplynulém týdnu zdola prorazit 50denní klouzavý průměr. Z technického hlediska se trhy s oběma kovy nadále konsolidují, ceny se pohybují jen mírně oběma směry mezi rezistencí a podporou. Tu v případě zlata aktuálně tvoří 100denní průměr.

3. Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru trhu pomáhaly mimo jiné akcie ČEZ a bank.

SLEDOVALI JSME: Kostelec 2020: Chaos vs. odolnost aneb Jak obstát v turbulentních časech?
Zažité hospodářské a politické pořádky mizí, chaos se stal novým normálem. Jak v tomto prostředí obstát? Experti se shodují, že vítězové zítřka musejí disponovat odolností a zároveň flexibilitou. O podrobnostech v pátek 6. listopadu diskutovali přední domácí odborníci na ekonomiku, byznys a riziko v rámci třetího ročníku "českého Davosu".

4. Očekávané události

Ve středu si o pozornost řeknou australská inflace, španělský maloobchod a výrobní ceny v Itálii. Ze Spojených států pak dorazí pravidelné zprávy z hypotečního trhu a o zásobách ropy a hlavně obchodní bilance. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Deutsche Bank, Heineken, Fiat Chrysler Automobiles, BASF nebo GlaxoSmithKline a na Wall Street General Electric, Boeing, Mastercard, Visa, Ford Motor či Western Digital. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují národní příděly, o úvěrovou část balíku společné pomoci je daleko menší zájem. Některé jihoevropské země se obávají dalšího nárůstu svých dluhů a žádosti o půjčky buď nechtějí posílat vůbec, nebo až po vyčerpání grantů. Úvěry příliš nezajímají ani tradičně fiskálně opatrné státy ze západu či severu Evropy, které si samy mohou půjčovat za podobných podmínek jako Evropská komise.

6. OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 %

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 % na 399 miliard USD. Nadnárodní firmy odsouvaly investice, aby si v nejisté době způsobené pandemií nemoci covid-19 udržely hotovost. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Za celý letošní rok by se investice mohly propadnout až o 40 %.

7. Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být dokončena v roce 2021, činí 35 miliard dolarů, informovala v úterý společnost AMD. Převzetí formou výměny akcií musejí schválit akcionáři obou firem.

8. Rusnok: ČNB nečeká extrémní oslabování koruny. Kdyby nastalo, zasáhneme

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že centrální banka nepředpokládá extrémní oslabování koruny. Pokud by ale hrozilo její destruktivní oslabování, nebude prý bankovní rada sedět se založenýma rukama. "Euro za třicet korun není reálná vize," uvedl.

9. Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k růstu

Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila po nejprudším propadu za více než deset let k růstu. Hrubý domácí produkt se podle sezónně upravených údajů zvýšil ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 1,9 %, a vzrostl tak nejrychlejším tempem od prvního čtvrtletí 2010. Uvedla to jihokorejská centrální banka. Hospodářství podle agentury Reuters pomohla vládní podpůrná opatření a uvolňování protikoronavirových omezení ze strany obchodních partnerů této čtvrté největší asijské ekonomiky.

10. Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že cesta ekonomiky vzhůru nebude lineární, jak dříve uváděly některé predikce. V úterý to na konferenci Fidelity New World Summit 2020 řekl bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

BONUS

Charismatický Bernie Ecclestone stál 40 let v čele formule 1

Britský podnikatel Bernie Ecclestone, který se narodil 28. října 1930, stál zhruba 40 let v čele formule 1. Tento postavou nevysoký, charismatický, bělovlasý muž díky svým obchodním schopnostem a vlivem v zákulisí udělal ze závodů monopostů podívanou pro miliony fanoušků po celém světě.

Podnikatelskou kariéru odstartoval Ecclestone po druhé světové válce, když začal obchodovat s náhradními díly na motorky. K rychlým autům se dostal v roce 1949, kdy usedl do kokpitu formule 3. Jako řidič však nevynikl, a tak závodění po pár letech pověsil na hřebík. V roce 1957 se ale do světa výkonných vozů vrátil, tentokrát jako manažer jezdce Stuarta Lewise-Evanse a později Jochena Rindta (oba shodou okolností zanedlouho tragicky zahynuli). I sám Ecclestone za volant formule ještě několikrát usedl, ale neprobojoval se ani do kvalifikace.

Vliv v F1 získal počátkem 70. let. Vlastnil závodní tým Brabham a ovládal vlivnou asociaci konstruktérů FOCA. Prosadil profesionalizaci série a vytvořil z ní celosvětově známou značku. Když počátkem osmé dekády vyřešil kompetenční spory s Mezinárodní automobilovou federací (FIA), stal se Ecclestone hegemonem světa formule 1. Uzavíral smlouvy s televizními společnostmi i organizátory jednotlivých závodů, rozhodoval o celkové podobě seriálu i každého jeho dílu a především o vyplácení výnosů jednotlivým stranám.

Jeho nesmlouvavý obchodní styl, kvůli němuž se o něm mluvilo jako o diktátorovi, na druhou stranu vedl k tomu, že malé týmy bankrotovaly a z kalendáře mistrovství světa mizely tradiční okruhy. Většinovým majitelem F1 se v roce 2017 stala americká mediální společnost Liberty Media a Ecclestonea v čele královské motoristické třídy nahradil Američan Chase Carey. Podle časopisu Forbes dosahovala hodnota majetku Ecclestonea a jeho rodiny ještě v roce 2018 čtyř miliard dolarů.

O životní vitalitě Ecclestonea svědčí fakt, že se letos v červenci stal počtvrté otcem. Po třech dcerách mu jeho o 44 let mladší brazilská manželka Fabiana porodila syna. Ecclestone je zároveň pětinásobným dědečkem a má také jednoho pravnuka.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny