Co musíte ráno vědět (28. února)
|

Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak se podle zpřesněné zprávy amerického ministerstva obchodu dařilo na konci loňského roku ekonomice Spojených států a kolik si také může vydělat šéf firmy z německého indexu DAX? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek kvůli šíření koronaviru znovu výrazně klesly, index S&P 500 se propadl nejvíce od roku 2011

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek už šestou seanci za sebou klesly. Může za to šíření koronaviru, které zvyšuje obavy o budoucí ekonomický růst a vývoj zisků společností. Širší index S&P 500 zaznamenal dokonce nejvýraznější propad od roku 2011 a nejrychlejší korekci v historii, když z maxima klesl o více než 10 % za pouhých šest dní. Index Dow spadl o 4,42 % (1 190,95 bodu) na 25 766,64 bodu, širší index S&P 500 se propadl o 4,42 % na 2 978,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 4,61 % na 8 566,48 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 42,09 % na 39,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,274 %.

Měla by investory znervózňovat tržní panika?
Zprávy kolem šíření koronaviru poslaly americké akcie prudce dolů. Index S&P 500 tak již poosmnácté od března 2009, kdy se odrazil od krizového dna, z nově dosažených lokálních maxim klesl o více než pět procent.

2. Evropské akcie ve čtvrtek znovu výrazně oslabily, STOXX Europe 600 je v korekci

Strach ze šíření koronaviru ve světě i v Evropě paralyzuje akciové trhy po celém světě, Evropu nevyjímaje. Akcie na starém kontinentu od čtvrtečního rána padaly a na své maximum ztrácejí už více než 10 %. Regionální index STOXX Europe 600 se ztrátou 3,6 %, a oficiálně se tak dostal do teritoria korekce. Německý DAX odepsal 3,1 %, britský FTSE 100 zakončil obchodování se ztrátou 3,5 %, francouzský CAC 40 ztratil 3,2 % a italský akciový index FTSE MIB ztratil 2,66 %.

O libře a (ne)zajišťování kurzového rizika
V rámci diskuze o brexitu a možném vývoji kurzu britské libry se v debatě z cyklu ABCD investora otevřelo zajímavé téma zajišťování měnového rizika v rámci investování. Miroslav Plojhar (Česká spořitelna) a Kateřina Zychová (Verdi Capital) se shodli, že dlouhodobě nemá hedging až takový smysl.

3. Pražská burza ve čtvrtek zaznamenala opět nejvýraznější pokles od roku 2016

Pražská burza ve čtvrtek znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016. Index PX klesl o 2,91 % na 1 002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl trh už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 %. Burza klesla už pošesté v řadě, propad ji přiblížil hranici 1 000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října.

Jak se učit ze špatných obchodů a chyb v investování?
Chyb v investování se nevyvaruje nikdo, ani ti nejlepší a nejúspěšnější investoři. Rozdíl mezi nimi a ostatními je v tom, že jsou schopni a ochotni se z neúspěchů poučit.

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série japonských dat (inflace, maloobchodní tržby, průmyslová produkce, nezaměstnanost, stavební objednávky, zahájená výstavba). Dopoledne na trh Německo pošle index dovozních cen a zprávy o inflaci a nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří hlavně na zprávy o osobních příjmech a výdajích, velkoobchodních zásobách a obchodní bilanci a na index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla zveřejní v Evropě společnosti Rolls-Royce Holdings, CRH, Eni a BASF a v USA firma Foot Locker. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika USA si ve čtvrtém čtvrtletí udržela 2,1% růst

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 2,1 %, tedy stejně jako v předchozím kvartálu. Ve zpřesněné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je v souladu s odhady. Ministerstvo už dříve uvedlo, že loňský růst o 2,3 % byl nejslabší za tři roky. Analytici upozorňují na potíže, s nimiž se ekonomika v důsledku šíření koronaviru pravděpodobně setká v letošním prvním čtvrtletí.

6. Po Applu už i Microsoft: Šíření koronaviru se podepíše na prodeji počítačů, varuje firma

Americká společnost Microsoft varovala před dopady šíření koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům v dodávkách součástek z Číny se této divizi podniku v aktuálním čtvrtletí zřejmě nepodaří splnit původní cíl tržeb, uvedla ve středu firma. Dodala, že čínské továrny se sice postupně znovu otevírají, děje se tak ale pomaleji, než se očekávalo.

7. Na trhu START pražské burzy se bude od poloviny března obchodovat denně

Pražská burza zvýší na neregulovaném trhu START od 12. března frekvenci obchodování z měsíční na denní. Na trhu, který funguje od května 2018 a je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, se bude obchodovat každý všední den dopoledne. Burza k úpravě přistoupila na základě poptávky investorů. Další novinkou bude možnost vstupu nové emise na trh kdykoli během roku.

8. Akcionáři CME na mimořádné valné hromadě schválili prodej firmy do rukou PPF

Akcionáři mediální společnosti CME na čtvrteční mimořádné valné hromadě schválili prodej firmy společnosti TV Bermuda ze skupiny PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Odpoledne o tom informovala CME v regulatorním hlášení. Podmínkou dokončení transakce je nyní ještě souhlas Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí.

9. Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru zlepšila více, než se čekalo

Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Navzdory šíření koronaviru vzrostla především důvěra spotřebitelů a důvěra v průmyslu. Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedla Evropská komise. Souhrnný index ekonomické nálady se v únoru zvýšil na 103,5 bodu z lednových 102,6 bodu. Optimismus ohledně vyhlídek hospodářství se v eurozóně setrvale zvyšuje od loňského října.

10. Thyssenkrupp prodává za 17,2 miliardy eur divizi vyrábějící výtahy

Německá strojírenská společnost thyssenkrupp se dohodla na prodeji své divize výtahů konsorciu soukromých investorů zahrnujícímu firmy Advent, Cinven a RAG-Stiftung za 17,2 miliardy eur. Transakce je největší akvizicí uskutečněnou soukromou investiční firmou v Evropě od roku 2007 a největší na světě v letošním roce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bývalý šéf firmy SAP si loni vydělal asi nejvíce z ředitelů podniků z německého burzovního indexu DAX

Bývalý šéf německé softwarové společnosti SAP Bill McDermott si loni vydělal 15,2 milionu eur. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Podle ní tak manažer patrně dosáhl nejvyšší mzdy ze všech šéfů podniků, jejichž akcie jsou zařazeny v hlavním indexu německých akcií DAX.

Ze zprávy o hospodaření firmy vyplývá, že McDermottova mzda se loni meziročně zvýšila o 29 %. Fakt, že už v roce 2018 překonala 10 milionů eur, často kritizovali zástupci akcionářů. Zhruba dvě třetiny z loňské mzdy, přesně 10,3 milionu eur, pocházejí z akciových opcí. Příjmy z tohoto pobídkového programu bude někdejší šéf největší evropské softwarové společnosti pobírat až do roku 2023.

McDermott vedl firmu SAP deset let, ve funkci skončil loni v říjnu. Podnik za jeho vedení po miliardových akvizicích rostl. V roce 2018 SAP oznámil nákup americké analytické firmy Qualtrics, v roce 2014 koupil společnost Concur, která nabízí řízení firemních výdajů a služebních cest.

Bývalý šéf odešel z vlastní vůle, takže nedostal odstupné. Výši jeho mzdy společnost dříve hájila. Tvrdila, že pokud si chce udržet talenty, musí jim dávat mzdu, která obstojí v celosvětové konkurenci.

Očekává se, že McDermottovi nástupci, dvojice Jennifer Morganová a Christian Klein, budou vydělávat podstatně méně, protože zatím drží menší podíl akcií. Před nástupem do vedení činila mzda každého z nich méně než dva miliony eur.

Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
včera v 13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
včera v 11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
včera v 11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
včera v 10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
včera v 10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
včera v 09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
31. 5. 2020 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus