Co musíte ráno vědět (29. května)
|

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje za svobodu slova na sociálních sítích? I to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod tlak kvůli obavám ze snahy prezidenta Donalda Trumpa o zavedení tvrdších pravidel pro provoz sociálních sítí. Americký prezident navíc na pátek plánuje tiskovou konferenci o Číně, což trh v závěru seance znervóznilo. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil o 0,58 % na 24 400,64 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 3 029,73 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,46 % na 9 368,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,51 % na 28,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 0,695 %. Ceny ropy se zvedly o zhruba 2 %, půl procenta pak shodně přidaly zlato a stříbro. Okolo 4 % pak v dolarovém vyjádření získaly k dobru nejsledovanější kryptoměny v čele s bitcoinem a ethereem.  

4 mega caps do současného portfolia: Netflix, Microsoft, Walt Disney a Boeing
Akciový specialista Tomáš Vranka z X-Trade Brokers komentuje aktuální situaci a výhledy čtyř amerických společností, které patří mezi nejsledovanější na trhu.
Co se stalo s hodnotovými akciemi?
Americké akcie již smazaly velkou část propadů z letošního prvního čtvrtletí, kdy je tvrdě zasáhla pandemie nemoci covid-19. Rozdíly v míře ožití jednotlivých titulů jsou ale značné. Příznivě poslední týdny paradoxně nevyznívají pro ty akcie, které mají tradičně blíže k získání nálepky bezpečného přístavu.

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou optimističtí po oznámení nového plánu Evropské komise, jehož pozitivní vliv překonává i kontroverzi kolem čínského zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,64 % na 355,47 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 1,21 % na 6 218,79 bodu, francouzský CAC 40 přidal 1,76 % na 4 771,39 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,06 % na 11 781,13 bodu.

Může akciová rally pokračovat? Tyto tři indikátory napoví
Akciová rally, která na Wall Street odstartovala v druhé polovině března, je strhující. Index technologického trhu Nasdaq Composite se od začátku roku již přehoupl do plusu a S&P 500 již na úrovně z konce loňského roku ztrácel méně než deset procent. V poslední době ale růst cen akcií zpomalil a indexy se pohybují do strany. Co čekat v dalších měsících?
Michálek (Bondsupermarket): Aerolinky žily na dluh už před pandemií, jsou jakou houmlesáci
Letecké společnosti nepatří k těm, které by lidské společenství zespodu, fundamentálně obohacovaly. Žijí z toho, že máme nadbytek, který jsme ochotni utrácet. A jsou navíc velice zadlužené a citlivé na výkyvy v tržbách. Jejich záchrana vládními penězi nebude znamenat, že na tom budou dobře, budou pouze dále živořit, uvedl v květnové debatě z cyklu ABCD investora zkušený investor a zakladatel společnosti Bondsupermarket Tomas Michálek. Hovořil také o bankách a dopadech očekávaného nesplácení úvěrů a firemních dluhů.

3. Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62 bodu. V plusu nakonec skončily jen tři tituly na hlavním trhu.

Investorský magazín: Komerční reality a doplňkové penzijní spoření v portfoliu drobného investora
Investice do kvalitních kancelářských a obchodních nemovitostí jsou i v době koronavirové stále velice oblíbené. Hlavní téma aktuálního Investorského magazínu proloží výhody doplňkového penzijního spoření a medvědí pohled na akciový trh. Závěr jako vždy patří stručnému ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V pátek oznámí Jižní Korea a Japonsko průmyslovou výrobu a Japonsko navíc také inflaci, maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti. Sledovanější budou evropská data o inflaci, italský HDP a také vývoj ekonomik Kanady, Indie nebo Brazílie. V Americe zaujmou osobní příjmy a výdaje a hlavně spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou

Všečínské shromáždění lidových zástupců ve čtvrtek schválilo návrh na zavedení nových právních předpisů v oblasti národní bezpečnosti v Hongkongu, a připravilo tak cestu pro dokončení a uplatňování zákona ve městě.

6. Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje

Ekonomická nálada v Evropě i v eurozóně vykázala v květnu mírné zlepšení, čemuž pomáhá uvolňování restriktivních opatření kvůli pandemii covid-19. Po dubnovém rekordním propadu však analytici očekávali ještě lepší čísla.

7. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 5 % po růstu o 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je horší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu čtvrtletní propad HDP o 4,8 %.

8. Havlíček: Vláda by měla přímo úvěrovat nový jaderný blok

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že stát chce přímo úvěrovat výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Vysvětlil, že stát si "dokáže velice levně půjčit".

9. Ifo: Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 %

Německá ekonomika letos klesne kvůli dopadům pandemie patrně o 6,6 %, zatímco v roce 2021 vzroste o 10,2 %. Uvedl to ve čtvrtek vlivný hospodářský institut Ifo. Firmy v průměru očekávají, že jejich provoz se po přísných karanténních opatřeních ve druhém čtvrtletí vrátí do normálu za devět měsíců. Podle tohoto scénáře největší evropská ekonomika ve druhém kvartálu klesne o 12,4 %.

10. O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,123 milionu lidí. Jde o nejnižší hodnotu od vypuknutí krize spojené s pandemií nemoci covid-19. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 2,446 milionu lidí (revidováno z 2,438 milionu), ale horší, než čekali analytici (2,1 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 21,052 milionu z 24,912 milionu (revidováno z 25,073 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali naopak nárůst na 25,750 milionu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trump se vydal do boje

Protentokrát za svobodu slova. Zlý Twitter nechává čtenáře nakouknout pod pokličku některých prezidentových výroků, respektive nabízí informace, které je mají uvádět na pravou míru. Na burze byly z Trumpova nového dekretu trochu nervy, je ale celkem pravděpodobné, že se velké a de facto globální (byť americké) firmy provozující sociální sítě budou umět s chytanými novými pořádky nějak "poprat".

ČEZ: Fio banka upravila cílovou cenu akcií, nově je v 12měsíčním…
ČEZ: Fio banka upravila cílovou cenu akcií, nově je v 12měsíčním…
před hodinou

ČEZ: Fio banka upravila cílovou cenu akcií, nově je v 12měsíčním horizontu vidí na 659 Kč

Analytik Jan Raška z Fio banky revidoval cílovou cenu akcií ČEZ. Před dvěma týdny vydal analýzu s cílovou cenou 590...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly
Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly
11:57

Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly

Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně stouply. Díky rušení opatření zavedených k zamezení šíření koronaviru...
Maloobchod Evropská unie Tržby
Zakázek v německém průmyslu přibylo méně, než se čekalo
11:45

Zakázek v německém průmyslu přibylo méně, než se čekalo

Objem zakázek v německém průmyslu se v květnu zvýšil o 10,4 % po celkovém propadu o 37 % v předchozích dvou měsících....
Německo Průmysl Ekonomika
Pětina německých firem se cítí ohrožená koronavirovou krizí
Pětina německých firem se cítí ohrožená koronavirovou krizí
11:25

Pětina německých firem se cítí ohrožená koronavirovou krizí

Pětina německých firem se cítí existenčně ohrožená koronavirovou krizí. Vyplývá to z červnového průzkumu, jehož...
Německo Byznys a podnikání Koronavirus
Schäuble požaduje kritickou revizi globálního ekonomického modelu
Schäuble požaduje kritickou revizi globálního ekonomického modelu
10:56

Schäuble požaduje kritickou revizi globálního ekonomického modelu

Jako poučení z koronavirové krize by měla Evropská unie snížit svou závislost na globálních dodavatelských řetězcích,...
Evropská unie Německo Koronavirus
Uber koupí Postmates za 2,65 miliardy dolarů
Uber koupí Postmates za 2,65 miliardy dolarů
10:35

Uber koupí Postmates za 2,65 miliardy dolarů

Uber si plácnul s Postmates a koupí ho za 2,65 miliardy dolarů. Bloomberg a New York Times přinesly informaci v...
Uber Fúze a akvizice Spojené státy americké (USA)
Čínské akcie v pondělí zpevnily nejvíce za poslední rok, index CSI…
Čínské akcie v pondělí zpevnily nejvíce za poslední rok, index CSI…
10:30

Čínské akcie v pondělí zpevnily nejvíce za poslední rok, index CSI 300 je nejvýše za pět let

Čínské akcie zahájily týden silným růstem, jejich hlavní index zpevnil v pondělí nejvíce za poslední rok. Trh těží...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie
Propad tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnil
Propad tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnil
09:43

Propad tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnil

Tempo meziročního poklesu tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnilo na 8,9 procenta po propadu o 14,3...
Maloobchod Slovensko Koronavirus
Na pražské burze se v pondělí neobchoduje
09:12

Na pražské burze se v pondělí neobchoduje

V běžných obchodních hodinách se v pondělí obchoduje na trzích v USA, Asii, a Evropě. Pražská burza má kvůli státnímu...
Akcie ČR
Buffett oznámil první velký nákup v koronavirové době. Za 4 miliardy…
Buffett oznámil první velký nákup v koronavirové době. Za 4 miliardy…
06:10

Buffett oznámil první velký nákup v koronavirové době. Za 4 miliardy USD kupuje plynárenská aktiva od Dominion Energy

Společnost Berkshire Hathaway kupuje rozvodné sítě a zásobníky plynu od firmy Dominion Energy za 4 miliardy dolarů....
Warren Buffett Berkshire Hathaway Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (6. července)
Co musíte ráno vědět (6. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. července)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v západní Evropě a na pražské burze, co podle šéfky ECB Christine Lagardeové bude...
Musíte vědět
Centrální banka: Oživení francouzské ekonomiky překonává očekávání
včera v 23:24

Centrální banka: Oživení francouzské ekonomiky překonává očekávání

Francouzská ekonomika se z útlumu způsobeného pandemií nemoci covid-19 zotavuje o něco rychleji, než se předpokládalo...
Francie Ekonomika Krize
Altmaier: Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste
včera v 18:25

Altmaier: Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste

Pokles německé ekonomiky způsobený pandemií nemoci covid-19 se po letních prázdninách podaří zastavit a nejpozději od...
Investiční a ekonomický výhled Německo Hospodářský růst
Německo chce kvůli skandálu ve Wirecardu posílit finanční dozor
včera v 16:26

Německo chce kvůli skandálu ve Wirecardu posílit finanční dozor

Německý ministr financí Olaf Scholz hodlá v důsledku účetního skandálu ve společnosti Wirecard poskytnout větší...
Německo Podvod Regulace
Vostrá: Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit
včera v 14:33

Vostrá: Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit

Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České televizi to v pořadu...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Petříček: Vláda má k fondu obnovy výhrady, je nutný kompromis
včera v 13:20

Petříček: Vláda má k fondu obnovy výhrady, je nutný kompromis

Vláda si uvědomuje, že je potřeba rychle nastartovat evropskou ekonomiku. Zároveň má ale k plánovanému fondu obnovy...
Evropská ekonomika Evropská unie Podpora ekonomiky
Itálie zvažuje opatření na podporu autoprůmyslu a turistiky
4. 7. 2020 22:33

Itálie zvažuje opatření na podporu autoprůmyslu a turistiky

Itálie zvažuje rozpočtová opatření na podporu investic do automobilového a turistického průmyslu. Uvedl to v sobotu...
Itálie Průmysl Auta
Tisíce Francouzů protestovaly proti propouštění v Nokii
4. 7. 2020 21:38

Tisíce Francouzů protestovaly proti propouštění v Nokii

Tisíce lidí v sobotu ve francouzském městě Lannion protestovaly proti plánovanému zrušení více než 400 pracovních...
Francie Nokia Pracovní trh