Co musíte ráno vědět (3. června)
|

Co musíte ráno vědět (3. června)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, co si o stimulačních balíčcích v USA myslí známý ekonom Joseph Stiglitz a jak internet pomáhá velkým americkým médiím? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý posílily v naději na oživení ekonomiky, dolar dále ztrácel

Akcie ve Spojených státech pokračovaly v růstu. Obchodníci převážně ignorovali rozsáhlé sociální nepokoje a obavy z pandemie a namísto toho se zaměřili na rušení omezení v ekonomice a signály hospodářského oživení. Nejvíce k růstu přispěly akcie finančních, průmyslových a technologických společností. Index Dow vzrostl o 1,05 % na 25 742,65 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,82 % na 3 080,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,59 % na 9 608,38 bodu. Index volatility klesl o 4,92 % na 26,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé tři bazické body na 0,687 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o čtyři procenta, zlato a stříbro naopak odepsaly okolo procenta. Nejsledovanější kryptoměny, tedy bitcoin a ethereum, odepsaly zhruba 1,5 %.

Technologické varování pro akciové býky: Není Nasdaq jako Nasdaq
Poslední květnový týden naznačil, že by technologickým titulům, v posledních letech táhnoucím americký akciový trh výše, mohla docházet pára. Trh reagoval opatrně mimo jiné i na exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa namířený proti velkých sociálním sítím. Napadá v něm právo sociálních sítí na prakticky nulovou zodpovědnost za příspěvky uživatelů, ne náhodou ovšem příkaz podepsal poté, co Twitter začal k jeho příspěvkům dodávat odkazy, jež mají uvádět Trumpovy výroky na pravou míru. Varovný je ovšem i vývoj hlavních technologických indexů jako takových.
Proč nemá smysl zkoušet rychle vyrovnávat dílčí ztráty?
Od roku 2018 jsou americké akcie jako na houpačce. Nejdříve spadly o 20 %, poté zpevnily o 30 %, následoval propad o 35 % a poté růst o 30 %. Řada investorů nyní při pohledu zpět lituje některých svých dřívějších rozhodnutí a přemýšlí, co bylo možné udělat jinak, lépe.

2. Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německému trhu

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby řešili nepokoje v USA a Hongkongu nebo napětí mezi USA a Čínou. Dařilo se zejména německým akciím, které jako kdyby potřebovaly dohnat ostatní trhy poté, co se s nimi v pondělí neobchodovalo. Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,57 % na 359,77 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,87 % na 6 220,14 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 2,02 % na 4 858,97 bodu a německý DAX přidal 3,75 % na 12 021,28 bodu.

Hodnotové investování netáhne, jeho čas ale znovu přijde
Hodnotové investování dnes není zrovna v módě. Mimo jiné proto, že už nějakou dobu výkonnost hodnotových akcií zaostává za výkonností těch růstových bez ohledu na to, co se děje v ekonomice a na trzích. Hodnotové investování má ale stále co nabídnout.
Krize 2020 aneb Když vystresovaný trh nenabízí atraktivní příležitosti
Americké akcie nejdříve v reakci na šíření koronaviru prudce oslabily, aby následně pro změnu raketově posílily. Kdo jen na chvíli "usnul", přišel o obrovskou příležitost.

3. Pražská burza v úterý opět posílila, táhly ji zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo bankovním titulům, akcie Erste Group zpevnily o více než 5 %.

Přehled: Koronavirus, pražská burza a dividendy
Pražská burza je dlouhá léta atraktivní především svým vysoce nadprůměrným dividendovým výnosem. Velká část firem, s jejichž akciemi se v Rybné obchoduje, ovšem programy výplat podílů ze zisku pozastavila v důsledku pandemie koronaviru a na ni navazujících opatření.

4. Očekávané události

Ve středu budou vycházet finální květnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, v noci v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. V Austrálii vyjde ještě zpráva o HDP a Německo a souhrnně i celá eurozóna zveřejní data z trhu práce. V USA se vedle PMI investoři zaměří na tovární objednávky a zprávu ADP o změně zaměstnanosti v soukromém sektoru. Hospodářské výsledky v Evropě zveřejní společnost voestalpine a na Wall Street firmy American Eagle Outfitters nebo Campbell Soup. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 % z dosavadních -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 % z dříve udávaných -8 %. "Ekonomika tři měsíce téměř stála a my za to zaplatíme," řekl v úterý rozhlasové stanici RTL ministr financí Bruno Le Maire.

6. Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji vakcíny a léku na nemoc covid-19. A situace se v nejbližší době nejspíše nezlepší.

7. Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil levicově-anarchistického hnutí Antifa. Podle firmy jej ve skutečnosti vytvořila americká neonacistická skupina Identity Evropa. Její příspěvky vyzývaly k násilnostem při současných nepokojích v USA, jež vypukly po úmrtí George Floyda při zatýkání.

8. FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské ekonomiky mají omezení zavedená v rámci boje proti koronaviru. Mohlo by však rovněž pomoci urychlit hospodářské oživení regionu, jakmile německá ekonomika opět nabere na tempu, píše ve své analytické zprávě list Financial Times.

9. Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíce potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc pro ty, kteří ji nejvíce potřebují. Program na ochranu výplat pro zaměstnance byl podle něj velice špatně navržen.

10. Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů (1,74 bilionu korun). Mišustin to během telekonference, kterou přenášela i televize, řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Plán má odstartovat na počátku července, napsal v úterý ruský list Kommersant.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

FT: Americké deníky NYT a WSJ v čase krize nabírají zaměstnance

Předním americkým deníkům The Wall Street Journal a The New York Times přibývají v koronavirové krizi digitální předplatitelé. Zatímco konkurenční média závislá převážně na reklamě, které v uplynulých měsících výrazně ubylo, propouštějí a hroutí se, oba listy nejenže se zatím masivnímu propouštění a krácení mezd vyhnuly, ale dokonce nabírají nové novináře. Na svém webu o tom píše britský deník Financial Times.

The New York Times začátkem května oznámily, že jejich internetové vydání nebo tištěná verze má už přes šest milionů předplatitelů. V prvním čtvrtletí jim přibylo rekordních 587 000 digitálních předplatných. 468 000 zaplatilo za možnost číst zprávy a zbytek si předplatil jiné digitální služby, mimo jiné aplikace na vaření a luštění křížovek Cooking a Crossword.

Firemní tržby v prvním kvartálu kvůli 15% poklesu příjmů z reklamy stouply jen o procento na 444 milionů dolarů. Ale akciím společnosti se letos daří výrazně lépe než indexu S&P 500.

"Naše teorie je, že musíte do produktu investovat, abyste v digitálním byznysu byli schopni obstát," řekl FT ředitel NYT Mark Thompson a citoval příklad firem Netflix a Disney. "Nerozumím, proč tak málo lidí v naší branži chápe, že tyhle věci jsou škálovatelné," dodal.

The New York Times podle svého šéfa proto do konce roku zvýší počet zaměstnanců. Naberou inženýry specializované na data a digitální produkty a inzerují 44 novinářských pozic.

Skoro stejně dobře se daří i jednomu z hlavních konkurentů, deníku The Wall Street Journal. Zisky jeho mateřské firmy News Corp sice v prvním čtvrtletí stejně jako v celém odvětví klesly, ale divize Dow Jones, pod kterou spadá WSJ, pět procent přidala. List také počátkem května překročil hranici tří milionů předplatných, z toho 2,2 milionu lidí jej čte pouze on-line.

"Pokud jste svůj dům neopravili, když svítilo slunce, je teď pozdě," řekl deníku FT bývalý generální ředitel společnosti Dow Jones Will Lewis. "Síly, které podnikání narušovaly, tu byly ještě před pandemií. Vše, o čem jsme si mysleli, že přijde za deset let, se odehrává během pěti až deseti měsíců," dodal s odkazem na posun směrem k digitálnímu předplatnému. Jeho firma otevřela 20 nových pozic, některé i v samotné redakci.

V porovnání s desítkami tisíc novinářů, kteří ve Spojených státech přišli od vypuknutí koronavirové krize o práci, je to ale jen zlomek, připomněl francouzský ekonomický list Les Echos. Nejvíce zasažené jsou redakce těch médií, která spoléhala výlučně na příjmy z reklamy, jako jsou newyorský časopis o umění a kultuře Vice nebo zpravodajský server Buzzfeed.

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před okamžikem

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent OPEC
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před 21 minutami

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před 25 minutami

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před 33 minutami

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh