Co musíte ráno vědět (3. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (3. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým evropským akciím se v loňském roce nejvíce dařilo a jaké výročí v uplynulých dnech oslavila Světová obchodní organizace? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily rok růstem na nová maxima, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech zahájily rok růstem na nová rekordní maxima. Náladu na burze v poslední době zlepšily naděje na zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou a lepší výhled globální ekonomiky. Investoři ve čtvrtek také přivítali nová opatření Číny na podporu ekonomického růstu. Index Dow stoupl o 1,16 % na nové zavírací maximum 28 868,80 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,84 % na nové zavírací maximum 3 257,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,33 % na nové zavírací maximum 9 092,19 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,51 % na 12,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 1,88 %. Absolutní rekord posunul Dow na 28 872,80 bodu, S&P 500 na 3 258,14 bodu a Nasdaq Composite na 9 093,43 bodu.

Svět ve třech grafech: Dává tohle smysl?!
Dlouho platilo, že hlavní světovou mocností jsou Spojené státy. Jejich politický vliv ale slábne, a tak je otázka, zda je stále lze považovat za světového hegemona. Zvláště začneme-li zvažovat i jiné, měřitelné faktory.

2. Evropské akcie v první seanci nového roku zpevnily díky optimismu ohledně obchodního vztahu mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když se nadále vezly na vlně optimismu ohledně dalšího vývoje obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, kterou vyvolal úterní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa, že 15. ledna bude podepsána první fáze obchodní dohody a vzápětí začnou jednání o fázi druhé. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,93 % na 419,72 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,82 % na 7 604,30 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,06 % na 6 041,50 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,03 % na 13 385,93 bodu. V pozitivním pásmu obchodování zakončily všechny hlavní sektory.

El-Erian: Moje největší starost? Evropa!
Může to být ještě lepší? I tak se ptají investoři s vědomím toho, že trhy za sebou mají mimořádně úspěšný rok i celé desetiletí. Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce společnosti Allianz, je přesvědčený, že ekonomika je blízko lokálního vrcholu, a radí: Svět se musí zbavit závislosti na uvolněné měnové politice a musí se soustředit na strukturální reformy.

3. Pražská burza začala rok růstem na maximum od konce dubna 2018

Pražská burza začala nový rok růstem na nejsilnější hodnotu za zhruba rok a tři čtvrtě. Index PX ve čtvrtek stoupl o 0,74 % na 1 123,91 bodu. V poklidném obchodování posílily akcie energetické společnosti ČEZ, Komerční banky i Erste Group Bank. Zobchodovaný objem čítal necelých 176 milionů korun.

Investiční fórum: Jak úspěšně investovat v roce 2020?
Chcete se dozvědět, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v roce 2020? A co čeká svět alternativních investic? Jedinečnou možnost máte v úterý 7. ledna 2020 na Investičním fóru v Praze, kde v rámci moderovaných diskuzních a samostatných přednášek vystoupí přední ekonomové, bankéři a investiční odborníci z Česka i zahraničí a nabídnou ty nejlepší strategie pro rok 2020. K dispozici jsou poslední vstupenky.

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit britskému indexu cen domů a německé nezaměstnanosti. Odpoledne vyjde v Německu zpráva o inflaci, v Česku bilance státního rozpočtu a ve Spojených státech index podnikatelských podmínek pro oblast New Yorku, ISM index nákupních manažerů ve výrobě a zpráva o výdajích ve stavebnictví. Odpoledne ještě americká centrální banka zveřejní zápis z posledního zasedání a zveřejněna bude zpráva o prodejích aut. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnech od 23. a 30. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V Evropě loni nejvíce vzrostly akcie v Řecku, Rusku a Itálii

V Evropě se loni nejvíce dařilo akciím v Řecku, Rusku a Itálii. Přestože rok 2019 byl rokem ekonomické i politické nejistoty ve více zemích světa, investoři na tyto trhy nepohlíželi jako na příliš rizikové. Hlavní index akciové burzy v Aténách tak přidal zhruba 43 %, nejvíce se tam dařilo bankám.

6. Šéfové amerických podniků se obávají recese, ukázal průzkum

Šéfové amerických podniků se začínají obávat recese. Strach z propadu ekonomiky se dostal na první příčku mezi obavami, jež ředitelé nejčastěji zmiňují při hodnocení vyhlídek na letošní rok. Ukázal to průzkum společnosti Conference Board, o kterém ve čtvrtek napsal list The Wall Street Journal. Před rokem byly obavy z recese až na třetím místě, pokud jde o šéfy amerických firem, ale celkově na prvním, pokud jde o ředitele firem ve světě.

7. Jaderné elektrárny v Česku vyrobily loni 30,2 TWh energie

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,24 terawatthodiny elektřiny. Je to meziročně o zhruba 0,3 TWh víc. Výroba vzrostla v obou elektrárnách a růst by měla i letos. U Temelína se na vyšší výrobě podílela vysoká spolehlivost elektrárny a zvládnuté odstávky, v Dukovanech stojí za vyšší výrobou meziročně kratší odstávky, řekl ve čtvrtek temelínský mluvčí Marek Sviták.

8. Reuters: Airbus se loni stal největším výrobcem letadel

Evropský výrobce letecké techniky Airbus loni podle předběžných údajů dodal na trh rekordních 863 letadel, čímž mírně překonal vlastní cíl, byť v průběhu roku snížený. Stal se tak největším výrobcem letadel na světě - poprvé do roku 2011 překonal amerického konkurenta Boeing. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters.

9. Počerady získá od roku 2024 firma Sev.en Energy, ČEZ nevyužil opci

Novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, dosavadní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. Ve čtvrtek to sdělil její mluvčí Ladislav Kříž. ČEZ za elektrárnu získá dvě miliardy korun.

10. VW začal s majiteli aut jednat o mimosoudním vyrovnání podvodu

Německá automobilka Volkswagen začala jednat s německými majiteli dieselových vozů této značky. Chce se pokusit o mimosoudní vyrovnání přiznaného podvodu s emisemi, oznámila ve čtvrtek firma spolu s německým svazem na ochranu spotřebitelů VZBV. Výsledek ale zatím nechce odhadovat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Světová obchodní organizace vznikla před 25 lety

Před 25 lety, 1. ledna 1995, zahájila svou činnost Světová obchodní organizace (WTO). Jedná se o mezinárodní vládní organizaci, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí.

Mezi její další úkoly patří sledování obchodních politik členských států, spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi nebo poskytování technické pomoci a školení pro rozvojové země. WTO zastřešuje asi 98 % světového obchodu.

WTO byla ustavena na zasedání Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT) v marockém Marrákeši v dubnu 1994, od 1. ledna 1995 nahradila GATT založenou v roce 1947. Závazky WTO jsou shodné s někdejší GATT, ale WTO má větší pravomoci a jasnější pravidla činnosti; funguje na bázi sjednaných dvou a vícestranných dohod mezi účastníky.

Smlouva o založení GATT byla podepsána 30. října 1947 v Ženevě na jednání zástupců 23 zemí (včetně Československa) o celních úlevách ve vzájemném obchodě, které se uskutečnilo z podnětu přípravného výboru Mezinárodní obchodní organizace (ITO). Dohoda nabyla platnosti 1. ledna 1948. Zpočátku byla zamýšlena jako smlouva, která měla ztratit platnost po vytvoření ITO. Ta však kvůli odporu USA vytvořena nebyla a proto se GATT postupně vyvinula v mezinárodní organizaci se stálým aparátem.

GATT byla vlastně jakýmsi fórem pro mnohostranná jednání o liberalizaci mezinárodního obchodu. Při multilaterálních rozhovorech, jež se nazývaly koly (Kennedyho kolo v 60. letech, Tokijské kolo v 70. letech), se snížila průměrná výše celních tarifů. V září 1986 začalo v Punta del Este v Uruguayi osmé a zdaleka nejdelší a nejkomplikovanější kolo jednání, tzv. uruguayské kolo, které skončilo v dubnu 1994 v marockém Marrákeši a které vyústilo v založení WTO.

WTO má 164 členských zemí včetně ČR, která je členem od vzniku WTO. Jako poslední vstoupily do WTO v roce 2016 Libérie a Afghánistán. Dalších 22 zemí je v různé fázi jednání o svém přístupu k WTO.

V čele organizace je od 1. září 2013 brazilský diplomat a bývalý stálý představitel Brazílie při WTO Robert Azevedo. Rozpočet WTO činil v loňském roce 197 milionu švýcarských franků. Podíl ČR je 0,715 %, což odpovídá podle statistik MMF podílu na světovém obchodu se zbožím a službami. WTO sídlí v Ženevě.

Aktuální, již deváté kolo jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci GATT a poté WTO začalo v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá. Celým názvem se jmenuje Rozvojový program z Dauhá, obecně se označuje jako katarské kolo nebo jako Kolo z Dauhá. Jeho cílem je dosáhnout všeobecné dohody o liberalizaci a původně mělo být uzavřeno již koncem roku 2004. Jednání však byla několikrát přerušena a neustále se prodlužují. V roce 2013 ministři členských zemí WTO schválili první globální obchodní dohodu od vzniku této organizace v roce 1995. Dohoda se zaměřila na omezení byrokratických překážek obchodu a zlepšení obchodních podmínek pro nejchudší země světa.

V současné době WTO nejvíce zaměstnávají celní války mezi USA a Čínou a USA a EU. Podle nedávné zprávy organizace její členské země mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících obchodní výměnu. Pokračující protekcionismus má podle WTO negativní dopady na hospodářský růst i na tvorbu pracovních míst.

Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
včera v 15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
včera v 15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
včera v 14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
včera v 14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost