Co musíte ráno vědět (3. září)
|

Co musíte ráno vědět (3. září)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a v USA, která ekonomika se ocitla poprvé od roku 1991 v recesi a kdy bude vhodné prodat akcie společnosti Apple? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily navzdory slabé zprávě z trhu práce, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite opět stanovily nová maxima

Americké akcie ve středu výrazně posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite opět stanovily nová zavírací i rekordní maxima, ačkoli zpráva o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států zaostala za očekáváním analytiků. Index Dow si připsal 1,59 % a uzavřel na 29 100,50 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,54 % na nové zavírací maximum 3 580,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,98 % na nové zavírací maximum 12 056,44 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,72 % na 26,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 0,651 %. Absolutní maximum posunul S&P 500 na 3 588,11 bodu a Nasdaq Composite na 12 074,07 bodu.

Americké akcie: Zdražování pokračuje, index S&P 500 je nadhodnocený o 50 %
Hlavní americký akciový index S&P 500 si od začátku roku připisuje nadstandardní zhodnocení, aktuálně přes 9 %. Domníváme se ovšem, že jsou momentálně americké akcie velice silně nadhodnocené.
Proč Uber nefunguje
Mít pifku na taxislužbu Uber Technologies je módní záležitost, ovšem naneštěstí ze špatných důvodů. Kritici si vybírají nepodstatná negativa, zatímco ta důležitá ignorují.

2. Evropské akcie ve středu navázaly na růst v Asii

Akcie na západoevropských burzách ve středu po čtyřech dnech propadů zaznamenaly poměrně silný růst. Evropské trhy tak navázaly na růst v Asii. Nejvíce se dařilo akciím chemických a technologických společností. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,66 % na 371,28 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,35 % na 5 940,95 bodu, německý DAX skončil se ziskem 2,07 % na 13 243,43 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,90 % na 5 031,74 bodu.

(Další) turbulentní týden na trhu se zlatem a stříbrem: Co naznačuje technická analýza?
Poslední srpnový týden byl na trhu s drahými kovy opět velice volatilní, a to zejména ve čtvrtek 27. Srpna, kdy při projevu předsedy Fedu v rámci sympózia v Jackson Hole dosáhlo denní rozpětí ceny zlata více než 3 % a u stříbra se jednalo o téměř 6% rozptyl. Nakonec se zlatu podařilo uzavřít na třetí nejvyšší týdenní ceně v historii, což je pro střednědobý výhled pozitivní.

3. Pražská burza ve středu potřetí v řadě oslabila, index PX ztratil 0,2 %

Pražská burza i ve třetím obchodním dnu tohoto týdne klesla, index PX se ve středu snížil o 0,2 % na 901,48 bodu. Oslabily akcie bank, rostly naopak cenné papíry vývojáře antivirového softwaru Avast.

Akcie Komerční banky mohou v ročním horizontu zpevnit o 30 %, říká analytik z Fio banky
Pandemie nemoci covid-19 tvrdě zasáhla mimo jiné banky. Slabé hospodářské výsledky finančních domů odrážejí i aktualizovaná investiční doporučení. Analytik Michal Křikava z Fio banky snížil cílovou cenu akcií Komerční banky na 696 Kč z 903 Kč s hodnocením na stupni "kupovat".
Akcionáři Monety schválili nevyplacení druhé části dividendy za loňský rok
MONETA Money Bank nevyplatí akcionářům druhou část dividendy ze zisku za loňský rok. Valná hromada banky ve středu schválila návrh představenstva na zaúčtování čistého zisku za rok 2019 do kapitálu banky. Představenstvo navrhlo nevyplatit dividendu v důsledku pandemie nemoci covid-19 a následných doporučení České národní banky a Evropského orgánu pro bankovnictví.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek bude sledovaná australská obchodní bilance, více pozornosti si ale zaslouží indexy nákupních manažerů ve službách, evropský maloobchod a americká obchodní bilance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru rekordně klesla

Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla a poprvé od roku 1991 se propadla do recese, protože koronavirová omezení paralyzovala ekonomickou aktivitu. Nová onemocnění pak ohrožují možné brzké oživení a zvyšují tlak na vládu, aby pokračovala s podporou ekonomiky. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do konce června propadl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o sedm procent po snížení o 0,3 % v prvních třech měsících letošního roku.

6. Maloobchodní tržby v Německu v červenci nečekaně klesly

Maloobchodní tržby v Německu v červenci v reálném vyjádření klesly o 0,9 %, a pokračovaly tak v poklesu z předchozího měsíce, kdy se po zpřesnění údajů snížily o 1,9 %. Oznámil to ve středu německý statistický úřad. Je to překvapivý výsledek, ekonomové totiž počítali s růstem. Vývoj naznačuje, že výdaje domácností k zotavení největší ekonomiky v Evropě patrně nepřispívají tak, aby se po koronaviru ve třetím čtvrtletí dostavil předpokládaný silný růst.

7. Rozpočet Norska se poprvé za 25 let propadl do deficitu

Výdaje norské vlády ve druhém čtvrtletí poprvé za 25 let překonaly celkové příjmy. Rozpočtový deficit 83 miliard norských korun (210 miliard Kč) způsobila pandemie nemoci-19, která prudce snížila daňové příjmy a ceny ropy, což je hlavní vývozní položka této skandinávské země. Vláda naopak zvyšovala výdaje, aby ochránila ekonomiku.

8. Německý regulátor: To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde

To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde, ačkoliv žádná bezprostřední hrozba pro finanční stabilitu kvůli pandemii teď nehrozí. Uvedl to ve středu německý úřad pro regulaci finančního sektoru BaFin.

Šéf Deutsche Bank: Ekonomické oživení? Ano, ale postupné a ne ve všech sektorech
Světová ekonomika se do stavu před koronavirovou krizí bude vracet velmi dlouho. Ožívání bude probíhat krok za krokem a bohužel ne ve všech sektorech, upozornil ve středu šéf Deutsche Bank Christian Sewing.

9. Fed: Ekonomická aktivita v USA v srpnu mírně rostla

Ekonomická aktivita ve Spojených státech v srpnu mírně rostla, zůstává však hluboko pod úrovněmi z období před příchodem koronavirové krize. Vyplývá to z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka.

10. Tesla nadále hodlá otevřít německý závod v létě příštího roku

Americká automobilka Tesla navzdory koronavirové krizi nadále hodlá otevřít svou novou továrnu v Německu v létě příštího roku. Informovala o tom ve středu podle agentury DPA vláda spolkové země Braniborsko s odvoláním na schůzku braniborského premiéra Dietmara Woidkeho se šéfem Tesly Elonem Muskem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Investiční doporučení

Na závěr jedno skvělé investiční doporučení. To, jak akcie společnosti Apple (a dalších velkých technologických firem) rostou do nebe, je neuvěřitelné. V úterý tržní kapitalizace Applu překonala tržní kapitalizaci celého indexu Russell 2000. Myslíte si, že je vhodná doba k prodeji?

Věčný medvěd Sven Henrich si to vzhledem k dnešnímu nepochopitelnému optimismu investorů nemyslí. Apple prý bude prodávat, až když jeho tržní kapitalizace překoná světový HDP.

Vzhledem k tomu, že tržní kapitalizace akcií FANGMAN (Facebook, Apple, Netflix, Google/Alphabet, Microsoft, Amazon, NVIDIA) už překonala HDP Japonska a Německa dohromady (třetí a čtvrté největší ekonomiky světa), to ale jistě bude cobydup.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně