Co musíte ráno vědět (30. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (30. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, o kolik se propadla americká ekonomika v prvním čtvrtletí, co zaznělo na tiskové konferenci Fedu a jak funguje lék remdesivir? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posílily díky nadějím na léčbu nemoci covid-19

Americké akcie ve středu výrazně posílily díky povzbudivým zprávám o přípravku remdesivir pro léčbu pacientů s nemocí covid-19. Růst akciového trhu nezastavila ani zpráva o bezmála 5% poklesu ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí. Index Dow si připsal 2,21 % na 24 633,86 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 2,66 % na 2 939,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 3,57 % na 8 914,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,97 % na 31,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nepatrně stoupl na 0,614 %.

5 stop, které na trzích a v ekonomice zanechá koronavirus
Ať už nakonec koronavirus zmizí, nebo se z jím způsobované nemoci covid-19 stane běžné sezónní onemocnění, jedno je jisté. Na trzích a v ekonomice budou stopy po současné pandemii patrné ještě dlouho, ne-li napořád. Zde je výběr pěti nejvýraznějších.
Netflix, Yelp nebo Fitbit ve finančním a investičním poradenství
Tak jako se vyvíjejí finanční trhy, vyvíjí se i práce finančních a investičních poradců. Nejde ale jen o evoluci trhů, mění se také chování klientů. V jejich branži by se tak měly prosazovat mimo jiné následující čtyři trendy.

2. Evropské akcie ve středu opět rostly, pomohly jim banky a remdesivir

Dění na akciových trzích v západní Evropě ve středu nejvíce ovlivňovala probíhající výsledková sezóna. Náladu investorům zvedla také zpráva o dobrých výsledcích testů léku remdesivir v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,75 % na 347,06 bodu, britský FTSE 100 posílil o 2,63 % na 6 115,25 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 2,22 % na 4 671,11 bodu a německý DAX přidal 2,89 % na 11 107,74 bodu.

Jak (ne)často kontrolovat hodnotu portfolia aneb Akcie dlouhodobě dávají smysl
Investoři by měli výkonnost svého portfolia sledovat maximálně jednou měsíčně, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Každý propad na trzích jako černá labuť? Omyl!
Investoři se v současnosti dělí na dvě skupiny. Jedni věří, že v krátké době přijdou další propady na trzích, a proto na burzu nevstupují. Druzí věří, že trhy z dlouhodobého hlediska rostou, a proto nyní dokupují akcie se slevou.

3. Pražská burza ve středu skončila opět v plusu, v hlavní roli byla znovu Erste

Pražská burza ve středu potřetí za sebou posílila. Index PX vzrostl o 1,94 %, když posílily téměř všechny tituly z hlavního trhu. Dařilo se zejména finančním titulům na čele s akciemi Erste Group Bank.

Vít Klíma: Na trhu je hysterie, s investicí do realit má teď smysl počkat
Světové hospodářství nyní (ne)funguje v režimu určité hysterie, a pro realitní investory má proto nyní smysl počkat na další vývoj pandemie a různých omezení v ekonomice. Na světě jsou ale místa, která zažívají boom. Bohatí hledají místa, kam se schovat před příští epidemií, vysvětluje realitní konzultant Vít Klíma.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek postupně vyjdou japonská průmyslová výroba a maloobchodní tržby, čínské a ruské finální indexy nákupních manažerů za duben a také kanadský hrubý domácí produkt. V Evropě vyjdou postupně francouzský, italský a španělský HDP, německý maloobchod a nezaměstnanost a také data o inflaci a z trhu práce za celou eurozónu. Hlavní událostí dne bude zasedání Evropské centrální banky, která v posledních týdnech masivně podporuje ekonomiku nákupy aktiv. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Amundi, BASF, Orange, Perrigo nebo Royal Dutch Shell. Na Wall Street budou sledovaná čísla firem jako Altria, Amazon.com, Amgen, Apple, Comcast, McDonald's nebo Visa. Mezi reportující se zapojí i společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze, a to Erste Bank a PFNonwovens. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %, potvrdil odhodlání bojovat proti dopadům koronaviru

Měnový výbor americké centrální banky v dubnu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení vydaném po zasedání potvrdil odhodlání bojovat proti dopadům koronaviru všemi nástroji, které má k dispozici, a na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell ujistil, že centrální banka bude ekonomiku podporovat tak dlouho, jak bude potřeba.

6. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 4,8 %. Jde o nejhlubší propad HDP od globální finanční krize

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 %, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika vzrostla anualizovaně o 2,1 %. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je horší, než čekali analytici, ti v anketě agentury Reuters předpovídali za první čtvrtletí propad HDP o 4 %.

7. Ekonomická nálada v eurozóně kvůli koronaviru rekordně klesla

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v dubnu rekordně klesla. Omezení zavedená s cílem zabránit šíření nemoci covid-19 totiž způsobila, že se ekonomická aktivita téměř zastavila. Největší byl propad v sektoru služeb. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise.

8. Výrobce elektromobilů Tesla opět dosáhl čtvrtletního zisku

Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním prvním čtvrtletí vydělal 16 milionů dolarů. Vykázal tak již třetí čtvrtletní zisk za sebou. Vyplývá to z výsledků, které ve středu firma zveřejnila. Akcie společnosti, jejímž spoluzakladatelem a šéfem je podnikatel Elon Musk, reagovaly na výsledky výrazným růstem.

9. Evropská komise chce, aby fond pro oživení ekonomik fungoval od ledna

Fond pro oživení evropských ekonomik postižených šířením koronaviru by měl být k dispozici začátkem příštího roku společně s příštím sedmiletým rozpočtem EU. Členské země bloku by měly pomoc dostávat ve formě půjček, přímých grantů a finančních záruk, které by měly být v celkovém rámci plánu obnovy vyvážené. Shodla se na tom ve středu Evropská komise, která chce návrh rozpočtu i samotného záchranného fondu předložit v příštích týdnech.

10. ILO: Pandemie ohrožuje živobytí poloviny globální pracovní síly

Zhruba 1,6 miliardy lidí pracujících v šedé ekonomice, tedy téměř polovina globální pracovní síly, čelí v důsledku koronavirové krize bezprostřední hrozbě ztráty živobytí. Uvedla to ve své středeční zprávě Mezinárodní organizace práce (ILO).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak funguje lék remdesivir?

Americká společnost Gilead Sciences oznámila, že její experimentální lék remdesivir úspěšně prošel testem a může být účinný už po pěti dnech podávání. Remdesivir byl pokusně použit při léčbě pacientů s nemocí covid-19 v řadě zemí včetně Česka. Na jakém principu funguje?

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
5. 6. 2020 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
5. 6. 2020 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
5. 6. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
5. 6. 2020 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon