Co musíte ráno vědět (31. července)
|

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a na Wall Street, jak vyzněla záplava makrodat a výsledkových zpráv firem a jak vypadá další dílek lidského zkoumání Marsu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, Nasdaq Composite uzavřel v plusu navzdory zprávě o HDP

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 ve čtvrtek oslabily kvůli nejnovější ekonomické statistice a zmínce prezidenta Donalda Trumpa o možném odkladu voleb. Investoři také byli nervózní před zveřejněním výsledků hospodaření velkých technologických podniků. Technologický index Nasdaq Composite vzrostl mimo jiné díky cenným papírům výrobce čipů QUALCOMM. Index Dow klesl o 0,85 % na 26 313,65 bodu a širší S&P 500 přišel o 0,38 % na 3 246,22 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite však stoupl o 0,43 % na 10 587,81 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,74 % na 24,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 0,538 %.

Kampaň proti Facebooku vyzývá k účasti evropské podniky
Organizátoři bojkotu reklamy na internetové sociální síti Facebook vyzývají evropské podniky, aby se zapojily do jejich kampaně. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. K bojkotu reklamy na Facebooku ve Spojených státech v červnu vyzvaly tamní skupiny bojující za lidská práva, a to - jak tvrdí - kvůli slabému postupu provozovatele sítě proti nenávistným projevům a falešným zprávám.
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,43 milionu lidí
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 25. července nově 1,434 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je mírně horší než před týdnem, kdy to bylo 1,422 milionu lidí (revidováno z 1,416 milionu), ale lepší, než čekali analytici (1,450 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 17,018 milionu z 16,151 milionu (revidováno z 16,197 milionu) v předchozím týdnu. Analytici očekávali růst na 16,2 milionu.

2. Evropské akcie ve čtvrtek neunesly tíhu makrodat a firemních výsledků a výrazně zlevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve čtvrtek hluboko v minusu. Investoři nevydrželi tlak ekonomických dat a hospodářských výsledků firem, byť bylo dopředu jasné, jak zprávy vyzní. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,16 % na 359,52 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 2,31 % na 5 989,99 bodu, německý DAX odepsal 3,45 % na 12 379,65 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 2,13 % na 4 852,94 bodu.

Airbus se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do ztráty
Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group v letošním druhém čtvrtletí vykázal čistou ztrátu 1,44 miliardy eur po zisku 1,16 miliardy eur před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma, která se potýká s negativními dopady koronavirové krize na letecký průmysl.
Volkswagen se v prvním pololetí propadl do provozní ztráty
Německý automobilový koncern Volkswagen se v prvním pololetí propadl do provozní ztráty 800 milionů eur po zisku 10 miliard eur před rokem. Prodej automobilů totiž citelně zasáhla koronavirová krize. Koncern ve čtvrtek oznámil, že sníží dividendu.

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu klesla, index PX se snížil o další 3 %

Pražská burza poosmé v řadě oslabila. Index PX je nyní nejníže od května, ve čtvrtek klesl o tři procenta na 876,94 bodu. Ztráty kolem čtyř procent zaznamenaly Erste Group Bank, VIG, Komerční banka a technologická společnost Avast. MONETA Money Bank a ČEZ zlevnily o více než procento a půl. Se ziskem neskončil žádný titul, operátor O2 a nápojářská Kofola stagnovaly.

EK schválila prodej aktivit firmy AXA v ČR, Polsku a na Slovensku
Evropská komise (EK) ve čtvrtek schválila plánovaný prodej aktivit francouzské pojišťovny AXA v České republice, Polsku a na Slovensku do rukou rakouského konkurenta UNIQA. Dospěla totiž k závěru, že transakce by vzhledem k vysokému počtu konkurentů a regulaci trhu neměla negativně ovlivnit hospodářskou soutěž.
Kofola během dubna a května ztratila 40 % tržeb
Ředitel společnosti Kofola ČeskoSlovensko Jannis Samaras informoval, že společnost během dubna a května ztratila 40 % tržeb kvůli restrikcím spojenými s koronavirem. Od června společnost pozoruje zlepšení a červenec se vyvíjí dobře i navzdory chladnějšímu létu, nicméně návrat do normálu je ještě vzdálený.

4. Očekávané události

Pátek bude patřit čínským indexům nákupních manažerů a na starém kontinentu německým maloobchodním tržbám a zprávám o inflaci v eurozóně i celé Evropské unii a o vývoji ekonomiky měnového bloku. V Americe se trhy zaměří na statistiku osobních příjmů a výdajů nebo na finální červencový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě British American Tobacco, BNP Paribas nebo Fiat Chrysler Automobiles, v USA Merck & Co, Colgate-Palmolive, ExxonMobil nebo Chevron a na pražské burze MONETA Money Bank a Erste Group Bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zažila historický propad, HDP se v přepočtu na celý rok zřítil o 33 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření koronaviru zažila nejhlubší propad v zaznamenané historii. Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle předběžných údajů snížil o 32,9 %, zejména kvůli citelnému propadu spotřebitelských výdajů.

6. Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla o 10,1 %, nejvíce za dobu sledování kvartálních údajů

Německá ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 %. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Pokles byl výraznější, než očekávali analytici.

7. Výsledková smršť po konci amerického obchodování: Apple, Amazon, Facebook, Alphabet

Po konci řádného čtvrtečního obchodování na trh kvartální hospodářská čísla poslala čtveřice technologických gigantů. Internetové společnosti Facebook se ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil čistý zisk na 5,18 miliardy dolarů z 2,62 miliardy dolarů před rokem. Firmě Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, poprvé klesly čtvrtletní výnosy. Technologické firmě Amazon ve druhém čtvrtletí vzrostl zisk na rekordních 5,2 miliardy dolarů a Applu v době pandemie vzrostly tržby i zisk.

8. Inflace v Německu v červenci stagnovala, je nejníže za čtyři roky

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červenci kvůli pandemii stagnoval, zatímco v červnu zrychlil na 0,8 %. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad. Inflace tak i nadále zůstává hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky.

9. Nezaměstnanost v EU v červnu vystoupila na 7,1 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červnu podle sezónně přepočtených údajů vystoupila na 7,1 %, zatímco v květnu byla o desetinu procentního bodu nižší. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek uvedl statistický úřad Eurostat. V eurozóně se nezaměstnanost zvýšila na 7,8 %, což je rovněž nárůst o desetinu bodu. Nadále se přitom zvyšuje nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let.

10. Ekonomická důvěra v eurozóně se v červenci překvapivě zvýšila

Ekonomická nálada v eurozóně se v červenci zlepšila více, než se čekalo. Navzdory šíření koronaviru vzrostla především důvěra spotřebitelů a důvěra v průmyslu. Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedla Evropská komise. Souhrnný index ekonomické nálady se v únoru zvýšil na 82,3 bodu z červnových 75,8 bodu. Odhad analytiků byl 81,4 bodu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vytrvalost

Tak se jmenuje nové vozítko (anglicky Perseverance), které vyslala NASA na rudou planetu. Raketa Atlas V s Perseverance odstartovala ve čtvrtek z Mysu Canaveral na Floridě.  Zatím největší automatický vědecký rover by měl na Marsu začít fungovat v únoru příštího roku a jeho úkolem nebude nic menšího než najít známky života a vyzkoušet nové technologie pro případné budoucí průzkumné výpravy na tuto planetu.

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus