Co musíte ráno vědět (31. října)
|

Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co přineslo zasedání americké centrální banky a které země nejvíce přispívají k růstu celosvětového bohatství? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily, index S&P 500 uzavřel po snížení sazeb Fedu opět na rekordu

Akcie ve Spojených státech uzavřely středeční obchodování se zisky, nový rekord vykázal už podruhé za tři dny širší index S&P 500. Akcie reagovaly na oznámení americké centrální banky o snížení základní úrokové sazby. Pozitivním signálem byla rovněž zpráva, že růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletím zpomalil méně, než čekali analytici. Index Dow stoupl o 0,43 % na 27 186,69 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,33 % na rekordních 3 046,77 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 0,33 % na 8 303,98 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,59 % na 12,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 1,77 %.

Prezidentské volby v USA: Má Wall Street fandit Trumpovi?
Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta přidaly více než 30 %. Z pohledu velké části investorů je tak současný šéf Bílého domu jasným favoritem i pro prezidentské volby plánované na podzim 2020. Co by ale pro Wall Street znamenala Trumpova porážka?
Kam tržní vítr, tam sazební plášť aneb patologie Greenspana a spol.
Centrální banky v čele s americkým Fedem opět uvolňují měnovou politiku. Jakkoli to krátkodobě může pomoci výkonnosti některých běžných investic, typicky akcií nebo dluhopisů, podstatný je dlouhodobý horizont. A v něm znamenají měnové autority, které vedle svého standardního mandátu řeší i to, na co spekulují finanční trhy, velký problém.

2. Evropské akcie ve středu převážně posílily, Deutsche Bank ale klesla o necelých 8 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v zelených číslech, když investoři čekali, jak dopadne zasedání americké centrální banky, a vyhodnocovali kvartální čísla několika velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe se zvýšil o 0,08 % na 398,70 bodu, britský FTSE 100 získal 0,34 % na 7 330,78 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,45 % na 5 765,87 bodu a německý DAX klesl o 0,23 % na 12 910,23 bodu. Zhruba o 2 % spadl bankovní sektor, který dolů stáhly akcie Deutsche Bank, jež se propadly o 7,71 % po zveřejnění výsledků hospodaření.

Co Twitter dal: Předběžná opatrnost
Tentokrát něco o tom, co táhne americké akcie na historická maxima, že evropské akcie jsou na tom špatně, že uzavření jaderných elektráren nadělá více škody než jeden výbuch a že by se Američané neměli bát socialismu. A nakonec něco z historie.

3. Pražská burza v polovině týdne uzavřela téměř beze změny, zpevnila většina finančních titulů

Pražská burza ve středu uzavřela na červené nule, index PX odepsal 0,03 % na 1 061,88 bodu. Nejvyšší zisk si připsala MONETA Money Bank, jejíž akcie zdražily o 0,66 % na 76,40 Kč. Nedařilo se naopak Komerční bance, která klesla o 0,94 % na 790 Kč. Objem obchodů byl s necelými 312 miliony korun podprůměrný. Mírně stouply i další finanční tituly: Erste Group Bank po zveřejnění výsledků hospodaření posílila o 0,1 % na 830 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,08 % na 617 Kč.

MONETA Money Bank: Digitalizace se vyplácí, zní z Komerční banky
Na základě aktualizace modelu ocenění potvrzujeme pro akcie Monety Money Bank doporučení na stupni "koupit" s cílovou cenou 97 Kč za akcii. Oproti tržní ceně v době sestavení doporučení proto čekáme celkový výnos 37 % (se zahrnutím dividendového výnosu 9,2 %), napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek bude zasedat japonská centrální banka, která ale podle analytiků nezmění nastavení svých úrokových sazeb. V Japonsku rovněž vyjdou údaje o zahájené výstavbě, spotřebitelské důvěře nebo průmyslové výrobě. Čína se pochlubí indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. V Evropě poté dopoledne vyjdou inflační statistiky Francie a Itálie, německé maloobchodní tržby a evropský statistický úřad Eurostat odtajní zprávu o nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen a zprávu o HDP eurozóny. Spojené státy odpoledne na trh pošlou údaje o počtu propouštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, statistiku jádrových výdajů na osobní spotřebu, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat v zámoří například společnosti Celgene, Estée Lauder Cos, Archer-Daniels-Midland, Allergan, Kraft Heinz nebo Western Union a v Evropě ING Groep, Fiat Chrysler Automobiles, Royal Dutch Shell, Sanofi, BNP Paribas či Air France-KLM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v říjnu podle očekávání opět snížil základní úrokovou sazbu, další uvolnění měnové politiky už ale letos spíše neplánuje

Měnový výbor centrální banky USA v říjnu podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, stejně jako v červenci a v září, tentokrát do rozpětí 1,50-1,75 %. Je to už třetí snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let 20. století. Banka nicméně naznačila, že k dalšímu snížení úroků se už letos spíše nechystá.

6. Erste Group Bank v třetím čtvrtletí vydělala 491,1 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl na 4,27 miliardy Kč

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 8,2 % na 491,1 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v třetím čtvrtletí stoupl o 7,4 % na 4,27 miliardy Kč.

7. Růst ekonomiky USA zpomalil na 1,9 %, překonal však odhady

Růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,9 % ze 2 % v předchozím kvartálu. Překonal nicméně očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali jen na 1,6 %. Vyplývá to ze středečních údajů amerického ministerstva obchodu.

8. Provozní zisk Volkswagenu za devět měsíců vzrostl o 11,2 %

Německému automobilovému koncernu Volkswagen stoupl za prvních devět měsíců letošního roku provozní zisk bez mimořádných položek o 11,2 % na 14,8 miliardy eur. K růstu přispěly hlavně modely sportovně-užitkových vozů a značky Škoda a Porsche. Automobilka však současně ve středečním prohlášení zhoršila výhled dodávek vozů za celý rok a varovala před zpomalující poptávkou.

9. Twitter od 22. listopadu zakáže veškerou politickou reklamu

Twitter zakáže veškerou politickou reklamu. Opatření začne platit od 22. listopadu, oznámil zakladatel komunikační služby Jack Dorsey. Jak ve svém vyjádření uvedl, sociální média poskytují inzerentům nespravedlivou výhodu, pokud jde o šíření cílených zavádějících zpráv.

10. J&T: Třetina dolarových milionářů v ČR čeká do dvou let krizi

Ekonomickou krizi očekává do dvou let zhruba 35 % dolarových milionářů v Česku, do tří let pak pětina. Krizi přitom vidí jako příležitost k dalším nákupům a růstu. Naopak šest procent milionářů v horizontu pěti let krizi neočekává. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi 165 lidmi v ČR, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů. V ČR je podle odhadů přes 30 000 dolarových milionářů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Číňanů je mezi velmi bohatými už více než Američanů

Hodnota majetku domácností v celém světě se meziročně zvýšila o 2,6 % na asi 360 bilionů dolarů, majetek v přepočtu na jednoho dospělého pak vzrostl o 1,2 % na rekordních 70 850 dolarů. Ve své zprávě za období od poloviny roku 2018 do poloviny roku 2019 to uvedl výzkumný institut při švýcarské bance Credit Suisse. Poprvé se mezi 10 % nejbohatších lidí na světě ocitlo více Číňanů než Američanů.

Podíl českých domácností na celosvětovém bohatství aktuálně činí s 550 miliardami dolarů 0,2 %. Zpráva také uvádí, že v přepočtu na dospělého se majetek Čechů od roku 2000 zvýšil z 11 687 dolarů na 64 663 dolarů.

Spojené státy a Čína k růstu celosvětového bohatství přispěly nejvíce, a to navzdory vzájemnému obchodnímu napětí. Výrazný podíl na tom měly mimo jiné nemovitosti. Majetek čínských domácností se zvýšil z 3,7 bilionu dolarů v roce 2000 na současných 63,8 bilionu dolarů. Znásobil se tedy sedmnáctkrát, zatímco ve většině ostatních zemích se jen ztrojnásobil. Mezi 10 % celosvětově nejbohatších lidí je 100 milionů Číňanů a 99 milionů Američanů.

V polovině letošního roku bylo podle průzkumu Credit Suisse na celém světě zhruba 46,8 milionu dolarových milionářů, což je ve srovnání se zprávou z předchozího roku o 1,1 milionu více. Z více než poloviny se na tomto nárůstu podílely Spojené státy, kde jich přibylo 675 000. V USA také žije asi 40 % všech dolarových milionářů.

V objemu majetku na jednoho dospělého obsadilo první příčku Švýcarsko (nárůst o 17 790 USD) následované Spojenými státy (nárůst o 11 980 USD).

Credit Suisse předpokládá, že v příštích pěti letech se hodnota majetku domácností ve světě zvýší asi o 27 % na 459 bilionů dolarů. Počet dolarových milionářů by pak mohl vystoupit na 63 milionů.

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie