Co musíte ráno vědět (31. října)
|

Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co přineslo zasedání americké centrální banky a které země nejvíce přispívají k růstu celosvětového bohatství? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily, index S&P 500 uzavřel po snížení sazeb Fedu opět na rekordu

Akcie ve Spojených státech uzavřely středeční obchodování se zisky, nový rekord vykázal už podruhé za tři dny širší index S&P 500. Akcie reagovaly na oznámení americké centrální banky o snížení základní úrokové sazby. Pozitivním signálem byla rovněž zpráva, že růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletím zpomalil méně, než čekali analytici. Index Dow stoupl o 0,43 % na 27 186,69 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,33 % na rekordních 3 046,77 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 0,33 % na 8 303,98 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,59 % na 12,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 1,77 %.

Prezidentské volby v USA: Má Wall Street fandit Trumpovi?
Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta přidaly více než 30 %. Z pohledu velké části investorů je tak současný šéf Bílého domu jasným favoritem i pro prezidentské volby plánované na podzim 2020. Co by ale pro Wall Street znamenala Trumpova porážka?
Kam tržní vítr, tam sazební plášť aneb patologie Greenspana a spol.
Centrální banky v čele s americkým Fedem opět uvolňují měnovou politiku. Jakkoli to krátkodobě může pomoci výkonnosti některých běžných investic, typicky akcií nebo dluhopisů, podstatný je dlouhodobý horizont. A v něm znamenají měnové autority, které vedle svého standardního mandátu řeší i to, na co spekulují finanční trhy, velký problém.

2. Evropské akcie ve středu převážně posílily, Deutsche Bank ale klesla o necelých 8 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v zelených číslech, když investoři čekali, jak dopadne zasedání americké centrální banky, a vyhodnocovali kvartální čísla několika velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe se zvýšil o 0,08 % na 398,70 bodu, britský FTSE 100 získal 0,34 % na 7 330,78 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,45 % na 5 765,87 bodu a německý DAX klesl o 0,23 % na 12 910,23 bodu. Zhruba o 2 % spadl bankovní sektor, který dolů stáhly akcie Deutsche Bank, jež se propadly o 7,71 % po zveřejnění výsledků hospodaření.

Co Twitter dal: Předběžná opatrnost
Tentokrát něco o tom, co táhne americké akcie na historická maxima, že evropské akcie jsou na tom špatně, že uzavření jaderných elektráren nadělá více škody než jeden výbuch a že by se Američané neměli bát socialismu. A nakonec něco z historie.

3. Pražská burza v polovině týdne uzavřela téměř beze změny, zpevnila většina finančních titulů

Pražská burza ve středu uzavřela na červené nule, index PX odepsal 0,03 % na 1 061,88 bodu. Nejvyšší zisk si připsala MONETA Money Bank, jejíž akcie zdražily o 0,66 % na 76,40 Kč. Nedařilo se naopak Komerční bance, která klesla o 0,94 % na 790 Kč. Objem obchodů byl s necelými 312 miliony korun podprůměrný. Mírně stouply i další finanční tituly: Erste Group Bank po zveřejnění výsledků hospodaření posílila o 0,1 % na 830 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,08 % na 617 Kč.

MONETA Money Bank: Digitalizace se vyplácí, zní z Komerční banky
Na základě aktualizace modelu ocenění potvrzujeme pro akcie Monety Money Bank doporučení na stupni "koupit" s cílovou cenou 97 Kč za akcii. Oproti tržní ceně v době sestavení doporučení proto čekáme celkový výnos 37 % (se zahrnutím dividendového výnosu 9,2 %), napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek bude zasedat japonská centrální banka, která ale podle analytiků nezmění nastavení svých úrokových sazeb. V Japonsku rovněž vyjdou údaje o zahájené výstavbě, spotřebitelské důvěře nebo průmyslové výrobě. Čína se pochlubí indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. V Evropě poté dopoledne vyjdou inflační statistiky Francie a Itálie, německé maloobchodní tržby a evropský statistický úřad Eurostat odtajní zprávu o nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen a zprávu o HDP eurozóny. Spojené státy odpoledne na trh pošlou údaje o počtu propouštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, statistiku jádrových výdajů na osobní spotřebu, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat v zámoří například společnosti Celgene, Estée Lauder Cos, Archer-Daniels-Midland, Allergan, Kraft Heinz nebo Western Union a v Evropě ING Groep, Fiat Chrysler Automobiles, Royal Dutch Shell, Sanofi, BNP Paribas či Air France-KLM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v říjnu podle očekávání opět snížil základní úrokovou sazbu, další uvolnění měnové politiky už ale letos spíše neplánuje

Měnový výbor centrální banky USA v říjnu podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, stejně jako v červenci a v září, tentokrát do rozpětí 1,50-1,75 %. Je to už třetí snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let 20. století. Banka nicméně naznačila, že k dalšímu snížení úroků se už letos spíše nechystá.

6. Erste Group Bank v třetím čtvrtletí vydělala 491,1 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl na 4,27 miliardy Kč

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 8,2 % na 491,1 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v třetím čtvrtletí stoupl o 7,4 % na 4,27 miliardy Kč.

7. Růst ekonomiky USA zpomalil na 1,9 %, překonal však odhady

Růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,9 % ze 2 % v předchozím kvartálu. Překonal nicméně očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali jen na 1,6 %. Vyplývá to ze středečních údajů amerického ministerstva obchodu.

8. Provozní zisk Volkswagenu za devět měsíců vzrostl o 11,2 %

Německému automobilovému koncernu Volkswagen stoupl za prvních devět měsíců letošního roku provozní zisk bez mimořádných položek o 11,2 % na 14,8 miliardy eur. K růstu přispěly hlavně modely sportovně-užitkových vozů a značky Škoda a Porsche. Automobilka však současně ve středečním prohlášení zhoršila výhled dodávek vozů za celý rok a varovala před zpomalující poptávkou.

9. Twitter od 22. listopadu zakáže veškerou politickou reklamu

Twitter zakáže veškerou politickou reklamu. Opatření začne platit od 22. listopadu, oznámil zakladatel komunikační služby Jack Dorsey. Jak ve svém vyjádření uvedl, sociální média poskytují inzerentům nespravedlivou výhodu, pokud jde o šíření cílených zavádějících zpráv.

10. J&T: Třetina dolarových milionářů v ČR čeká do dvou let krizi

Ekonomickou krizi očekává do dvou let zhruba 35 % dolarových milionářů v Česku, do tří let pak pětina. Krizi přitom vidí jako příležitost k dalším nákupům a růstu. Naopak šest procent milionářů v horizontu pěti let krizi neočekává. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi 165 lidmi v ČR, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů. V ČR je podle odhadů přes 30 000 dolarových milionářů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Číňanů je mezi velmi bohatými už více než Američanů

Hodnota majetku domácností v celém světě se meziročně zvýšila o 2,6 % na asi 360 bilionů dolarů, majetek v přepočtu na jednoho dospělého pak vzrostl o 1,2 % na rekordních 70 850 dolarů. Ve své zprávě za období od poloviny roku 2018 do poloviny roku 2019 to uvedl výzkumný institut při švýcarské bance Credit Suisse. Poprvé se mezi 10 % nejbohatších lidí na světě ocitlo více Číňanů než Američanů.

Podíl českých domácností na celosvětovém bohatství aktuálně činí s 550 miliardami dolarů 0,2 %. Zpráva také uvádí, že v přepočtu na dospělého se majetek Čechů od roku 2000 zvýšil z 11 687 dolarů na 64 663 dolarů.

Spojené státy a Čína k růstu celosvětového bohatství přispěly nejvíce, a to navzdory vzájemnému obchodnímu napětí. Výrazný podíl na tom měly mimo jiné nemovitosti. Majetek čínských domácností se zvýšil z 3,7 bilionu dolarů v roce 2000 na současných 63,8 bilionu dolarů. Znásobil se tedy sedmnáctkrát, zatímco ve většině ostatních zemích se jen ztrojnásobil. Mezi 10 % celosvětově nejbohatších lidí je 100 milionů Číňanů a 99 milionů Američanů.

V polovině letošního roku bylo podle průzkumu Credit Suisse na celém světě zhruba 46,8 milionu dolarových milionářů, což je ve srovnání se zprávou z předchozího roku o 1,1 milionu více. Z více než poloviny se na tomto nárůstu podílely Spojené státy, kde jich přibylo 675 000. V USA také žije asi 40 % všech dolarových milionářů.

V objemu majetku na jednoho dospělého obsadilo první příčku Švýcarsko (nárůst o 17 790 USD) následované Spojenými státy (nárůst o 11 980 USD).

Credit Suisse předpokládá, že v příštích pěti letech se hodnota majetku domácností ve světě zvýší asi o 27 % na 459 bilionů dolarů. Počet dolarových milionářů by pak mohl vystoupit na 63 milionů.

Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
před okamžikem

Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD

Hodnota majetku šéfa Facebooku Marka Zuckerberga ve čtvrtek poprvé překonala hranici 100 miliard USD díky růstu akcií...
Facebook Spojené státy americké (USA) Mark Zuckerberg
Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
před hodinou

Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně

Na asijských trzích přetrvává nejistota z dalších opatření proti šíření koronaviru a napětí mezi USA a Čínou. To...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
před hodinou

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu

Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
09:50

ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu

Poskytovatelům služeb v Česku klesly ve druhém čtvrtletí tržby meziročně o 19,8 % po očištění o sezonní vlivy. Byl to...
Ekonomika Česká republika
Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl
09:11

Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl

Vývoz z Číny se v červenci navzdory koronaviru a americkým clům zvýšil meziročně o 7,2 %, nejrychleji za sedm měsíců....
Čína Ekonomika
ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok
09:02

ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok

Česká národní banka očekává, že tuzemské veřejné finance letos skončí ve schodku 5,8 % hrubého domácího produktu (HDP...
Česká ekonomika Česká republika ČNB
Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %
08:24

Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %

Tempo růstu průmyslové výroby v Německu v červnu podle sezónně upravených údajů stouplo ve srovnání s předchozím...
Německo Průmysl
Uber za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy USD
08:12

Uber za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy USD

Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal za druhé čtvrtletí ztrátu 1,78 miliardy USD, protože pandemie...
Americké akcie Uber Doprava
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
07:05

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 % na 2,68 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za letošní první pololetí provozní výnosy 19,33 miliardy korun,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu
06:40

Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu

Americký softwarový gigant Microsoft se zajímá o převzetí veškerých aktivit aplikace pro sdílení krátkých videí...
Microsoft Sociální sítě Internet
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, proč se Jeff Bezos zbavuje akcií Amazonu a jak by...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11 000 bodů

Americké akcie ve čtvrtek navzdory počátečnímu poklesu posílily a index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních
včera v 20:35

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát ve čtvrtek schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky
včera v 19:50

Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ve čtvrtek zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky....
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled HDP
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou investory nepotěšila

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek uzavřely v minusu. Prognóza delšího než očekávaného ožívání ekonomiky po...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD
včera v 17:37

Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD

Generální ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos prodal v posledních dnech akcie společnosti za 3,1...
Amazon Americké akcie Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
včera v 16:55

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza ve čtvrtek po čtyřech posíleních v řadě stagnovala, index PX se zvýšil o setinu procenta na 906,52 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab
včera v 16:32

Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab

Americká alternativní taxislužba Uber se dohodla na koupi svého největšího britského konkurenta Autocab, který...
Uber Technologie