Co musíte ráno vědět (31. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (31. srpna)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co si myslí o zrušení superhrubé mzdy Jiří Rusnok a další ekonomové a kdo za poslední týden nejvíce zbohatl? I to by vás v pondělí ráno mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie na závěr týdne posílily, S&P 500 opět stanovil nový rekord a Dow se od začátku roku dostal do plusu

Akcie ve Spojených státech v pátek zdražily. K růstu přispěly hlavně technologické a energetické společnosti. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily na nových zavíracích maximech, S&P 500 navýšil i absolutní rekord a index Dow smazal letošní ztráty a v horizontu od začátku roku se dostal do plusu. Dow v pátek stoupl o 0,57 % na 28 653,87 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,67 % na nové zavírací maximum 3 508,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,6 % na nové zavírací maximum 11 695,63 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,17 % na 22,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 0,728 %. Za celý týden Dow přidal 2,59 %, S&P 500 se zvýšil o 3,26 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,39 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí párty pokračuje, index S&P 500 posouvá rekordy
Index S&P 500 po celý uplynulý týden poměrně stabilně rostl a navyšoval historická maxima. Celkově za pět obchodních dnů posílil o 3,26 %.

2. Evropské akcie zakončily jinak ziskový týden poklesem

Akcie na západoevropských burzách v pátek většinou ztrácely. Trhy stále vstřebávaly informaci o změně přístupu Fedu k monetární politice, k čemuž se v pátek ještě přidala rezignace japonského premiéra Šinzóa Abeho. Za celý týden si ale hlavní evropské indexy, s výjimkou britského FTSE 100, připsaly kladné zhodnocení. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl v pátek o 0,52 % na 368,80 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,61 % na 5 963,57 bodu, německý DAX odepsal 0,48 % na 13 033,20 bodu a francouzský benchmark CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,26 % na 5 002,94 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 vzrostl o 1,02 %, FTSE 100 odepsal 0,64 %, DAX posílil o 2,10 % a CAC 40 se zvýšil o 2,25 %.

O bezzubém dluhopisovém trhu a monetárně-fiskální bezbřehosti
James Carville, poradce tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona, kdysi v 90. letech prohlásil: "Dříve jsem si myslel, že bych se, kdyby existovala reinkarnace, chtěl příště narodit jako prezident, papež nebo basebalový pálkař s dobrým průměrem odpalů. Teď bych se ale raději chtěl narodit jako dluhopisový trh, ten totiž může kohokoli zastrašovat." V současnosti by asi vybíral svou příští pozemskou existenci jinak.

3. Po dvou dnech poklesů se v pátek pražská burza vydala vzhůru, za celý týden přidala 1,3 %

Pražská burza v pátek smazala část ztrát z předchozích dvou dnů. Index PX zpevnil o 0,47 % na 908,09 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně bankovní tituly. Naopak nedařilo se akciím Avastu nebo ČEZ. Za celý týden index PX stoupl o 1,3 %.

Realitní byznys jako nový miláček bank?
Lze zjistit, kterým sektorům ekonomiky banky půjčovaly v uplynulém koronavirovém období covidových nejvíce, respektive nejméně? Tedy v kterých sektorech úvěry oproti letošnímu únoru (těsně před úderem covidu-19) rostly, a ve kterých naopak klesaly?
Euro v Česku? Premiér se mýlí, připraveni nejsme
Nejasný postoj Česka k přijetí společné evropské měny pokračuje. Nedávno jej potvrdil premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Harvard International Review. Na vstup do eurozóny je podle něj Česko připraveno, ale nejprve musejí proběhnout v EU reformy, které mimo jiné přimějí jižní členy k větší rozpočtové kázni. To ale není tak docela vše.

4. Očekávané události

V pondělí dojde k převážení indexů MSCI, z makrodat pak budou zajímavé průmyslová výroba a maloobchod v Japonsku a Jižní Koreji, čínské indexy nákupních manažerů, inflace v Německu a Itálii a HDP Indie a Itálie. V Americe zaujme jen index aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné provozovatel platformy pro videokonference Zoom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zrušení superhrubé mzdy je podle ekonomů nepromyšlený krok

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmů je od vlády nepromyšlený krok, který navíc ohrožuje vývoj a udržitelnost veřejných financí. Vláda by se měla spíše soustředit v souvislosti s dopady pandemie koronaviru na snižování nejistoty ohledně dalšího vývoje. Ta totiž velkou měrou přispívá k negativnímu vývoji ekonomiky. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli guvernér ČNB Jiří Rusnok, předsedkyně komise pro spravedlivé důchody ministerstva práce a sociálních věcí a členka KoroNERV-20 Danuše Nerudová a ekonom CERGE-EI Filip Matějka.

6. Trump chce zatížit cly podniky, které odejdou z USA

Americký prezident Donald Trump hodlá v případě svého znovuzvolení uvalit cla na firmy, které opustí Spojené státy a budou vytvářet pracovní místa v jiných zemích. Trump to uvedl v projevu, ve kterém přijal republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb. O druhý mandát se utká s demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem, kterého v projevu ostře kritizoval.

Coca-Cola chystá reorganizaci, zruší tisíce pracovních míst
Americká společnost Coca-Cola, která je největším výrobcem nealkoholických nápojů na světě, plánuje reorganizaci svých aktivit. Firma v pátek uvedla, že také zruší tisíce pracovních míst. Coca-Cola se nyní podobně jako mnoho dalších firem potýká s negativními dopady koronavirové krize. Bližší informace o celkovém rozsahu rušení míst ale Coca-Cola zatím neposkytla. Firma koncem loňského roku zaměstnávala zhruba 86 000 lidí.

7. Japonský premiér Šinzó Abe se chystá ze zdravotních důvodů rezignovat. Akcie mohou zamířit níže, varuje analytik

Japonsko v pátek ohromila zpráva o tom, že se premiér Šinzó Abe chystá rezignovat. Odchodem Abeho podle agentury Reuters končí nejen stabilní vláda nejdéle sloužícího japonského premiéra, ale i její ekonomický program zvaný Abenomika, který se vyznačoval směsí agresivních měnověpolitických a fiskálních stimulů. Abe se rozhodl postu po téměř osmi letech vzdát ze zdravotních důvodů, roky se potýká s chronickým onemocněním střevní sliznice.

8. 90. narozeniny: Slavný investor Warren Buffett má čich na akcie a srdce pro charitu

Firma Berkshire Hathaway byla kdysi jen malou textilkou. Warren Buffett z ní ale dokázal vybudovat kolos s tržní hodnotou přes 300 miliard dolarů, který drží podíly v řadě významných firem. Recept na úspěch má zdánlivě prostý - investovat do podhodnocených firem s dobrým vedením. Buffett, přezdívaný věštec z Omahy, je jedním z nejbohatších lidí na světě a významným filantropem. V neděli 30. srpna se dožil devadesáti let.

9. USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle finálních dat vzrostl na 74,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 74,1 bodu z červencových 72,5 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Předběžné údaje hovořily o růstu na 72,8 bodu a stejná hodnota se očekávala v rámci finálních dat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Majetek nejbohatších lidí v týdnu rekordně vzrostl

Pro některé z nejbohatších lidí světa byl tento týden jedním z nejvýnosnějších. Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se za týden zvýšila o 209 miliard USD, upozornila agentura Bloomberg. Z jednotlivých lidí majetek zakladatele Amazonu Jeffa Bezose překonal kdysi nepředstavitelnou částku 200 miliard USD a podnikatel, vynálezce a známý provokatér Elon Musk se přidal mezi osoby, jejichž hodnota majetku překonala 100 miliard USD, a to díky pokračujícímu růstu ceny akcií společnosti Tesla.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně