Co musíte ráno vědět (4. července)
|

Co musíte ráno vědět (4. července)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, kolik vozů dodala ve druhém čtvrtletí na trh Tesla a miliardáři které země bohatnou nejrychleji na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posunuly rekordy, trh spekuluje na uvolnění měnové politiky

Všechny tři hlavní akciové indexy v USA uzavřely přede Dnem nezávislosti na nových rekordech. Obchodníci očekávají, že centrální banka USA bude více prosazovat uvolněnější měnovou politiku, protože statistické údaje poskytují stále více důkazů o zpomalení ekonomického růstu. Obchodování na finančních trzích v USA bylo zkrácené a ve čtvrtek jsou trhy kvůli státnímu svátku zavřené. Index Dow stoupl o 0,67 % na 26 966 bodů, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,77 % na 2 995,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,75 % na 8 170,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,78 % na 12,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,95 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o 2 % a bitcoin zdražil o 4 %.

Siegel: Pokud Trump zklame akciový trh, v prezidentských volbách příští rok propadne
O tom, zda v Bílém domě zůstane Donald Trump, nebo bude muset klíče od honosné rezidence předat dále, rozhodnou američtí voliči 3. listopadu 2020. Profesor Jeremy Siegel z Wharton School při University of Pennsylvania tvrdí, že jedním z důležitých faktorů, který o výsledku prezidentských voleb rozhodne, bude vývoj akciového trhu.
Co Twitter dal: Nike a rasismus
Tentokrát něco o úspěšných IPO letošního roku, o nejdelším ekonomickém růstu v historii, o rasistické firmě Nike a o moderní České poště.

2. Evropské burzy ve středu zpevnily, index STOXX Europe 600 vystoupal nejvýše od začátku května

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu poté, co se lídři Evropské unie v úterý shodli na obsazení důležitých evropských postů. Investoři vyhodnocovali zejména zprávu, že prezidentkou ECB by se po Mariovi Draghim měla stát dosavadní šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,85 % na 392,58 bodu, a dostal se tak nejvýše od začátku května. Britský FTSE 100 si připsal 0,66 % na 7 609,32 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,75 % na 5 618,81 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,71 % na 12 616,24 bodu. Pomyslným vítězem dne se stal německý výrobce osvětlovací techniky Osram, jehož akcie zdražily o více než 11 % poté, co agentura Reuters napsala, že společnost zvažuje nabídky na převzetí od Bain Capital a Carlyle Group.

Velký bratr dnes a zítra: Problémem není množství dat, ale jejich souvislosti. Systém možná jednou lidi vypne
Vyberte si v rámci moderních technologií jakýkoli obor a já vám pro něj vymyslím katastrofický scénář, vyzval v rámci debaty na platformě Alter Eko o kybernetické (ne)bezpečnosti manažer kybernetické bezpečnosti na Generálním finančním ředitelství Aleš Špidla Jána Lalku ze společnosti Surveilligence. Výhled na příští dekády je v tomto směru podle Špidly zbytečně dlouhý, stačí se podívat na příklad čínského sociálního systému.

3. Pražská burza ve středu stoupla, akcie Avastu zdražily zhruba o 3,4 %

Pražská burza v polovině týdne uzavřela v plusu, index PX získal 0,82 % na 1 049,29 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie antivirové firmy Avast (+3,37 % na 92 Kč) a Erste Group Bank (+1,74 % na 840 Kč). Objem obchodů byl s 287 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ, které zdražily o 0,38 % na 527 Kč.

Investorský magazín: Akciové tipy ze střední Evropy
Region střední a východní Evropy roste ekonomicky rychleji než eurozóna a nabízí řadu zajímavých investičních příběhů. Na některé z nich upozorňuje i poslední Investorský magazín v prvním pololetí. Prostor dostanou také evropská geopolitika nebo vlastnosti správného manažera, závěr pak jako vždy patří ekonomickému kalendáři, tentokrát hned na dva příští obchodní týdny.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek vyjdou údaje o maloobchodních tržbách v eurozóně a německý index nákupních manažerů ve stavebnictví. Trhy ve Spojených státech zůstanou zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tesla dodala ve druhém čtvrtletí na trh rekordní počet aut

Americký výrobce elektromobilů Tesla ve druhém čtvrtletí dodal na trh rekordní počet aut, a splnil tak cíl, který stanovil zakladatel a šéf podniku Elon Musk. Tesla v úterý uvedla, že zákazníkům předala 95 200 aut, což je o 51 % více než v předchozím kvartálu. Výsledek výrazně předčil odhady analytiků.

6. Trump oznámil dva nové kandidáty do vedení Fedu

Americký prezident Donald Trump oznámil dva nové kandidáty do vedení centrální banky. Do sedmičlenného sboru Rady guvernérů chce navrhnout Christophera Wallera, který působí ve Federální rezervní bance v St. Louis, a Judy Sheltonovou z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Analytici se domnívají, že oba tito lidé budou podporovat Trumpův požadavek na umírněnou úrokovou politiku.

7. Broadcom má údajně zájem o vývojáře antiviru Symantec

Podle informací agentury Bloomberg má americký výrobce čipů Broadcom zájem o převzetí největšího světového vývojáře antivirových programů Symantec. Podle Bloombergu je jednání mezi firmami v pokročilé fázi a k dohodě o podmínkách akvizice může dojít v řádu týdnů.

8. Evropská komise po závazcích Říma již nechce řízení kvůli vysokému deficitu

Po závazcích, které tento týden nabídl ohledně veřejných financí Řím, došla ve středu Evropská komise k závěru, že již není nutné, aby členské země Evropské unie zahájily vůči Itálii řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému deficitu. Novinářům to po středečním jednání komise řekl komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

9. Amazon vytvoří letos v Británii přes 2 000 pracovních míst

Americký internetový prodejce Amazon vytvoří letos v Británii přes 2 000 stálých pracovních pozic. V zemi, která je jeho největším evropským trhem, tak bude mít více než 29 500 zaměstnanců. Firma ve středu uvedla, že bude nabírat na vstupní pozice skladníků, hledá ale také inženýry, softwarové vývojáře, výzkumníky v oblasti dat a odborníky na cloudovou technologii a strojové učení.

10. Chorvatsko do konce týdne požádá o vstup do "čekárny" na euro

Chorvatsko do konce týdne předloží formální žádost o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM-2, tedy do takzvané čekárny na členství v eurozóně. Oznámil to ve středu chorvatský ministr financí Zdravko Marić. Vláda podle agentury Reuters doufá, že bude země moci do ERM-2 vstoupit příští rok. Země pak musí v tomto mechanismu před přijetím eura strávit minimálně dva roky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Francouzští miliardáři bohatnou nejrychleji na světě

Francii, ve které se prohlubuje propast mezi bohatými a chudými, přinesla první polovina letošního roku občanské nepokoje. Davy protestujících požadovaly v tamních ulicích vyšší mzdy a důchody. Jejich nejbohatší spoluobčané za sebou ale mají podle agentury Bloomberg úspěšný půlrok.

Čtrnáct Francouzů, kteří figurují v 500členném miliardářském indexu Bloombergu, zvýšilo své bohatství od 31. prosince celkově o 78 miliard dolarů, což představuje nárůst o 35 %. To je více než dvojnásobné tempo oproti tomu, jak bohatli miliardáři čínští (o 17 %) a američtí (o 15 %). Nejsilnější přírůstek majetku vykázaly mimo Francii především asijské země v čele s Thajskem, kde si nejbohatší lidé polepšili o 33 %. Za ním následují Singapur s 31 % a Japonsko s 24 %.

Údaje nezahrnují země, které v indexu mají méně než dva zástupce z řad miliardářů. Jinak by v čele stanul Nigerijec Aliko Dangote, jehož majetek letos vzrostl o 60 % na 16,8 miliardy dolarů.

Mezi francouzskými miliardáři vedou podnikatelé v luxusním zboží Bernard Arnault a François Pinault a dědička miliardového francouzského kosmetického impéria Françoise Bettencourtová-Meyersová. Letos dohromady zbohatli o 53 miliard dolarů. Čínskou poptávku po luxusním zboží totiž nepoznamenala nejistota způsobená obchodním sporem země se Spojenými státy, poznamenává Bloomberg.

Akcie Arnaultova luxusního konglomerátu LVMH letos posílily o 45 % a v indexu pařížské burzy CAC 40 se staly druhými nejziskovějšími. Arnaulta minulý měsíc zařadily do skupinky lidí s majetkem nad 100 miliard dolarů k Jeffu Bezosovi a Billu Gatesovi.

Úspěch Thajska souvisí do značné míry se zakladatelem a ředitelem pivovarnického a realitního konglomerátu TCC Group Čarenem Sirivatanapchakdim a s hlavním akcionářem a generálním ředitelem energetické firmy Gulf Energy Development Saratchem Ratanavadim.

Sirivatanapchakdiho bohatství se od ledna zvýšilo o čtyři miliardy na 16,5 miliardy dolarů, protože cena akcií jeho v Singapuru obchodované nápojové skupiny Thai Beverage vzrostla o 38 %. Thajec plánuje, že se svým impériem ve druhé největší ekonomice jihovýchodní Asie expanduje i mimo výrobu piva a whiskey.

Ratanavadiho jmění se rozrostlo o 2,3 miliardy dolarů, protože se mu začíná vyplácet jeho sázka na Vietnam. Akcie Gulf Energy obchodované na burze v Bangkoku letos posílily o 51 %.

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
18:17

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst po celém světě. Informovala o...
Japonsko Auta Asijské akcie
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
18:00

Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
17:33

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
17:18

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
17:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika