Co musíte ráno vědět (4. září)
|

Co musíte ráno vědět (4. září)

Jak skončilo čtvrteční obchodování v Evropě a na Wall Street, jak vyzněly finální srpnové indexy nákupních manažerů v Evropě a USA a jak vypadaly začátky internetové aukční síně eBay? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zažily bolestivý pád, investoři se zbavovali technologických titulů

Americké akcie čtvrteční obchodování uzavřely nejhlubším propadem za několik měsíců. Investoři se zbavovali technologických titulů. Statistiky z amerického hospodářství vyvolávají pochybnosti o ožívání ekonomiky. Index Dow odepsal 2,78 % na 28 292,73 bodu, širší S&P 500 spadl o 3,51 % na 3 455,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zřítil o 4,96 % na 11 458,10 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 26,46 % na 33,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi jeden a půl bazického bodu na 0,636 %.

Americké akcie: Zdražování pokračuje, index S&P 500 je nadhodnocený o 50 %
Hlavní americký akciový index S&P 500 si od začátku roku připisuje nadstandardní zhodnocení, aktuálně přes 9 %. Domníváme se ovšem, že jsou momentálně americké akcie velice silně nadhodnocené.
Proč Uber nefunguje
Mít pifku na taxislužbu Uber Technologies je módní záležitost, ovšem naneštěstí ze špatných důvodů. Kritici si vybírají nepodstatná negativa, zatímco ta důležitá ignorují.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, pod nulou je držela slabá ekonomická data

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v minusu. Investoři vyhodnocovali finální srpnové indexy nákupních manažerů nebo data z evropského maloobchodu. Nejslabší výkon podaly technologie, jejich dílčí index se svezl téměř o čtyři procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,4 % na 366,08 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,52 % na 5 850,86 bodu, německý DAX odepsal 1,4 % na 13 057,77 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,44 % na 5 009,52 bodu.

(Další) turbulentní týden na trhu se zlatem a stříbrem: Co naznačuje technická analýza?
Poslední srpnový týden byl na trhu s drahými kovy opět velice volatilní, a to zejména ve čtvrtek 27. Srpna, kdy při projevu předsedy Fedu v rámci sympózia v Jackson Hole dosáhlo denní rozpětí ceny zlata více než 3 % a u stříbra se jednalo o téměř 6% rozptyl. Nakonec se zlatu podařilo uzavřít na třetí nejvyšší týdenní ceně v historii, což je pro střednědobý výhled pozitivní.

3. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, akcie ČEZ zlevnily

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX sice stoupl, ale jen o 0,03 % na 901,76 bodu. Většina hlavních emisí posílila, ale téměř všechny byly v plusu jen nepatrně. Navíc oslabily akcie energetické společnosti ČEZ, s nimiž se obchodovalo v největším objemu.

Akcie Komerční banky mohou v ročním horizontu zpevnit o 30 %, říká analytik z Fio banky
Pandemie nemoci covid-19 tvrdě zasáhla mimo jiné banky. Slabé hospodářské výsledky finančních domů odrážejí i aktualizovaná investiční doporučení. Analytik Michal Křikava z Fio banky snížil cílovou cenu akcií Komerční banky na 696 Kč z 903 Kč s hodnocením na stupni "kupovat".
Akcionáři Monety schválili nevyplacení druhé části dividendy za loňský rok
MONETA Money Bank nevyplatí akcionářům druhou část dividendy ze zisku za loňský rok. Valná hromada banky ve středu schválila návrh představenstva na zaúčtování čistého zisku za rok 2019 do kapitálu banky. Představenstvo navrhlo nevyplatit dividendu v důsledku pandemie nemoci covid-19 a následných doporučení České národní banky a Evropského orgánu pro bankovnictví.

4. Očekávané události

V pátek budou investoři vyhodnocovat německé průmyslové objednávky a ruskou inflaci, hlavní událostí ovšem bude zveřejnění srpnových dat z amerického pracovního trhu, kde se čeká pokles míry nezaměstnanosti pod deset procent a vytvoření asi půldruhého milionu pracovních míst. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu podle finálního PMI zpomalil, v sektoru služeb se téměř zastavil

Tempo růstu podnikatelské aktivity v zemích platících eurem v srpnu kleslo. Ukázal to finální index nákupních manažerů od firmy IHS Markit. Kompozitní ukazatel za výrobu a sektoru služeb se snížil na 51,9 bodu z 54,9 bodu v červenci. Předběžný výsledek byl 51,6 bodu a nyní se čekalo jeho potvrzení. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu a poklesu aktivity. Údaje signalizují, že cesta k úplnému zotavení ekonomiky z koronavirové krize nebude jednoduchá.

USA: Růst aktivity v sektoru služeb v srpnu podle ISM zpomalil, data IHS Markit naopak hovoří o zrychlení
Růst aktivity v americkém sektoru služeb v srpnu podle dat ISM zpomalil. Impulz, který odvětví dodalo otevření ekonomiky a fiskální stimul, ztratil na síle. Index aktivity od ISM se v srpnu snížil na 56,9 bodu z červencových 58,1 bodu. Ukazatel od společnosti IHS Markit ale naopak podle finálních dat vzrostl na 55 bodů z 50 bodů (flash: 54,8 bodu).

6. Produktivita práce v USA rostla ve druhém čtvrtletí nejrychleji od roku 1971

Produktivita práce ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí zvýšila o 10,1 %, nejvíce od prvního čtvrtletí roku 1971. Vysoký růst však zřejmě způsobilo narušení výroby související s pandemií nemoci covid-19, které snížilo počet pracovních hodin. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce.

7. Facebook ohlásil omezení politických reklam před volbami v USA

Technologická společnost Facebook ve čtvrtek dva měsíce před vyvrcholením souboje o Bílý dům oznámila nové kroky, jejichž cílem je omezit šíření dezinformací o průběhu amerických voleb a snížit riziko rozsáhlých násilností po ukončení hlasování. Provozovatelé největší sociální sítě světa mimo jiné avizovali, že v týdnu před volbami nebudou přijímat nové reklamy s politickou tematikou. Také zpřísňují pravidla proti příspěvkům, které by mohly voliče odrazovat od účasti na hlasování, a chtějí potlačovat nelegitimní tvrzení o výsledcích.

8. Řecká ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí o 14 %, recese se prohloubila

Řecká ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 14 %, což je nejvíce od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly zveřejňovat. Recese se tak v zemi ještě prohloubila. Ukázaly to údaje, které ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad ELSTAT.

9. Nezaměstnanost v ČR zůstala v srpnu na 3,8 %, podle expertů její růst teprve přijde

Nezaměstnanost v Česku se v srpnu nezvýšila, zůstala na červencové míře 3,8 %. Lidí bez práce meziměsíčně ubylo zhruba o 600 na 279 078, což je nejvyšší srpnová hodnota za poslední tři roky. Výsledky ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Meziročně míra nezaměstnanosti stoupla o 1,1 procentního bodu. Loni na konci srpna bylo bez práce o 74 289 lidí méně než letos.

10. CNBC: Technologické firmy si digitální daň vynahradí

Velké technologické firmy našly způsob, jak si kompenzovat vyšší náklady v souvislosti s digitální daní, kterou zavádějí evropské země. Například americká společnost Apple oznámila, že zvýší poplatky tvůrcům aplikací. Stala se tak zatím poslední firmou z této skupiny, která část nákladů na digitální daň přesune na menší podniky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nákupy na internetovém tržišti eBay začaly rozbitým laserovým ukazovátkem

Téměř cokoliv lze koupit v největší a nejslavnější internetové aukční síni eBay. Za využití nejmodernějších technologií funguje na prastarém principu smlouvání o ceně, byť v posledních letech od aukčního prodeje upouští a zaměřuje se na fixní ceny. Síň vymyslel softwarový odborník francouzsko-íránského původu Pierre Omidyar, když v roce 1995 vytvořil webovou stránku Auction Web, na níž si chtěl vyzkoušet programování jednoduché inzertní burzy zaměřené na sběratele. Stránka byla spuštěna 4. září 1995.

Během prvního týdne měla virtuální aukční síň několik tisíc uživatelů. Omidyar služby zpočátku poskytoval zdarma, později se však rozhodl je zpoplatnit. První týdenní výnos z on-line aukcí byl trojnásobně vyšší než Omidyarův dosavadní plat u General Magic.

Díky zprovoznění své stránky tak Omidyar jako jeden z prvních uvedl do elektronického obchodování model C2C (Consumer To Consumer) odvozený od vzájemného vztahu mezi dvěma zákazníky, kdy jeden nabízí a druhý může koupit. Obchod se pak uskutečňuje pouze prostřednictvím webové aplikace, aniž by do něj její provozovatel přímo zasahoval.

Omidyar zdokonalil webové rozhraní a umístil aukci na novou doménu eBay.com. Jméno bylo odvozeno z názvu jeho bývalé firmy Echo Bay, a protože tato doména byla už zaregistrována, zkrátil ji na eBay. Pod tímto názvem si také v San José zaregistroval firmu.

Jedním z prvních prodaných předmětů přes eBay bylo údajně rozbité laserové ukazovátko, který někdo koupil za 14,83 dolaru. Omidyar překvapeně kontaktoval kupce, co ho k nákupu vedlo a zdali ví, že je ukazovátko rozbité. Nový majitel osvětlil, že je sběratelem zlomených laserových ukazovátek.

Růst firmy byl impozantní, například v lednu 1997 se uskutečnily dva miliony aukcí ve srovnání s 250 000 za celý rok 1996. V roce 1998, kdy firma eBay vstoupila na burzu, se výkonnou ředitelkou firmy stala Meg Whitmanová. Za deset let svého působení prosadila změny, jež vedly k dalšímu obrovskému rozvoji společnosti. Firma o 30 zaměstnancích a tržbách okolo čtyř milionů dolarů se rozrostla na kolos s asi 15 000 zaměstnanci a ročním obratem kolem osmi miliard dolarů.

Dnes zaměstnává eBay asi 14 000 lidí. V roce 2018 společnost utržila 10 miliard dolarů, její hodnota se pohybuje kolem 30 miliard dolarů.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně