Co musíte ráno vědět (5. března)
|

Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak se v polovině týdne obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jak vnímá hrozbu koronaviru Mezinárodní měnový fond a jak lze také přistupovat k panice související s hrozbou nákazy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily, indexy Dow a S&P 500 si připsaly přes čtyři procenta

Americké akcie ve středu prudce posílily a indexy Dow a S&P 500 si připsaly přes čtyři procenta. Těžily z úspěchu bývalého viceprezidenta Joea Bidena v úterních demokratických primárních volbách, jež se konaly ve 14 státech. K růstu akciového trhu přispěly rovněž naděje na další opatření na ochranu ekonomiky před negativními dopady nového typu koronaviru i příznivé údaje o vývoji trhu práce a sektoru služeb. Index Dow si připsal 4,53 % na 27 090,86 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 4,22 % na 3 130,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 3,85 % na 9 018,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 13,12 % na 31,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o čtyři bazické body na 1,06 %.

Špatný měsíc pro americké akcie: Co (ne)bude dál?
Americké akcie (a nejen ty) v únoru spadly z historických maxim, a to - nejrychleji v dějinách - rovnou do korekce. Únor se s poklesem indexu S&P 500 o 8,2 % (včetně dividend) zařadil mezi nejhorší měsíce v poválečné historii. Co slibuje statistika pro další roky těm, kdo věří či doufají, že je historie alespoň částečným vodítkem pro dění v budoucnu?

2. Evropské akcie ve středu přidaly více než procento, investoři věří v podporu ekonomiky

Obchodování na evropských burzách skončilo ve středu v zelených číslech. Západoevropské indexy stouply o více než procento. Investoři věří, že centrální banky i politici jsou připraveni mírnit negativní dopady šíření wuchanského koronaviru na ekonomiku. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,36 % na 386,30 bodu, britský benchmark FTSE 100 posílil o 1,45 % na 6 815,59 bodu, německý DAX se zvýšil o 1,19 % na 12 127,69 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,33 % na 5 464,89 bodu.

Experti: Brexit je šance na odraz Evropy ode dna. Další země z EU chtít nebudou, dokud bude Německo platit
Během letošního roku ještě mohou výnosy bezpečných evropských dluhopisů klesat kvůli nejistotě ohledně dohody Evropské unie s Británií na podmínkách vzájemných obchodních a politických vztahů. Další exity z unie ale nejsou pravděpodobné, dokud bude Berlín stát pevně za evropským projektem. Také o tom byla debata z cyklu ABCD investora, které se zúčastnili Kateřina Zychová z Verdi Capital a Miroslav Plojhar z České spořitelny.

3. Pražská burza ve středu klesla zhruba o půl procenta

Pražská burza ve středu oslabila, index PX se snížil o 0,42 % na 1 007,24 bodu. Výrazně zlevnily akcie Avastu nebo Erste Group Bank, dařilo se naopak cenným papírům energetické skupiny ČEZ nebo tabákové firmy Philip Morris ČR.

Investorský magazín: Koronavirus jako hrozba pro trhy a ekonomiku
Nákaza čínským koronavirem v severní Itálii a mnoha dalších zemích srážela na konci února ceny akcií prakticky denně o několik procent. Onemocnění COVID-19 a jeho možné ekonomické a tržní dopady jsou hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu, který doplňuje nadějný výhled pro ceny elektřiny, a tedy i akcie ČEZ. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou investoři vyhodnocovat zprávu o produktivitě práce a nákladech na práci, statistiku továrních objednávek a zprávu o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Ve Vídni navíc začne zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Continental, Merck KGaA, HUGO BOSS nebo JCDecaux a na Wall Street firmy Kroger, H&R Block a Costco Wholesale. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Růst světové ekonomiky letos kvůli koronaviru zpomalí

Růst globální ekonomiky letos kvůli epidemii nového typu koronaviru ve srovnání s loňským rokem zpomalí. Předpověděla to ve středu výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. MMF ve své lednové prognóze předpokládal, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,3 % z loňských 2,9 %. V únoru pak odhadl, že koronavirus by mohl z letošního růstu ubrat asi 0,1 procentního bodu.

6. Aktivita v čínském sektoru služeb v únoru rekordně klesla

Aktivita v čínském sektoru služeb v únoru kvůli epidemii onemocnění způsobovaného novým koronavirem rekordně klesla a nové objednávky se propadly nejníže od globální finanční krize. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) provedeného soukromými firmami Caixin a Markit. Ekonomové v reakci na zprávu žádají rychlou pomoc pro sektor, která by zabránila masovým bankrotům.

7. Kanadská centrální banka překvapivě snížila hlavní úrokovou sazbu o 0,5 %

Kanadská centrální banka ve středu snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,25 %, aby pomohla domácí ekonomice čelit negativním dopadům šíření nového typu koronaviru. Uvedla také, že v případě potřeby je připravena podpořit hospodářský růst další redukcí úroků.

8. Jižní Korea podpoří ekonomiku dodatečnými penězi

Jižní Korea podpoří svou ekonomiku částkou 11,7 bilionu wonů (skoro 225 miliard Kč) na zmírnění dopadů nákazy novým typem koronaviru. Oznámil to ve středu ministr financí Hong Nam-ki. Jižní Korea je po Číně druhou nejvíce zasaženou zemí onemocněním COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Vládním návrhem na dodatečný rozpočet, z něhož se bude pomoc financovat, se bude ve čtvrtek zabývat parlament.

9. S&P zhoršila výhled vývoje ekonomiky eurozóny, pesimističtější je i Evropská komise

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve středu kvůli koronaviru snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 0,5 % z dříve očekávaného 1 %. Také Evropská komise nyní předpokládá, že letošní růst ekonomiky eurozóny pravděpodobně zaostane za její zimní prognózou z poloviny února, podle které měl činit 1,2 %. Nový odhad však zatím nezveřejnila.

10. Fed: Koronavirus už začal ovlivňovat americkou ekonomiku

Nový typ koronaviru už začal v některých částech Spojených států ovlivňovat cestovní ruch a narušovat výrobní řetězce. Vyplývá to z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka. Ekonomika USA nicméně podle zprávy v uplynulých týdnech pokračovala v růstu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Písní proti panice

Panika kolem šíření koronaviru pokračuje. I proto ve Vietnamu vznikla píseň Ghen Cô Vy. Jejím účelem ale není strašit, nýbrž připomenout správné hygienické návyky pro předcházení nákaze.

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
před hodinou

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
před hodinou

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
16:50

Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu
16:26

Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu

Polská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,1 % z dosavadních 0,5 %....
Polsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %
16:00

USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v dubnu meziročně propadl o 33,8 % po poklesu o 16,3 % v březnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %
14:55

Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 % z dubnových 0,8 %. Vyplývá to z...
Německo Inflace Koronavirus
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly
14:45

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v dubnu další propad. V meziměsíčním...
Spojené státy americké (USA) Osobní spotřeba
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
14:30

Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti...
Spojené státy americké (USA) HDP Koronavirus
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes…
14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,123 milionu lidí. Jde o nejnižší...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a…
14:13

Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a přerušení EET

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru,...
Česká republika Koronavirus Byznys a podnikání
ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur
13:10

ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur

Česko by mělo z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou...
Evropská unie Česká republika Podpora ekonomiky
Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty
12:16

Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty

Japonský výrobce aut Nissan Motor se v loňském roce kvůli nižšímu prodeji poprvé po 11 letech propadl do ztráty....
Auta Výsledková sezóna Japonské akcie
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
11:42

EasyJet propustí 30 % zaměstnanců

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet oznámila, že plánuje propustit asi třetinu svých zaměstnanců kvůli...
Doprava Mezilidské a pracovní vztahy Koronavirus
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
11:05

Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje

Ekonomická nálada v Evropě i v eurozóně vykázala v květnu mírné zlepšení, čemuž pomáhá uvolňování restriktivních...
Evropská unie Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum za 11 let
10:36

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum za 11 let

Ekonomická nálada na Slovensku v květnu, kdy země již zaznamenala výrazný pokles nových případů infekce koronavirem,...
Slovensko Koronavirus