Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, kdy se Německo dostane do předkrizového stavu a která další sociální síť bojuje s Donaldem Trumpem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data z trhu práce USA

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek převážně oslabily. Investoři vybírali zisky před pátečními údaji o vývoji květnové nezaměstnanosti v USA. V předchozích čtyřech seancích americké akcie rostly vlivem signálů hospodářského ožívání. Index Dow vzrostl o 0,05 % na 26 281,82 bodu, zatímco širší S&P 500 odepsal 0,34 % na 3 112,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,69 % na 9 615,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,58 % na 25,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest a půl bazického bodu na 0,825 %. Na nový rekord se během dne vyšplhal index Nasdaq 100. Jeho intradenní maximum činilo 9 741,97 bodu, nakonec ale uzavřel se ztrátou 0,77 % na 9 629,66 bodu.

Jak (ne)vnímat současnou krizi aneb Špatné je silnější než dobré
Ztráty nás trápí více, než nás těší zisky. Nepříjemné zážitky odeznívají pomaleji než ty příjemné. Špatné je zkrátka silnější než dobré.
Tři nástrahy, se kterými se musí poprat každý investor
Investování není raketová věda, to však neznamená, že nevyžaduje určité dovednosti a schopnosti. Tvrzení, že největším nepřítelem na trzích je investorovi on sám, není daleko od pravdy. Dennodenně musí bojovat mimo jiné na těchto třech frontách.

2. Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem

Investoři na evropských trzích byli ve čtvrtek nervózní, především kvůli očekávanému rozhodnutí Evropské centrální banky o dalším směřování monetární politiky. Ani navýšení programu PEPP však nevedlo k růstu, takže akcie skončily v červených číslech. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,72 % na 366,25 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,64 % na 6 341,44 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,21 % na 5 011,98 bodu a německý DAX skončil se ztrátou 0,45 % na 12 430,56 bodu.

ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby ponechala beze změny
Evropská centrální banka na červnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ponechání měnové politiky beze změny se očekávalo. ECB však oznámila, že navýší objem nouzového programu nákupů cenných papírů (PEPP) ze 750 miliard eur na 1,35 bilionu eur.
Miřte k jádru věci, opatrné našlapování je ztráta času
Když člověk něco chce, měl by to jednoduše udělat. Jenže velká část lidí raději hledá výmluvy a tvrdí, že ještě nemá dost teoretických znalostí na to, aby šla s kůží na trh.

3. Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila, v plusu ale skončily prakticky jen tituly z finančního sektoru. Ostatní akcie skončily v minusu. Index PX přidal 0,53 % na 932,42 bodu. Největší přírůstek zaznamenaly akcie společnosti VIG, které při poměrně nízkém objemu obchodů přidaly 2,69 % na 534 Kč.

Šetří Češi v nesprávnou dobu?
Vklady českých domácností v bankách vzrostly v dubnu o 59 miliard korun, nejvíce ve sledované historii. Nárůst vkladů bývá dáván do souvislosti s tím, že domácnosti začaly ze strachu z budoucnosti spořit. Pokud ano, tak méně spotřebovávají, což je špatné pro vývoj HDP. Tak se na to podívejme, i když půjde o přesné počítání s poněkud zaokrouhlenými čísly.

4. Očekávané události

pátek ráno na trh Německo pošle zprávu o továrních objednávkách, v ČR vyjde zpráva o maloobchodních tržbách a v Británii index cen domů od banky Halifax. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na kompletní sadu dat z trhu práce. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad by mohl ruské plynárenské firmě Gazprom vyměřit pokutu až do výše 50 milionů eur kvůli nedostatečné spolupráci při antimonopolním řízení souvisejícím s plynovodem Nord Stream 2. Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí již tak dominantní pozici Gazpromu na trhu.

6. O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně než dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 30. května nově 1,877 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 2,126 milionu lidí (revidováno z 2,123 milionu), ale horší, než čekali analytici (1,8 milionu). Počet pokračujících žádostí stoupl na 21,487 milionu z 20,838 milionu (revidováno z 21,052 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali naopak pokles na 20,05 milionu.

7. Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé polovině roku 2022

Německá ekonomika by měla dosáhnout předkrizové úrovně ve druhé polovině roku 2022. Ve čtvrtek to za svůj cíl označil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. "Ekonomika dosud nedosáhla dna," řekl ministr. "V následujících týdnech a měsících společně zažijeme těžké okamžiky," pokračoval. Dodal ale, že ale vidí světlo na konci tunelu.

8. Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii covidu-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního obchodu se pak prohloubil ve srovnání s předchozím měsícem o 16,7 % na 49,4 miliardy dolarů. Byl tak nejvyšší za osm měsíců. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

9. Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával

Adidas v Číně obnovil růst prodeje po koronavirové krizi rychleji, než očekával. Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi by se ve druhém čtvrtletí mohl vrátit na úroveň roku 2019, uvedla ve čtvrtek agentura DPA.

10. Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí vzrostla o 5 % na 34 077 Kč

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34 077 Kč. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1 610 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,4 %, což je nejméně od konce roku 2013. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Snapchat přestane propagovat příspěvky Donalda Trumpa

Sociální síť Snapchat nadále nebude zařazovat příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa do svého výběru zpráv od politiků a veřejně známých osobností. Podle agentury AP to ve středu oznámila společnost Snap, která sociální síť provozuje. Snapchat je po Twitteru a Facebooku další sociální sítí, která v posledních dnech promýšlí a upravuje svůj přístup k nedávným Trumpovým kontroverzním výrokům.

Trumpovy příspěvky se nově nebudou objevovat v nabídce "Discover", která uživatelům zprostředkovává zprávy například od médií, celebrit či politických figur. Prezidentův účet i všechny příspěvky ale na platformě zůstanou a budou dostupné, aplikace je pouze nebude aktivně nabízet.

"Nebudeme šířit hlasy, které podněcují násilí a bezpráví tím, že jim dáme volný prostor na Discover," uvedla společnost Snap. "Rasově motivované násilnosti a bezpráví nemají v naší společnosti místo a stojíme společně se všemi, kteří usilují o mír, lásku, rovnost a spravedlnost v Americe," dodala firma v prohlášení.

Kontroverze na sociálních sítích vyvolaly Trumpovy příspěvky z posledních dní ohledně korespondenčního hlasování a současných nepokojů souvisejících se smrtí Afroameričana George Floyda po zásahu policie.

Společnost Twitter nejprve označila za nepřesné některé prezidentovy příspěvky o tom, že hlasování poštou vede automaticky k volebním podvodům, což se setkalo s ostrou Trumpovou reakcí.

Následně zasáhla ještě tvrději proti příspěvku, v němž prezident napsal k nepokojům v některých amerických městech, že "když začne rabování, začíná se střílet". Toto sdělení podle Twitteru odporovalo pravidlům sociální sítě, protože "velebilo násilí".

Stejné příspěvky se objevily také na Facebooku, který je však prozatím nechává bez zásahu. Kvůli tomu čelí šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg už po několik dní kritice svých zaměstnanců i nevládních organizací. Svůj postoj v úterý hájil při virtuální diskuzi s tisícovkami zaměstnanců při níž stál za názorem, že ponechání Trumpových příspěvků není porušením pravidel sociální sítě.

Manažer Trumpovy kampaně za znovuzvolení Bred Parscale v reakci na krok společnosti Snap napsal, že šéf firmy Evan Spiegel "by raději propagoval videa extrémní levice a pobízel uživatele ke zničení Ameriky, než aby sdílel pozitivní slova jednoty, spravedlnosti, zákona a pořádku od našeho prezidenta".

Snapchat denně používá 229 milionů uživatelů, Twitter pak 166 milionů. Oproti Twitteru a Facebooku je Snapchat využíván primárně jako komunikační nástroj mezi jednotlivými uživateli, kteří si mezi sebou posílají krátká videa či obrázky s omezenou životností. V menší míře pak sledují účty celebrit a dalších veřejně vystupujících osobností.

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před 2 minutami

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent OPEC
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před 23 minutami

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před 27 minutami

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před 35 minutami

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh