Co musíte ráno vědět (6. října)
|

Co musíte ráno vědět (6. října)

Jak světové trhy vstoupily do nového týdne, jak se v září vyvíjela globální hospodářská aktivita a co za deset let zvládne jedna obyčejná sociální síť? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne růstem, optimismus vyvolávaly zdravotní stav Donalda Trumpa i naděje na další podporu ekonomiky

Americké akciové indexy v pondělí vzrostly. Mezi investory vzrostl zájem o rizikovější investice díky příznivým zprávám o zdraví amerického prezidenta Donalda Trumpa a naději na schválení dalších opatření na stimulaci ekonomiky USA zasažené pandemií. Index Dow vzrostl o 1,68 % na 28 148,64 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,80 % na 3 408,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,32 % na 11 332,48 bodu. Index volatility navzdory posílení akcií vzrostl (+1,19 % na 27,96 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů vystřelil o bezmála devět bazických bodů výše na 0,783 %. Optimismus ohledně dalšího vývoje ekonomiky (respektive její podpory) vyhnal výše ceny ropy (Brent +5,5 %, WTI +6,2 %), cena zlata stagnovala, stříbro přidalo bezmála tři procenta a nejsledovanější kryptoměny mírně ztrácely (bitcoin -1,2 %, ethereum -3,1 %).

Americké akcie: Po skvělém druhém a solidním třetím kvartálu další růst?
Historie je na akciových trzích jednou z nejvíce přetřásaných věcí, zároveň ale všichni jedním dechem varují před přílišnou pozorností jí věnované. Americké akcie mají za sebou velice vydařené třetí čtvrtletí, jímž navázaly na vynikající čtvrtletí druhé, v němž přidaly 20 %. Co se v historii dělo po růstu hodnoty indexu S&P 500 o alespoň 15 % během kalendářního čtvrtletí v kvartálech následujících?

2. Evropské akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři ocenili lepší makrodata a věří v uzdravení Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy na úvod týdne posilovaly v souladu s vývojem na globálních trzích. Investoři věří, že zdravotní stav amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude rychle zlepšovat a že američtí politici dospějí k dohodě na další podpoře ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 se zvedl o 0,81 % na 365,63 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,69 % na 5 942,94 bodu, německý DAX narostl o 1,10 % na 12 828,31 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,97 % na 4 871,87 bodu. Náladu na trhu podpořila také makrodata, především lepší než očekávaný vývoj evropských maloobchodních tržeb.

KONTEXT: Orwell na steroidech aneb O destrukci (významu) peněz
Snahy o udržení stability a předvídatelnosti peněžního systému vyústí v pravý opak. Investoři by tak měli čekat nečekané, říká legenda české fintech scény Jan Lamser. To nejlepší z jeho debaty s hlavním ekonomem společnosti AKCENTA CZ Miroslavem Novákem vám Investiční web přináší coby mediální partner knihy Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století, v níž najdete kompletní verzi jejich rozhovoru.

3. Optimismus na globálních trzích v pondělí pomohl i pražské burze, index PX stoupl o 0,6 %

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX v pondělí stoupl o 0,61 % na 862,93 bodu. K růstu mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s VIG. Výraznějšímu růstu indexu naopak bránily především akcie ČEZ.

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web
Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních palných zbraní. Aktuální Investorský magazín nabízí rozhovor se šéfem České zbrojovky Group, provede vás ale také temnou stránkou internetu a prozradí, proč nyní má smysl uvažovat o investici do zlata. Závěr jako vždy patří kalendáři očekávaných ekonomických událostí.

4. Očekávané události

V úterý se v Číně nebude obchodovat kvůli státnímu svátku, o sazbách rozhodne centrální banka v Austrálii a tato země oznámí svou obchodní bilanci, v Koreji a Rusku vyjde inflace a Německo se pochlubí továrními objednávkami. Spojené státy přidají své výsledky v zahraničním obchodě a také statistiky otevřených pracovních pozic. Na pražské burze proběhne další START Day, na kterém začne úpis akcií společnosti Pilulka.cz. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pilulka.cz v úterý zahájí veřejnou nabídku akcií na trhu START pražské burzy, poprvé se s nimi má obchodovat 26. října

Lékárenská a technologická společnost Pilulka.cz v úterý zahájí veřejnou nabídku akcií pro trh START pražské burzy, který je určený pro menší firmy. Nabídka akcií se bude sestávat až z 800 000 akcií společnosti, ukončení příjmu objednávek je stanoveno na úterý 20. října. Prvním obchodním dnem bude pondělí 26. října. Cenové rozpětí nabídky je 350 až 424 korun za akcii.

Chcete si koupit akcie Pilulky.cz v úpisu? Zkuste to během START Day přes OpPORTUnity
Nová aplikace oPORTUnity z dílny finanční skupiny WOOD & Company nabízí netradiční investiční příležitosti. Jako první to jsou akcie společnosti Pilulka.cz, které se investorům představí již v úterý 6. října 2020 v rámci dalšího START Day na pražské burze.

6. Deutsche Börse chce rozšířit index DAX na 40 firem, rozhodnutí hodlá oznámit v listopadu

Německý provozovatel akciových trhů Deutsche Börse chce zvýšit počet firem ve svém hlavním indexu DAX na 40 ze stávajících 30. Po kritice a skandálech hodlá také zpřísnit podmínky členství v něm. Investoři mohou návrhy připomínkovat do 4. listopadu.

7. NABE: Ekonomika USA se plně zotaví nejdříve v roce 2022

Ekonomika Spojených států letos v důsledku koronavirové krize klesne o 4,3 %. Ukázal to průzkum, jehož výsledky zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE). Většina dotazovaných v něm předpokládá, že hrubý domácí produkt se na úrovně z období před pandemií nemoci covid-19 nevrátí dříve než v roce 2022.

8. Aktivita v americkém sektoru služeb dále ožívá, oživení v eurozóně se téměř zastavilo

Aktivita v americkém sektoru služeb v září čtvrtý měsíc za sebou ožila a dostala se na úroveň před pandemií nemoci covid-19. K oživení přispěly hlavně růst nových objednávek a zaměstnanosti, uvedl Institut nákupních manažerů (ISM). V sektoru služeb pracuje většina Američanů a na ekonomické aktivitě země se podílí více než dvěma třetinami. Proces zotavování podnikatelské aktivity v eurozóně se v září naopak téměř zastavil, neboť nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem vedl k obnově některých restriktivních opatření.

9. Vládní dluh v ČR za letošní 2. čtvrtletí je nejvyšší za 20 let

Vládní dluh v Česku stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 446,9 miliardy korun na 2,2635 bilionu, což je nejvíce za posledních 20 let. Míra zadlužení vzrostla oproti loňsku z 32,60 % hrubého domácího produktu, který představuje výkon české ekonomiky, na 39,92 %.

10. Podle WHO se již mohla covidem-19 infikovat až desetina světové populace

V případě, že by bylo novým koronavirem nakaženo 10 % lidstva, bylo by to zhruba 20krát více, než kolik je zatím potvrzených případů nákazy. To vlastně není tak špatná zpráva, ne?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

10 let Instagramu

Instagram byl původně vytvořen jako mobilní aplikace pro sdílení fotografií, postupem času se rozrostl do služby, kterou lidé využívají pro sdílení krátkých videonahrávek a posílání vzkazů. Měsíční počet uživatelů Instagramu překročil v červnu 2018 celosvětově jednu miliardu, denně ho sleduje přes 500 milionů lidí.

Mladí programátoři Kevin Systrom a Mike Krieger, kteří se potkali v San Francisku, nejprve přišli s komplikovanější aplikací zvanou Burbn, která umožňovala například sdílet polohu uživatele, sbírat body za trávení času s přáteli či nahrávat fotografie. Projekt však pro jeho překombinovanost zredukovali a ponechali pouze funkci sdílení a nahrávání fotografií. Novou aplikaci pojmenovali Instagram, což je složenina z anglických slov "instant camera" a "telegram". Zpočátku byla určena pro mobilní telefony iPhone společnosti Apple. Za 11 měsíců od svého spuštění měla aplikace devět milionů uživatelů.

Instagram v roce 2012 koupila společnost Facebook za jednu miliardu dolarů. O šest let později Systrom s Kriegerem z vedení Instagramu odešli, jeho novým šéfem se stal Adam Mosseri, který předtím působil jako produktový viceprezident podniku.

Instagram stejně jako další sociální sítě poskytuje vhodnou platformu pro takzvané influencery, tedy uživatele, kteří mají schopnost ovlivnit svým chováním ostatní a skrze svůj profil mohou propagovat nejrůznější produkty či služby a takto vydělávat peníze. Důležitým atributem každého instagramového profilu je hashtag, tedy klíčové slovo, které pomáhá ke zviditelnění nahraného obsahu. Oblíbený je zde také formát Stories (krátkých příběhů), kdy lidé sdílejí své aktuální zážitky a postřehy po omezenou dobu 24 hodin. Až desetiminutová videa mohou pak uživatelé nahrávat do aplikace Instagram TV.

Minimální věk pro vytvoření instagramového účtu je 13 let. Tato sociální síť je svým pojetím zaměřena především na mladé lidi. Nejvíce uživatelů je podle informací webu Statista ve věkovém rozmezí 25 až 34 let (34 %), následuje věková skupina 18 až 24 let (29 %) a lidé v rozpětí 35 až 44 let (16 %).

Podle webu Statista bylo nejvíce aktivních uživatelů k červenci 2020 ve Spojených státech (130 milionů), Indii (100 milionů) a Brazílii (91 milionů). Z evropských zemí je nejvíce uživatelů v Británii (27 milionů).

Světově nejsledovanějším účtem na této sociální síti je samotný účet Instagramu, který sleduje přes 365 milionů lidí. Nejsledovanějším člověkem je portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo, kterého sleduje 238 milionů lidí. Následují americká zpěvačka Ariana Grandeová (202 milionů lidí) a americký herec Dwayne Johnson známý pod přezdívkou The Rock (198 milionů lidí). Nejpopulárnějším snímkem je fotografie obyčejného vejce na bílém pozadí, která od svého zveřejnění v lednu 2019 dosud získala přes 54 milionů lajků.

V ČR má Instagram přes 2,5 milionu uživatelů a v posledních letech zaznamenává dynamický růst. Zkušenost s ním má 58 % uživatelů všech sociálních sítí, jejich počet za dva roky narostl o čtvrtinu. Nejsledovanějším Čechem je fotbalový brankář Petr Čech, který má přes dva miliony odběratelů. Následuje populární moderátor Leoš Mareš, jehož účet sleduje více než jeden milion lidí, a výtvarnice Silvie Mahdalová (986 000 sledujících).

V loňském roce zaznamenala síť Instagram, jejíž odhadovaná hodnota přesahuje 100 miliard dolarů, příjmy z reklamy 20 miliard dolarů, což je asi 30 % z celkových reklamních příjmů Facebooku, který provozuje kromě stejnojmenné sociální sítě také aplikace WhatsApp a Messenger.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 22 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny