Co musíte ráno vědět (6. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se v pondělí (ne)vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak Čína zareagovala na čtvrteční oznámení dalších cel na dovoz čínského zboží a která britská firma je blízko bankrotu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden nejhlubší ztrátou letošního roku, obchodní válka se opět vyostřila

Americké akcie v pondělí kvůli obavám z další eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou zaznamenaly nejhorší den v letošním roce. Širší index S&P 500 se snížil o 2,98 % na 2 844,74 bodu a utrpěl nejvýraznější jednodenní pokles od loňského 4. prosince. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 2,90 % na 25 717,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 3,47 % na 7 726,04 bodu. Index volatility VIX vylétl o 38,61 % na 24,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtrnáct bazických bodů na 1,71 %. Cena zlata je na šestiletém maximu nad 1 460 USD za unci a kryptoměny také v pondělí výrazně sílily (bitcoin +8 %). Ceny ropy naopak klesly o více než procento (WTI), respektive 3 % (Brent).

Americké akcie: (Opět) jen korekce, nebo se schyluje k něčemu vážnějšímu?
Akcie mají za sebou nebývale turbulentní týden. Nejprve jejich ceny reagovaly na výroky centrálních bankéřů, aby jejich týdenní skóre determinoval americký prezident Donald Trump, který (se) rozhodl uvalit cla na víceméně veškerý dosud nezatížený vývoz z Číny do USA. Dění na americkém trhu bude nepochybně nadále zajímavé, a to i z technického hlediska.

2. Evropské akcie v pondělí výrazně ztratily kvůli dalšímu vyostření obchodní války

Akcie v Evropě se v úvodu týdne pohybovaly hluboko v mínusu, když investory po celém světě vystrašila eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Analytici se obávají rozpoutání měnové války poté, co v pondělí čínský jüan prolomil psychologicky a politicky citlivou hranici sedmi jüanů za dolar. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 2,31 % na 369,43 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 2,47 % na 7 223,85 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 2,19 % na 5 241,55 bodu a německý DAX klesl o 1,8 % na 11 658,51 bodu. Poraženým dne se stal švýcarský výrobce luxusního zboží Richemont, jehož akcie zlevnily o bezmála 7 % poté, co společnost uvedla, že její prodeje negativně ovlivňují protesty v Hongkongu.

13 argumentů pro nevyhnutelnost další krize
Problémů světa je nepřeberné množství. Některé z nich mohou stát na začátku další hospodářské krize, jiné mohou pominout bez větších dopadů, další mohou zapůsobit společně.

3. Pražská burza v pondělí oslabila téměř o 1,5 %, v plusu uzavřely pouze akcie PFNonwovens a Philip Morris ČR

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v mínusu, index PX ztratil 1,43 % na 1 025,54 bodu, což je nejslabší úroveň za zhruba půl roku. Dolů burzu stáhla zejména Erste Group Bank, která odepsala 2,61 % na 790 Kč, a Komerční banka, jež přišla o 2,13 % na 849 Kč. Objem obchodů byl s 591 miliony korun nadprůměrný. Nejvíce oslabily akcie CME, a to o 2,78 % na 104,80 Kč. V pozitivním pásmu z hlavních titulů uzavřely pouze cenné papíry PFNonwovens (+0,56 % na 718 Kč) a Philip Morris ČR (+0,3 % na 13 480 Kč).

Investorský magazín: Tipy na (ne)klidné letní spaní a peníze jako nástroj moci
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý se uskuteční zasedání australské centrální banky, které by však podle analytiků nemělo přinést změnu v nastavení úrokových sazeb. Německo se ráno pochlubí továrními zakázkami a Český statistický úřad zveřejní obchodní bilanci ČR a údaje o vývoji českého průmyslu a stavebnictví. Ve Spojených státech vyjdou statistika otevřených pracovních pozic (JOLTS) a index ekonomického optimismu od IBD/TIPP. Za řečnický pultík se postaví šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Walt Disney, PPL, Duke Energy či Rolls-Royce Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Devalvace jako zbraň? Čína nechala jüan prolomit úroveň sedmi jüanů za dolar

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží a Čína vzápětí uvedla, že se bude bránit. Reakce přišla již během pondělního obchodování, když Čína nechala jüan prolomit politicky citlivou úroveň sedmi jüanů za dolar. Ovlivňování kurzu měny za účelem pomoci vývozcům již delší dobu kritizuje Trump a pondělní dění na trzích naznačilo, že by Čína devalvaci mohla použít jako novou zbraň v obchodní válce.

6. HSBC po 18 měsících ve funkci nečekaně opouští ředitel Flint

Banku HSBC po 18 měsících ve funkci nečekaně opouští její generální ředitel John Flint. Jako důvod svého odchodu uvedl, že finanční ústav potřebuje změnu, aby byl schopen se vypořádat se současným globálním prostředím. Podle aktiv největší evropská banka současně oznámila, že její zisk před zdaněním za pololetí stoupl o téměř 16 % na 12,41 miliardy USD.

7. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže od října 2014

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu dále klesá a index důvěry je na nejnižší hodnotě od října 2014. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix, podle které zhoršení nálady souvisí s čínsko-americkou obchodní válkou. Varovala také, že Německo je blízko recese.

8. Fiat Chrysler je prý stále otevřený rozhovorům o fúzi s Renaultem

Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles zůstává otevřený rozhovorům o spojení s francouzským konkurentem Renault. Uvedl to podle listu Financial Times generální ředitel podniku Mike Manley.

9. Provozní zisk Suzuki ve čtvrtletí klesl téměř o polovinu

Provozní zisk japonské automobilky Suzuki Motor se v prvním finančním čtvrtletí propadl téměř o polovinu na 62,7 miliardy jenů. Na hospodářské výsledky měly negativní dopad pokles domácí výroby v důsledku úprav kontrolního systému a slábnoucí poptávka v Indii, která je největším trhem podniku.

10. Čínská Didi oddělila sekci samořízených automobilů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing oddělil sekci autonomního řízení do nezávislého podniku, který se zaměří na výzkum a bude usilovat o prohloubení spolupráce s výrobci automobilů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Firma, která postavila Titanic, je na pokraji bankrotu

Britský stavitel lodí Harland and Wolff, jehož nejznámějším dílem je Titanic, je na pokraji bankrotu a v pondělí byl umístěn pod zvláštní správu. V ohrožení je 130 pracovních míst, v době největšího rozkvětu přitom měla firma přes 30 000 zaměstnanců, napsal server BBC.

Společnost byla nabídnuta k prodeji kvůli vážným finančním problémům jejího norského majitele. "Zdá se stále méně pravděpodobné, že najdeme v krátkodobém horizontu řešení, a společnost bude muset možná jít do správy," řekl BBC poslanec Gavin Robinson.

Odbory chtějí, aby firma byla znárodněna. To podporuje také Labouristická strana. Vláda však uvedla, že krize je problémem komerčního sektoru.

Robinson a Harland and Wolff požádali vládu o 650 000 liber na pokrytí schodku, což by firmě umožnilo fungovat ještě v srpnu. Mohla by zatím prozkoumat další možnosti svého působení. Nicméně úřady upozornily, že firma nemá žádné nevyřízené objednávky, takže peníze by nesloužily k výrobě nebo generování zisku, a bylo by to v rozporu s pravidly pro státní pomoc.

Loděnice byla založená v roce 1861 Edwardem Harlandem a Gustavem Wolffem. Na počátku 20. století byla největším stavitelem zámořských lodí. Za druhé světové války vyrobila 140 válečných lodí, 123 obchodních lodí a více než 500 tanků. Po válce počet jejích zaměstnanců stoupl až na téměř 35 000.

Od konce 50. let se však firma potýkala s rostoucí globální konkurencí a dopady růstu zájmu o leteckou přepravu. Poslední vyrobenou lodí pro námořní přepravu cestujících byla Canberra, která byla uvedena do provozu na počátku 60. let a mimo jiné se objevila v bondovce Diamanty jsou věčné. Od poloviny 60. let začal vážný pokles podnikání a vedení se obrátilo s žádostí o pomoc na vládu. Začalo tak více než 30 let trvající období státních dotací, kdy firma získala od daňových poplatníků zhruba jednu miliardu liber, aby se udržela nad vodou. V roce 1975 byla znárodněna.

V roce 1989 se vrátila do soukromých rukou, když ji koupil zaměstnanec-člen vedení za pomoci norského průmyslníka Freda Olsena. Společnost se více zaměřila na ropný a plynárenský sektor, nepodařilo se jí však konkurovat velkým stavitelům lodí z východní Asie. Poslední loď postavila v roce 2003. Byl jí trajekt Anvil Point pro ministerstvo obrany. Od té doby působí v jiných oblastech námořního inženýrství, jako renovace ropných plošin a větrné turbíny na moři.

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
14:03

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání
HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů
12:57

HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů

Vývojář antivirového softwaru Avast prodával podrobná data uživatelů svých produktů. Píší o tom Hospodářské noviny s...
Avast Software Informační technologie
E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta
12:07

E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta. Deníku E15 to řekl Jiří...
Evropské banky Banky Management
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
11:48

Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o...
Airbus Evropské akcie