Co musíte ráno vědět (6. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se v pondělí (ne)vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak Čína zareagovala na čtvrteční oznámení dalších cel na dovoz čínského zboží a která britská firma je blízko bankrotu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden nejhlubší ztrátou letošního roku, obchodní válka se opět vyostřila

Americké akcie v pondělí kvůli obavám z další eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou zaznamenaly nejhorší den v letošním roce. Širší index S&P 500 se snížil o 2,98 % na 2 844,74 bodu a utrpěl nejvýraznější jednodenní pokles od loňského 4. prosince. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 2,90 % na 25 717,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 3,47 % na 7 726,04 bodu. Index volatility VIX vylétl o 38,61 % na 24,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtrnáct bazických bodů na 1,71 %. Cena zlata je na šestiletém maximu nad 1 460 USD za unci a kryptoměny také v pondělí výrazně sílily (bitcoin +8 %). Ceny ropy naopak klesly o více než procento (WTI), respektive 3 % (Brent).

Americké akcie: (Opět) jen korekce, nebo se schyluje k něčemu vážnějšímu?
Akcie mají za sebou nebývale turbulentní týden. Nejprve jejich ceny reagovaly na výroky centrálních bankéřů, aby jejich týdenní skóre determinoval americký prezident Donald Trump, který (se) rozhodl uvalit cla na víceméně veškerý dosud nezatížený vývoz z Číny do USA. Dění na americkém trhu bude nepochybně nadále zajímavé, a to i z technického hlediska.

2. Evropské akcie v pondělí výrazně ztratily kvůli dalšímu vyostření obchodní války

Akcie v Evropě se v úvodu týdne pohybovaly hluboko v mínusu, když investory po celém světě vystrašila eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Analytici se obávají rozpoutání měnové války poté, co v pondělí čínský jüan prolomil psychologicky a politicky citlivou hranici sedmi jüanů za dolar. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 2,31 % na 369,43 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 2,47 % na 7 223,85 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 2,19 % na 5 241,55 bodu a německý DAX klesl o 1,8 % na 11 658,51 bodu. Poraženým dne se stal švýcarský výrobce luxusního zboží Richemont, jehož akcie zlevnily o bezmála 7 % poté, co společnost uvedla, že její prodeje negativně ovlivňují protesty v Hongkongu.

13 argumentů pro nevyhnutelnost další krize
Problémů světa je nepřeberné množství. Některé z nich mohou stát na začátku další hospodářské krize, jiné mohou pominout bez větších dopadů, další mohou zapůsobit společně.

3. Pražská burza v pondělí oslabila téměř o 1,5 %, v plusu uzavřely pouze akcie PFNonwovens a Philip Morris ČR

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v mínusu, index PX ztratil 1,43 % na 1 025,54 bodu, což je nejslabší úroveň za zhruba půl roku. Dolů burzu stáhla zejména Erste Group Bank, která odepsala 2,61 % na 790 Kč, a Komerční banka, jež přišla o 2,13 % na 849 Kč. Objem obchodů byl s 591 miliony korun nadprůměrný. Nejvíce oslabily akcie CME, a to o 2,78 % na 104,80 Kč. V pozitivním pásmu z hlavních titulů uzavřely pouze cenné papíry PFNonwovens (+0,56 % na 718 Kč) a Philip Morris ČR (+0,3 % na 13 480 Kč).

Investorský magazín: Tipy na (ne)klidné letní spaní a peníze jako nástroj moci
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý se uskuteční zasedání australské centrální banky, které by však podle analytiků nemělo přinést změnu v nastavení úrokových sazeb. Německo se ráno pochlubí továrními zakázkami a Český statistický úřad zveřejní obchodní bilanci ČR a údaje o vývoji českého průmyslu a stavebnictví. Ve Spojených státech vyjdou statistika otevřených pracovních pozic (JOLTS) a index ekonomického optimismu od IBD/TIPP. Za řečnický pultík se postaví šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Walt Disney, PPL, Duke Energy či Rolls-Royce Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Devalvace jako zbraň? Čína nechala jüan prolomit úroveň sedmi jüanů za dolar

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží a Čína vzápětí uvedla, že se bude bránit. Reakce přišla již během pondělního obchodování, když Čína nechala jüan prolomit politicky citlivou úroveň sedmi jüanů za dolar. Ovlivňování kurzu měny za účelem pomoci vývozcům již delší dobu kritizuje Trump a pondělní dění na trzích naznačilo, že by Čína devalvaci mohla použít jako novou zbraň v obchodní válce.

6. HSBC po 18 měsících ve funkci nečekaně opouští ředitel Flint

Banku HSBC po 18 měsících ve funkci nečekaně opouští její generální ředitel John Flint. Jako důvod svého odchodu uvedl, že finanční ústav potřebuje změnu, aby byl schopen se vypořádat se současným globálním prostředím. Podle aktiv největší evropská banka současně oznámila, že její zisk před zdaněním za pololetí stoupl o téměř 16 % na 12,41 miliardy USD.

7. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže od října 2014

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu dále klesá a index důvěry je na nejnižší hodnotě od října 2014. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix, podle které zhoršení nálady souvisí s čínsko-americkou obchodní válkou. Varovala také, že Německo je blízko recese.

8. Fiat Chrysler je prý stále otevřený rozhovorům o fúzi s Renaultem

Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles zůstává otevřený rozhovorům o spojení s francouzským konkurentem Renault. Uvedl to podle listu Financial Times generální ředitel podniku Mike Manley.

9. Provozní zisk Suzuki ve čtvrtletí klesl téměř o polovinu

Provozní zisk japonské automobilky Suzuki Motor se v prvním finančním čtvrtletí propadl téměř o polovinu na 62,7 miliardy jenů. Na hospodářské výsledky měly negativní dopad pokles domácí výroby v důsledku úprav kontrolního systému a slábnoucí poptávka v Indii, která je největším trhem podniku.

10. Čínská Didi oddělila sekci samořízených automobilů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing oddělil sekci autonomního řízení do nezávislého podniku, který se zaměří na výzkum a bude usilovat o prohloubení spolupráce s výrobci automobilů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Firma, která postavila Titanic, je na pokraji bankrotu

Britský stavitel lodí Harland and Wolff, jehož nejznámějším dílem je Titanic, je na pokraji bankrotu a v pondělí byl umístěn pod zvláštní správu. V ohrožení je 130 pracovních míst, v době největšího rozkvětu přitom měla firma přes 30 000 zaměstnanců, napsal server BBC.

Společnost byla nabídnuta k prodeji kvůli vážným finančním problémům jejího norského majitele. "Zdá se stále méně pravděpodobné, že najdeme v krátkodobém horizontu řešení, a společnost bude muset možná jít do správy," řekl BBC poslanec Gavin Robinson.

Odbory chtějí, aby firma byla znárodněna. To podporuje také Labouristická strana. Vláda však uvedla, že krize je problémem komerčního sektoru.

Robinson a Harland and Wolff požádali vládu o 650 000 liber na pokrytí schodku, což by firmě umožnilo fungovat ještě v srpnu. Mohla by zatím prozkoumat další možnosti svého působení. Nicméně úřady upozornily, že firma nemá žádné nevyřízené objednávky, takže peníze by nesloužily k výrobě nebo generování zisku, a bylo by to v rozporu s pravidly pro státní pomoc.

Loděnice byla založená v roce 1861 Edwardem Harlandem a Gustavem Wolffem. Na počátku 20. století byla největším stavitelem zámořských lodí. Za druhé světové války vyrobila 140 válečných lodí, 123 obchodních lodí a více než 500 tanků. Po válce počet jejích zaměstnanců stoupl až na téměř 35 000.

Od konce 50. let se však firma potýkala s rostoucí globální konkurencí a dopady růstu zájmu o leteckou přepravu. Poslední vyrobenou lodí pro námořní přepravu cestujících byla Canberra, která byla uvedena do provozu na počátku 60. let a mimo jiné se objevila v bondovce Diamanty jsou věčné. Od poloviny 60. let začal vážný pokles podnikání a vedení se obrátilo s žádostí o pomoc na vládu. Začalo tak více než 30 let trvající období státních dotací, kdy firma získala od daňových poplatníků zhruba jednu miliardu liber, aby se udržela nad vodou. V roce 1975 byla znárodněna.

V roce 1989 se vrátila do soukromých rukou, když ji koupil zaměstnanec-člen vedení za pomoci norského průmyslníka Freda Olsena. Společnost se více zaměřila na ropný a plynárenský sektor, nepodařilo se jí však konkurovat velkým stavitelům lodí z východní Asie. Poslední loď postavila v roce 2003. Byl jí trajekt Anvil Point pro ministerstvo obrany. Od té doby působí v jiných oblastech námořního inženýrství, jako renovace ropných plošin a větrné turbíny na moři.

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
včera v 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
včera v 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
včera v 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
včera v 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
včera v 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
včera v 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
včera v 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
včera v 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
včera v 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
včera v 14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
včera v 13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
včera v 13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
včera v 12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice