Co musíte ráno vědět (6. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se v pondělí (ne)vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak Čína zareagovala na čtvrteční oznámení dalších cel na dovoz čínského zboží a která britská firma je blízko bankrotu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden nejhlubší ztrátou letošního roku, obchodní válka se opět vyostřila

Americké akcie v pondělí kvůli obavám z další eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou zaznamenaly nejhorší den v letošním roce. Širší index S&P 500 se snížil o 2,98 % na 2 844,74 bodu a utrpěl nejvýraznější jednodenní pokles od loňského 4. prosince. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 2,90 % na 25 717,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 3,47 % na 7 726,04 bodu. Index volatility VIX vylétl o 38,61 % na 24,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtrnáct bazických bodů na 1,71 %. Cena zlata je na šestiletém maximu nad 1 460 USD za unci a kryptoměny také v pondělí výrazně sílily (bitcoin +8 %). Ceny ropy naopak klesly o více než procento (WTI), respektive 3 % (Brent).

Americké akcie: (Opět) jen korekce, nebo se schyluje k něčemu vážnějšímu?
Akcie mají za sebou nebývale turbulentní týden. Nejprve jejich ceny reagovaly na výroky centrálních bankéřů, aby jejich týdenní skóre determinoval americký prezident Donald Trump, který (se) rozhodl uvalit cla na víceméně veškerý dosud nezatížený vývoz z Číny do USA. Dění na americkém trhu bude nepochybně nadále zajímavé, a to i z technického hlediska.

2. Evropské akcie v pondělí výrazně ztratily kvůli dalšímu vyostření obchodní války

Akcie v Evropě se v úvodu týdne pohybovaly hluboko v mínusu, když investory po celém světě vystrašila eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Analytici se obávají rozpoutání měnové války poté, co v pondělí čínský jüan prolomil psychologicky a politicky citlivou hranici sedmi jüanů za dolar. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 2,31 % na 369,43 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 2,47 % na 7 223,85 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 2,19 % na 5 241,55 bodu a německý DAX klesl o 1,8 % na 11 658,51 bodu. Poraženým dne se stal švýcarský výrobce luxusního zboží Richemont, jehož akcie zlevnily o bezmála 7 % poté, co společnost uvedla, že její prodeje negativně ovlivňují protesty v Hongkongu.

13 argumentů pro nevyhnutelnost další krize
Problémů světa je nepřeberné množství. Některé z nich mohou stát na začátku další hospodářské krize, jiné mohou pominout bez větších dopadů, další mohou zapůsobit společně.

3. Pražská burza v pondělí oslabila téměř o 1,5 %, v plusu uzavřely pouze akcie PFNonwovens a Philip Morris ČR

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v mínusu, index PX ztratil 1,43 % na 1 025,54 bodu, což je nejslabší úroveň za zhruba půl roku. Dolů burzu stáhla zejména Erste Group Bank, která odepsala 2,61 % na 790 Kč, a Komerční banka, jež přišla o 2,13 % na 849 Kč. Objem obchodů byl s 591 miliony korun nadprůměrný. Nejvíce oslabily akcie CME, a to o 2,78 % na 104,80 Kč. V pozitivním pásmu z hlavních titulů uzavřely pouze cenné papíry PFNonwovens (+0,56 % na 718 Kč) a Philip Morris ČR (+0,3 % na 13 480 Kč).

Investorský magazín: Tipy na (ne)klidné letní spaní a peníze jako nástroj moci
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý se uskuteční zasedání australské centrální banky, které by však podle analytiků nemělo přinést změnu v nastavení úrokových sazeb. Německo se ráno pochlubí továrními zakázkami a Český statistický úřad zveřejní obchodní bilanci ČR a údaje o vývoji českého průmyslu a stavebnictví. Ve Spojených státech vyjdou statistika otevřených pracovních pozic (JOLTS) a index ekonomického optimismu od IBD/TIPP. Za řečnický pultík se postaví šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Walt Disney, PPL, Duke Energy či Rolls-Royce Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Devalvace jako zbraň? Čína nechala jüan prolomit úroveň sedmi jüanů za dolar

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží a Čína vzápětí uvedla, že se bude bránit. Reakce přišla již během pondělního obchodování, když Čína nechala jüan prolomit politicky citlivou úroveň sedmi jüanů za dolar. Ovlivňování kurzu měny za účelem pomoci vývozcům již delší dobu kritizuje Trump a pondělní dění na trzích naznačilo, že by Čína devalvaci mohla použít jako novou zbraň v obchodní válce.

6. HSBC po 18 měsících ve funkci nečekaně opouští ředitel Flint

Banku HSBC po 18 měsících ve funkci nečekaně opouští její generální ředitel John Flint. Jako důvod svého odchodu uvedl, že finanční ústav potřebuje změnu, aby byl schopen se vypořádat se současným globálním prostředím. Podle aktiv největší evropská banka současně oznámila, že její zisk před zdaněním za pololetí stoupl o téměř 16 % na 12,41 miliardy USD.

7. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže od října 2014

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu dále klesá a index důvěry je na nejnižší hodnotě od října 2014. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix, podle které zhoršení nálady souvisí s čínsko-americkou obchodní válkou. Varovala také, že Německo je blízko recese.

8. Fiat Chrysler je prý stále otevřený rozhovorům o fúzi s Renaultem

Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles zůstává otevřený rozhovorům o spojení s francouzským konkurentem Renault. Uvedl to podle listu Financial Times generální ředitel podniku Mike Manley.

9. Provozní zisk Suzuki ve čtvrtletí klesl téměř o polovinu

Provozní zisk japonské automobilky Suzuki Motor se v prvním finančním čtvrtletí propadl téměř o polovinu na 62,7 miliardy jenů. Na hospodářské výsledky měly negativní dopad pokles domácí výroby v důsledku úprav kontrolního systému a slábnoucí poptávka v Indii, která je největším trhem podniku.

10. Čínská Didi oddělila sekci samořízených automobilů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing oddělil sekci autonomního řízení do nezávislého podniku, který se zaměří na výzkum a bude usilovat o prohloubení spolupráce s výrobci automobilů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Firma, která postavila Titanic, je na pokraji bankrotu

Britský stavitel lodí Harland and Wolff, jehož nejznámějším dílem je Titanic, je na pokraji bankrotu a v pondělí byl umístěn pod zvláštní správu. V ohrožení je 130 pracovních míst, v době největšího rozkvětu přitom měla firma přes 30 000 zaměstnanců, napsal server BBC.

Společnost byla nabídnuta k prodeji kvůli vážným finančním problémům jejího norského majitele. "Zdá se stále méně pravděpodobné, že najdeme v krátkodobém horizontu řešení, a společnost bude muset možná jít do správy," řekl BBC poslanec Gavin Robinson.

Odbory chtějí, aby firma byla znárodněna. To podporuje také Labouristická strana. Vláda však uvedla, že krize je problémem komerčního sektoru.

Robinson a Harland and Wolff požádali vládu o 650 000 liber na pokrytí schodku, což by firmě umožnilo fungovat ještě v srpnu. Mohla by zatím prozkoumat další možnosti svého působení. Nicméně úřady upozornily, že firma nemá žádné nevyřízené objednávky, takže peníze by nesloužily k výrobě nebo generování zisku, a bylo by to v rozporu s pravidly pro státní pomoc.

Loděnice byla založená v roce 1861 Edwardem Harlandem a Gustavem Wolffem. Na počátku 20. století byla největším stavitelem zámořských lodí. Za druhé světové války vyrobila 140 válečných lodí, 123 obchodních lodí a více než 500 tanků. Po válce počet jejích zaměstnanců stoupl až na téměř 35 000.

Od konce 50. let se však firma potýkala s rostoucí globální konkurencí a dopady růstu zájmu o leteckou přepravu. Poslední vyrobenou lodí pro námořní přepravu cestujících byla Canberra, která byla uvedena do provozu na počátku 60. let a mimo jiné se objevila v bondovce Diamanty jsou věčné. Od poloviny 60. let začal vážný pokles podnikání a vedení se obrátilo s žádostí o pomoc na vládu. Začalo tak více než 30 let trvající období státních dotací, kdy firma získala od daňových poplatníků zhruba jednu miliardu liber, aby se udržela nad vodou. V roce 1975 byla znárodněna.

V roce 1989 se vrátila do soukromých rukou, když ji koupil zaměstnanec-člen vedení za pomoci norského průmyslníka Freda Olsena. Společnost se více zaměřila na ropný a plynárenský sektor, nepodařilo se jí však konkurovat velkým stavitelům lodí z východní Asie. Poslední loď postavila v roce 2003. Byl jí trajekt Anvil Point pro ministerstvo obrany. Od té doby působí v jiných oblastech námořního inženýrství, jako renovace ropných plošin a větrné turbíny na moři.

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
před hodinou

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
před hodinou

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
před hodinou

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
před hodinou

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice
Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI
09:28

Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI

Po konci pondělního obchodování dojde k převážení indexů MSCI. Philip Morris ČR bude přidán do indexu MSCI Small Cap...
Indexy Akcie ČR Emerging Markets
Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst
09:24

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 propustí asi 3 000 lidí, což je zhruba 15 % zaměstnanců. Čelí déletrvající...
PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna
09:18

PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens oznámil odložení své valné hromady o měsíc na 8. ledna 2021. Hlavním bodem...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum…
08:12

Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum nad 580 USD

Kurzy kryptoměn po propadu z druhé poloviny minulého týdne opět rostou. Kurz bitcoinu se vrátil nad 18 500 USD a kurz...
Kryptoměny Bitcoin
Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři…
07:37

Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři roky

Aktivita v čínských továrnách rostla v listopadu nejrychleji za tři roky a také růst v sektoru služeb se dostal na...
Čína Asijská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Global jedná o koupi IHS Markit za zhruba 44 miliard USD
06:26

S&P Global jedná o koupi IHS Markit za zhruba 44 miliard USD

Poskytovatel finančních informací a analýz S&P Global je v pokročilé fázi jednání o koupi společnosti IHS Markit za...
Americké akcie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Expertní tržní výhled: Rezistence na indexu S&P 500, měnové zajištění…
Expertní tržní výhled: Rezistence na indexu S&P 500, měnové zajištění…
28. 11. 2020 20:30

Expertní tržní výhled: Rezistence na indexu S&P 500, měnové zajištění a jak (ne)obchodovat ropu

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR