Co musíte ráno vědět (6. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak bojuje Facebook s konkurencí a co se letos sice vešlo do grafů, ale poněkud je to znepřehlednilo? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři ocenili výsledky Walt Disney a věří v podporu ekonomiky

Americké akcie posílily díky překvapivě příznivým (tedy ne tak špatným, jak se čekalo) hospodářským výsledkům společnosti Walt Disney a nadějím na dohodu na nových stimulačních opatřeních, která by ekonomice Spojených států pomohla čelit negativním dopadům koronavirové krize. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,39 % na 27 201,52 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,64 % na 3 327,77 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,52 % na 10 998,40 bodu, tedy na nové historické maximum. Krátce se vyhoupl dokonce nad 11 tisíc bodů. Index volatility VIX klesl o 3,24 % na 22,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé čtyři bazické body na 0,548 %. Ceny ropy se zvýšily zhruba o procento a půl, pokračoval také růst cen zlata a stříbra a zabraly také nejsledovanější kryptoměny (bitcoin +3 %).

S (americkými) akciemi opatrně, zní z Goldman Sachs
Akciový trh může být v současnosti "uvězněn" v širokém pásmu s jen malou možností výraznějšího zhodnocení. Tržní prostředí se navíc nadále bude vyznačovat vyšší volatilitou, varuje Christian Mueller-Glissmann, šéf alokace aktiv v Goldman Sachs.
Torsten Sløk: Nízké sazby firmy nespasí, rozhodnutí skupovat korporátní dluhopisy je správné
Ekonom Torsten Sløk, který 15 let oblékal dres Deutsche Bank, zamířil do investičního fondu Apollo Global Management. To jen tak na okraj. Ještě coby hlavní ekonom největší německé banky se nedávno zamyslel nad tím, zda byla reakce americké centrální banky na krizi spojenou s pandemií covidu-19 adekvátní.

2. Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu skončily v zelených číslech. Pozitivní vliv na trhy měly relativně dobré výsledky některých velkých firem, makrodata naopak působila spíše negativně. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil 0,49 % na 365,16 bodu, britský index FTSE 100 přidal 1,14 % na 6 104,72 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,90 % na 4 933,34 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,47 % na 12 660,25 bodu.

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky
Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako dočasná, se mohou stát trvalou součástí ekonomického prostředí. To může mít dlouhodobé dopady na ceny hlavních tříd aktiv. Splácení dluhů není v kurzu, centrální banky se o ně zvládají starat skrze své programy odkupů dluhopisů, říká Daniel Gladiš, zakladatel a manažer fondu Vltava Fund.
Užijte si zlatý ohňostroj, dokud to bouchá
Je snadné radit investorům nakupovat v době, když ostatní prodávají, daleko složitější je ale opravdu tímto způsobem investovat. Známý bloger a investiční manažer Jesse Felder to ale před pár lety dokázal na trhu se zlatem a akciemi jeho těžařů, takže nyní může sčítat zisky. Na vavřínech ale neusíná.

3. Pražská burza ve středu vzrostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů

Pražská burza počtvrté po sobě posílila. Index PX ve středu stoupl o 0,96 % na 906,41 bodu, po týdnu se tak vrátil nad 900 bodů. Růst táhly akcie ČEZ a bank.

Investorský magazín: Zlatá a stříbrná rally, hvězdné akcie a ethereum v kurzu
Okurková sezóna trhům letos nehrozí. Největší rozruch vyvolává vývoj cen vzácných kovů a kurzů kryptoměn. Dává smysl ještě naskočit do rozjetého vlaku? Odpovědi hledá Investorský magazín, ve kterém dostává prostor i portfolio manželky jedné rapové ikony nebo akcie, která za týden přidala bezmála tři tisíce procent. Závěr patří jako tradičně přehledu očekávaných ekonomických událostí.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou trhy čekat na výstupy z měnověpolitických zasedání Bank of England a České národní banky. O pozornost se však přihlásí i německé tovární objednávky a ve Spojených státech pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V ČR vyjdou data o průmyslové výrobě a mezinárodním obchodu. Do výsledkové sezóny v Evropě přispějí společnosti Novo Nordisk, AXA, NN Group, ING Groep, Crédit Agricole a KBC a ve Spojených státech Bristol-Myers-Squibb, ViacomCBS, Mylan, NVIDIA, News Corp, Kohl's, T-Mobile US, Booking Holdings nebo NortonLifeLock. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby v EU i v eurozóně v červnu vzrostly

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na úroveň z února, kdy ještě nebyla zavedena omezení proti šíření nemoci covid-19 způsobené novým koronavirem. V zemích platících eurem se obrat maloobchodů ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 5,7 %, v celé EU pak o 5,2 %, oznámil ve středu evropský statistický úřad Eurostat. K růstu přispěly zejména vyšší výdaje za oblečení a pohonné hmoty.

Podnikatelská aktivita v Evropě v červenci vzrostla nejvíce za dva roky
Firmy v Evropě se poměrně rychle oklepaly z následků koronakrize a jejich aktivita roste nejrychleji za poslední dva roky. Vyplývá to ze zprávy společnosti IHS Markit, která je založena na průzkumu mezi nákupními manažery.
Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 %
Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 % z červnových 3,7 %, oznámil ve středu Úřad práce ČR. Příčinou mírného nárůstu byl kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoroční příchod části zaměstnanců ze školství do evidence úřadů práce. Ty na konci sedmého kalendářního měsíce evidovaly 279 673 uchazečů o zaměstnání, což bylo nejvíce od února 2018. Počet nabízených míst klesl oproti červnu přibližně o šest stovek na 334 283.
Tržby v českém maloobchodu v červnu meziročně klesly o dvě procenta
Tržby českých obchodníků v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta. Lidé méně utráceli za pohonné hmoty a potraviny, naopak prodejcům nepotravinářského zboží se dařilo. Nejvyšší nárůst tržeb opět zaznamenal prodej přes internet a zásilkovou službu. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). V květnu byly očištěné tržby v maloobchodě, kromě prodeje motorových vozidel, podle revidovaných údajů meziročně vyšší o 0,8 procenta.

6. Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 8,6 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil švédský statistický úřad. Země si však vedla lépe než většina ostatních států v Evropě. Meziročně se hrubý domácí produkt propadl o 8,2 %.

7. Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot

Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou šířením nového koronaviru, vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma požádala o soudní ochranu před věřiteli a doufá, že se jí podaří získat čerstvý kapitál. Vyhlášení bankrotu v USA je podle mluvčí letecké společnosti součástí soudního řízení v Británii.

8. Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na dodání 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru

Americký výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson oznámil, že od americké vlády dostane miliardu dolarů na dodání 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Přípravek společnosti nedávno vstoupil do procesu testování označovaného jako fáze 1/2.

9. Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla

Indonéská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za více než 20 let klesla. Snahy o zastavení šíření nemoci způsobené novým koronavirem totiž měly negativní dopad na spotřebitelskou poptávku i na podnikatelskou aktivitu této největší ekonomiky jihovýchodní Asie. Hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 5,32 %, což je první pokles od roku 1999.

10. Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku

Americká internetová společnost Facebook spouští ve Spojených státech a desítkách dalších zemí službu pro sdílení krátkých videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínské aplikace TikTok, které nyní v USA hrozí zákaz.

CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů
Americká společnost Microsoft chce jednání s čínským podnikem ByteDance o případné akvizici její aplikace TikTok uzavřít do 15. září, které jako lhůtu stanovil americký prezident Donald Trump. Jestliže se americká softwarová společnost s ByteDance nedohodne, hodlá Trump aplikaci v USA zakázat. Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů, napsal server CNBC.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Off the Charts

Krásné anglické sousloví se používá někdy doslovně, jindy ve významu hezkého českého výrazu "bezprecedentní". Letošní rok nabídl obojí zároveň, takže se navýsost hodí anglický titulek. Příkladů by se našly desítky, "off the charts" se vydala například mnohá makrodata. Do grafů analytici a jejich šikovné programy samozřejmě některé strmé propady či růsty vměstnali, z křivek před jarem 2020 ale mnohdy tak trochu vyprchal obsah. I ten se tedy, nikoli již významově správně přeloženo, tak trochu vydal mimo grafy. Příkladem za všechny je počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.

S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu
00:08

S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu

Další milník v cestě za získáním povolení pro obnovu provozu letadel 737 MAX překonal americký výrobce letecké...
Boeing Doprava Americké akcie
Co musíte ráno vědět (1. října)
Co musíte ráno vědět (1. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v poslední zářijový den dařilo akciím v Evropě a USA, o kolik klesla americká ekonomika ve druhém čtvrtletí, v...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou první ztrátový měsíc od března

Americké akcie výrazně posílily díky nadějím na nový soubor opatření na podporu ekonomiky Spojených států. K růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill
včera v 19:50

Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill

Americký provozovatel kasin Caesars Entertainment se dohodl na převzetí britské sázkové společnosti William Hill za...
Americké akcie Evropské akcie Sázky a hazard
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
včera v 19:31

Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 320 miliard Kč

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram
včera v 18:52

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram

Americká internetová společnost Facebook propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení...
Facebook Sociální sítě
Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč
včera v 18:10

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je...
Hypotéky Česká ekonomika
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu

Akcie na západoevropských trzích ve středu klesly a mírné ztráty si připsaly také za celé září. Náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů
včera v 17:51

Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů

Druhá největší americká automobilka Ford Motor svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy...
Auta Ford Americké akcie
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
včera v 17:30

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům...
Evropská unie Turecko Bělorusko
Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu
včera v 17:09

Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že...
Čína Alphabet (Google) Regulace
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
včera v 14:39

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní...
ECB Úrokové sazby Centrální banky
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
včera v 14:30

Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným s šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí,…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí, růst předčil očekávání

V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů
včera v 14:04

Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů

Německý finanční ústav Deutsche Bank schválil italskému výrobci sýrů Ambrosi úvěr 27,5 milionu eur. Největší německá...
Banky Úvěry Potraviny
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale…
včera v 14:02

Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Ministerstvo financí ve středeční aukci státních dluhopisů získalo 5,1 miliardy Kč, nicméně investoři poptávali cenné...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení