Co musíte ráno vědět (7. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (7. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká hospodářská čísla reportovaly Komerční banka a MONETA Money Bank a jak to vypadá s podílem žen ve vedení firem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu uzavřely téměř beze změny, dolar mírně klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabovaly, nakonec ale seanci zakončily bez větších změn. Náladu na trzích určovala mimo jiné zpráva o možném odkladu podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou. Na devizových trzích mírně oslabil dolar. Index Dow klesl o 0,07 bodu na 27 492,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,29 % na 8410,63 bodu, zatímco index S&P 500 naopak stoupl o 0,07 % na 3 076,78 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,66 % na 12,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,82 %.

Akcie: Růstové tituly nechávají ty hodnotové za sebou. Ty přitom vydělávají normálně
Portfoliomanažerům, kteří svoji strategii zakládají na nakupování akcií, jejichž tržní cena je podle nich hluboko pod skutečnou hodnotou, se v poslední dekádě příliš nedařilo. Tedy alespoň ve srovnání s těmi, kteří se soustředí na růstové akcie.

2. Evropské akcie ve středu mírně zpevnily díky pozitivním hospodářským výsledkům

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla hospodářská čísla řady velkých evropských firem, a také na vývoj americko-čínského obchodního vztahu. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,21 % na 405,07 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,12 % na 7 396,65 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,34 % na 5 866,74 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,24 % na 13 179,89 bodu. Dařilo se odvětví potravin a nápojů, oslabily naopak sektory základních zdrojů a automobilů.

50 firem, které má smysl sledovat v roce 2020 (3. část)
Americké akciové indexy sice atakují historická maxima, ale to neznamená, že se daří všem akciím. Je to spíše naopak, index táhnou ty nejúspěšnější tituly a ostatní spíše paběrkují. Pro investory, kteří nechtějí své peníze ukládat pouze do indexů, nabízíme seznam padesáti firem, které v příštím roce nebudou nudit.

3. Pražská burza ve středu klesla, dolů ji stáhly akcie ČEZ

Pražská burza v polovině týdne uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 0,3 % na 1 073,78 bodu. Nedařilo se zejména elektrárenské skupině ČEZ, jejíž akcie zlevnily o 1,62 % na 517,50 Kč. Objem obchodů byl s 446 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které oslabily o 1,01 % na 783 Kč. Klesly i další finanční tituly s výjimkou Monety Money Bank, jež si připsala 1,82 % na 78,40 Kč. Erste Group Bank ztratila 0,47 % na 851,60 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,03 % na 622 Kč.

Petr Beneš (WOOD & Company): Kdo nemusí, ať teď státní dluhopisy nekupuje
Riziko, že vládní dluhopisy v dlouhodobém výhledu zlevní, je poměrně vysoké. A nechávat si v takové době za jejich držení každý rok vyplatit v Česku do jednoho procenta, v zahraničí za to dokonce platit, to nemá smysl. Základem kapitalismu je snaha o zisk, tu přitom současný trh s dluhopisy popírá, uvedl v rámci debaty ABCD investora obchodní ředitel WOOD & Company Petr Beneš.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německé průmyslové výrobě, českým maloobchodním tržbám a indexu cen britských domů od banky Halifax. Evropská komise ještě před polednem zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Ve 13.00 pak oznámí Česká národní banka a britská centrální banka výsledky svých měnověpolitických zasedání. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky představí v Asii Lenovo Group, v Evropě Assicurazioni Generali, UniCredit, Veolia Environnement, Commerzbank, ArcelorMittal, Siemens, Deutsche Lufthansa, Deutsche Telekom a Skanska a ve Spojených státech Noble Energy, Booking Holdings, GoPro, Activision Blizzard, Symantec, Walt Disney, Yelp nebo News Corp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční bance v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl čistý zisk o necelé procento na 11,06 miliardy Kč

Komerční banka v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 11,06 miliardy korun, meziročně o 0,9 % více. Bez započtení jednorázových položek zisk dosáhl 11 miliard korun, a meziročně tak byl vyšší o 0,5 %.

6. Monetě Money Bank v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk o 8,7 % na 3,07 miliardy Kč, management ale znovu zlepšil celoroční výhled

Finanční dům MONETA Money Bank vykázal za prvních devět měsíců letošního roku čistý zisk 3,07 miliardy Kč, proti stejnému období v loňském roce je výsledek nižší o 8,7 %. Zisk očištěný o jednorázové vlivy se ale zvýšil o 13,3 %. Management také znovu zvýšil výhled minimálního celoročního zisku, tentokrát z 3,8 na 4 miliardy Kč.

7. Český průmysl po srpnovém poklesu v září stoupl o 4,9 %

Průmyslová výroba v Česku v září meziročně vzrostla o 4,9 % po srpnovém poklesu o 3,8 %. K růstu průmyslu přispěla zejména výroba automobilů, jejíž růst ale zpomaluje. Dařilo se také výrobcům elektrických zařízení, naopak pokles zaznamenala výroba strojů a také počítačů. Letošní září mělo o dva pracovní dny více než loňské, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,6 %. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Proti srpnu průmyslová výroba po vyloučení sezónních vlivů stoupla o 0,8 %.

8. Čína a Francie při návštěvě Macrona podepsaly smlouvy za miliardy

Čína a Francie při nynější návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona podepsaly v Pekingu kontrakty za 15 miliard dolarů. Čínský prezident Si Ťin-pching Macronovu návštěvu charakterizoval jako vzpruhu pro mnohostrannost v mezinárodních hospodářských vztazích a pro volný obchod.

9. Poradci německé vlády neočekávají žádnou hlubokou recesi

Výbor ekonomických poradců německé vlády nyní navzdory přetrvávající slabosti německé ekonomiky neočekává žádnou hlubokou hospodářskou recesi. Nevidí ani potřebu žádného zvláštního programu na podporu ekonomiky. Vyplývá to podle agentury DPA ze středeční zprávy výboru.

10. Xerox údajně zvažuje předložení nabídky na převzetí výrobce počítačů HP

Americký výrobce kopírek a tiskáren Xerox Holdings uvažuje o předložení nabídky na převzetí výrobce osobních počítačů a tiskáren HP, jehož tržní hodnota se pohybuje kolem 27 miliard dolarů. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podíl žen ve vedeních firem mírně roste, ČR za evropským průměrem zaostává

Podíl žen v řídících orgánech společností za dva roky celosvětově vzrostl o 1,9 procentního bodu na 16,9 %. Předsednické funkce však zastávají v 95 případů muži. ČR zůstává s téměř 14% zastoupením žen ve vedení za globálním i evropským průměrem (26 %). Proti roku 2016 (9 %) jde o více než poloviční nárůst. Ukazuje to zpráva Ženy ve vedení společnosti Deloitte, která mapuje situaci v 66 zemích světa.

"Vedle vymáhání kvót zákonem existují další možnosti, jak se zaměřit na podporu žen v jejich kariérním růstu. Mnoho společností ženám neumožňuje vrátit se po mateřské dovolené na částečný úvazek, protože by to mohlo přinést administrativní a finanční zátěž. Pro ženy je tak obtížné po krátkodobém přerušení kariéry dále své dovednosti a schopnosti rozvíjet," uvedla řídící partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová.

Ze šesti zemí s nejvyšším podílem žen ve vedení je pět evropských, Norsko (41 %), Francie (37,2 %), Švédsko (33,3 %), Finsko (31,9 %) a Belgie (30,5 %). Před ní je jen Nový Zéland (31,5 %). Velká Británie má žen ve vedení zhruba o polovinu méně (22,7 %) než první Norsko, ale stále více než Spojené státy, které se od roku 2016 posunuly o čtyři procentní body na 17,6 žen ve vedení.

Z hlediska jednotlivých sektorů v Evropě působí nejvíce žen v orgánech společností v biofarmaceutickém průmyslu a odvětví péče o zdraví (28,2 %), spotřebitelském sektoru (27,7 %) a sektoru finančních služeb (26 %).

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky