Co musíte ráno vědět (7. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (7. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká hospodářská čísla reportovaly Komerční banka a MONETA Money Bank a jak to vypadá s podílem žen ve vedení firem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu uzavřely téměř beze změny, dolar mírně klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabovaly, nakonec ale seanci zakončily bez větších změn. Náladu na trzích určovala mimo jiné zpráva o možném odkladu podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou. Na devizových trzích mírně oslabil dolar. Index Dow klesl o 0,07 bodu na 27 492,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,29 % na 8410,63 bodu, zatímco index S&P 500 naopak stoupl o 0,07 % na 3 076,78 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,66 % na 12,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,82 %.

Akcie: Růstové tituly nechávají ty hodnotové za sebou. Ty přitom vydělávají normálně
Portfoliomanažerům, kteří svoji strategii zakládají na nakupování akcií, jejichž tržní cena je podle nich hluboko pod skutečnou hodnotou, se v poslední dekádě příliš nedařilo. Tedy alespoň ve srovnání s těmi, kteří se soustředí na růstové akcie.

2. Evropské akcie ve středu mírně zpevnily díky pozitivním hospodářským výsledkům

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla hospodářská čísla řady velkých evropských firem, a také na vývoj americko-čínského obchodního vztahu. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,21 % na 405,07 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,12 % na 7 396,65 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,34 % na 5 866,74 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,24 % na 13 179,89 bodu. Dařilo se odvětví potravin a nápojů, oslabily naopak sektory základních zdrojů a automobilů.

50 firem, které má smysl sledovat v roce 2020 (3. část)
Americké akciové indexy sice atakují historická maxima, ale to neznamená, že se daří všem akciím. Je to spíše naopak, index táhnou ty nejúspěšnější tituly a ostatní spíše paběrkují. Pro investory, kteří nechtějí své peníze ukládat pouze do indexů, nabízíme seznam padesáti firem, které v příštím roce nebudou nudit.

3. Pražská burza ve středu klesla, dolů ji stáhly akcie ČEZ

Pražská burza v polovině týdne uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 0,3 % na 1 073,78 bodu. Nedařilo se zejména elektrárenské skupině ČEZ, jejíž akcie zlevnily o 1,62 % na 517,50 Kč. Objem obchodů byl s 446 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které oslabily o 1,01 % na 783 Kč. Klesly i další finanční tituly s výjimkou Monety Money Bank, jež si připsala 1,82 % na 78,40 Kč. Erste Group Bank ztratila 0,47 % na 851,60 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,03 % na 622 Kč.

Petr Beneš (WOOD & Company): Kdo nemusí, ať teď státní dluhopisy nekupuje
Riziko, že vládní dluhopisy v dlouhodobém výhledu zlevní, je poměrně vysoké. A nechávat si v takové době za jejich držení každý rok vyplatit v Česku do jednoho procenta, v zahraničí za to dokonce platit, to nemá smysl. Základem kapitalismu je snaha o zisk, tu přitom současný trh s dluhopisy popírá, uvedl v rámci debaty ABCD investora obchodní ředitel WOOD & Company Petr Beneš.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německé průmyslové výrobě, českým maloobchodním tržbám a indexu cen britských domů od banky Halifax. Evropská komise ještě před polednem zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Ve 13.00 pak oznámí Česká národní banka a britská centrální banka výsledky svých měnověpolitických zasedání. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky představí v Asii Lenovo Group, v Evropě Assicurazioni Generali, UniCredit, Veolia Environnement, Commerzbank, ArcelorMittal, Siemens, Deutsche Lufthansa, Deutsche Telekom a Skanska a ve Spojených státech Noble Energy, Booking Holdings, GoPro, Activision Blizzard, Symantec, Walt Disney, Yelp nebo News Corp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční bance v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl čistý zisk o necelé procento na 11,06 miliardy Kč

Komerční banka v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 11,06 miliardy korun, meziročně o 0,9 % více. Bez započtení jednorázových položek zisk dosáhl 11 miliard korun, a meziročně tak byl vyšší o 0,5 %.

6. Monetě Money Bank v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk o 8,7 % na 3,07 miliardy Kč, management ale znovu zlepšil celoroční výhled

Finanční dům MONETA Money Bank vykázal za prvních devět měsíců letošního roku čistý zisk 3,07 miliardy Kč, proti stejnému období v loňském roce je výsledek nižší o 8,7 %. Zisk očištěný o jednorázové vlivy se ale zvýšil o 13,3 %. Management také znovu zvýšil výhled minimálního celoročního zisku, tentokrát z 3,8 na 4 miliardy Kč.

7. Český průmysl po srpnovém poklesu v září stoupl o 4,9 %

Průmyslová výroba v Česku v září meziročně vzrostla o 4,9 % po srpnovém poklesu o 3,8 %. K růstu průmyslu přispěla zejména výroba automobilů, jejíž růst ale zpomaluje. Dařilo se také výrobcům elektrických zařízení, naopak pokles zaznamenala výroba strojů a také počítačů. Letošní září mělo o dva pracovní dny více než loňské, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,6 %. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Proti srpnu průmyslová výroba po vyloučení sezónních vlivů stoupla o 0,8 %.

8. Čína a Francie při návštěvě Macrona podepsaly smlouvy za miliardy

Čína a Francie při nynější návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona podepsaly v Pekingu kontrakty za 15 miliard dolarů. Čínský prezident Si Ťin-pching Macronovu návštěvu charakterizoval jako vzpruhu pro mnohostrannost v mezinárodních hospodářských vztazích a pro volný obchod.

9. Poradci německé vlády neočekávají žádnou hlubokou recesi

Výbor ekonomických poradců německé vlády nyní navzdory přetrvávající slabosti německé ekonomiky neočekává žádnou hlubokou hospodářskou recesi. Nevidí ani potřebu žádného zvláštního programu na podporu ekonomiky. Vyplývá to podle agentury DPA ze středeční zprávy výboru.

10. Xerox údajně zvažuje předložení nabídky na převzetí výrobce počítačů HP

Americký výrobce kopírek a tiskáren Xerox Holdings uvažuje o předložení nabídky na převzetí výrobce osobních počítačů a tiskáren HP, jehož tržní hodnota se pohybuje kolem 27 miliard dolarů. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podíl žen ve vedeních firem mírně roste, ČR za evropským průměrem zaostává

Podíl žen v řídících orgánech společností za dva roky celosvětově vzrostl o 1,9 procentního bodu na 16,9 %. Předsednické funkce však zastávají v 95 případů muži. ČR zůstává s téměř 14% zastoupením žen ve vedení za globálním i evropským průměrem (26 %). Proti roku 2016 (9 %) jde o více než poloviční nárůst. Ukazuje to zpráva Ženy ve vedení společnosti Deloitte, která mapuje situaci v 66 zemích světa.

"Vedle vymáhání kvót zákonem existují další možnosti, jak se zaměřit na podporu žen v jejich kariérním růstu. Mnoho společností ženám neumožňuje vrátit se po mateřské dovolené na částečný úvazek, protože by to mohlo přinést administrativní a finanční zátěž. Pro ženy je tak obtížné po krátkodobém přerušení kariéry dále své dovednosti a schopnosti rozvíjet," uvedla řídící partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová.

Ze šesti zemí s nejvyšším podílem žen ve vedení je pět evropských, Norsko (41 %), Francie (37,2 %), Švédsko (33,3 %), Finsko (31,9 %) a Belgie (30,5 %). Před ní je jen Nový Zéland (31,5 %). Velká Británie má žen ve vedení zhruba o polovinu méně (22,7 %) než první Norsko, ale stále více než Spojené státy, které se od roku 2016 posunuly o čtyři procentní body na 17,6 žen ve vedení.

Z hlediska jednotlivých sektorů v Evropě působí nejvíce žen v orgánech společností v biofarmaceutickém průmyslu a odvětví péče o zdraví (28,2 %), spotřebitelském sektoru (27,7 %) a sektoru finančních služeb (26 %).

Maloobchodní tržby v EU i v eurozóně v červnu vzrostly
před 25 minutami

Maloobchodní tržby v EU i v eurozóně v červnu vzrostly

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na úroveň z února, kdy...
Maloobchod Evropská unie Eurozóna
Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta
před hodinou

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta, oznámil ve středu Úřad práce ČR....
Nezaměstnanost Česká republika
BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur
BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur
před hodinou

BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur

Německý výrobce luxusních automobilů BMW se ve druhém čtvrtletí propal do ztráty před zdaněním a úroky 666 milionů...
Německo BMW Auta
Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, přetrvávají obavy z…
Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, přetrvávají obavy z…
10:30

Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, přetrvávají obavy z druhé vlny koronaviru

Čínský sektor služeb vykázal v červenci pomalejší expanzi ve srovnání s předchozím měsícem. Index nákupních manažerů...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Maloobchodnímu prodejci Ahold Delhaize ve druhém čtvrtletí prudce…
10:15

Maloobchodnímu prodejci Ahold Delhaize ve druhém čtvrtletí prudce vzrostl zisk

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která v České republice provozuje supermarkety a hypermarkety...
Maloobchod Nizozemsko Evropské akcie
Podnikatelská aktivita v Evropě vzrostla nejvíce za dva roky
10:10

Podnikatelská aktivita v Evropě vzrostla nejvíce za dva roky

Firmy v Evropě se poměrně rychle oklepaly z následků koronakrize a jejich aktivita roste nejrychleji za poslední dva...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropa Eurozóna
Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Erste Group Bank
10:04

Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Erste Group Bank

Analytici Citigroup zvýšili cílovou cenu akcií Erste Group Bank na 25,85 eura (cca 675 Kč) z 25,50 eura.
Erste Group Bank Akcie ČR Investiční doporučení
ČBA: Žádostí o odklad splátek bankovních úvěrů ubývá
10:01

ČBA: Žádostí o odklad splátek bankovních úvěrů ubývá

Podle dat České bankovní asociace (ČBA) tuzemské banky obdržely v posledním týdnu jen třetinu žádostí o odklad...
Banky Úvěry Koronavirus
Ukončení sporu mezi skupinou ČEZ a SŽDC se prodlužuje
09:57

Ukončení sporu mezi skupinou ČEZ a SŽDC se prodlužuje

Ústavní soud přikázal soudům nižší instance, aby se zabývaly vrácením sumy ve sporu mezi Správou železniční dopravní...
ČEZ Energetika
Kofola pořádá valnou hromadu, o dividendě se bude pravděpodobně…
09:55

Kofola pořádá valnou hromadu, o dividendě se bude pravděpodobně hlasovat v listopadu

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko ve středu pořádá valnou hromadu se začátkem v 10.00 hodin. Hlasování o...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
Tržby obchodníků v červnu meziročně klesly o dvě procenta
09:45

Tržby obchodníků v červnu meziročně klesly o dvě procenta

Tržby českých obchodníků v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta....
Tržby Maloobchod Česká republika
Zisk pojišťovny Allianz klesl ve druhém čtvrtletí o 29 %
Zisk pojišťovny Allianz klesl ve druhém čtvrtletí o 29 %
09:30

Zisk pojišťovny Allianz klesl ve druhém čtvrtletí o 29 %

Německé pojišťovně Allianz klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 29 % na 1,53 miliardy eur. Na hospodaření měla...
Allianz Pojišťovny Výsledková sezóna
Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za celý rok čeká…
Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za celý rok čeká…
09:00

Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za celý rok čeká ztrátu

Německé finanční společnosti Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o 21 procent na 220 milionů eur. Banka...
Banky Německo Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (5. srpna)
Co musíte ráno vědět (5. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (5. srpna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak Čína reaguje na informace o možném převzetí TikToku...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři sázejí na další…
Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři sázejí na další…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři sázejí na další podporu ekonomiky

Americké akcie posílily díky nadějím na dohodu politiků ohledně dalších stimulačních opatření, která by ekonomice USA...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
4. srpna 2020: Den, kdy se spotová cena zlata poprvé usadila nad 2…
4. srpna 2020: Den, kdy se spotová cena zlata poprvé usadila nad 2…
včera v 21:17

4. srpna 2020: Den, kdy se spotová cena zlata poprvé usadila nad 2 000 USD za trojskou unci

Zlato se v úterý poprvé na konci dne obchodovalo nad 2 000 USD za trojskou unci. Napomohly k tomu slábnoucí dolar,...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
WTO: Světový obchod letos kvůli koronaviru klesne o 13 %
včera v 20:26

WTO: Světový obchod letos kvůli koronaviru klesne o 13 %

Světová obchodní organizace předpokládá, že světový obchod v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne o 13 %....
Světová ekonomika Koronavirus Mezinárodní obchod
Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie
včera v 19:11

Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie

Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili...
Spojené království Evropská unie