Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v USA a Evropě, jak náladu na trzích zmrazil Donald Trump, jak se recese v USA projevila na firemních bankrotech a kdy se uvařilo první pivo v posledním aktivním českém národním podniku? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v závěru úterní seance prudce klesly, Trump nechce až do voleb jednat o podpoře ekonomiky

Americké akcie prudce oslabily poté, co prezident Donald Trump přerušil jednání s demokratickými zákonodárci o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19. "Jednání se mají uskutečnit až po mém opětovném zvolení," uvedl Trump na Twitteru. Index Dow odepsal 1,34 % na 27 772,76 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,40 % na 3 360,95 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 1,57 % na 11 154,60 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,44 % na 29,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 0,734 %. Ceny ropy se zvedly o zhruba 1,5 %, zlato oslabilo o bezmála dvě procenta, stříbro odevzdalo celých pět procent. Ztrácely i nejsledovanější kryptoměny (bitcoin -1,7 %, ethereum -3,9 %). 

Americké akcie: Po skvělém druhém a solidním třetím kvartálu další růst?
Historie je na akciových trzích jednou z nejvíce přetřásaných věcí, zároveň ale všichni jedním dechem varují před přílišnou pozorností jí věnované. Americké akcie mají za sebou velice vydařené třetí čtvrtletí, jímž navázaly na vynikající čtvrtletí druhé, v němž přidaly 20 %. Co se v historii dělo po růstu hodnoty indexu S&P 500 o alespoň 15 % během kalendářního čtvrtletí v kvartálech následujících?
Sociální sítě v americké prezidentské kampani: Dobře nebylo, lépe nebude
V blížících se amerických volbách hrají sociální sítě podstatnou roli. Lidé tráví stále více času on-line a informace, které se k voličům prostřednictvím těchto platforem dostávají, jsou často zkreslené. Sociální sítě i proto představují mocný nástroj, který umožňuje v rámci kampaně hýbat s veřejným míněním. V tomto směru se zdá být Trumpova kampaň na vedení digitálního boje lépe připravena než ta Bidenova.

2. Evropské akcie v úterý počtvrté v řadě posílily, dařilo se zejména bankám

Akcie na západoevropských trzích v úterý opět posílily. Dařilo se zejména bankám, které jsou podle některých analytiků levné. Náladu na trzích podpořily také rostoucí naděje na další kolo stimulačních opatření v USA (Donald Trump se na Twitteru rozepsal až po uzavření evropských trhů). Panevropský index STOXX Europe 600 se zvedl o 0,07 % na 365,88 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,12 % na 5 949,94 bodu, německý DAX narostl o 0,61 % na 12 906,02 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,48 % na 4 895,46 bodu.

Technická analýza: Cena zlata i stříbra je nad 100denním průměrem, útok na rekordy je ale podmíněný
Zlato a stříbro odmazaly v minulém týdnu část ztrát, které utrpěly v týdnu předešlém. Zlato uzavřelo o 2,1 % výše a stříbro si polepšilo o 4 %. Oba kovy se při nedávné korekci zastavily na 100denním průměru, od kterého se odrazily celkem přesvědčivě výše.
Zajímá vás: Jak má vybírat brokera dlouhodobý drobný investor?
V rámci pravidelných expertních výhledů se opakují dotazy na to, jak by měli drobní investoři vybírat brokera. Vzhledem k tomu, že nejde o nic menšího než peníze, je samozřejmě podstatné, s kým "do toho jít". Svůj pohled na věc nabízí Tomáš Vranka ze společnosti X-Trade Brokers.

3. Pražská burza rostla v úterý nejrychleji za posledních osm týdnů

Pražská burza v úterý posílila nejvýrazněji od 11. srpna. Index PX stoupl o 1,32 % na 874,33 bodu. Dařilo se převážné většině hlavních titulů v čele s bankami. Na pražské burze také proběhl další START Day a začal úpis akcií společnosti Pilulka.cz.

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst
Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle něj příležitostí, která se na domácím trhu neobjevuje každý rok. Vedle argumentů, které shrnul do tohoto videa, nabízí každému konkrétnímu investorovi, který by o akcie Pilulky.cz měl zájem, pomocnou ruku.

4. Očekávané události

Ve středu je další státní svátek v Číně, Francie oznámí obchodní bilanci, Německo a Španělsko odhalí statistiky průmyslové výroby, Itálie přidá maloobchodní tržby a Británie index cen domů. V Americe bude nejsledovanější zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky a také zásoby ropy a statistika spotřebitelských úvěrů. Solidně zaplněný je také český makroekonomický kalendář, analytiky zaměstná tradiční kombinace obchodní bilance a průmyslové a stavební výroby, centrální banka pak doplní ještě devizové rezervy. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost Tesco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trump zavelel: Až do voleb žádná vyjednávání s demokraty o podpoře ekonomiky!

Americký prezident Donald Trump v úterý vyzval k tomu, aby republikánští vyjednávači v čele s ministrem financí Steven Mnuchinem přestali dojednávat podobu fiskální pomoci ekonomice s demokratickou opozicí. Zahájit jednání mají až po volbách 3. listopadu. Vedle toho trochu zešedlo vyjádření šéfa Fedu Powella o tom, že by Kongres měl dodat ekonomice další podporu.

6. EU povolila firmě PPF převzít mediální CME

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera může převzít mediální společnost Central European Media Enterprises. Oznámila to Evropská komise. Transakce by měla být dokončena 13. října, dodala CME na svých internetových stránkách.

7. MMF vyzval vlády k investicím do infrastruktury

Vlády by měly využít současných nízkých úrokových sazeb k investicím do infrastruktury, které by podpořily oživení z hospodářského útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a přechod k ekologičtějším zdrojům energie. Vyzval je k tomu Mezinárodní měnový fond.

8. Epiq: Počet firemních bankrotů v USA letos zatím stoupl o třetinu

Počet firemních bankrotů ve Spojených státech v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně vrostl o 33 % na 5 529 případů, protože recese způsobená pandemií covidu-19 těžce zasáhla řadu podniků. Vyplývá to z údajů společnosti Epiq. V samotném září se počet firemních bankrotů meziročně zvýšil dokonce o 78 % na 747.

Podíl firem nesplácejících dluhy v EU a USA se může zdvojnásobit
Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ve své zprávě ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.

9. Lagardeová: Druhá vlna pandemie koronaviru může zdržet oživení ekonomiky

Druhá vlna pandemie koronaviru by mohla zdržet hospodářské oživení v eurozóně, uvedla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. V řadě evropských zemí úřady kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem obnovují restriktivní opatření.

10. Británie se musí po koronavirové krizi změnit, řekl Johnson

Krize způsobená pandemií koronaviru se musí pro Británii stát katalyzátorem významných změn, protože návrat do stavu před jejím vypuknutím již nebude možný. Během projevu na stranické konferenci vládní Konzervativní strany to řekl premiér Boris Johnson. Jedním z hlavních úkolů je podle něj transformace energetického sektoru a větší využívání obnovitelných zdrojů. Produkce elektřiny z větru by se měla do deseti let zečtyřnásobit.

Bonus

125 let od první várky piva v ČAP, dnešním Budvaru

Pivovar Budějovický Budvar je nositelem jedné z nejslavnějších českých značek. Je také posledním českým pivovarem, který vlastní stát, a předním českým exportérem. 7. října je to přesně 125 let od doby, kdy v tehdejším Českém akciovém pivovaru (ČAP) v Českých Budějovicích, nynějším Budvaru, uvařil sládek Antonín Holeček první várku piva.

Za vznikem ČAP stáli především českobudějovičtí právovárečníci vedení Augustem Zátkou. České Budějovice jsou pivovarnickým městem již od roku 1265. Město založil král Přemysl Otakar II. a zároveň mu udělil i právo várečné. V průběhu 15. století se vyvinuly měšťanské pivovary, v roce 1495 založila vlastní pivovar městská rada. O 300 let později město prodalo dva obecní pivovary měšťanům, čímž vznikl Měšťanský pivovar. Várečné právo se vztahovalo na 387 domů ve vnitřním městě, jejichž majitelé byli podílníky nového pivovaru.

Průmyslová revoluce v 19. století si vynutila přechod na novou technologii a vznik velkých průmyslových pivovarů. Čeští právovárečníci, nespokojení se situací v proněmecky orientovaném Měšťanském pivovaře, se na schůzce v lednu 1894 dohodli na založení nového pivovaru na zelené louce. Jeho první valná hromada, která zvolila správní radu, se sešla 15. dubna 1895. V roce 1936 se ČAP přejmenoval na Budvar - Český akciový pivovar České Budějovice. Národním podnikem je od roku 1967.

Za 125 let existence českobudějovického pivovaru jeho sládci uvařili přes 50 milionů hektolitrů piva. Této hodnoty dosáhli v únoru 2016. Loni Budvar zvýšil výstav proti roku 2018 o 4,8 % na 1,67 milionu hektolitrů, nejvíce za dobu existence pivovaru. V prvním hospodářském roce po založení byl výstav pivovaru 35 223 hektolitrů. Národní podnik vyvezl loni nejvíce piva v historii, konkrétně 1,15 milionu hektolitrů.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 23 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny