Co musíte ráno vědět (7. září)
|

Co musíte ráno vědět (7. září)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak je na tom Tesla s očekávaným vstupem do indexu S&P 500 a jakým směrem se vydalo britské zdravotnictví? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pátek i za celý týden oslabily, dolar na závěr týdne mírně zpevnil

Americké akcie na závěr týdne oslabily. Ke ztrátám přispěly obavy, že cenné papíry technologických firem jsou příliš drahé a ekonomické oživení nerovnoměrné. Pozdě odpoledne se jim však podařilo část ztrát smazat. Index Dow klesl o 0,56 % na 28 133,31 bodu, širší S&P 500 přišel o 0,81 % na 3 426,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,27 % na 11 313,13 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,48 % na 30,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o deset bazických bodů na 0,721 %. Za celý týden všechny tři indexy oslabily a S&P 500 zaznamenal první týdenní ztrátu po pěti týdnech růstu. Dow ztratil 1,82 %, S&P 500 klesl o 2,31 % a Nasdaq Composite se snížil o 3,27 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally se zarazila, čtvrteční výprodej srazil index S&P 500 z rekordu
Od pondělí do středy index S&P 500 přidal přes dvě procenta, čtvrteční propad o 3,5 % ale předurčil týdenní svíčku k červenému zabarvení. Po rozkolísané páteční seanci a další ztrátě 0,8 % nakonec S&P 500 za týden odepsal 2,31 %.
Milý Fede, píše Ti akciový trh
Newyorská burza se nechává s díky poroučet a pochvaluje si, jak jí jde politika Fedu k duhu. A jen tak mimochodem, spíše aby řeč nestála, připojuje jemné varování velectěným Powellovi a spol. pro případ, že by si to chtěli zničehonic rozmyslet.

2. Evropské akcie uzavřely týden v minusu, nejvíce ztrácely technologie

Akcie na západoevropských trzích sice v pátek začaly pozitivně, nakonec ovšem zisky neudržely a skončily v minusu. Nejvýraznější ztráty, podobně jako ve čtvrtek na amerických trzích, zaznamenal technologický sektor. Za celý týden odepsaly evropské akcie kolem dvou procent. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl v pátek o 1,13 % na 361,93 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,88 % na 5 799,08 bodu, německý DAX odepsal 1,65 % na 12 842,66 bodu a francouzský benchmark CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,89 % na 4 965,07 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 1,86 %, FTSE 100 odepsal 2,65 %, DAX oslabil o 1,46 % a CAC 40 se snížil o 0,98 %.

Bohaté tržní menu pro býky i medvědy
Akcie budou pokračovat v růstu vs. akcie jsou předražené, kolapsu již nemůže nic zabránit. Bitcoin je budoucnost vs. bitcoin je bublina. Zlato je nejlepší ochrana před inflací vs. zlato je k ničemu. Vládní dluhopisy patří do portfolia vs. v době minimálních sazeb jsou vládní dluhopisy v portfoliu nesmysl. Akciová Evropa začne dohánět USA vs. Amerika dále potáhne globální trh. Že je těžké si v záplavě doporučení, komentářů, analýz a mediálních výkřiků vybrat a zorientovat se? Máte pravdu. Budoucnost je vždy nejistá a pro jednotlivé investice vždy leží na stole býčí i medvědí scénář.
Černé bohatství ukryté pod africkou půdou je příležitost pro kontinent i velké těžaře
S energetickou revolucí uplynulé dekády jsou spojené americké břidlicové formace Marcellus, Permian, Utica, Haynesville či Eagle Ford. Ta příští by se mohla odehrát asi o 13 000 kilometrů dále. V Africe.

3. Pražská burza také v pátek mírně vzrostla, za celý týden ale index PX odepsal přes půl procenta

Pražská burza vykázala druhý mírný růst za sebou, index PX v pátek stoupl o 0,1 % na 902,62 bodu. Růst akcií Erste Group Bank a Komerční banky působil proti poklesu cenných papírů energetické firmy ČEZ a Monety Money Bank. Během uplynulého týdne akcie na BCPP oslabily, index PX klesl o 0,6 %.

Štědré rozpočty jako cesta k vyšší inflaci i sazbám: Riziko na trhu je asymetrické
Expanzivní fiskální politika v mnoha zemích včetně Česka zkrátí deflační impulz vyplývající z recese a může vést k rychlejšímu oživení inflace než po finanční krizi. Rozpočty mohou zůstat ve výrazně stimulačním nastavení ještě dlouho po krizi. Moderní měnová teorie, jejíž obliba roste, totiž nabízí politikům ekonomicko-teoretické zdůvodnění takové politiky. Návrat inflace na vyšší úrovně nejvíce signalizují drahé kovy, nejméně pak úrokové trhy. Právě v rámci ceny financování jsou možné ztráty kvůli inflačnímu prostředí největší. Proti tomu se ovšem lze bránit fixováním budoucích úrokových sazeb.
Šance (i) pro Česko: Svět po pandemii čekají přesuny výroby, doba bude přát připraveným
Krize vyvolaná epidemií nemoci covid-19 vyvolala potřebu a diskuzi o zvýšení odolnosti dodavatelských řetězců vůči šokům způsobeným výpadky dodávek.

4. Očekávané události

V pondělí budou investoři hodnotit čínskou obchodní bilanci, německou průmyslovou výrobu a náladu investorů v eurozóně. Ve Spojených státech a v Kanadě je v pondělí státní svátek. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tesla se zatím nedostala do akciového indexu S&P 500

Výrobce elektrických aut Tesla nebyl zatím zařazen do akciového indexu S&P 500. Rozhodnutí společnosti S&P Dow Jones Indices je velkou ranou pro investory Tesly, kteří obecně očekávali, že firma bude zahrnuta do indexu díky příznivé červencové čtvrtletní výsledkové zprávě. Akcie společnosti proto po oficiálním ukončení pátečního obchodování klesaly až o osm procent.

6. Aerolinky Ryanair získaly od investorů 400 milionů eur

Irská společnost Ryanair, která je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě, si od investorů zajistila 400 milionů eur. S posílenou účetní bilancí se chce později zaměřit na vhodné příležitosti, které se objeví po koronavirové krizi.

7. Atradius: Počet firem v insolvenci letos ve světě stoupne o 26 %

Počet firem v insolvenci letos ve světě vzroste o 26 %. Vyplývá to z aktuálních odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která očekává, že ve druhé polovině roku bude podniků v problémech přibývat ještě rychleji než dosud. Důvodem jsou především dopady pandemie covidu-19 na světovou ekonomiku, v jejichž důsledku se všechny hlavní ekonomiky kromě Číny letos dostanou do recese.

8. Berkshire Hathaway výrazně snížila svůj podíl ve Wells Fargo

Americký investiční konglomerát Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta výrazně snížil svůj podíl v bance Wells Fargo. Během druhého čtvrtletí prodal asi 100 milionů akcií firmy, předtím držel zhruba 240 milionů cenných papírů společnosti. Svůj podíl ve Wells Fargo tak Berkshire snížila ze zhruba 6 % na asi 3,3 %.

9. USA prý zvažují restrikce na největšího čínského výrobce čipů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje uvalení obchodních restrikcí na největšího čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Informovaly o tom server CNBC a agentura Reuters s odvoláním na představitele amerického ministerstva obrany. Spojené státy tak stupňují tlak na čínské technologické podniky.

10. Volkswagen prý může zanedlouho předstihnout Teslu ve výrobě elektromobilů

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl v blízké budoucnosti předstihnout amerického konkurenta Tesla v objemu výroby elektromobilů i v softwaru. Uvedl to šéf závodní rady Volkswagenu Bernd Osterloh v rozhovoru s německým listem Welt am Sonntag. Tesla, v jejímž čele stojí známý podnikatel Elon Musk, je považována za průkopníka v oblasti elektromobilů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čerstvý vzduch místo antidepresiv

Pandemie covidu-19 není rizikem jen pro fyzické, ale i psychické zdraví. Omezené sociální kontakty a strach z nákazy u řady lidí vyvolávají pocity úzkosti, případně rovnou deprese.

Britské zdravotnictví se nyní pokusí této situaci čelit jinak než pomocí antidepresiv nebo konzultací s psychology. Lidem budou moci lékaři předepsat pobyt na čerstvém vzduchu či třeba balkonové zahradničení. Pokud se tzv. zelené recepty osvědčí, mohlo by se jejich předepisování dále rozšířit.

Primát si ovšem britští lékaři neurvou, třeba na Novém Zélandu se tzv. zelené recepty předepisují už od roku 1998. Příroda má své místo také v japonském zdravotnictví a v kanadském Montrealu zase mohou doktoři pacientům naordinovat léčbu muzeem.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně