Co musíte ráno vědět (8. července)
|

Co musíte ráno vědět (8. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kolik dala americká vláda firmě Novavax na vývoj vakcíny proti nemoci covid-19 a letadlo kterých známých aerolinek se k první cestě vzneslo přesně před 35 lety? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý klesly, investoři vybírali zisky po předchozím růstu

Americké akcie v úterý oslabily, protože investoři vybírali zisky po předchozím růstu. Náladu na akciovém trhu navíc podkopává pokračující rychlý růst počtu případů nákazy koronavirem ve Spojených státech. Index Dow ztratil 1,51 % na 25 890,18 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,08 % na 3 145,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,86 % na 10 343,89 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,33 % na 29,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 0,64 %.

Koronavirové pololetí: Dolar potvrdil svou sílu
Máme za sebou první polovinu roku, která se již zapsala do dějin pandemií nemoci COVID-19 a na ni reagujících finančních trhů a celé ekonomiky. Příklon investorů k bezpečnějším aktivům byl patrný i na měnovém trhu.
Expertní inspirace: Americké aerolinie ano, nemovitosti ne!
S americkými leteckými společnostmi to bude podobné jako s automobilkami po finanční krizi. Otázkou není, zda jim stát pomůže, ale jak přesně, a co to případně může znamenat pro akcionáře. Líbí se mi i ropa, prostor pro korekci naopak vidím na nemovitostním trhu, uvedl již zkraje června v rámci debaty z cyklu ABCD investora Tomáš Kálal ze společnosti Conseq Investment Management.

2. Evropské akcie v úterý oslabily, investory zklamala data z Německa a negativně působilo i šíření koronaviru

Akcie na evropských trzích v úterý zaznamenaly pád poté, co data o průmyslové výrobě v Německu nesplnila očekávání a zprávy o šíření nemoci covid-19 v USA potvrdily, že se za oceánem nedaří epidemii zpomalit. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,61 % na 368,96 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,53 % na 6 189,90 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,74 % na 5 073,73 bodu a německý DAX se snížil o 0,92 % na 12 616,80 bodu.

Zajišťujete si úroky? Protažení stávajících swapů slibuje okamžitou úsporu
Měnová politika již své pro uvolnění finančních podmínek udělala, podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se bance do dalšího snižování sazeb nechce. V současnosti plochá úroková křivka na nízké úrovni nabízí příležitost k budoucím úsporám. Je namístě zvážit i protažení existujících úrokových swapů, které může přinést úspory již v blízké budoucnosti.
Co dnes investorům radí známý akciový býk?
Profesor Jeremy Siegel z Wharton School při University of Pennsylvania je známým akciovým optimistou. Na tom se nic nezměnilo. I on ale přiznává, že trh prochází transformací. S čím je podle něj i v důsledku koronavirové krize do budoucna potřeba počítat a jak by investoři měli nové době přizpůsobit svá portfolia?

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce ztrácely akcie Komerční banky a CME

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,13 % na 936,79 bodu. Nejvýrazněji klesly z hlavních emisí akcie Komerční banky a mediální skupiny CME, v červených číslech ale skončila většina hlavních cenných papírů.

Firma eMan plánuje v srpnu vstoupit na trh START pražské burzy, získat chce až 50 milionů Kč
Společnost eMan podnikající v oblasti informačních technologií chce v srpnu vstoupit na trh START pražské burzy. V současnosti připravuje úpis akcií na Burze cenných papírů Praha, jehož cílem je získat až 50 milionů korun. Nadpoloviční podíl v podniku by ale měl zůstat nynějším majitelům. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě. Firma loni dosáhla obratu 168 milionů korun, letos i přes koronavirovou krizi plánuje tržby ještě mírně navýšit. Původně plánovala firma vstup na burzu v červnu, kvůli současné situaci ovlivněné epidemií covidu-19 se ovšem rozhodla jej o dva měsíce odložit.
Philip Morris ČR: Erste čeká napřesrok nižší dividendu, HEETS jsou příležitost i riziko
Erste Group Bank na konci června zaktualizovala svůj pohled na akcie Philip Morris ČR. Ty doporučuje akumulovat s cílovou cenou 15 297 Kč za akcii.

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit českým maloobchodním tržbám. Odpoledne Spojené státy přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a večer ještě zprávu o spotřebitelských úvěrech. Hospodářské výsledky v USA představí firma Bed Bath & Beyond. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Společnost Novavax dostala od americké vlády 1,6 miliardy dolarů na vývoj vakcíny proti covidu-19

Farmaceutická společnost Novavax oficiálně oznámila vládní financování ve výši 1,6 miliardy USD. Firma byla začleněna do vládního programu Warp Speed, jehož cílem je dodat do roku 2021 miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Financování má podpořit klinický vývoj v pozdním stadiu a zavedení výroby. Výstupem by měla být dodávka stovky milionů dávek vakcíny NVX-Cov2373. Výroba vakcíny by mohla v případě příznivých výsledků testů začít koncem letošního roku.

6. Lufthansa zruší pětinu vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě

Německá Lufthansa zruší 20 % vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě. Další oznámená úsporná opatření mají největší evropské letecké společnosti pomoci krýt výpadky příjmů způsobené koronavirovou krizí. Firma se zhruba 138 tisíci zaměstnanci to uvedla ve svém úterním sdělení a dodala, že také na polovinu sníží investice do nových letadel. Do roku 2023 si jich tedy pořídí maximálně 80.

7. Evropská komise zhoršila odhad propadu hospodářství EU na 8,3 %, ČR předpovídá pokles o 7,8 %

Ekonomiku Evropské unie těžce zasaženou koronavirovými omezeními čeká letos propad o rekordních 8,3 %. To výrazně překonává dřívější negativní očekávání. V letní makroekonomické předpovědi to v úterý uvedla Evropská komise, která o dalších devět desetin procentního bodu zhoršila svůj jarní odhad, ve kterém už zohlednila zásadní výpadek ekonomické aktivity. Pro země používající euro předpovídá unijní exekutiva pokles o 8,7 %. Příští rok naproti tomu čeká hospodářství EU růst o 5,8 %, v případě eurozóny pak o 6,1 %, předpokládá komise.

8. Průmyslová výroba v Německu v květnu stoupla o 7,8 %

Průmyslová výroba v Německu se v květnu podle sezónně upravených údajů zvýšila ve srovnání s předchozím měsícem o 7,8 % po poklesu o 17,5 % v dubnu. Údaje jsou známkou toho, že největší evropská ekonomika začíná po zahájení uvolňování omezení, která měla zabránit šíření nemoci covid-19, ožívat. Růst však byl nižší, než čekali analytici. Meziročně se pak výroba propadla o 19,3 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad. Dubnový údaj statistici revidovali z původního propadu o 17,9 %.

9. OECD čeká nejvyšší nezaměstnanost od krize ve 30. letech

Míra nezaměstnanosti v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by se v letošním čtvrtém čtvrtletí měla vyšplhat na 9,4 %, což by znamenalo nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. V případě příchodu druhé vlny koronaviru by mohla vystoupit až na 12,6 %. Vyplývá to z nejnovější studie OECD.

10. ČR: Pokles průmyslu v květnu zpomalil na 25,7 %, objem stavební výroby se snížil o 7,6 %

Meziroční pokles průmyslové výroby v Česku v květnu zpomalil na 25,7 % z rekordní úrovně 33,7 % v dubnu. O více než 45 % se snížila výroba motorových vozidel. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Propad stavební výroby naopak zrychlil, v květnu se meziročně reálně snížila o 7,6 % po poklesu o 4,6 % v dubnu.

Nezaměstnanost v Česku v červnu činila 3,7 % vzrostla o 0,1 procentního bodu
Nezaměstnanost v ČR v červnu dosáhla 3,7 %. Za poslední měsíc se tak zvýšila o 0,1 procentního bodu. Úřady práce evidovaly 269 637 nezaměstnaných. Na tiskové konferenci to v úterý uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Volných míst bylo nahlášených 334 904, tedy asi o 4 000 víc než před měsícem.

BONUS

Letadlo Ryanairu vzlétlo k první cestě před 35 lety

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair, jejichž první let se uskutečnil 8. července 1985, nesou jméno po jednom ze svých zakladatelů - Tonym Ryanovi (* 1936, † 2007). Jejich filozofie spočívá v eliminaci všech doprovodných nákladů a ponechání co nejnižší ceny za letenku.

Ryanair, dnes největší nízkonákladový letecký přepravce v Evropě, začal skromně, první cestující vozil letadlem s 15 sedadly z irského Waterfordu do Londýna-Gatwicku a zpět. Zatímco v roce 1985 firma přepravila 5 000 cestujících, o 15 let později už jejích služeb využilo 7 milionů zákazníků.

V roce 1991 do malých a ztrátových aerolinek nastoupil tehdejší daňový konzultant Michael O’Leary, který se znal s Ryanovými syny, a jejich otec ho najal, aby vyvinul úspěšnou obchodní strategii. O tři roky později se O’Leary stal šéfem Ryanairu. Ve firmě provedl zásadní změny a začal bojovat s nadnárodními aerolinkami.

Pozice Ryanairu posílila po teroristických útocích z 11. září 2001. Pokles počtu cestujících tehdy vedl k bankrotům tradičních společností, jejichž náklady byly vysoké. Trh ovládli levní operátoři, kteří začali šlapat na paty i evropským lídrům jako British Airways či Lufthansa.

Dnes firma provozuje 82 evropských základen, v roce 2016 otevřela jednu i na pražském letišti. Letos se také Ryanair kvůli pandemii covidu-19 ocitl v problémech. Začátkem května oznámil, že plánuje propustit 15 % svých zaměstnanců, tedy asi 3 000 lidí. Dodal, že jedná se společností Boeing o pozastavení dodávek objednaných letadel, protože nečeká, že se letecký provoz v Evropě plně obnoví dříve než v roce 2022. Ve flotile má nyní přes 300 letadel typu Boeing 737-800.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, technologické firmy…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, technologické firmy…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, technologické firmy oslabovaly

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně, index Nasdaq Composite oslabil. Růst zaměstnanosti v USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě…
Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě procenta

Akcie na západoevropských trzích v pátek mírně rostly. Nahoru je táhly dobré výsledky firem a očekávání dalších...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek stagnovala
Pražská burza v pátek stagnovala
včera v 16:55

Pražská burza v pátek stagnovala

Pražská burza v pátek opět stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,08 procenta na 907,26 bodu. Nejvíce zdražily...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Goldman Sachs kvůli sporu kolem fondu 1MDB snížila ohlášený zisk
včera v 16:16

Goldman Sachs kvůli sporu kolem fondu 1MDB snížila ohlášený zisk

Americká investiční banka Goldman Sachs Group upravila svůj zisk za druhé čtvrtletí na 197 milionů dolarů z původně...
Goldman Sachs Americké akcie Výsledková sezóna
Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst,…
Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo 1,76 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
včera v 13:40

CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi

Ničivý výbuch v libanonském hlavním městě Bejrútu by mohl poslat ekonomiku země, která je již nyní v hluboké krizi,...
Ekonomika Blízký a Střední východ
ČEZ vede jednání o prodeji rumunských aktiv, údajně s Macquarie
včera v 13:00

ČEZ vede jednání o prodeji rumunských aktiv, údajně s Macquarie

Energetická skupina ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji svých rumunských aktiv s uchazečem, který předložil...
ČEZ Fúze a akvizice Rumunsko
Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání
Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání
včera v 12:45

Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání

Kubánská komunistická vláda chce zrušit seznam, který přísně definuje podnikatelské aktivity, jimž se může věnovat...
Kuba Byznys a podnikání
Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
včera v 11:30

Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD

Hodnota majetku šéfa Facebooku Marka Zuckerberga ve čtvrtek poprvé překonala hranici 100 miliard USD díky růstu akcií...
Facebook Spojené státy americké (USA) Mark Zuckerberg
Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně

Na asijských trzích přetrvává nejistota z dalších opatření proti šíření koronaviru a napětí mezi USA a Čínou. To...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
včera v 10:20

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu

Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
včera v 09:50

ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu

Poskytovatelům služeb v Česku klesly ve druhém čtvrtletí tržby meziročně o 19,8 % po očištění o sezonní vlivy. Byl to...
Ekonomika Česká republika
Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl
včera v 09:11

Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl

Vývoz z Číny se v červenci navzdory koronaviru a americkým clům zvýšil meziročně o 7,2 %, nejrychleji za sedm měsíců....
Čína Ekonomika
ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok
včera v 09:02

ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok

Česká národní banka očekává, že tuzemské veřejné finance letos skončí ve schodku 5,8 % hrubého domácího produktu (HDP...
Česká ekonomika Česká republika ČNB
Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %
včera v 08:24

Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %

Tempo růstu průmyslové výroby v Německu v červnu podle sezónně upravených údajů stouplo ve srovnání s předchozím...
Německo Průmysl