Co musíte ráno vědět (8. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (8. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v listopadu bilance zahraničního obchodu USA a jak Elon Musk oslavil rozjezd továrny Tesly v Šanghaji? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily, pokles cen ropy poslal dolů energetické tituly

Americké akcie v úterý zlevnily. Index Nasdaq Composite prakticky stagnoval, před poklesem ho ochránily cenné papíry výrobců čipů. Index Dow klesl o 0,42 % na 28 583,68 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,28 % na 3 237,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 % na 9 068,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,43 % na 13,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o jeden bazický bod na 1,82 %.

Proč bychom se měli bát globální měnové války
Od roku 2014 dolar vůči dalším významným světovým měnám posiloval. Z velké části díky silnému růstu americké ekonomiky ve srovnání s jinými zeměmi, vliv ale měly i silné fiskální stimuly z roku 2018 v podobě snížení daňové zátěže. Americké administrativě se ale posilování dolaru nehodí, jelikož snižuje konkurenceschopnost Spojených států.
UBS: Tažení akciových býků může pokračovat, rizika vidíme až ve střednědobém horizontu
Významná rizika, která by v horizontu týdnů nebo měsíců mohla zastavit růst cen amerických akcií, nejsou v současnosti patrná, říkají experti ze švýcarské banky UBS. Střednědobý horizont podle nich ovšem pár obláčků na jinak jasné nebe přináší.

2. Evropské trhy v úterý převážně zpevnily, akcie Aston Martin se propadly o více než 16 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci převážně v zelených číslech, když se během dne neobjevily žádné zprávy, které by ještě více vyhrotily konflikt mezi Spojenými státy a Íránem. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,25 %, britský FTSE 100 a francouzský CAC 40 odepsaly 0,02 % a německý DAX vzrostl o 0,76 % na 13 226,83 bodu. O více než 1,3 % se zvýšil technologický sektor, naopak odvětví ropy a zemního plynu přišlo zhruba o půl procenta. Poraženým dne byl britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin, jehož akcie se propadly o více než 16 % poté, co společnost vydala profit warning.

KONTEXT: Tipy s dlouhým horizontem aneb Co vám ve třetí dekádě (ne)vydělá
Leden je tu a s ním nová dekáda plná výzev a příležitostí pro vaše portfolio. Tento KONTEXT proto věnujeme inspirativnímu pohledu do zpětného zrcátka na vítěze a poražené uplynulého desetiletí a investicím, které by vyznavače strategie "kup a drž" měly potěšit napříště. Společně s tím přejeme pevné nervy a potřebné štěstí, hra začíná!

3. Pražská burza v úterý mírně klesla, ztrácely akcie Erste, ČEZ a Kofoly

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX přišel o 0,07 % na 1 117,64 bodu. Dolů ho stáhly především akcie Erste Group Bank, elektrárenské společnosti ČEZ a nápojářské firmy Kofola ČeskoSlovensko. Dařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 222 miliony korun podprůměrný.

Záporné úroky jako pumpa na peníze do reálné ekonomiky? Pochybuji o tom, říká Miroslav Singer
Ve Spojených státech (zřejmě i) politika centrální banky pomohla oživení na trhu s úvěry, v eurozóně ale tak pozitivní vývoj nevidíme. O úspěšnosti nulových či záporných úroků v této oblasti lze tedy minimálně pochybovat, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer.

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou indexy ekonomické nálady v eurozóně, německé tovární zakázky, francouzská obchodní bilance a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí údaji o tvorbě pracovních míst ve firemní sféře (ADP) a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Lennar, Constellation Brands a Walgreens Boots Alliance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Deficit zahraničního obchodu USA je nejnižší za více než tři roky

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu díky poklesu dovozu snížil o 8,2 % na 43,1 miliardy dolarů. Je tak nejníže od října 2016, tedy od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta. Deficit klesl třetí měsíc po sobě, uvedlo v úterý americké ministerstvo obchodu.

6. Inflace v eurozóně v prosinci podle předběžných dat stoupla na 1,3 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v prosinci podle očekávání vzrostlo na 1,3 % z 1 % v předchozím měsíci. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v prosinci zůstala na 1,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat.

7. Francie a USA chtějí vyřešit spor o digitální daň do dvou týdnů

Francie a Spojené státy chtějí vyřešit spor o francouzskou digitální daň do dvou týdnů. Prohlásil to v úterý francouzský ministr financí Bruno Le Maire, který v pondělí po telefonu o věci hovořil s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Le Maire dodal, že Paříž má v této záležitosti podporu Evropské unie.

8. Facebook hodlá mazat manipulativní videa, ale ne všechna

Společnost Facebook bude ze své stejnojmenné sociální sítě odstraňovat sofistikovaná podvodná videa, jejichž cílem je zmanipulovat diváky. Zákaz se podle sdělení firmy týká zejména obsahu vytvářeného prostřednictvím metod strojového učení, který se označuje termínem deepfake. Povoleny naopak podle všeho zůstávají jednodušší formy manipulace, které v poslední době opakovaně vyvolávají rozruch na americké politické scéně.

9. Investoři chtějí po Daimleru kvůli emisní aféře 896 milionů eur

Investoři zažalovali v souvislosti s emisním skandálem německou automobilku Daimler. Požadují odškodné 896 milionů eur za to, že jim firma neposkytla informace o používání nezákonného softwaru k manipulaci s emisemi. Oznámila to v úterý právnická společnost TILP, která podala žalobu na podnět více než dvou set investorů.

10. General Motors loni v Číně zaznamenala dosud největší propad prodeje

Největší americká automobilka General Motors loni v Číně zaznamenala svůj dosud nejvýraznější pokles prodeje. Prodala zde 3,09 milionu vozů, tedy zhruba o 15 % méně než rok předtím. Čínské prodeje GM klesaly už druhý rok za sebou, v roce 2018 to bylo o deset procent. Automobilka se tak připravuje na další nesnadný rok na tomto pro své vozy stále ještě druhém největším odbytišti. Čínský automobilový trh je největší na světě, ale nyní po třech dekádách růstu zažívá táhlý pokles.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Musk úspěšný start šanghajské továrny oslavil tanečkem

Zakladatel a generální šéf automobilky Tesla si udělal výlet do Číny, aby se v nedávno otevřené šanghajské továrně Tesly zúčastnil slavnostního předání nových vozů prvním deseti majitelům. Média přitom více než samotné předávání vozů zaujalo Muskovo tanečního vystoupení, které předvedl při oficiálním ceremoniálu.

Co musíte ráno vědět (17. února)
Co musíte ráno vědět (17. února)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak analytiky překvapila česká inflace a proč (ne)má smysl řešit hladinu...
Musíte vědět
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
15. 2. 2020 18:15

Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle aktuálního dění

Po krátké zimní pokračuje projekt ABCD investora sérií investičních seminářů na partnerských univerzitách. Nejbližší...
Zlato Investiční alternativy Diamanty
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
15. 2. 2020 16:33

Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů

Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga maže každý den více než milion falešných profilů. Zuckerberg to řekl na...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně
15. 2. 2020 16:05

LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně

Česká firma Respilon bude vyrábět roušky, schopné zabít nový typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně, kde sídlí....
Česká republika Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák
15. 2. 2020 04:15

Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák

Národní podnik Budějovický Budvar loni meziročně zvýšil výstav piva o necelých pět procent na rekordních 1,679...
Česká republika Pivo
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
15. 2. 2020 03:00

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla

Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 % z dosavadních 10 %. Vyšší cla mají vstoupit v...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Evropské akcie
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
14. 2. 2020 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie v pátek kvůli nejistotě související s epidemií onemocnění způsobovaného novým koronavirem a slabší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice
14. 2. 2020 18:33

Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice

Zbrojně-průmyslová skupina Czechoslovak Group, kterou ovládá miliardář Michal Strnad, kupuje od Američanů španělského...
Fúze a akvizice Česká republika
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
14. 2. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale zpevnily o více než 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili zejména na šíření...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně
14. 2. 2020 17:21

Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) přerušila výrobu ve své továrně v Srbsku kvůli...
Auta Koronavirus Evropské akcie
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
14. 2. 2020 17:03

Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci evropské země...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
14. 2. 2020 16:45

Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1 102,93 bodu. Dolů ho stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
14. 2. 2020 16:25

Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů

Americký výrobce elektromobilů Tesla získá prodejem akcií více než dvě miliardy dolarů. Firma prodá 2,65 milionu...
Tesla Americká ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
14. 2. 2020 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 100,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 100,9 bodu z 99,8 bodu v lednu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
14. 2. 2020 15:30

Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno

Přední britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland (RBS) se po téměř tři sta letech rozhodla změnit jméno na...
Spojené království Evropské banky Banky
Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun
14. 2. 2020 15:16

Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun

Český státní dluh loni stoupl o 18,2 miliardy korun na 1,64 bilionu korun. Za mírným nárůstem státního dluhu v roce...
Česká republika Zadlužení
Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %
14. 2. 2020 15:15

Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu meziročně klesla o 0,8 %. Po prosincovém poklesu o 0,9 % trh čekal 1,4...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí
14. 2. 2020 14:57

Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, až do května zastavuje rezervace pro Peking....
Čína Koronavirus Bydlení