Co musíte ráno vědět (8. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (8. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v listopadu bilance zahraničního obchodu USA a jak Elon Musk oslavil rozjezd továrny Tesly v Šanghaji? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily, pokles cen ropy poslal dolů energetické tituly

Americké akcie v úterý zlevnily. Index Nasdaq Composite prakticky stagnoval, před poklesem ho ochránily cenné papíry výrobců čipů. Index Dow klesl o 0,42 % na 28 583,68 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,28 % na 3 237,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 % na 9 068,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,43 % na 13,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o jeden bazický bod na 1,82 %.

Proč bychom se měli bát globální měnové války
Od roku 2014 dolar vůči dalším významným světovým měnám posiloval. Z velké části díky silnému růstu americké ekonomiky ve srovnání s jinými zeměmi, vliv ale měly i silné fiskální stimuly z roku 2018 v podobě snížení daňové zátěže. Americké administrativě se ale posilování dolaru nehodí, jelikož snižuje konkurenceschopnost Spojených států.
UBS: Tažení akciových býků může pokračovat, rizika vidíme až ve střednědobém horizontu
Významná rizika, která by v horizontu týdnů nebo měsíců mohla zastavit růst cen amerických akcií, nejsou v současnosti patrná, říkají experti ze švýcarské banky UBS. Střednědobý horizont podle nich ovšem pár obláčků na jinak jasné nebe přináší.

2. Evropské trhy v úterý převážně zpevnily, akcie Aston Martin se propadly o více než 16 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci převážně v zelených číslech, když se během dne neobjevily žádné zprávy, které by ještě více vyhrotily konflikt mezi Spojenými státy a Íránem. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,25 %, britský FTSE 100 a francouzský CAC 40 odepsaly 0,02 % a německý DAX vzrostl o 0,76 % na 13 226,83 bodu. O více než 1,3 % se zvýšil technologický sektor, naopak odvětví ropy a zemního plynu přišlo zhruba o půl procenta. Poraženým dne byl britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin, jehož akcie se propadly o více než 16 % poté, co společnost vydala profit warning.

KONTEXT: Tipy s dlouhým horizontem aneb Co vám ve třetí dekádě (ne)vydělá
Leden je tu a s ním nová dekáda plná výzev a příležitostí pro vaše portfolio. Tento KONTEXT proto věnujeme inspirativnímu pohledu do zpětného zrcátka na vítěze a poražené uplynulého desetiletí a investicím, které by vyznavače strategie "kup a drž" měly potěšit napříště. Společně s tím přejeme pevné nervy a potřebné štěstí, hra začíná!

3. Pražská burza v úterý mírně klesla, ztrácely akcie Erste, ČEZ a Kofoly

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX přišel o 0,07 % na 1 117,64 bodu. Dolů ho stáhly především akcie Erste Group Bank, elektrárenské společnosti ČEZ a nápojářské firmy Kofola ČeskoSlovensko. Dařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 222 miliony korun podprůměrný.

Záporné úroky jako pumpa na peníze do reálné ekonomiky? Pochybuji o tom, říká Miroslav Singer
Ve Spojených státech (zřejmě i) politika centrální banky pomohla oživení na trhu s úvěry, v eurozóně ale tak pozitivní vývoj nevidíme. O úspěšnosti nulových či záporných úroků v této oblasti lze tedy minimálně pochybovat, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer.

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou indexy ekonomické nálady v eurozóně, německé tovární zakázky, francouzská obchodní bilance a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí údaji o tvorbě pracovních míst ve firemní sféře (ADP) a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Lennar, Constellation Brands a Walgreens Boots Alliance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Deficit zahraničního obchodu USA je nejnižší za více než tři roky

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu díky poklesu dovozu snížil o 8,2 % na 43,1 miliardy dolarů. Je tak nejníže od října 2016, tedy od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta. Deficit klesl třetí měsíc po sobě, uvedlo v úterý americké ministerstvo obchodu.

6. Inflace v eurozóně v prosinci podle předběžných dat stoupla na 1,3 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v prosinci podle očekávání vzrostlo na 1,3 % z 1 % v předchozím měsíci. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v prosinci zůstala na 1,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat.

7. Francie a USA chtějí vyřešit spor o digitální daň do dvou týdnů

Francie a Spojené státy chtějí vyřešit spor o francouzskou digitální daň do dvou týdnů. Prohlásil to v úterý francouzský ministr financí Bruno Le Maire, který v pondělí po telefonu o věci hovořil s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Le Maire dodal, že Paříž má v této záležitosti podporu Evropské unie.

8. Facebook hodlá mazat manipulativní videa, ale ne všechna

Společnost Facebook bude ze své stejnojmenné sociální sítě odstraňovat sofistikovaná podvodná videa, jejichž cílem je zmanipulovat diváky. Zákaz se podle sdělení firmy týká zejména obsahu vytvářeného prostřednictvím metod strojového učení, který se označuje termínem deepfake. Povoleny naopak podle všeho zůstávají jednodušší formy manipulace, které v poslední době opakovaně vyvolávají rozruch na americké politické scéně.

9. Investoři chtějí po Daimleru kvůli emisní aféře 896 milionů eur

Investoři zažalovali v souvislosti s emisním skandálem německou automobilku Daimler. Požadují odškodné 896 milionů eur za to, že jim firma neposkytla informace o používání nezákonného softwaru k manipulaci s emisemi. Oznámila to v úterý právnická společnost TILP, která podala žalobu na podnět více než dvou set investorů.

10. General Motors loni v Číně zaznamenala dosud největší propad prodeje

Největší americká automobilka General Motors loni v Číně zaznamenala svůj dosud nejvýraznější pokles prodeje. Prodala zde 3,09 milionu vozů, tedy zhruba o 15 % méně než rok předtím. Čínské prodeje GM klesaly už druhý rok za sebou, v roce 2018 to bylo o deset procent. Automobilka se tak připravuje na další nesnadný rok na tomto pro své vozy stále ještě druhém největším odbytišti. Čínský automobilový trh je největší na světě, ale nyní po třech dekádách růstu zažívá táhlý pokles.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Musk úspěšný start šanghajské továrny oslavil tanečkem

Zakladatel a generální šéf automobilky Tesla si udělal výlet do Číny, aby se v nedávno otevřené šanghajské továrně Tesly zúčastnil slavnostního předání nových vozů prvním deseti majitelům. Média přitom více než samotné předávání vozů zaujalo Muskovo tanečního vystoupení, které předvedl při oficiálním ceremoniálu.

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
před hodinou

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
20:30

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus