Co musíte ráno vědět (8. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (8. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v červnu maloobchodní tržby v Česku a proč v Maďarsku zaznívají hlasy o bojkotu Coca-Coly? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu předvedly největší zvrat za sedm měsíců a po hlubokém propadu uzavřely okolo nuly

Americké akcie navzdory počátečnímu propadu uzavřely bez výraznějších změn. Podle analytiků se totiž někteří investoři snažili využít nižších cen akcií k výhodným nákupům. Na trhu nicméně přetrvávají obavy z negativního dopadu obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou na hospodářský růst. Na devizových trzích oslabil dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,09 % na 26 007,07 bodu. Během dne přitom ztrácel až téměř 2,3 %. Širší index S&P 500 navzdory počátečnímu poklesu přidal 0,08 % na 2 883,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,38 % na 7 862,83 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,37 % na 19,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 1,73 %. Ceny ropy klesly zhruba o 2,5 %, stříbro se po roce a půl poprvé obchodovalo za 17 USD za trojskou unci a zlato se v závěru dne drželo těsně nad 1 500 USD za trojskou unci (poprvé od června 2013). Hodnota bitcoinu vzrostla o 3 % a dosáhla 11 900 USD.

Panika na trhu a horská dráha aneb Když jsou akcie ve volném pádu, je na rady pozdě
Přelom července a srpna akciovým investorům připomněl, že trh umí ztrácet klidně i několik procent denně. V takové situaci ti méně zkušení mohou začít panikařit. Chyba, jistě, ale vykládat jim to v tu chvíli? Na to je pozdě!
Co Twitter dal: Všechno špatně (zase)?
Tentokrát něco o panice kvůli jednomu špatnému dnu, který ale z historického hlediska nebyl až tak špatný, o velkých ztrátách miliardářů, které stejně nikoho nebolí, o prodávajícím Warrenu Buffettovi a o novém dělení ETF a netrpělivosti obchodníků.

2. Evropské burzy ve středu stouply, zlevnily však akcie bank

Evropské akciové trhy se ve středu odrazily od propadů z předchozích dnů, které zapříčinila eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Investoři pozornost zaměřili zejména na dluhopisový trh, kde se výnos 10letých vládních dluhopisů USA během středeční seance snížil pod 1,6 %, a na výsledkovou sezónu, která přinesla čísla několika velkých evropských bank. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,24 % na 368,6 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,33 % na 7 195,37 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,61 % na 5 266,151 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,71 % na 11 650,15 bodu. Proti trendu šel sektor ropy a zemního plynu, který byl pod tlakem výrazného poklesu cen ropy, a zlevnily také cenné papíry finančních domů.

3. Pražská burza ve středu oslabila, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila středeční obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,7 % na 1 015,7 bodu. Dolů burzu stáhly finanční tituly, Erste Group Bank ztratila 1,01 % na 786 Kč, Komerční banka odevzdala 1,31 % na 830,50 Kč, MONETA Money Bank si pohoršila o 1,23 % na 76,20 Kč a VIG přišla o 1,65 % na 566,50 Kč. Proti trendu šla mediální CME (+1,34 % na 106 Kč). Objem obchodů byl s 495 miliony korun průměrný.

MONETA Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banka, Vienna Insurance Group: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie Monety Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banky a Vienna Insurance Group domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Nabízíme jejich přehled, jak jej k 2. 8. 2019 shromáždila agentura Bloomberg.
Investorský magazín: Tipy na (ne)klidné letní spaní a peníze jako nástroj moci
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek zveřejní Čína a Japonsko údaje o mezinárodním obchodu, Evropská centrální banka vydá pravidelnou zprávu o stavu ekonomiky, v Česku bude odtajněna míra nezaměstnanosti a Spojené státy se pochlubí velkoobchodními skladovými zásobami a pravidelnou týdenní zprávou o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Viacom, Uber Technologies, Symantec, Yelp, Raiffeisen Bank International, KBC Group, Merck či Uniper. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst maloobchodních tržeb v Česku v červnu zrychlil na 4,6 %

Růst tržeb v českém maloobchodě v červnu meziročně zrychlil na 4,6 % z květnových 2,7 %. Lidé před prázdninami utráceli hlavně za oblečení a obuv, kde tržby stouply o 17,4 %. Dobře se prodávaly i sportovní potřeby, prodejci utržili o desetinu více než před rokem. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků se na vyšších tržbách obchodníků s oděvy podepsaly výprodeje a teplé počasí. V červnu přetrvával zájem o nákupy přes internet a zásilkovou službu, tržby e-shopů stouply o 14,3 %. Vyšší tržby měli i prodejci pohonných hmot a potravin.

6. Propad německého průmyslu v červnu překonal očekávání

Produkce německého průmyslu v červnu klesla o 1,5 %, propad tak byl zásadně vyšší než očekávaných 0,4 %. Důvodem byla slabší produkce meziproduktů a investičního zboží. Vyplývá to ze středečních údajů spolkového statistického úřadu, který současně snížil data za květen, kdy výroba stoupla o 0,1 % (revidováno z +0,3 %).

7. EU viní české firmy T-Mobile, O2 a CETIN z omezování konkurence

Evropská komise podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 Czech Republic a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů Evropské unie. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se ve středečním prohlášení Evropské komise. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody.

8. Norská koruna je kvůli levné ropě nejníže od roku 2008

Norská koruna se ve středu vůči euru propadla nejníže od finanční krize před více než deseti lety. Důvodem je podle analytiků napětí ve světovém obchodě, které tlačí dolů ceny ropy, a ohrožuje tak velkou část norské ekonomiky. Kurz měny se během obchodování v Oslu snížil až na 10,097 za euro, což je nejnižší hodnota od prosince 2008.

9. Devizové rezervy ČNB v červenci stouply na 129,99 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky v červenci stouply od předchozího měsíce o 1,09 miliardy eur na 129,992 miliardy eur. Meziročně byl objem rezerv vyšší o 6,52 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu ČNB zveřejnila. V dolarech rezervy mírně vzrostly jen v meziročním srovnání, v korunovém vyjádření byly v sedmém měsíci vyšší meziročně i meziměsíčně.

10. Trump opět na Twitteru kritizoval americkou centrální banku

Americký prezident Donald Trump ve středu opět na Twitteru kritizoval tamní centrální banku. Podle něj Fed musí více a rychleji snižovat úrokové sazby, aby byly Spojené státy konkurenceschopné vůči jiným zemím. Na trzích jeho komentář okamžitě zvýšil pravděpodobnost, že Fed již na zářijovém zasedání svého měnového výboru sníží základní úrok výrazněji, než se předpokládalo.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Člen Fideszu chce bojkotovat Coca-Colu, vadí mu její podpora gayů

Poslanec maďarské vládnoucí strany Fidesz vyzval k bojkotu Coca-Coly. Nelíbí se mu, že výrobce nápoje v rámci kampaně hudebního festivalu vystupuje proti homofobii. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž však není jisté, zda bude výzva s ohledem na vzrůstající toleranci Maďarů slavit úspěch.

Poutače na budapešťský festival Sziget (Ostrov), který vede kampaň pod názvem Revoluce lásky, ukazují usmívající se homosexuální páry se sloganem "Žádný cukr, žádné předsudky". Tradiční hudební festival letos očekává účast až půl milionu návštěvníků.

Reklama rozlítila některé stoupence nacionalistické vládnoucí strany Fidesz, kteří podporují zákaz manželských svazků osob stejného pohlaví. V neděli vyzval poslanec za tuto stranu István Boldog k bojkotu výrobků od Coca-Coly, dokud firma tuto "provokativní" kampaň neukončí. Výzvy se podle serveru hvg.hu následně objevily v několika provládních novinách a na internetu se objevily petice.

Coca-Cola následně v prohlášení uvedla, že poselství tolerance ražené festivalem Sziget plně odráží hodnoty firmy. "Myslíme si, že heterosexuálové i homosexuálové mají právo milovat, koho chtějí, a způsobem, který chtějí," uvedla americká společnost.

Fidesz přímo Boldoga nepodpořil, ale ani se od jeho výzvy nedistancoval. Uvedl, že Maďaři si mohou svobodně vybrat, zda budou tento nápoj pít, či nikoli.

Podle loňské studie nevládní organizace Háttér mají téměř dvě třetiny Maďarů za to, že homosexuálové by měli svobodně žít, jak sami chtějí. Ještě v roce 2002 si to myslela jen polovina.

Předseda maďarského parlamentu letos uvedl, že adopce dětí homosexuálními páry je "v morálním smyslu pedofilie". Premiér Viktor Orbán se k tématu příliš nevyjadřuje. V jednom z mála rozhovorů k této otázce sdělil, že homosexuálové "si mohou dělat, co chtějí, ale jejich svazky nemohou být státem uznány - jablko nemůže žádat, aby se mu říkalo hruška".

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
14:03

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání
HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů
12:57

HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů

Vývojář antivirového softwaru Avast prodával podrobná data uživatelů svých produktů. Píší o tom Hospodářské noviny s...
Avast Software Informační technologie
E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta
12:07

E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta. Deníku E15 to řekl Jiří...
Evropské banky Banky Management
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
11:48

Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o...
Airbus Evropské akcie