Co musíte ráno vědět (9. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (9. ledna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v závěru roku ekonomická nálada v eurozóně a co se před třiceti lety stalo s českou korunou? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posilovaly, obavy z konfliktu s Íránem částečně ustoupily

Americké akcie zpevnily díky poklesu obav z eskalace konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se tak během dne vyšplhaly až na nová rekordní maxima. V závěru obchodování o část zisků přišly po zprávách o explozích v Bagdádu. Americký dolar rovněž posílil, podpořily ho příznivé údaje o vývoji trhu práce v USA. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,56 % na 28 745,09 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,49 % na 3 253,05 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,67 % na 9 129,24 bodu. Index volatility VIX klesl o -2,47 % na 13,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 1,87 %. Ceny ropy klesly o zhruba 4 % a zlato zlevnilo o procento, od jednoho do tří procent odepsaly také nejsledovanější kryptoměny.

Akcie: Parádní dekáda je u konce, další tak skvělá nebude
Americké akcie mají za sebou skvělých deset let. Akciová rally byla tažena z velké části růstem zisků firem, v poslední době velice volatilních. A i když v budoucnu možná tak kolísat nebudou, další dekáda již pro akcie nejspíše tak úžasná nebude.

2. Evropské akcie se ve středu oklepaly z úvodního poklesu a navzdory íránsko-americkému konfliktu zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu, přestože v úvodu seance ztrácely pod vlivem íránského raketového útoku na americké základny v Iráku. Podle analytiků se íránská odveta za zabití generála Sulejmáního dala očekávat a středeční útok by neměl vést k další eskalaci napětí na Blízkém východě, což akcie vrátilo do zelených čísel. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,17 % na 418,36 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,01 % na 7 574,93, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,31 % na 6 031 bodů a německý DAX posílil o 0,71 % na 13 320,18 bodu. V plusu uzavřela většina hlavních sektorů, proti trendu šlo ale odvětví potravin a nápojů, jež odepsalo zhruba 0,7 %.

Konkrétní tip: Akcie Accor
Na prosincové Sohn London Investment Conference hovořilo několik investorů a manažerů fondů o zajímavých investičních příležitostech. Catherine Berjalová ze společnosti CIAM vidí zajímavý potenciál v akciích společnosti Accor.

3. Pražská burza ve středu poprvé v tomto týdnu zamířila vzhůru, dařilo se Avastu

Pražská burza v polovině týdne mírně zpevnila, index PX zpevnil o 0,05 % na 1 118,22 bodu. Tahounem růstu byly akcie technologické společnosti Avast a rakouské bankovní skupiny Erste. Zobchodovaný objem čítal 219 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank.

Proč hodnotové investování (opravdu) dlouhodobě funguje
Hodnotové investování funguje, má jasno Jack Schwager, autor knihy rozhovorů s obchodníky na finančních trzích Market Wizards. Argumentuje přitom jednoduchou grafikou založenou na rozhovoru s legendárním hodnotovým investorem Joelem Greenblattem.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní inflační statistiku a Austrálie se pochlubí obchodní bilancí. V Německu vyjdou údaje o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu, Úřad práce ČR a statistický úřad Eurostat odtajní nezaměstnanost v Česku, respektive eurozóně. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomická nálada v eurozóně se koncem roku opět zlepšila

Ekonomická nálada v eurozóně se v závěru roku zlepšila. Růst důvěry v sektoru služeb totiž převážil nad pesimističtější náladou v průmyslu a mezi spotřebiteli. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Evropská komise.

6. Provozní zisk Samsungu ve čtvrtletí předběžně klesl o 34 %

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics klesl ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů provozní zisk o 34 % na 7,1 bilionu wonů (137,5 miliardy Kč). Pokles byl ale nižší, než čekali analytici, zejména díky stabilizaci cen počítačových čipů a vyšším dodávkám chytrých telefonů, oznámila ve středu firma. Samsung je největším světovým výrobcem chytrých telefonů a polovodičů.

7. Devizové rezervy ČNB v prosinci klesly na 133,3 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky v prosinci klesly o 190 milionů eur na zhruba 133,3 miliardy eur. Meziročně byl objem rezerv vyšší o 8,8 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu ČNB zveřejnila. Také v korunách rezervy centrální banky meziměsíčně klesly a oproti loňskému prosinci stouply. V dolarovém vyjádření byly meziročně i meziměsíčně vyšší.

8. Objem průmyslových zakázek v Německu v listopadu nečekaně klesl

Objem průmyslových zakázek v Německu v listopadu klesl o 1,3 %, což je nejvýraznější pokles od loňského července. Oznámilo to ve středu německé ministerstvo hospodářství. Jde přitom o nečekaný výsledek, analytici čekali růst. Důvodem poklesu je slabá zahraniční poptávka, což signalizuje, že útlum zpracovatelského sektoru bude nadále brzdit růst největší evropské ekonomiky.

9. Prodej BMW byl loni rekordní, další růst firma čeká i letos

Německý výrobce luxusních aut BMW Group loni prodal rekordních 2,52 milionu vozů. Meziročně se prodej zvýšil o 1,2 %. Oznámil to ve středu ředitel prodeje Pieter Nota. Další růst očekává automobilka i letos.

10. Trump za zvolení vděčí Facebooku, uvedl viceprezident firmy

Facebook je zodpovědný za zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, avšak rozhodujícím faktorem nebyly ruské dezinformace ani role kontroverzní poradenské společnosti Cambridge Analytica. Myslí si to dlouholetý vysoce postavený manažer Facebooku Andrew Bosworth. V nedávném sdělení určeném jeho kolegům napsal, že Trump měl zkrátka nejlepší digitální kampaň. Facebook by podle něj měl odolat pokušení zasahovat do politického boje.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 30 lety poprvé devalvovala československá koruna

Po listopadu 1989 čekal na architekty hospodářské reformy složitý proces narovnávání pokřivených vztahů československé koruny vůči směnitelným měnám. Již v roce 1990 se uskutečnila devalvace uměle nadhodnocené koruny vůči západním měnám a revalvace vůči těm východním. Poprvé k devalvaci došlo 8. ledna (o 17 %), potom ještě v říjnu a nakonec v prosinci. Celkem koruna v tomto roce devalvovala o více než 86 % až na 28 USD/CZK.

Po roce 1989 česká měna prošla čtyřmi zásadními až kritickými okamžiky. První nastal hned po sametové revoluci, kdy při ekonomické transformaci koruna prošla devalvacemi. Druhý nastal v květnu 1997 v souvislosti s asijskou měnovou krizí (oslabení koruny o 14 %). Třetím okamžikem, na který neradi vzpomínají čeští exportéři, bylo prudké posilování koruny v souvislosti s privatizačními toky na přelomu let 2001 a 2002. A čtvrtým bylo umělé oslabení koruny v listopadu 2013 Českou národní bankou s cílem zabránit poklesu cen a podpořit oživení ekonomiky.

Nejvíce Češi museli dát za dolar v říjnu 2000, kdy se dala americká měna pořídit za 41 Kč. Od té doby česká koruna spíše dlouhodobě posiluje (až na měnové intervence ČNB v letech 2013-2017). Nejlevněji mohli Češi koupit dolar v červnu 2008, kdy byl k mání za přibližně 15 korun.

Vůči euru má česká koruna kratší historii. Při vzniku eurozóny v lednu 1999 stálo euro 37 korun a nejlevněji je Češi mohli pořídit dvakrát v historii. V lednu 2008 stálo 24 korun při blížící se finanční krizi a pak během recese v roce 2011. Tehdy stálo euro v první polovině roku opět okolo 24 korun.

Směnitelnou se česká měna stala v roce 1995. Podle analýzy Raiffeisenbank se ceny zboží a služeb v ČR od vzniku samostatného státu v roce 1993 téměř ztrojnásobily, zatímco koruna posílila za tu dobu zhruba o čtvrtinu.

Co musíte ráno vědět (17. února)
Co musíte ráno vědět (17. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak analytiky překvapila česká inflace a proč (ne)má smysl řešit hladinu...
Musíte vědět
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
15. 2. 2020 18:15

Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle aktuálního dění

Po krátké zimní pokračuje projekt ABCD investora sérií investičních seminářů na partnerských univerzitách. Nejbližší...
Zlato Investiční alternativy Diamanty
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
15. 2. 2020 16:33

Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů

Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga maže každý den více než milion falešných profilů. Zuckerberg to řekl na...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně
15. 2. 2020 16:05

LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně

Česká firma Respilon bude vyrábět roušky, schopné zabít nový typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně, kde sídlí....
Česká republika Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák
15. 2. 2020 04:15

Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák

Národní podnik Budějovický Budvar loni meziročně zvýšil výstav piva o necelých pět procent na rekordních 1,679...
Česká republika Pivo
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
15. 2. 2020 03:00

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla

Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 % z dosavadních 10 %. Vyšší cla mají vstoupit v...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Evropské akcie
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
14. 2. 2020 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie v pátek kvůli nejistotě související s epidemií onemocnění způsobovaného novým koronavirem a slabší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice
14. 2. 2020 18:33

Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice

Zbrojně-průmyslová skupina Czechoslovak Group, kterou ovládá miliardář Michal Strnad, kupuje od Američanů španělského...
Fúze a akvizice Česká republika
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
14. 2. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale zpevnily o více než 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili zejména na šíření...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně
14. 2. 2020 17:21

Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) přerušila výrobu ve své továrně v Srbsku kvůli...
Auta Koronavirus Evropské akcie
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
14. 2. 2020 17:03

Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci evropské země...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
14. 2. 2020 16:45

Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1 102,93 bodu. Dolů ho stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
14. 2. 2020 16:25

Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů

Americký výrobce elektromobilů Tesla získá prodejem akcií více než dvě miliardy dolarů. Firma prodá 2,65 milionu...
Tesla Americká ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
14. 2. 2020 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 100,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 100,9 bodu z 99,8 bodu v lednu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
14. 2. 2020 15:30

Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno

Přední britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland (RBS) se po téměř tři sta letech rozhodla změnit jméno na...
Spojené království Evropské banky Banky
Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun
14. 2. 2020 15:16

Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun

Český státní dluh loni stoupl o 18,2 miliardy korun na 1,64 bilionu korun. Za mírným nárůstem státního dluhu v roce...
Česká republika Zadlužení
Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %
14. 2. 2020 15:15

Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu meziročně klesla o 0,8 %. Po prosincovém poklesu o 0,9 % trh čekal 1,4...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí
14. 2. 2020 14:57

Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, až do května zastavuje rezervace pro Peking....
Čína Koronavirus Bydlení