Co musíte ráno vědět (9. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (9. ledna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v závěru roku ekonomická nálada v eurozóně a co se před třiceti lety stalo s českou korunou? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posilovaly, obavy z konfliktu s Íránem částečně ustoupily

Americké akcie zpevnily díky poklesu obav z eskalace konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se tak během dne vyšplhaly až na nová rekordní maxima. V závěru obchodování o část zisků přišly po zprávách o explozích v Bagdádu. Americký dolar rovněž posílil, podpořily ho příznivé údaje o vývoji trhu práce v USA. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,56 % na 28 745,09 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,49 % na 3 253,05 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,67 % na 9 129,24 bodu. Index volatility VIX klesl o -2,47 % na 13,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 1,87 %. Ceny ropy klesly o zhruba 4 % a zlato zlevnilo o procento, od jednoho do tří procent odepsaly také nejsledovanější kryptoměny.

Akcie: Parádní dekáda je u konce, další tak skvělá nebude
Americké akcie mají za sebou skvělých deset let. Akciová rally byla tažena z velké části růstem zisků firem, v poslední době velice volatilních. A i když v budoucnu možná tak kolísat nebudou, další dekáda již pro akcie nejspíše tak úžasná nebude.

2. Evropské akcie se ve středu oklepaly z úvodního poklesu a navzdory íránsko-americkému konfliktu zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu, přestože v úvodu seance ztrácely pod vlivem íránského raketového útoku na americké základny v Iráku. Podle analytiků se íránská odveta za zabití generála Sulejmáního dala očekávat a středeční útok by neměl vést k další eskalaci napětí na Blízkém východě, což akcie vrátilo do zelených čísel. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,17 % na 418,36 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,01 % na 7 574,93, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,31 % na 6 031 bodů a německý DAX posílil o 0,71 % na 13 320,18 bodu. V plusu uzavřela většina hlavních sektorů, proti trendu šlo ale odvětví potravin a nápojů, jež odepsalo zhruba 0,7 %.

Konkrétní tip: Akcie Accor
Na prosincové Sohn London Investment Conference hovořilo několik investorů a manažerů fondů o zajímavých investičních příležitostech. Catherine Berjalová ze společnosti CIAM vidí zajímavý potenciál v akciích společnosti Accor.

3. Pražská burza ve středu poprvé v tomto týdnu zamířila vzhůru, dařilo se Avastu

Pražská burza v polovině týdne mírně zpevnila, index PX zpevnil o 0,05 % na 1 118,22 bodu. Tahounem růstu byly akcie technologické společnosti Avast a rakouské bankovní skupiny Erste. Zobchodovaný objem čítal 219 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank.

Proč hodnotové investování (opravdu) dlouhodobě funguje
Hodnotové investování funguje, má jasno Jack Schwager, autor knihy rozhovorů s obchodníky na finančních trzích Market Wizards. Argumentuje přitom jednoduchou grafikou založenou na rozhovoru s legendárním hodnotovým investorem Joelem Greenblattem.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní inflační statistiku a Austrálie se pochlubí obchodní bilancí. V Německu vyjdou údaje o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu, Úřad práce ČR a statistický úřad Eurostat odtajní nezaměstnanost v Česku, respektive eurozóně. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomická nálada v eurozóně se koncem roku opět zlepšila

Ekonomická nálada v eurozóně se v závěru roku zlepšila. Růst důvěry v sektoru služeb totiž převážil nad pesimističtější náladou v průmyslu a mezi spotřebiteli. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Evropská komise.

6. Provozní zisk Samsungu ve čtvrtletí předběžně klesl o 34 %

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics klesl ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů provozní zisk o 34 % na 7,1 bilionu wonů (137,5 miliardy Kč). Pokles byl ale nižší, než čekali analytici, zejména díky stabilizaci cen počítačových čipů a vyšším dodávkám chytrých telefonů, oznámila ve středu firma. Samsung je největším světovým výrobcem chytrých telefonů a polovodičů.

7. Devizové rezervy ČNB v prosinci klesly na 133,3 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky v prosinci klesly o 190 milionů eur na zhruba 133,3 miliardy eur. Meziročně byl objem rezerv vyšší o 8,8 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu ČNB zveřejnila. Také v korunách rezervy centrální banky meziměsíčně klesly a oproti loňskému prosinci stouply. V dolarovém vyjádření byly meziročně i meziměsíčně vyšší.

8. Objem průmyslových zakázek v Německu v listopadu nečekaně klesl

Objem průmyslových zakázek v Německu v listopadu klesl o 1,3 %, což je nejvýraznější pokles od loňského července. Oznámilo to ve středu německé ministerstvo hospodářství. Jde přitom o nečekaný výsledek, analytici čekali růst. Důvodem poklesu je slabá zahraniční poptávka, což signalizuje, že útlum zpracovatelského sektoru bude nadále brzdit růst největší evropské ekonomiky.

9. Prodej BMW byl loni rekordní, další růst firma čeká i letos

Německý výrobce luxusních aut BMW Group loni prodal rekordních 2,52 milionu vozů. Meziročně se prodej zvýšil o 1,2 %. Oznámil to ve středu ředitel prodeje Pieter Nota. Další růst očekává automobilka i letos.

10. Trump za zvolení vděčí Facebooku, uvedl viceprezident firmy

Facebook je zodpovědný za zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, avšak rozhodujícím faktorem nebyly ruské dezinformace ani role kontroverzní poradenské společnosti Cambridge Analytica. Myslí si to dlouholetý vysoce postavený manažer Facebooku Andrew Bosworth. V nedávném sdělení určeném jeho kolegům napsal, že Trump měl zkrátka nejlepší digitální kampaň. Facebook by podle něj měl odolat pokušení zasahovat do politického boje.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 30 lety poprvé devalvovala československá koruna

Po listopadu 1989 čekal na architekty hospodářské reformy složitý proces narovnávání pokřivených vztahů československé koruny vůči směnitelným měnám. Již v roce 1990 se uskutečnila devalvace uměle nadhodnocené koruny vůči západním měnám a revalvace vůči těm východním. Poprvé k devalvaci došlo 8. ledna (o 17 %), potom ještě v říjnu a nakonec v prosinci. Celkem koruna v tomto roce devalvovala o více než 86 % až na 28 USD/CZK.

Po roce 1989 česká měna prošla čtyřmi zásadními až kritickými okamžiky. První nastal hned po sametové revoluci, kdy při ekonomické transformaci koruna prošla devalvacemi. Druhý nastal v květnu 1997 v souvislosti s asijskou měnovou krizí (oslabení koruny o 14 %). Třetím okamžikem, na který neradi vzpomínají čeští exportéři, bylo prudké posilování koruny v souvislosti s privatizačními toky na přelomu let 2001 a 2002. A čtvrtým bylo umělé oslabení koruny v listopadu 2013 Českou národní bankou s cílem zabránit poklesu cen a podpořit oživení ekonomiky.

Nejvíce Češi museli dát za dolar v říjnu 2000, kdy se dala americká měna pořídit za 41 Kč. Od té doby česká koruna spíše dlouhodobě posiluje (až na měnové intervence ČNB v letech 2013-2017). Nejlevněji mohli Češi koupit dolar v červnu 2008, kdy byl k mání za přibližně 15 korun.

Vůči euru má česká koruna kratší historii. Při vzniku eurozóny v lednu 1999 stálo euro 37 korun a nejlevněji je Češi mohli pořídit dvakrát v historii. V lednu 2008 stálo 24 korun při blížící se finanční krizi a pak během recese v roce 2011. Tehdy stálo euro v první polovině roku opět okolo 24 korun.

Směnitelnou se česká měna stala v roce 1995. Podle analýzy Raiffeisenbank se ceny zboží a služeb v ČR od vzniku samostatného státu v roce 1993 téměř ztrojnásobily, zatímco koruna posílila za tu dobu zhruba o čtvrtinu.

Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
včera v 15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
včera v 15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
včera v 14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
včera v 14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost