Co musíte ráno vědět (9. října)
|

Co musíte ráno vědět (9. října)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v USA a v Evropě, jak vysokou pokutu bude muset kvůli problémům s řízením rizik a vnitřními kontrolami zaplatit Citigroup a která letecká společnost se rozloučila se stroji Jumbo Jet? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek díky naději na nové stimuly vzrostly

Americké akcie ve čtvrtek posílily, protože komentář prezidenta Donalda Trumpa vyvolal naději na schválení nové finanční pomoci. Nejnovější statistika z trhu práce ovšem potvrdila názor, že jeho ožívání zůstává pomalé. Index Dow stoupl o 0,43 % na 28 425,51 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,8 % na 3 446,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,5 % na 11 420,98 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,06 % na 26,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 0,784 %.

Jak podstatné jsou dividendy (nejen) pro americký akciový trh?
Investoři nakupující a držící vybrané dividendové tituly dobře vědí, co dělají. Není ale od věci si ukázat, jak "pracují" dividendy i pro ty investory, kteří se rozhodnou investovat do celých indexů.
Končí (první) Trumpovo prezidentské období. Jak si vedly jednotlivé investice?
Donald Trump toho za poslední čtyři roky stihl celkem dost. Scházel se s Kim Čong-unem, aby mu zároveň sliboval drsné zacházení, stihl rozpoutat obchodní válku s Čínou a rozkolísat vztahy s Evropou a v rámci NATO, kašlat na americké politické zvyklosti, opustit mírovou dohodu s Íránem nebo Pařížskou dohodu týkající se ochrany klimatu nebo letos zjara drsně bagatelizovat nebezpečnost koronavirové pandemie. Až historie ukáže, v čem měl pravdu, v čem se mýlil a v čem byl nabubřelý anebo hloupý až hanba. Zjistit, jak se za jeho úřadování (ne)dařilo jednotlivým typům investic, ale můžeme celkem snadno.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, dařilo se titulům ze sektoru ropy a plynu

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v plusu. Nejvyšší zisky si připsaly tituly ze sektoru ropy a zemního plynu, jejich dílčí index stoupl téměř o dvě procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,78 % na 368,31 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,53 % na 5 978,03 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,61 % na 4 911,94 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,88 % na 13 042,21 bodu.

Největší poválečný propad ekonomiky a zdražující nemovitosti: Co se to děje?
Na začátku pandemie nemoci covid-19 mnozí v obavách sledovali realitní trh. Není divu, nemovitosti jsou největší třídou aktiv na světě a domácnosti v nich mají uložený největší objem úspor. Při poslední finanční krizi po pádu investiční banky Lehman Brothers přitom realitní trh ztratil globálně přes deset procent a dlouho brzdil domácnosti v návratu k normálu, respektive "novému normálu".
Jakápak podpora ekonomiky?!
Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, akcie CME zakončily působení v Rybné na 104,60 Kč

Pražská burza ve čtvrtek smazala středeční ztráty, index PX stoupl o 0,17 % na 874,68 bodu. Vzhůru mu pomohly především akcie technologické společnosti Avast. Výraznějšímu růstu indexu naopak bránily cenné papíry bank. Naposledy se na pražské burze obchodovalo s akciemi mediální skupiny CME.

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb
Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné jedna z nejslabších na světě. Sázet na české akcie jako celek je vysoce spekulativní. Akcie bank (MONETA, KB) jsou pod tlakem ze specifických důvodů, na rozdíl od mnoha jiných typů byznysu pro ně minimální sazby jsou vyloženou brzdou. V rámci říjnové debaty z cyklu ABCD investora téma probírali Aleš Prandstetter, ředitel společnosti eFrank.cz, a Roman Chlupatý, partner Save & Capital.
Erste ponechává doporučení pro akcie O2 Czech Republic na stupni "akumulovat". Aukce 5G je hrozbou i příležitostí
Erste Group Bank ponechala pro akcie společnosti O2 Czech Republic doporučení na úrovni "akumulovat" s 12měsíční cílovou cenou 240 Kč. Tato cena indikuje zhruba 10% růstový potenciál. Argumentem jsou nadále solidní tržby a citelné úspory nákladů.

4. Očekávané události

V pátek bude sledovaný čínský index nákupních manažerů a tamní devizové rezervy, dále vyjde britská obchodní bilance, průmyslová výroba a HDP a také zaujmou statistiky z italského průmyslu. Ve Spojených státech budou oznámeny pouze velkoobchodní zásoby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká banka Citigroup musí zaplatit pokutu 400 milionů dolarů

Americká banka Citigroup musí zaplatit pokutu 400 milionů dolarů. Podle sdělení Úřadu pro kontrolu měny (OCC) totiž léta nebyla schopna i přes opakovaná upozornění dát do pořádku zjištěné nedostatky v řízení rizik a ve vnitřních kontrolách. Banka uvedla, že pokutu zaplatí.

6. Banka Morgan Stanley kupuje za sedm miliard dolarů správce aktiv Eaton Vance

Americká investiční banka Morgan Stanley se dohodla na převzetí investiční společnosti Eaton Vance, za kterou v hotovosti a akciích zaplatí zhruba sedm miliard dolarů. Banka ve čtvrtek uvedla, že si tímto krokem rozšiřuje aktivity v oblasti správy majetku a investic.

7. Soud: Google musí mediálním společnostem platit za obsah

Americká internetová společnost Google musí francouzským vydavatelským firmám a tiskovým agenturám platit za využívání jejich obsahu. Podle agentury Reuters tak ve čtvrtek rozhodl francouzský odvolací soud, který potvrdil dubnový verdikt antimonopolního úřadu. Google je už dlouho terčem kritiky za to, že ve svém vyhledávači veřejnosti zdarma zpřístupňuje zpravodajství.

8. Europoslanci potvrdili plán na 60% snížení emisí

Evropský parlament schválil návrh na přísnější omezení emisí skleníkových plynů, než plánuje Evropská komise. Většina europoslanců se podle výsledků středečního hlasování vyslovila pro to, aby Evropská unie zredukovala do roku 2030 zplodiny o 60 % proti hodnotám z roku 1990. Tento krok patrně povede ke složitým vyjednáváním s členskými státy, z nichž některé považují za příliš ambiciózní již zářijový návrh komise na 55% snížení.

9. Britský obranný výbor chce dřívější konec firmy Huawei v 5G sítích

Technologická firma Huawei uzavřela tajnou dohodu s čínskou vládou, a bude proto třeba, aby se britští operátoři zbavili jejích komponentů dříve, než bylo v plánu. Uvedl to ve čtvrtek obranný výbor britské Dolní sněmovny. Doplnil, že má pro své tvrzení "jasné důkazy", informovala agentura Reuters. Firma Huawei tvrzení poslanců odmítla.

10. Solární E4U v prvním pololetí vydělala 24,23 milionu Kč, zisk na akcii dosáhl 10,13 Kč

Energetická firma E4U, která v České republice vlastní dvě fotovoltaické elektrárny se souhrnným výkonem 4,4 MWp, v prvním pololetí vydělala po zdanění 24,23 milionu Kč. O rok dříve vykázala zisk po zdanění 19,67 milionu Kč. Celkové výnosy společnosti dosáhly 48,25 milionu Kč po 43,27 milionu Kč v prvním pololetí roku 2019. Společnost, s jejímiž akciemi se obchoduje na pražské burze, uvedla, že výsledky odpovídají očekávání a umožňují držet v roce 2020 nastavenou dividendovou politiku.

BONUS

British Airways se rozloučily s letadly Jumbo Jet

Britské aerolinky British Airways se rozloučily s velkokapacitními letadly Boeing 747 přezdívanými Jumbo Jet či Královna nebes. Z londýnského letiště Heathrow ve čtvrtek naposledy vzlétly zbývající dva stroje 747 těchto aerolinek, původně plánovanému souběžnému startu letadel nicméně zabránilo nepříznivé počasí.

Společnost British Airways byla donedávna největším provozovatelem letadel Boeing 747 na světě. V červenci však oznámila, že se rozhodla provoz těchto strojů ukončit. Reagovala tak na prudký útlum letecké přepravy v důsledku koronavirové krize. Boeing pak na konci července uvedl, že do dvou let výrobu letounů 747 ukončí.

Letadlo 747 bylo slavnostně představeno v září 1968, do vzduchu se poprvé vzneslo 9. února 1969 na letišti Pain Field nedaleko Seattlu na severovýchodě USA. Do služby se nový čtyřmotorový letoun dostal začátkem roku 1970, aerolinky Pan Am jej poprvé nasadily 22. ledna 1970 na lince z New Yorku do Londýna.

Za půl století se vyrobilo téměř 1 560 "sedmčtyřisedmiček", v posledních letech o tato letadla ale zájem pomalu upadal - i v důsledku příchodu Airbusu A380, kterému od podzimu 2007 patří pozice největšího dopravního letounu pro přepravu cestujících. I výroba Airbusu A380 ale příští rok skončí.

Letos výrobce letadel tvrdě zasáhla koronavirová krize, která vedla k prudkému omezení letecké dopravy. Mnoho aerolinek se proto rozhodlo přestat létat s obřími stroji a dává přednost menším letounům.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 25 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny