Co musíte ráno vědět (9. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (9. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v červenci nezaměstnanost v Česku a co se vědcům podařilo provést se zlatem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek díky příznivým údajům o ekonomice zdražily, index Dow stoupl o více než 350 bodů

Akcie ve Spojených státech během čtvrtečního obchodování výrazně posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na akciových trzích podpořily překvapivě příznivé ekonomické údaje ze Spojených států a Číny, které zmírnily obavy z negativních hospodářských důsledků obchodního konfliktu mezi těmito dvěma zeměmi. Index Dow stoupl o 371 bodů na 26 378,53 bodu, což v procentuálním vyjádření představuje 1,43% růst. Širší benchmark S&P 500 si polepšil o 1,88 % na 2 938,14 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 2,24 % na 8 039,16 bodu. Index volatility VIX se propadl o 13,03 % na 16,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,72 %. V plusu zakončily čtvrteční obchodování všechny hlavní sektory. Zhruba o 2,5 % stoupla odvětví technologií a energetiky, necelá 2 % si připsaly sektory komunikačních služeb, cyklického spotřebního zboží a základních materiálů.

Panika na trhu a horská dráha aneb Když jsou akcie ve volném pádu, je na rady pozdě
Přelom července a srpna akciovým investorům připomněl, že trh umí ztrácet klidně i několik procent denně. V takové situaci ti méně zkušení mohou začít panikařit. Chyba, jistě, ale vykládat jim to v tu chvíli? Na to je pozdě!

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v plusu, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který vzrostl o více než 2 % díky lepším než očekávaným čínským makrodatům. Trh pozitivně překvapily údaje o čínském dovozu i vývozu v červenci. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,66 % na 374,71 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,21 % na 7 285,9 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 2,31 % na 5 387,96 bodu a německý DAX si připsal 1,68 % na 11 845,41 bodu. V centru pozornosti investorů byl ve čtvrtek také čínský jüan, jehož referenční hodnotu Peking stanovil na 7,0039 USD/JPY. Jedná se o nejslabší úroveň od 21. dubna 2008.

Evropské akcie: Blýská se na (ještě) lepší časy?
Evropský akciový trh zažil skvělé první pololetí. Index evropských akcií MSCI Europe si připsal téměř 17 % navzdory rostoucímu obchodnímu napětí mezi USA a Čínou, politickým výzvám na domácí půdě, zpomalujícímu ekonomickému růstu i nižším očekávaným ziskům. Blýská se na lepší časy?

3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila, proti trendu šly akcie operátora O2 Czech Republic

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,48 % na 1 020,53 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank (+1,25 % na 77,15 Kč) a Komerční banky (+0,66 % na 836 Kč). Nejvyšší zisk si připsala likérka Stock Spirits, jejíž akcie zdražily o 2,24 % na 64 Kč. V červených číslech uzavřel pouze telefonní operátor O2 Czech Republic, jehož akcie odepsaly 1,81 % na 216, 50 Kč. Zobchodovaný objem činil 315 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.

ČEZ, O2 Czech Republic, Avast, PFNonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie ČEZ, O2 Czech Republic, Avastu a PFNonwovens domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Nabízíme jejich přehled, jak jej k 2. 8. 2019 shromáždila agentura Bloomberg.
Jak slabší jüan (ne)dopadne na českou ekonomiku?
Na začátku týdne vyvolala na trzích velkou paniku aktivita Číny, která nechala oslabit svou měnu v páru s americkým dolarem v reakci na krátce předtím oznámený plán na uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží do USA. Své postřehy k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V pátek Čína odtajní inflační statistiku a Japonsko se pochlubí daty o vývoji ekonomiky. Záznam z posledního zasedání zveřejní australská centrální banka. Údaje o mezinárodním obchodu vyjdou ve Velké Británii, Německu a Itálii. Spojené království na trh kromě obchodní bilance pošle také průmyslovou výrobu a HDP. Za Atlantikem bude nejvíce pozornosti poutat americký index výrobních cen a kanadská statistika z trhu práce. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti PG&E, innogy, Novo Nordisk či WPP. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 procenta

Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta, jde o letošní druhý nárůst nezaměstnanosti. Kromě ledna totiž nezaměstnanost v dalších měsících klesala a v červnu stagnovala. V červenci bylo bez práce zhruba o 9 400 lidí více než v červnu, a to 205 120 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1996. Přibylo i volných pracovních míst, jejich počet nadále převyšuje počet uchazečů o práci. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR. Loni v červenci činila nezaměstnanost 3,1 procenta.

6. Ruské antimonopolní orgány začaly vyšetřovat firmu Apple

Ruský antimonopolní úřad (FAS) zahájil vyšetřování americké technologické společnosti Apple. Podezírá ji, že zneužívá dominantního postavení na trhu v souvislosti s aplikacemi pro operační systém iOS. Informovala o tom ve čtvrtek agentura RIA Novosti. Na Apple si stěžovala ruská společnost Kaspersky Lab.

7. Sky: Vývozci nejsou připraveni na brexit bez dohody

Dvě třetiny britských vývozců, kteří se na obchodování s Evropskou unií podílejí zhruba 25 procenty, ještě neudělalo ani základní krok k přípravě na odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Podle údajů britského daňového úřadu HMRC o klíčovou dokumentaci požádalo jen 70 000 z 240 000 společností. Informovala o tom televize Sky News.

8. Řecko by mohlo v září obnovit předčasné splácení dluhů u MMF

Řecko od září obnoví předčasné splácení svých dluhů u Mezinárodního měnového fondu, aby si tak snížilo náklady na obsluhu dluhu. Předčasně plánuje splatit zhruba tři miliardy eur. S odvoláním na informovaný zdroj to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.

9. Křetínský: Nabídka na odkup akcií Metra zřejmě nebyla úspěšná

Nabídka společnosti EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče na odkup zbývajících akcií v německé obchodní společnosti Metro zřejmě nebyla úspěšná. Křetínský to ve čtvrtek řekl novinářům. Dodal, že nyní je na vedení, aby prokázalo, že společnost stojí za víc.

10. Reuters: Německo zvažuje ústup od politiky vyrovnaného rozpočtu

Německo zvažuje, že ustoupí od své politiky vyrovnaného rozpočtu a použije nové půjčky k financování nákladného programu ochrany klimatu. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl zdroj obeznámený se situací. Mluvčí německého ministerstva financí se k těmto informacím odmítl vyjádřit. Poukázal nicméně na prohlášení ministerstva, podle kterého je boj proti klimatickým změnám velkou výzvou a vláda chce tuto problematiku řešit s plným nasazením.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vědci vyrobili nejtenčí plátek zlata, využijí ho lékaři i průmysl

Britští vědci vyrobili dosud nejtenčí plátek zlata, jehož tloušťka jsou pouhé dva atomy. Podle agentury DPA to vyplývá ze studie publikované v odborném časopise Advanced Science týmem z Leedské univerzity. Vynález může najít využití v lékařství i průmyslu.

Nejnovější objev je se svými 0,47 nanometry tloušťky asi 100 000krát tenčí než lidský vlas. Je možné ho proto považovat za dvourozměrný předmět, vysvětlují vědci. Dosud bylo možné podobně tenké vrstvy zlata vyrobit pouze v případě, že byly spojeny s nějakým podkladem.

Vědci nevyvinuli ultratenké plátky kovu proto, aby se jím pozlacovaly šperky. Využívány mohou být v lékařství, elektroprůmyslu či jako katalyzátory.

Laboratorní testy ukázaly, že zlato ve formě supertenkých plátků je jako katalyzátor desetkrát účinnější než v průmyslu běžně používané zlaté nanočástice. Důvodem je, že v případě tenkých vrstev zlata leží všechny atomy na povrchu, a přímo se tak podílejí na katalýze. U trojrozměrných nanočástic je oproti tomu většina atomů "schovaná" v jejich vnitřku.

Průmysl tak podle vědců bude s ultratenkými zlatými plátky moci dosáhnout stejného efektu při menším množství materiálu, což přinese značné ekonomické úspory.

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
14:03

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání
HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů
12:57

HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů

Vývojář antivirového softwaru Avast prodával podrobná data uživatelů svých produktů. Píší o tom Hospodářské noviny s...
Avast Software Informační technologie
E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta
12:07

E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta. Deníku E15 to řekl Jiří...
Evropské banky Banky Management
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
11:48

Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o...
Airbus Evropské akcie