|

Průmyslová výroba v ČR v srpnu zrychlila pokles na 5,5 %

Průmyslová výroba v Česku v srpnu zrychlila pokles na 5,5 procenta z červencových pěti procent. Výsledek byl ovlivněn vývojem koronavirové epidemie, ale také čerpáním dovolených. Meziměsíčně byla průmyslová produkce nižší o 0,9 procenta. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Česká republika Průmysl Česká ekonomika

"Pokračoval pokles zakázek a o více než čtyři procenta v porovnání s minulým rokem klesl i počet zaměstnanců," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o téměř deset procent. Zahraniční zakázky klesly o 11,1 procenta, tuzemské o 6,6 procenta.

Produkce motorových vozidel byla ve srovnání s loňským srpnem nižší o 8,5 procenta. Výroba strojů klesla o 12,5 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 7,5 procenta. Naopak o více než deset procent si polepšila výroba oděvů, vyšší bylo také zpracování dřeva a lepší bilance dosáhl rovněž ostatní zpracovatelský průmysl.

Analytik Komerční banky Michal Brožka označil srpnový výsledek za menší negativní překvapení. "Slabší výsledek již dopředu indikovaly horší výsledky průmyslu v sousedním Polsku a Německu. Srpen byl do značné míry negativně ovlivněn čerpáním dovolených a není dobré z tohoto údaje činit silné závěry," uvedl.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v srpnu meziročně snížil o 4,1 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o dvě procenta.

Analytici: Průmysl nepříjemně překvapil, září by mělo být lepší

Výsledek srpnové průmyslové výroby sice podle analytiků oslovených ČTK nepříjemně překvapil, ale nelze z toho podle nich dělat výrazné závěry. Letní měsíce jsou totiž méně vypovídající o stavu průmyslové výroby, mimo jiné kvůli dovoleným. Zářijové výsledky tak většinou očekávají lepší s tím, že průmyslu bude pokračovat v zotavování. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že další vývoj průmyslu může negativně ovlivnit probíhající další vlna pandemie koronaviru. Zatím za celý rok očekávají meziroční pokles průmyslové výroby kolem 10 procent.

"Jde o menší negativní překvapení. Slabší výsledek již dopředu indikovaly horší výsledky průmyslu v sousedním Polsku a Německu. Srpen byl do značné míry negativně ovlivněn čerpáním dovolených a není dobré z tohoto údaje činit silné závěry," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Podle něj již zveřejněné indikátory výrobní aktivity ukazují, že průmyslová výroba by v nejbližších měsících měla pokračovat v růstu.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní srpen jsou zklamáním, i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče, a to kvůli prohloubení poklesu výroby, nových zakázek a tržeb. "Tyto výkyvy bych ale nebral jako nějakou dramatickou zprávu, neboť slabší výsledky za srpen mohou hodně souviset s načasováním podnikových dovolených, zejména pak u zahraničních partnerů," uvedl. Průzkumy ze zahraničí podle něj naznačují, že situace v průmyslu se v srpnu zlepšovala a růst aktivity v průmyslu dále zrychlil. "Září by tedy mělo přinést lepší výsledky s tím, jak se po letních prázdninových přestávkách průmysl vrátí k běžnému fungování," dodal.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že ačkoli letní měsíce bývají méně vypovídající a zářijové předstihové ukazatele z průmyslu byly spíše pozitivní, bude další zotavování průmyslu do konce roku brzdit příchod druhé vlny epidemie. 

"Září ještě přinese oživení průmyslové aktivity, avšak závěr letošního roku může být problematický. Zrychlující druhá vlna pandemie Covid-19 v Česku i v dalších evropských zemích totiž pravděpodobně dočasně zbrzdí oživení poptávky. Již nyní je jasné, že se do konce letošního roku nad předkoronavirové úrovně průmyslu nevrátíme," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka v dalších měsících nelze zřejmě čekat obrat k lepšímu. "S příchodem druhé vlny pandemie koronaviru se nejistota opět značně zvýšila. Vládní nařízení, která by měla zpomalit šíření koronaviru, prozatím nejsou tak restriktivní jako na jaře a do vývoje ekonomiky by měla zasáhnout s menší intenzitou. Za celý letošní rok očekáváme pokles průmyslové výroby o osm až deset procent," uvedl.

"V létě jsme mohli pozorovat euforii z toho, jak se výroba vrací, nyní nastává korekce, ve které budeme žít nejméně půl roku. Zejména meziroční pokles nových zakázek o necelých deset procent tuto situaci výstižně ilustruje," uvedl expert na poradenství firem v krizi a partner PwC Česká republika Petr Smutný. Podle něj lze čekat, že firmy nebudou moci investovat nebo navyšovat mzdy jako v minulosti.

Zdroj: ČTK
Akciový index Dow Jones pokořil hranici 30 000 bodů
před hodinou

Akciový index Dow Jones pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow Jones v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí...
Americké akcie Dow Jones
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
před hodinou

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %
13:55

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %

České stavebnictví příští rok meziročně klesne o 1,8 procenta. Stavební firmy mají zakázky v průměru na osm měsíců...
Česká republika Stavebnictví
EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek
13:36

EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek...
Evropská unie Koronavirus