Čtvrtek na trzích (16. dubna 2020): Evropské akcie převážně zpevnily, americké indexy uzavřely rovněž v plusu
|

Čtvrtek na trzích (16. dubna 2020): Evropské akcie převážně zpevnily, americké indexy uzavřely rovněž v plusu

Západoevropské akciové indexy vstoupily do čtvrteční seance v zelených číslech. Během dne kolísaly, nakonec ale převážně posílily. Obchodování na Wall Street začalo smíšeně, všechny hlavní indexy ale ve finále skončily nad nulou.

Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie

Panevropský index STOXX Europe 600 kolem 10.20 rostl o 1,23 % na 327,03 bodu, britský FTSE 100 zpevňoval o 0,36 %, německý DAX se zvyšoval o 1,41 % a francouzský CAC 40 přidával 1,36 %. Index PX ve stejnou chvíli rostl o 3,11 % na 850,80 bodu. Akcie Avastu v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky rostly o více než 10 %.

Avast vykázal za letošní první čtvrtletí upravené tržby 214,6 milionu dolarů. Oproti stejnému období v loňském roce je výsledek lepší o 1,3 %. Bez vlivu změn měnových kurzů je výsledek meziročně lepší o 1,5 %. Společnost nadále počítá s vyplacením finální dividendy z loňského zisku ve výši 10,3 centu na akcii.

Na poli makrodat ráno investoři věnovali pozornost německé inflaci. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v březnu podle finálních údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie kleslo na 1,3 % z únorových 1,7 %. Data jsou v souladu s předběžnými čísly zveřejněnými na konci března. Proti únoru ceny v březnu vzrostly o 0,1 % po únorovém růstu o 0,6 %.

Pražská burza ve středu umazala část zisků z předchozích dnů
Pražská burza ve středu umazala část zisků z předchozí série pěti posílení v řadě. Index PX klesl o 3,11 % na 825,11 bodu. Akcie bankovní skupiny Erste odepsaly téměř devět procent.
Evropské akcie ve středu výrazně oslabily, investoři opět zvažují ekonomické dopady koronaviru
Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci mírně pod nulou, během celého dne se ale jejich ztráty prohlubovaly. Nakonec tak klesly o tři až čtyři procenta. Investoři se vrátili ke zvažování ekonomických dopadů koronaviru, a to mimo jiné v reakci na makrodata z Francie a USA.
Americké akcie ve středu odepsaly kolem dvou procent. Data z ekonomiky a o hospodaření firem byla horší, než se čekalo
Americké akcie nakonec ve středu oslabily. Nepříznivé statistiky z amerického hospodářství a firemní výsledky za první čtvrtletí vyvolaly obavy z rozsahu škod způsobených šířením koronaviru.

Přestože globální ekonomika čelí recesi, která bude podle Mezinárodního měnového fondu zřejmě nejhlubší od velké hospodářské krize v 30. letech 20. století, mohla by později přijít další, ještě hlubší recese. Předpovídá to analytická společnost Economist Intelligence Unit.

V eurozóně ve čtvrtek vyšla zpráva o průmyslové výrobě. Ta v únoru klesla proti předchozímu měsíci o 0,1 %. V celé Evropské unii pak zůstala beze změny. Únor byl měsícem, kdy většina zemí v Evropě teprve začala uvažovat o zavedení opatření, která mají zabránit šíření nemoci způsobené novým koronavirem. V lednu výroba v obou regionech rostla o více než dvě procenta.

Kolem 13.45 index STOXX Europe 600 rostl o 0,90 %, FTSE 100 přidával 0,36 %, DAX se zvyšoval o 0,92 % a CAC 40 zpevňoval o 0,37 %. Index PX ve stejnou chvíli přidával 2,85 %.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


V USA vyšla další data z trhu práce. O podporu v nezaměstnanosti podle nich požádalo v týdnu do 11. dubna zhruba 5,2 milionu lidí. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, kdy to bylo 6,615 milionu lidí (revidováno z 6,606 milionu), je ale horší, než čekali analytici (5,105 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 11,976 milionu ze 7,446 milionu v předcházejícím týdnu. Zde analytici očekávali růst až na 13,5 milionu.

Hospodářské výsledky ve Spojených státech zveřejnila před začátkem obchodování banka Morgan Stanley. Její zisk klesl v prvním čtvrtletí o 32 % na 1,59 miliardy USD. Výsledky zaostaly za odhady analytiků, divize poradenství a správy majetku totiž zasáhl ekonomický propad způsobený pandemií nemoci covid-19.

Obchodování na Wall Street začalo smíšeně. V 15.45 index Dow klesal o 0,38 %, S&P 500 však rostl o 0,42 % a Nasdaq Composite se zvyšoval o 1,1 %.

Německá automobilka Volkswagen na základě předběžných výsledků hospodaření uvedla, že jí v letošním prvním čtvrtletí spadl provozní zisk na 900 milionů eur. Za loňské první čtvrtletí přitom Volkswagen vykázal provozní zisk 3,9 miliardy eur. Volkswagen v tiskové zprávě upozornil, že na jeho aktivity měla výrazný dopad pandemie způsobená koronavirem, která zasáhla poptávku i výrobu. Koncern dodal, že v reakci na vývoj už přijal řadu opatření ke snížení nákladů.

Ve Spojených státech hospodářské výsledky představila banka Morgan Stanley. Té klesl v prvním čtvrtletí zisk o 32 % na 1,59 miliardy USD. Výsledky zaostaly za odhady analytiků, divize poradenství a správy majetku totiž zasáhl ekonomický propad způsobený pandemií nemoci covid-19.

Index PX nakonec ve čtvrtek stoupl o 2,35 % na 844,46 bodu. Růst akcií antivirové firmy Avast po zveřejnění čtvrtletních výsledků hospodaření a energetické skupiny ČEZ převážil nad poklesem cenných papírů bank.

Pražská burza ve čtvrtek po obratu posílila o 2,35 %, Avast po výsledcích přidal přes 13 %
Pražská burza podruhé za sebou obrátila směr a vzrostla. Index PX ve čtvrtek stoupl o 2,35 % na 844,46 bodu. Růst akcií antivirové firmy Avast po zveřejnění čtvrtletních výsledků hospodaření a energetické skupiny ČEZ převážil nad poklesem cenných papírů bank.

Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec stoupl o 0,58 % na 324,92 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,55 % a německý DAX se zvýšil o 0,21 %. Index CAC 40 klesl o 0,08 %.

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale převážně zpevnily
Obchodování na západoevropských burzách začalo ve čtvrtek v plusu. Během dne se akcie v Británii, Německu i Francii podívaly pod nulu, v červených číslech ale nakonec den uzavřel jen pařížský trh.

V USA krátce po 19.00 index Dow klesal o 0,79 % a S&P 500 se snižoval o 0,20 %, zatímco index Nasdaq Composite rostl o 0,57 %. Nakonec si Dow připsal 0,14 % na 23 537,68 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,58 % na 2 799,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,66 % na 8 532,36 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,79 % na 40,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl asi o dva a půl bazického bodu na 0,616 %.

Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se technologickým titulům
Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými společnostmi. Investoři nyní čekají na tiskovou konferenci, na níž by měl prezident Donald Trump hovořit o obnovování hospodářského života ve Spojených státech.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Moore:S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
před 36 minutami

Moore:S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
před hodinou

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království