|

Dluhopisy Energo-Pro se nově obchodují na burze v Sofii, firma se závazně přihlásila do tendru na bulharská aktiva ČEZ

Dluhopisy společnosti Energo-Pro Varna se od tohoto týdne obchodují na Burze cenných papírů v Sofii. Burzovní komora schválila jejich přijetí k obchodování 28. dubna 2017. Jde o sedmileté dluhopisy s kupónem 3,5 % ročně v celkovém objemu 130 milionů eur, které byly emitovány v listopadu 2016. Cílem emise cenných papírů jednoho ze tří bulharských provozovatelů distribuční sítě elektřiny je podpořit investice do bulharské energetiky a také rozvoj bulharského kapitálového trhu. Server iHNed.cz navíc v pátek upozornil, že se firma v dubnu závazně přihlásila do tendru na bulharská aktiva české energetické skupiny ČEZ.

Firemní dluhopisy Dluhopisový trh Bulharsko Energetika ČEZ

Dluhopisy firmy byly umístěny mezi institucionální investory ze střední a jihovýchodní Evropy. "Debutní emise dluhopisů pro nás byla důležitým krokem. Jde o historicky největší korporátní emisi dluhopisů umístěnou na bulharském trhu," říká výkonný ředitel Energo-Pro Group Pavel Váňa.

Zájem domácích i zahraničních investorů o emitované dluhopisy podle Váni svědčí o důvěře v distribuční firmu a rostoucí stabilitu regulatorního prostředí v Bulharsku. "Uvedení dluhopisů na burzu v Sofii podpoří rozvoj kapitálového trhu a investoři určitě ocení zvýšenou likviditu," dodává Váňa.

Energo-Pro Varna je dceřinou společností nadnárodní skupiny Energo-Pro Group se sídlem v Praze, která je předním provozovatelem hydroelektráren a výrobcem zařízení pro vodní elektrárny.

Finanční prostředky získané vydáním dluhopisů společnost použije k financování svého kapitálového investičního programu v oblasti rozvoje distribuční sítě v letech 2017-2023. Tento investiční program zahrnuje akvizici již existující energetické infrastruktury, její rekonstrukci a nové investice do rozvoje. Část prostředků může společnost investovat - podle celkového výsledku emise - do energetických aktiv v Bulharsku, Gruzii, Turecku a Rumunsku.

Energo-Pro Varna se zabývá distribucí elektřiny v severovýchodním Bulharsku, kde je jediným držitelem příslušné licence, a také prodejem elektřiny více než 1,2 milionu zákazníků včetně domácností i podniků.