Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec seanci uzavřely o více než 2 % silnější
|

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec seanci uzavřely o více než 2 % silnější

Futures na evropské akcie byly půl hodiny před začátkem úterního obchodování zhruba 6 % v plusu. Začátek seance ukrojil asi polovinu růstu a poté akcie sestoupily pod nulu. Většinu dne se hlavní burzovní indexy držely v červených číslech, odpoledne ale zabraly a dostaly se do zhruba 2% zisku.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Panevropský benchmark STOXX Europe 600 nakonec uzavřel seanci se ziskem 2,26 % na 291,07 bodu, britský FTSE 100 přidal 2,79 % na 5 294,90 bodu, německý DAX zpevnil o 2,25 % na 8 939,10 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,84 % na 3 991,78 bodu. Výrazně zpevnily španělské akcie, index IBEX 35 uzavřel se ziskem 6,41 % na 6 498,50 bodu.

Výrazně se propadly akcie provozovatele výletních lodí Carnival (-15,84 %) nebo řetězce kin Cineworld (-43 %). Silný růst naopak zaznamenaly akcie španělského operátora Telefónica (+17,8 %) nebo těžební firmy Antofagasta (+16,05 %).

Akcie automobilové skupiny Volkswagen ráno oslabovaly asi o 4 % poté, co společnost oznámila, že kvůli koronaviru uzavře na dva až tři týdny své evropské závody, odpoledne však cenné papíry firmy ožily a den zakončily se ziskem 2,5 % na 110,90 eura.

Investoři pozitivně přijali odhodlání vlád bojovat s dopady koronaviru na ekonomiku. Francouzská vláda oznámila balík opatření v objemu 45 miliard eur, Španělsko uvedlo, že poskytne na boj s dopady koronaviru 200 miliard eur, Spojené království podpoří ekonomiku vládou krytými úvěry v objemu 330 miliard liber a Bílý dům odpoledne představil dokonce balík opatření v hodnotě 850 miliard dolarů. Britský ministr financí Rishi Sunak uvedl, že vláda "udělá cokoli, co bude třeba", čímž parafrázoval slavný projev Maria Draghiho z doby dluhové krize v Evropě.

Jistým uklidněním byla pro trhy také studie americké banky JPMorgan Chase, podle které by epidemie nemoci způsobované koronavirem měla vyvrcholit v Evropě na konci března. V největších zemích Evropské unie - Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Velké Británii - by se podle ní počet nakažených mohl zastavit na zhruba 80 000.

Od začátku roku aktuálně benchmark STOXX Europe 600 klesá o rovných 30 %, FTSE 100 ztrácí 29,8 %, DAX odepisuje 32,5 % a CAC 40 klesá o 33,2 %.

Hlavní úterní události na evropských trzích

Výsledková sezóna


Průběžné úterní zpravodajství

Kolem 10.30 SEČ britský index FTSE 100 klesal o 1,68 %, německý DAX odepisoval 1,41 %, francouzský CAC 40 ztrácel 1,26 % a panevropský STOXX Europe 600 oslaboval o 1,31 %. Výrazně, kolem 10 %, ztrácely především akcie ze sektoru cestovního ruchu a volnočasových aktivit.

Podporu dopoledne trhům neposkytlo ani vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který vyzval občany, aby mimo nutné případy nevycházeli po 15 dnů ze svých domovů, a současný stav označil za "zdravotní válku".


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Volkswagen uzavře na dva až tři týdny své evropské závody

Akcie německé automobilky Volkswagen kolem 10.45 ztrácely asi 4 % na 104 eur. Ráno firma oznámila, že kvůli koronaviru uzavře na dva až tři týdny své evropské závody. Poslední směna ve většině provozů bude tento pátek.

Závody Volkswagenu v Číně provoz naopak znovu zahájily. Výjimkou jsou závody ve městech Čchang-ša a Urumči. První potvrzený případ nákazy koronavirem má tuzemská Škoda Auto, která je součástí německého koncernu. Odbory v mladoboleslavské automobilce proto požadovaly 14denní karanténu pro zaměstnance. Odpoledne český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci řekl, že výroba bude přerušena i ve Škodě AutoVýrobu zastaví od příští středy rovněž kolínská TPCA, přerušen by provoz mohl být podle mluvčího TPCA Tomáše Paroubka až do pátku 17. dubna.

Před polednem se indexy vracely do kladných hodnot. Německý DAX se zvyšoval o 0,46 %, francouzský CAC 40 posiloval o 0,34 %, italský FTSE MIB rostl o 1,25 % a španělský IBEX 35 zpevňoval dokonce o 2,77 %.

Francie podpoří podniky 45 miliardami eur

Investoři pozitivně přijímají, byť stále se značnou obezřetností, odhodlání světa bojovat s negativními dopady šíření koronaviru. Vlády zemí, jež jsou šířením koronaviru postiženy nejvíce, hovoří o balíčcích v hodnotě desítek miliard eur.Například Francie informovala o podpoře v objemu 45 miliard eur pro podniky a zaměstnavatele, kteří jsou šířením koronaviru zasaženi.

"Nechceme bankroty," prohlásil při oznamování finanční injekce, která má pomoci podnikům a zaměstnancům vyrovnat se s nastalou situací ministr financí Bruno Le Maire. Francouzské hospodářství podle něj v důsledku krize vyvolané šířením nemoci COVID-19 spadne do recese. Le Maire nevyloučil ani radikálnější kroky státu, jako by bylo přebírání podílů v ohrožených firmách.

ZEW: Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku je nejslabší od krize

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na index důvěry v německou ekonomiku od institutu ZEW. Podle něj důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku kvůli obavám z dopadů, které patrně bude mít na ekonomiku epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem ,v březnu klesla nejníže od finanční krize v roce 2008. "Ekonomika je ve stavu nejvyšší pohotovosti," uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach.

Německá ekonomika, která je největší v Evropě a na které je závislá i řada českých firem, se loni těsně vyhnula recesi. Za celý loňský rok se její hrubý domácí produkt zvýšil o 0,6 %. To bylo výrazně méně než v předchozích dvou letech a nejhorší celoroční výsledek od roku 2013.

ZEW: Index důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku

Odpoledne se evropské akcie držely zhruba procento v minusu, STOXX Europe 600 klesal kolem 15.30 o 0,85 %. V plusu se stále držely akcie v Itálii a ve Španělsku.

S předpovědí globální ekonomické recese přišla v úterý rovněž ratingová agentura Standard & Poor's. Ekonomové z S&P ale stále věří, že celý rok bude nakonec pro hospodářství růstový. Globální HDP se podle ní letos zvýší o 1,0-1,5 %, agentura nicméně upozorňuje, že rizika jsou vychýlená výrazně směrem dolů.

Koronavirus jako "neviditelná" pěst, která může Trumpa srazit z prezidentského křesla
Šíření wuchanského koronaviru a jím způsobované nemoci COVID-19 by mohlo dokázat to, o čem američtí demokraté dlouho sní a co nesvedli ani za pomoci ústavní žaloby na hlavu Spojených států.

Řím, Paříž a Berlín nevylučují při záchraně podniků zestátňování

Odpoledne také přišla zpráva, že se italská vláda chystá převzít zadluženou leteckou společnost Alitalia. Ta se s problémy potýká už roky, Řím ale k nezvyklému kroku přikročil až v kontextu nouzových opatření proti dopadům pandemie způsobené novým koronavirem.

Zestátňování při pomoci velkým podnikům ale nevylučuje ani Francie, řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Jako jeden z možných kroků u strategických podniků zmínil podle týdeníku Der Spiegel zestátňování i německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní vlně evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní vlně evropské vlně
16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní vlně evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
včera v 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka
včera v 15:56

Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka

Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v květnu mírně zpomalil, brzdí ho slabá globální poptávka. Vyplývá...
Čína Průmysl Asijská ekonomika
Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence
včera v 14:49

Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence

Americká technologická společnost Microsoft chce nahradit několik desítek novinářských pozic robotickým systémem...
Microsoft Média Zpravodajství
Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil
včera v 14:16

Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Reálný růst průměrné mzdy, tedy po zohlednění inflace, v prvním čtvrtletí kvůli dopadům šíření koronaviru i poměrně...
Česká ekonomika Česká republika Platy a osobní ohodnocení
Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v…
Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v…
30. 5. 2020 21:00

Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v obchodech a rekordní nezaměstnanost vs. akciová rally. Jak to dopadne?

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR