Fed snížil úrokovou sazbu o jeden procentní bod na historické minimum a zahajuje masivní odkup aktiv. ECB hlásí společnou operaci centrálních bank
|

Fed snížil úrokovou sazbu o jeden procentní bod na historické minimum a zahajuje masivní odkup aktiv. ECB hlásí společnou operaci centrálních bank

Měnový výbor centrální banky USA v neděli opět snížil základní úrokovou sazbu, tentokrát o celý jeden procentní bod do pásma 0-0,25 %. Zároveň zahajuje masivní program nákupů aktiv v objemu nejméně 700 miliard dolarů. Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady pandemie nového koronaviru. Podle Evropské centrální banky spouštějí hlavní světové centrální banky společnou operaci, jejímž cílem je zajistit, aby byl v pondělí na trhu dostatek likvidity.

Fed ECB Centrální banky Koronavirus Podpora ekonomiky Kvantitativní uvolňování Úrokové sazby Ekonomické a politické hrozby Americká ekonomika Světová ekonomika

Do akce je kromě ECB a Fedu zapojena ještě britská, japonská, kanadská a švýcarská centrální banka, uvádí měnový výbor ECB. Likviditu dolaru ve světě skrze swapové obchody má posílit globálně koordinovaná akce všech těchto bank, které snížily sazby u swapových kontraktů a prodloužily jejich platnost.

Fed bude udržovat úrokové sazby blízko nuly, dokud si nebude jistý, že je krize zažehnána, uvedla banka. Proti nedělnímu kroku hlasovala jen jedna z 12 členů měnového výboru Fedu, Loretta J. Mesterová. Ta ve výboru zasedá za Cleveland a přála si méně razantní snížení sazeb.

Americká centrální banka také oznámila, že od pondělí 16. března bude nakupovat pokladniční poukázky za 500 miliard dolarů a hypotéční cenné papíry (MBS) za 200 miliard dolarů.

Fed srazil také limitní zápůjční sazbu pro banky a diskontní sazbu o 125 bazických bodů na 0,25 % a prodloužil splatnost úvěrů na 90 dní. Dále srazil řadě bank požadavky na rezervy na nulu.

Fed úroky snížil nečekaně již podruhé za méně než dva týdny.

Fed - základní úroková sazba (%)

Americký dolar po oznámení zprávy skokově ztrácel vůči euru na zhruba 1,120 EUR/USD z předchozích zhruba 1,107 EUR/USD. Futures na americké akciové indexy prudce oslabovaly a narazily na limit možného poklesu.

Futures na index S&P 500 po rozhodnutí Fedu 15. března 2020

Posilovaly naopak americké státní dluhopisy a zlato.

Zlato po rozhodnutí Fedu 15. března 2020

"Fed jednoznačně vystřelil z měnové bazuky, to je jasné," uvedl Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Advisory Group. "Doufejme, že tato zbraň bude účinná, protože nevím, co dalšího by měnová autorita ještě mohla trhu dodat. Koronavirus nicméně žádné množství peněz nevyléčí, na to je potřeba lék a čas."

"Společně s důležitým fiskálním balíčkem by opatření Fedu měla pomoci zvládnout ekonomické dopady šíření koronaviru," sdělila CNBC Quincy Krosbyová z Prudential Financial. "Pozitivní dopad postupně bude cítit, nyní je ale trh hlavně napjatý, zda opatření proti šíření viru budou účinná."

"Centrální banka se snaží za každou cenu maximalizovat přístup bank, firem i domácností k likvidním prostředkům, aby mohly přestát dopady omezení vyplývajících z boje s koronavirem, a tlumit dopad do ekonomiky. Podniky (zejména menší) se mohou rychle dostat do problémů kvůli výpadku poptávky, dodavatelských řetězců a nutnosti hradit dále fixní náklady a mzdy zaměstnancům. I omezené trvání ochranných opatření povede k útlumu výroby a propouštění a případné bankroty v některých sektorech mohou otevřít spirálu, jež povede k recesi v celé ekonomice. Například Apple či Nike již oznámily, že na dva týdny uzavírají většinu obchodů mimo Čínu," napsal analytik Jan Šafránek z České spořitelny.

"Tak náhlým a rázným snížením základní úrokové sazby dává Fed najevo, že ekonomika bude v dalších týdnech a měsících čelit výrazným škodám a poklesu hospodářství kvůli pandemii koronaviru. Do jisté míry ke snížení základní sazby vedly i psychologické důvody. Fed chce uklidnit akciové trhy s tím, že ekonomice předem dává velký doping, aby lépe zvládla škody," uvedl Dušan Jilčík ze společnosti STARTEEPO.

Nedělní krok Fedu obratem přivítal americký prezident Donald Trump. "Velice mne to těší. Chci Fedu poblahopřát," řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Trump po snižování úroků dlouho volal. "Ochránění a růst kapitálového trhu rozhoduje prezidentské volby a Donald Trump usiluje o znovuzvolení," napsal Jilčík.

Nedělní opatření Fedu jsou nejrozsáhlejší sadou najednou přijatých podpůrných kroků v historii banky. "Jsme připraveni využít plnou sadu nástrojů k podpoře toku úvěrů k domácnostem a firmám s cílem podpory zaměstnanosti a cenové stability," vyhlásila centrální banka USA.

"Fed překvapil načasováním svých kroků, ne tolik jejich rozsahem. Zlato podle očekávání zamířilo výše a nejspíše dále zpevní, protože na trhu s ním pro tuto chvíli skončí krize likvidity a kov se bude uplatňovat jako bezpečný přístav. Akciové indexy by měly posilovat, ale protože v pátek výrazně posílily, akciový trh v noci z neděle na pondělí naopak výrazně oslaboval. Trh si uvědomuje, že americká ekonomika míří do problémů a snížení sazeb a odkupy aktiv jsou jen malou náplastí. Ziskovost amerických i evropských firem se totiž kvůli otřesu ekonomiky nejspíše silně propadne," napsal Radim Dohnal z Capitalinked.com.

Pro Českou republiku bude mít nejspíše nová sada opatření Fedu rovněž důsledky. Trefně to vyjádřil na Twitteru hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"V Česku zatím na pokles sazeb čekáme. Stát zatím v ekonomické oblasti přišel jen s mikroskopickým opatřením v podobě posunutí termínu podání daňového přiznání podnikatelů. Navíc plánuje fiskální škrty, zatím zrušením slev na jízdné. Ukazuje se, že Andrej Babiš a Alena Schillerová nejsou ekonomové, ale spíše účetní. Proč česká vláda nevyhlásí daňové prázdniny živnostníkům na dobu opatření pro boj s koronavirem, případně neslíbí příplatky zdravotním sestrám a lékařům za tyto dny, nevyhlásí nové nákupy do státních hmotných rezerv, nepřijde s fiskálním opatřením v podobě dotací pro zalesňování holin po kůrovci? Ekonomika potřebuje fiskální stimuly právě teď, ne (jako loni) v době konjunktury," doplnil Radim Dohnal.

"Je téměř jisté, že k podobným krokům budou přistupovat i další centrální banky ve vyspělých ekonomikách. To se týká i ČNB, a i když guvernér Jiří Rusnok ještě v úterý neviděl takový krok jako okamžitě potřebný, po posledních událostech zřejmě ke snížení sazeb brzy dojde," doplnil Jilčík.

Seidler (ING Bank): ČNB se bude muset k boji s dopady koronaviru připojit
Poté, co americká centrální banka v neděli oznámila snížení základní úrokové sazby s okamžitou platností o jeden procentní bod do pásma 0-0,25 % a Evropská centrální banka ohlásila společnou operaci centrálních bank na zajištění dostatku likvidity na trzích, je podle hlavního ekonoma ING Bank pro ČR Jakuba Seidlera zřejmé, že se Česká národní banka bude muset k boji s dopady koronaviru připojit. Otázkou tak podle něj je již pouze to, jaké kroky tuzemská měnová autorita podnikne.
Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
včera v 13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
včera v 11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
včera v 11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
včera v 10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
včera v 10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
včera v 09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
31. 5. 2020 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus