Fed v září ponechal sazby beze změny. Začne omezovat bilanci a čeká nižší inflaci
|

Fed v září ponechal sazby beze změny. Začne omezovat bilanci a čeká nižší inflaci

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 1,00-1,25 %. Představila zároveň novou ekonomickou prognózu a oznámila plán snižování své bilance.

Fed Centrální banky Úrokové sazby Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)

12 ze 16 členů měnového výboru Fedu čeká ještě letos zvýšení základní úrokové sazby. Výhled na další roky se ale v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 představitelé banky aktuálně předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu.

"Z hlasování jednotlivých členů bankovní rady vyplývá, že by se v roce 2018 měla základní sazba vyšplhat na 2-2,25 %. To znamená další tři zvýšení v příštím roce," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Výhled inflace (jádrové PCE inflace) pro letošní rok byl snížen na 1,5 % z předchozích 1,7 %, pro rok 2018 centrální banka čeká růst spotřebitelských cen o 1,9 %, dosud čekala rovná 2 %.

FOMC podle čerstvé prognózy očekává o něco rychlejší ekonomický růst. V červnu výbor čekal pro letošní rok růst HDP o 2,1 %, nyní předpokládá 2,4 %. Dlouhodobý výhled centrální banka ponechala na ročním tempu 1,8 %. Napřesrok očekává Fed zpomalení růstu na 2,1 % a v dalším roce na 2,0 %.

Představitelé Fedu v prohlášení vydaném po skončení zasedání uvedli, že podmínky na trhu práce se nadále zlepšují a ekonomická aktivita pokračuje v mírném růstu. Předpověděli rovněž, že problémy způsobené hurikány by neměly podstatným způsobem ovlivnit vývoj americké ekonomiky ve střednědobém výhledu.


KOMPLETNÍ PROGNÓZA FEDU (ZÁŘÍ 2017)


V prohlášení po zasedání nebyly žádné detaily plánu na omezování nafouklé rozvahy Fedu, pouze informace o tom, že proces má začít již letos v říjnu.

Fed má nyní v portfoliu dluhopisy americké vlády a cenné papíry kryté hypotékami v hodnotě kolem 4,2 bilionu USD. V současnosti postupuje tak, že příjmy ze splacených dluhopisů investuje do nákupu nových cenných papírů. Od října však tyto reinvestice sníží o deset miliard USD měsíčně, napsala agentura Reuters. Každý kvartál se má tempo omezování bilance zvyšovat o 10 miliard USD měsíčně až na 50 miliard USD měsíčně.

V reakci na vydané prohlášení Fedu po zářijovém zasedání začal výrazně posilovat americký dolar a růst výnosy vládních dluhopisů USA, zatímco americké akciové indexy zamířily hlouběji do mínusu, když předtím například index S&P 500 během dne stanovil nové intradenní historické maximum. Dolar zůstal silnější i během tiskové konference Janet Yellenové, akcie ale většinu ztrát dokázaly napravit.

Analytik John Silvia ze společnosti Wells Fargo se domnívá, že některé investory překvapilo, že se Fed nevzdal myšlenky na prosincové zvýšení úroků. V poslední době se totiž objevily názory, že škody způsobené ve Spojených státech hurikány by mohly banku přimět k odkladu zvýšení sazeb na příští rok.

Janet Yellenová na tiskové konferenci mimo jiné ocenila kondici amerického pracovního trhu. Inflace je ale stále pod cílem centrální banky, což se odráží na nižších inflačních očekáváních. Šéfka centrální banky přiznala, že měnový výbor po odeznění řady jednorázových vlivů na inflaci příliš nerozumí pomalému růstu cen v letošním roce. Politika Fedu podle ní, jak zdůrazňuje vždy, není předem nalinkovaná, ale bude reagovat na data z americké ekonomiky.

Yellenová prohlásila, že nadále považuje nízkou míru inflace v USA pouze za dočasnou. Dodala, že ceny tlačí dolů například nižší náklady na energii či silnější dolar. Upozornila, že Fed by upravil svou politiku v případě, kdyby začal pokládat příčiny nízké inflace za trvalé.

Šéfka Fedu se odmítla vyjádřit k tomu, zda zůstane v čele centrální banky i v dalším funkčním období. Americký prezident Donald Trump počínání Yellenové během předvolební kampaně kritizoval, později k ní ale zaujal vstřícnější postoj. Yellenové vyprší nynější funkční období v únoru.

Až nečekaně jestřábí vyznění zářijového zasedání FOMC dokreslil výrok Yellenové o tom, že ani případné menší negativní šoky nepřinutí Fed k tomu, aby upustil od plánované redukce své bilance. Yellenová dodala, že preferovaným nástrojem je nyní úroková sazba Fedu. To znamená, že americká centrální banka hodlá v případě šoků nejprve manipulovat se svým výhledem pro úroveň úroků, v případě větších problémů tyto úroky může měnit, a teprve ve světle opravdu velkého problému může dojít na zastavení "kvantitativního utahování".

"Bylo rozhodnuto o bezprecedentní řízené kontrakci bilance Fedu. Jinak zasedání překvapilo až nečekanou spokojeností s americkou ekonomikou. Ta může signalizovat jediné, a to další zvýšení úroků v USA. Nestane-li se v americké či globální ekonomice v následujících týdnech něco zlého, Fed v prosinci zvýší základní sazbu o dalších 25 bazických bodů," napsal Jan Čermák, analytik z ČSOB. "Američtí centrální bankéři jako kdyby (v makroekonomické rovině) uvítali nedávný příchod hurikánů. Odhadovaný hospodářský růst pro letošek byl totiž významně zvýšen a Fed explicitně zmínil, že inflace bude dočasně zrychlovat. Není tudíž divu, že vedení Fedu hodnotí makroekonomická rizika jako 'zhruba vyrovnaná', přičemž tato fráze v tomto cyklu zvyšování úrokových sazeb byla kódovým signálem pro trh, že se blíží zvýšení oficiální úrokové sazby. Dalším signálem je samotný výhled sazeb v 'dot plot' grafu."

"Trhy (posílením dolaru) ocenily zejména zlepšení makroekonomických vyhlídek, které podporuje očekávání, že se na prosincovém zasedání FOMC dočkáme dalšího zvýšení úrokových sazeb. Problémy způsobené hurikány by neměly podstatným způsobem ovlivnit vývoj americké ekonomiky ve středně dlouhém období," zdůraznil to nejpodstatnější hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.


Société Générale očekávala, že Fed oznámí omezování své bilance počínaje říjnem. "Tento krok se všeobecně očekává, a tak dopady na finanční trhy budou zřejmě minimální," připomněla ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.

"Neočekávám, že by snižování rozvahy Fedu mělo dopad na výnosy dluhopisů, a to i proto, že centrální banka velice dobře informuje o svých plánech. FOMC navíc může omezování bilance kdykoli přerušit," uvedl ještě před zářijovým zasedáním centrální banky USA David Buckle ze společnosti Fidelity International.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by se v USA chystalo výrazné ekonomické zpomalení. Mohlo by k tomu dojít jedině tehdy, pokud by Fed uspěchal zpřísňování měnové politiky," uvedl v úterý pro CNBC zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio. "Představy Fedu o tom, že vysoká zaměstnanost povede k vyšší inflaci, se nenaplnily. Centrální banka nebude portfolio dluhopisů zmenšovat tak rychle, jak se očekává."

Omezování bilance Fedu je vnímáno jako mírně negativní pro ekonomický růst a o něco horší pro akcie. Celkově se ale předpokládají jen omezené nepříznivé dopady této politiky.

V jakém stavu je americká ekonomika?

Míra nezaměstnanosti je velice nízká. Ani její dynamika nenaznačuje, že by existovalo hmatatelné riziko chyby, že by Fed zpřísnil měnové podmínky až příliš.

Přesto inflační tlaky v posledních měsících polevují. A nejde jen o jednorázové položky typu ropy nebo potravin, níže zamířila i všechna měřítka jádrové inflace. Ačkoli by tedy utažený trh práce měl vytvářet stále větší poptávkové tlaky, v inflačních datech to není patrné. Poptávkové tlaky naopak polevují.

Poslední makrodata jsou přitom spíše horší než očekávaná. Míra negativních překvapení se sice v uplynulých týdnech snížila, v následujících týdnech a měsících ovšem budou statistiky ovlivněny dopady hurikánů.

Pro americkou ekonomiku je pozitivem oslabování dolaru. To vytváří polštář, jehož nadýchanost může centrální banka regulovat. Fed i proto musí řešit, zda zvyšovat sazby ještě letos, nebo až v roce 2018.

Zdroj: ČTK, Česká spořitelna, Bloomberg, CNBC
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus