Jak dále v Británii: Ve hře jsou referendum, volby i odchod bez dohody
|

Jak dále v Británii: Ve hře jsou referendum, volby i odchod bez dohody

Premiéři a prezidenti 27 zemí Evropské unie podpořili návrh dohody o odchodu Británie z EU i politickou deklaraci o budoucích vztazích. O smlouvě bude nyní jednat europarlament, zřejmě v lednu, a po jeho souhlasu se očekává, že dokument oficiálně potvrdí Rada EU, tedy členské země bloku. Na britské straně již s textem dohody souhlasila, byť za cenu několika rezignací, britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale ještě čeká složitý úkol, a sice prosadit smlouvu ve skepticky naladěném britském parlamentu. A v médiích se již objevují spekulace, co by se mohlo stát v případě, že britský parlament dohodu neschválí.

Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Politika

HLASOVÁNÍ

V 650členné komoře může hlasovat 639 poslanců, podle pravidel totiž nehlasují předseda a tři místopředsedové a sedm členů irského republikánského hnutí Sinn Féin se parlamentní práce neúčastní.

V Dolní sněmovně musí tedy Mayová pro prosazení dohody získat mezi 639 poslanci prostou většinu 320 hlasů. Mayová se aktuálně opírá o 314 aktivních konzervativců a další dva, kteří byli za stranu zvoleni, nicméně následně vyloučeni z klubu konzervativců v parlamentu.

Vláda Mayové dosud využívala podpory malé severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) s deseti poslanci. Šéfka DUP Arlene Fosterová ale prohlásila, že její strana bude hlasovat proti "rozvodové dohodě" prosazované premiérkou.

Konzervativní stranu názory na brexit rozdělují, neboť část konzervativců žádá naprosté odloučení od unijních struktur, což dohoda nepřináší. Skupina European Research Group (ERG) v rámci Konzervativní strany vedená poslancem Jacobem Reesem-Moggem tvrdí, že 80 konzervativních poslanců je připraveno dohodu odmítnout. Předpokládá se ale, že počet konzervativních poslanců, kteří budou hlasovat proti, bude díky vnitrostranickému vyjednávání i nátlaku výrazně menší.

Odmítavě se ke zveřejněnému návrhu dohody vyjádřili i Liberální demokraté, Zelení a waleská strana Plaid Cymru, kteří mají celkem 17 mandátů. Proti jsou i poslanci Skotské národní strany (SNP), kterých je 35. To pro Mayovou znamená, že se neobejde bez pomoci opozičních labouristů, kteří mají 255 aktivních poslanců. Jejich šéf Jeremy Corbyn tento měsíc zopakoval, že jeho strana předloženou dohodu v parlamentu nepodpoří, zároveň prý nedopustí odchod země z EU bez dohody. Jak, to ale Corbyn nevysvětlil. Požaduje další jednání o dohodě. Labouristé přitom také nejsou v otázce brexitu jednotní.

MOŽNOST DRUHÉHO REFERENDA

Mayová několikrát možnost druhého referenda důrazně odmítla. Zářijový sjezd opozičních labouristů ale přijal usnesení o brexitu, kterým mimo jiné ponechává ve hře druhé referendum o členství v EU jako možnost pro případ, že Mayová nebude schopna finální dohodu s Bruselem prosadit v parlamentu. Do března 2019 ale zbývají jen čtyři měsíce, což na přípravu referenda s dostatečnou kampaní před hlasováním poskytuje už jen málo času. Není také jasné, jak by v takovém případě zněla otázka. Zda zvrátit brexit jako takový, zda by se Britové měli vyjádřit k dohodě dojednané premiérkou Mayovou, či zda by chtěli její úpravy.

PŘEDČASNÉ VOLBY

Mayová předčasné volby odmítá, labouristé by v případě odmítnutí dohody parlamentem předčasné volby požadovali. "Nejpravděpodobnější je, že vláda by se následně (po odmítnutí dohody) zhroutila a měli bychom volby, ve kterých by, doufám, lidé v této zemi vybrali jinou vládu, která by to se vztahem s Evropou a s ochranou obchodu myslela vážně," řekl labouristický šéf Jeremy Corbyn. S blížícím se termínem vystoupení Británie z EU v březnu příštího roku by ale podle politologů bylo velice těžké stihnout do té doby předčasné volby uspořádat. Řádné volby se mají konat v roce 2022.

PRODLOUŽENÍ LHŮTY

Článek 50 Smlouvy o EU uvádí, že každá členská země se může rozhodnout z EU odejít, a stanoví, že stát přestává být členem dva roky poté, co toto rozhodnutí oznámí Evropské radě. Británie formálně oznámila EU záměr odejít 29. března 2017, z unie by tedy měla odejít 29. března 2019. Termín ale může být prodloužen, pokud se na tom po dohodě s Británií jednomyslně shodnou všechny země EU.

ODCHOD BRITÁNIE Z EU BEZ DOHODY

Pokud dohoda o vystoupení nebude ratifikována, nastane situace označovaná jako "tvrdý brexit". Británie přestane být členským státem EU a okamžitě pro ni přestane platit unijní právo. Vzájemné obchodní vztahy a cla se začnou řídit pravidly Světové obchodní organizace (WTO), což může znamenat výrazné narušení dosud volného pohybu zboží všeho druhu. Nebude existovat žádné přechodné období.

Podle německého ekonomického institutu IW by tvrdý brexit mohl srazit obchod mezi EU a Británií na polovinu. Institut po zohlednění struktury vzájemné obchodní výměny a pravidel WTO předpokládá, že EU by v případě takzvaného tvrdého brexitu mohla na britské zboží uvalit cla v průměrné výši 2,8 %, zatímco britská cla na zboží z EU by mohla činit v průměru 3,6 %. Při současné úrovni vzájemné obchodní výměny by nová cla pro firmy z EU znamenala dodatečné náklady přes deset miliard eur ročně. V případě britských podniků by tyto náklady přesahovaly pět miliard eur ročně. Podle MMF by "tvrdý" brexit způsobil škody odpovídající zhruba 1,5 % britského hrubého domácího produktu. Odchod Británie z EU by mohl podle expertů také například ohrozit policejní spolupráci v boji proti terorismu. Londýn by totiž mohl ztratit neomezený přístup do celoevropských databází.

Krach dohody o vystoupení bude znamenat, že na občany zemí EU bude okamžitě pohlíženo jako na občany kterékoli jiné země, a Británie by se nejspíše necítila vázána povinností doplatit své závazky do unijního rozpočtu. A Irsko a Severní Irsko by zároveň byly odděleny vnější hranicí EU se všemi souvisejícími komplikacemi a kontrolami a hrozbami pro mír v Ulsteru.

Existuje ale navíc řada oblastí, kde nejsou vůbec žádné mezinárodní smlouvy či předpisy, jež by mohly provizorně upravovat vztah mezi EU a Británií. Týká se to například letecké dopravy, která by mezi Británií a zbytkem EU mohla být po tvrdém brexitu zcela přerušena.

Zdroj: ČTK
Co musíte ráno vědět (19. června)
Co musíte ráno vědět (19. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (19. června)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se ECB staví k dalšímu uvolňování měnové politiky a jak se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý díky naději na řešení obchodního sporu vzrostly
Americké akcie v úterý díky naději na řešení obchodního sporu vzrostly
včera v 22:30

Americké akcie v úterý díky naději na řešení obchodního sporu vzrostly

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily. Náladu na trhu zlepšila naděje na obnovení obchodních jednání mezi USA a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Boeing podepsal první dohodu o prodej 737 MAX po nehodách
Boeing podepsal první dohodu o prodej 737 MAX po nehodách
včera v 19:48

Boeing podepsal první dohodu o prodej 737 MAX po nehodách

Americký výrobce letecké techniky Boeing získal první objednávku na svá letadla 737 MAX od doby, kdy byl kvůli dvěma...
Boeing Americké akcie
Německá vláda modernizuje letku, vedle airbusů koupí bombardiery
včera v 18:57

Německá vláda modernizuje letku, vedle airbusů koupí bombardiery

Německá vláda se po sérii problémů s vládní letkou rozhodla vedle tří nových airbusů zakoupit i trojici nových strojů...
Německo Airbus
Siemens zruší 2 700 míst v energetické a plynárenské součásti
Siemens zruší 2 700 míst v energetické a plynárenské součásti
včera v 18:36

Siemens zruší 2 700 míst v energetické a plynárenské součásti

Německá průmyslová skupina Siemens hodlá po celém světě zrušit 2 700 pracovních míst v energetické a plynárenské...
Siemens Evropské akcie Německo
Evropské akcie v úterý zdražily, index STOXX Europe 600 vystoupal na…
Evropské akcie v úterý zdražily, index STOXX Europe 600 vystoupal na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý zdražily, index STOXX Europe 600 vystoupal na měsíční maximum

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když je podpořila slova prezidenta ECB Maria...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Institut Ifo snížil odhad růstu německé ekonomiky pro příští rok
včera v 17:05

Institut Ifo snížil odhad růstu německé ekonomiky pro příští rok

Odhad růstu německé ekonomiky v úterý snížil vlivný německý hospodářský institut Ifo. Ten očekává, že největší...
Německo HDP Hospodářský růst
Pražská burza v úterý stoupla, zpevnila většina finančních titulů
Pražská burza v úterý stoupla, zpevnila většina finančních titulů
včera v 16:45

Pražská burza v úterý stoupla, zpevnila většina finančních titulů

Pražská burza zakončila úterní seanci v plusu, index PX získal 0,34 % na 1 055,18 bodu. Nahoru burzu táhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Digitální měny v úterý převážně oslabují
včera v 16:19

Digitální měny v úterý převážně oslabují

Trh s digitálními měnami se v úterý pohybuje převážně v červených číslech. Bitcoin krátce po 16.00 SELČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
Ruský HDP v prvním čtvrtletí podle očekávání meziročně vzrostl o 0,5 …
včera v 16:00

Ruský HDP v prvním čtvrtletí podle očekávání meziročně vzrostl o 0,5 % po růstu o 2,7 % v předchozím období

Průmyslová výroba v Rusku v květnu meziročně vzrostla o 0,9 % po růstu o 4,6 % v dubnu. Analytici očekávali růst o 1...
Rusko HDP Hospodářský růst
Ze světa investičních doporučení (18. června)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. června)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Smartwigs nevyplatí kvůli problémům s boeingy dividendu
včera v 14:47

Smartwigs nevyplatí kvůli problémům s boeingy dividendu

Letecká společnost Smartwings nebude akcionářům za minulý rok vyplácet dividendu. Důvodem jsou rizika související s...
Doprava Dividendy
Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu mírně klesla
včera v 14:33

Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu mírně klesla

Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,281 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Průzkum: Desetina firem má plně automatizovanou výrobní linku
včera v 14:15

Průzkum: Desetina firem má plně automatizovanou výrobní linku

Desetina malých a středních podniků má plně automatizovanou výrobní linku. Čtvrtina firem plánuje do pěti let...
Česká republika Byznys a podnikání
Volvo bude spolupracovat s Nvidií na vývoji umělé inteligence pro…
včera v 13:58

Volvo bude spolupracovat s Nvidií na vývoji umělé inteligence pro autonomní vozy

Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo AB se domluvil s americkým výrobcem čipů Nvidia na spolupráci při vývoji...
Švédsko Spojené státy americké (USA) Americké akcie
Babiš se ve čtvrtek sejde s předsedou EK Junckerem
včera v 13:40

Babiš se ve čtvrtek sejde s předsedou EK Junckerem

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek v Bruselu setká s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Uvedl to v...
Evropská unie Česká republika Politika
Japonsko ze svých vod vykázalo 300 rybářských lodí z KLDR
včera v 12:57

Japonsko ze svých vod vykázalo 300 rybářských lodí z KLDR

Japonsko ze svých vod od května vykázalo přes 300 severokorejských rybářských lodí, informovala v úterý agentura AP s...
Japonsko Severní Korea (KLDR)
Facebook představil plány na vytvoření nové digitální měny
Facebook představil plány na vytvoření nové digitální měny
včera v 12:26

Facebook představil plány na vytvoření nové digitální měny

Internetová společnost Facebook v úterý oficiálně představila plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra....
Facebook Kryptoměny Americké akcie
Šéf ECB naznačil možnost snížení sazeb, rozladil tím Trumpa
Šéf ECB naznačil možnost snížení sazeb, rozladil tím Trumpa
včera v 12:05

Šéf ECB naznačil možnost snížení sazeb, rozladil tím Trumpa

(AKTUALIZOVÁNO) Evropská centrální banka je připravena znovu uvolnit měnovou politiku, jestliže se nepodaří zvýšit...
ECB Mario Draghi Centrální banky