Libra v reakci na první odhady výsledků britských voleb prudce oslabila
|

Libra v reakci na první odhady výsledků britských voleb prudce oslabila

Britská libra ve čtvrtek večer prudce oslabila v reakci na první odhady výsledků čtvrtečních parlamentních voleb v Británii, podle kterých strana premiérky Theresy Mayové přišla o dosavadní většinu v dolní komoře. Po zveřejnění průzkumů mezi voliči u volebních místností britská měna oslabila z 86,90 na 88,06 pence za euro, respektive z 1,2962 dolaru na 1,2723 dolaru.

Britská libra Forex (FX) FX Měny

"Slabý parlament je z hlediska trhů nejhorší možný výsledek, protože před jednáním o brexitu vytváří další nejistotu," řekl agentuře Reuters analytik Craig Erlam předpovídající libře další oslabování.

Volby podle odhadů sice vyhrála Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové, v dolní komoře parlamentu ale ztratí dosavadní většinu. Podle průzkumu budou mít konzervativci 314 místo dosavadních 330 křesel z celkového počtu 650. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna podle stejného odhadu získali 266 mandátů.

Mayová se rozhodla předčasné volby vyhlásit ve snaze posílit svou pozici před jednáním o odchodu země z Evropské unie. Na počátku dubna měla její strana v průzkumech náskok dvaceti procentních bodů, v posledních dnech se ovšem rozdíl v mezi konzervativci a labouristy snížil na pouhý jeden procentní bod.

Zdroj: ČTK