MMF varuje Itálii před riziky kvůli plánovanému zvýšení výdajů
Plán italské vlády výrazně zvýšit výdaje představuje výrazná rizika a činí ekonomiku zranitelnou. Zemi by mohly vzrůst úroky z půjček a ekonomika se může propadnout do recese. Vyplývá to z úterního hodnocení Mezinárodního měnového fondu. Hodnocení přichází ve stejný den, kdy má italská vláda předložit Evropské komisi přepracovaný návrh rozpočtu na příští rok.
MMF varoval, že případné zvýšení ekonomického růstu způsobené plánovanými vyššími výdaji bude jen dočasné a převyšují ho výrazná rizika prudkého poklesu. Dokonce i velmi mírné nepříznivé šoky, jako zpomalení růstu nebo zvýšení rozdílu mezi výnosy desetiletých státních dluhopisů italské a německé vlády, by zvýšilo dluh a nebezpečí, že Itálie bude nucena k velké fiskální konsolidaci. To by pak mohlo zemi uvrhnout do recese.
Nová italská vláda navrhla na příští rok rozpočet s deficitem 2,4 procenta hrubého domácího produktu. To je třikrát více, než slíbila předchozí vláda.
EK po předložení návrhu rozpočtu před třemi týdny přikročila k nebývalému kroku a vyzvala zemi, aby rozpočet přepracovala. Termín pro odpověď vyprší dnes o půlnoci. Italská vláda na dnešní večer svolala zasedání a premiér Giuseppe Conte novinářům řekl, že vláda pošle do Bruselu odpověď. Již dříve však vláda uvedla, že na základech plánu nechce nic měnit.
MMF odhaduje, že s plánovanými stimulačními výdaji bude deficit rozpočtu činit 2,66 procenta HDP a v dalších dvou letech stoupne na 2,8 až 2,9 procenta HDP. Nadměrné výdaje rozpočtu jsou způsobeny hlavně financováním předvolebních slibů vládních stran. Těmi jsou snížení odchodu věku do důchodu, snížení daní, investice do infrastruktury a zvýšení sociálních dávek.
Itálie má nejvyšší dluh ze zemí Evropské unie. Pohybuje se kolem 2,3 bilionu eur. V poměru k HDP dosahuje 132 procent, což je druhý nejvyšší údaj za Řeckem. Evropská unie požaduje, aby země omezila své výdaje kvůli obavám, že může zasít nová semínka dluhové krize v eurozóně.
MMF doporučil Itálii, aby pozvolna snižovala výdaje a stanovila si za cíl mírný přebytek do čtyř až pěti let. Varoval také vládu, že pokud stimulační výdaje nevykompenzuje dodatečnými příjmy, bude jejich vliv na růst ve střednědobém výhledu negativní, napsala agentura Reuters.