Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo
|

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také zakončily. Zpráva z amerického trhu práce přinesla informaci, že v USA v březnu zaniklo více než 700 tisíc pracovních míst, ačkoli se čekal úbytek jen asi 100 tisíc míst. Se ztrátami den uzavřely i americké akciové indexy.

Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Akciový trh

Zhruba půl hodiny po začátku seance panevropský index STOXX Europe 600 klesal o 0,57 % na 310,30 bodu, britský FTSE 100 odepisoval 1,14 %, německý DAX ztrácel 0,53 % a francouzský CAC 40 klesal o 0,73 %.

Akcie na pražské burze podle indexu PX kolem 9.45 oslabovaly o 0,86 %, benchmark byl zhruba na 774 bodech. Přes sedm procent odepisovaly cenné papíry operátora O2 Czech Republic, u nich byl ale pokles dán dividendou. S nárokem na ni se obchodovalo naposledy ve čtvrtek. Dařilo se naopak akciím ČEZ (+0,62 %) či Kofoly (+1,97 %).

Asijská rozvojová banka odhadla, že náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie nemoci COVID-19 by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět procent světového hrubého domácího produktu. Pokud se podaří šíření koronaviru omezit za kratší dobu, škody by mohly dosáhnout asi dvou bilionů dolarů, tedy zhruba 2,3 % světového HDP, uvedla ADB.

Asijské akcie táhly ke dnu banky
Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru. Přestože se dění na trzích na první pohled uklidnilo, opak je pravdou a nejistota stále trvá. Platí to i pro trhy v Asii a Tichomoří, které, jako v několika posledních dnech, zakončily s různými výsledky.
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety
Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve čtvrtek posílil o 1,32 % na 780,85 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Komerční banky a Monety Money Bank, ztrácela naopak Erste Group Bank.
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v plusu. Investoři nadále věnovali pozornost zprávám souvisejícím s koronavirem a epidemií nemoci COVID-19. Z jednotlivých sektorů se dařilo zejména odvětví ropy a plynu v reakci na prudký růst cen černého zlata.
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého růstu cen ropy. Na akciovém trhu nicméně nadále panují obavy z dopadů šíření koronaviru na ekonomiku.

Analytici odhadují, že zpráva ministerstva práce USA za uplynulý měsíc odpoledne bude informovat o zániku zhruba 100 tisíc pracovních míst. Na nepříznivou zprávu se investoři připravovali už dva týdny, během nichž ve Spojených státech podle údajů úřadů práce požádalo nově o podporu v nezaměstnanosti zhruba deset milionů lidí, z toho jen v týdnu do 28. března rekordních více než 6,5 milionu.

Již začátkem týdne pobočka Fedu v St. Louis upozornila, že dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku až 47 milionů pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by tak mohla překročit 32 %. V době Velké deprese v letech 1929-1933 vzrostla v USA nezaměstnanost na 25 %.

Kolem 12.10 index STOXX Europe 600 klesal o 0,96 %, FTSE 100 ztrácel 1,15 %, DAX se snižoval o 0,55 % a CAC 40 byl v minusu o 1,3 %. Index PX ve stejnou dobu klesal o 1,37 % na zhruba 770 bodů.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu spadla více, než se čekalo. Její souhrnný index v konečném zúčtování klesl na 29,7 bodu z únorové hodnoty 51,6 bodu, oznámila organizace IHS Markit, která aktivitu sleduje. Tvrdou ránu kvůli pandemii způsobené koronavirem dostal zejména dominantní sektor služeb, na který plnou vahou dolehla nařízení vlád mnoha evropských zemí zavřít restaurace a další podniky, kde se hromadí více lidí.

"Údaje naznačují, že ekonomika eurozóny už je ve fázi poklesu, který se v přepočtu na celý rok blíží deseti procentům," upozornil hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. "To nejhorší v nejbližší době zcela nepochybně teprve přijde," dodal.

Eurozóna - kompozitní PMI, zdroj: tradingeconomics.com

Americká banka Morgan Stanley pak v pátek zveřejnila odhad, podle něhož by ekonomika Spojených států v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %. To by byl nejhlubší propad od roku 1946. Nezaměstnanost pak ve druhém čtvrtletí může podle Morgan Stanley vystoupit až na rekordních 15,7 %. V prvním čtvrtletí banka očekává pokles hrubého domácího produktu o 3,4 %. Dramatické dopady pandemie se ale dostaví až ve druhém čtvrtletí, kdy analytici Morgan Stanley předpovídají v USA propad HDP až o 38 %.

Před zveřejněním zprávy z trhu práce futures na americké akcie klesaly. Futures na index Dow se snižovaly o 0,74 %, futures na S&P 500 byl v minusu o 0,60 % a futures na Nasdaq Composite ztrácely 0,62 %.

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo zhruba 100 tisíc míst po přírůstku 275 tisíc v únoru (revidováno z 273 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla na 4,4 % z 3,5 % v únoru, čekal se růst na 3,8 %. Meziroční růst mezd v březnu zrychlil na 3,1 %.

Do řádné obchodní seance americké indexy vstoupily u nuly. V 15.45, asi čtvrt hodiny po startu obchodování, index Dow rostl o 0,01 %, S&P 500 se zvyšoval o 0,24 % a Nasdaq Composite přidával 0,22 %. Evropský STOXX Europe 600 ve stejnou chvíli klesal o 0,53 %, FTSE 100 se snižoval o 0,83 %, DAX ztrácel 0,17 % a CAC 40 oslaboval o 1,06 %.

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude nezbytné kvůli koronavirové krizi prodloužit. V době, kdy boj s pandemií a jejími hospodářskými následky zaměstnává většinu kapacity evropských vlád i unijních institucí, vzkázali tento týden někteří evropští politici do Londýna, že čas stanovený původně do konce roku nebude vzhledem ke zpomalení rozhovorů stačit. Britská vláda dosud na jakékoli prodlužování doby, po níž se země musí řídit unijními pravidly, odmítala přistoupit.

Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec klesl o 0,97 % na 309,06 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,18 % na 5 415,50 bodu, německý DAX se snížil o 0,47 % na 9 525,77 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,57 % a uzavřel na 4 154,58 bodu. Index PX pražské burzy se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu.

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie bank a téměř osm procent ztratily cenné papíry operátora O2. Za celý týden index PX klesl o necelé procento.
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu
Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX, byly v červených číslech celý den. Ani DAX ale nakonec mírné odpolední zisky neudržel, a tak se indexy znovu potkaly v minusu. Ztrátový byl pro evropské trhy i celý týden.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová v pátek uvedla, že koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. "Nikdy v historii MMF jsme nebyli svědky toho, že by se světová ekonomika zastavila," řekla Georgievová v projevu v ženevském sídle Světové zdravotnické organizaci (WHO). "Nyní se nacházíme v recesi, je to mnohem horší než globální finanční krize," dodala. Koronavirová krize podle šéfky MMF představuje "nejtemnější hodinu lidstva a velkou hrozbu pro celý svět".

Americké akciové indexy během dne ztráty prohlubovaly, kolem 20.40 Dow klesal o 2,24 %, S&P 500 se snižoval o 2,22 % a Nasdaq Composite ztrácel 2,19 %. Nakonec index Dow ztratil 1,69 % na 21 052,53 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,51 % na 2 488,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,53 % na 7 373,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,07 % na 46,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 0,599 %.

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v březnu zaniklo více než 700 pracovních míst. V minusu skončily akcie i v horizontu pěti obchodních dní.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
včera v 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
včera v 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
včera v 18:30

Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu práce USA

Akcie na evropských trzích v pátek od rána rostly a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla moc znát,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
včera v 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
včera v 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
včera v 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a nezaměstnanost klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
včera v 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
včera v 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo
včera v 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
včera v 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
včera v 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
včera v 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon
Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně
včera v 10:06

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 %, meziročně pak o 3,7 %. Hospodářství...
Slovensko HDP
BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců
včera v 09:54

BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců

Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců....
Auta Koronavirus
Zakázky německého průmyslu v dubnu klesly nejvíce od roku 1991
včera v 09:40

Zakázky německého průmyslu v dubnu klesly nejvíce od roku 1991

Zakázky německého průmyslu v dubnu v důsledku koronavirové krize klesly nejvíce od roku 1991, kdy se tyto údaje...
Německo Průmysl
Upravené podmínky aukce 5G frekvencí jsou na první pohled negativní…
včera v 09:39

Upravené podmínky aukce 5G frekvencí jsou na první pohled negativní pro O2

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve čtvrtek vydal upravený návrh podmínek aukce frekvencí 700 MHz a 3,5 GHz. Jeden...
Telekomunikace 5G sítě O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)