Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zpevnily, americké indexy přidaly přes 7 %
|

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zpevnily, americké indexy přidaly přes 7 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu a vysoko v zelených číslech indexy i skončily. Vysoko nad nulou seanci zahájily rovněž americké akcie a v průběhu dne zisky navyšovaly. Skutečnost, že na evropském kontinentě zpomalil nárůst počtu obětí nemoci COVID-19, vzbudila naděje, že zavedené restrikce se budou postupně uvolňovat.

Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Akciový trh

Západoevropské akciové indexy zahájily pondělní seanci vysoko v plusu, dopoledne malou část zisků odevzdaly. Kolem 11.00, panevropský index STOXX Europe 600 rostl o 2,5 % na 316,78 bodu, FTSE 100 se zvyšoval o 1,77 %, německý DAX posiloval o 3,6 % a francouzský CAC 40 zpevňoval o 3,03 %.

Také akcie na pražské burze se dopoledne pohybovaly v zelených číslech, v 11.00 rostl index PX o 1,85 % na zhruba 789 bodů, výrazně posilovaly cenné papíry mediální firmy CME (+5,17 %).

Investoři dopoledne věnovali pozornost zprávě, že eurokomisaři pro vnitřní trh a ekonomiku Thierry Breton a Paolo Gentiloni ve společném prohlášení uvedli, že země EU by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl ekonomikám zotavit se z následků koronavirové krize. Státy by do něj mohly získávat peníze například vydáváním společných dlouhodobých dluhopisů nebo do něj nasměrovat část svých daňových příjmů.

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie bank a téměř osm procent ztratily cenné papíry operátora O2. Za celý týden index PX klesl o necelé procento.
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu
Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX, byly v červených číslech celý den. Ani DAX ale nakonec mírné odpolední zisky neudržel, a tak se indexy znovu potkaly v minusu. Ztrátový byl pro evropské trhy i celý týden.
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v březnu zaniklo více než 700 pracovních míst. V minusu skončily akcie i v horizontu pěti obchodních dní.

Z ekonomických dat dopoledne vyšla například spotřebitelská důvěra ve Velké Británii. Index důvěry se podle mimořádného průzkumu propadl na -34 bodů z -9 bodů, které ukázala pravidelná březnová anketa GfK. "Spotřebitelská důvěra se v posledních dvou týdnech března zřítila z útesu," uvedl Joe Staton z GfK. Výrazný pokles vykázala ochota spotřebitelů k nákupům dražšího zboží, a to navzdory růstu poptávky po mrazácích či televizorech. Tento růst odráží připravenost spotřebitelů trávit kvůli koronaviru většinu času doma, uvedla agentura Reuters.

V ČR dopoledne vyšly zprávy o průmyslové výrobě a stavebnictví. Průmyslová výroba v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 % podle revidovaných údajů na 0,9 %. K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. Stavební produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 5,3 %, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Výroba v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 2,1 %. Produkce inženýrského stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, vzrostla meziročně o 21,9 %.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu propadla nejníže od začátku sledování. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v pondělí zveřejnila společnost Sentix a který byl mezi 1 173 investory proveden ve dnech 2. a 4. dubna. Sentix uvádí, že hospodářství je kvůli koronaviru v hluboké recesi a že pandemie ekonomiku dusí.

Kolem 13.00 index STOXX Europe 600 rostl o 2,95 %, FTSE 100 o 2,25 %, DAX o 4,47 % a CAC 40 o 3,77 %. Index PX se zvyšoval o 2,72 %, akcie Erste Group Bank přidávaly téměř 5 % a cenné papíry ČEZ zpevňovaly o více než 3 %, stejně jako akcie Komerční banky a Monety Money Bank.

Rovněž futures na americké akcie se držely výrazně v plusu. Krátce po 13.00 futures na Dow rostly o 3,86 %, futures na S&P 500 se zvyšovaly o 3,91 % a futures na Nasdaq Composite zpevňovaly o 4,06 %.

Ministerstvo financ očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla podle úřadu česká ekonomika vykázat růst o 3,1 %. Loni ekonomika stoupla podle dat Českého statistického úřadu z konce března o 2,5 %.

Z korporátních zpráv investory mimo jiné zaujalo, že odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na 477 111 vozů. Firma nicméně upozornila na první známky oživení poptávky na čínském trhu.

Americké akcie do seance vstoupily vysoko v plusu. Index Dow rostl kolem 15.35 o 3,73 %, širší S&P 500 se zvyšoval o 3,55 % a Nasdaq Composite přidával 3,37 %. Zhruba o hodinu později Dow přidával už 4,76 %, S&P 500 se zvyšoval o 4,67 % a Nasdaq Composite rostl o 4,71 %.

Index PX pražské burzy nakonec v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř všechny tituly, dařilo se hlavně finančním emisím v čele s Erste Group Bank, jejíž akcie si připsaly téměř 11 %.

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %
Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř všechny tituly, dařilo se zejména finančním emisím v čele s Erste Group Bank, jejíž akcie si připsaly téměř 11 %.

Také evropské akcie v pondělí nakonec výrazně posílily. Skutečnost, že na kontinentě nárůst počtu obětí nemoci COVID-19 zpomalil, totiž vzbudila naděje, že zavedené restrikce se budou postupně uvolňovat. Index STOXX 600 si připsal 3,73 % na 320,58 bodu. Nejvíce rostly akcie automobilového průmyslu a cestovního ruchu.

Evropské akcie v pondělí posílily, obětí nemoci COVID-19 nyní přibývá méně
Evropské akcie v pondělí výrazně posílily. Skutečnost, že na kontinentě nárůst počtu obětí nemoci COVID-19 zpomalil, totiž vzbudila naděje, že zavedené restrikce se budou postupně uvolňovat. Panevropský akciový index STOXX 600 si připsal 3,73 % na 320,58 bodu. Nejvíce rostly akcie automobilového průmyslu a cestovního ruchu.

Mezinárodní měnový fond uvedl, že vidí omezené, ale povzbudivé signály oživení v Číně, která byla první zemí zasaženou pandemií nemoci COVID-19. Současně ale varoval, že nelze vyloučit obnovení pandemie v Číně i jinde ve světě. Ekonomové MMF uvedli, že pandemie způsobená novým koronavirem stáhla svět do recese, a varovali, že bude horší než předchozí recese z doby finanční krize. Vyzvali také ke globální a koordinované odpovědi na zdravotnickou i ekonomickou situaci

Americké akciové indexy navečer průběžné zisky dále mírně navyšovaly a například Dow posiloval o více než sedm procent. Nakonec Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 7,73 %, S&P 500 vzrostl o 7,03 % a Nasdaq Composite zpevnil o 7,33 %.

Americké akciové indexy v pondělí přidaly přes 7 %. Trh cítí naději, že je vrchol pandemie blízko
Americké akcie v pondělí výrazně zpevnily. Hlavní tři akciové indexy si připsaly přes sedm procent. Mírný denní pokles počtu obětí nemoci COVID-19 v New Yorku, tedy ve státě, který šíření koronaviru sužuje v rámci USA nejvíce, vyvolal naději, že hlavní nápor pandemie zde polevuje.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
včera v 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
včera v 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
včera v 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
včera v 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila. Index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
včera v 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
včera v 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
včera v 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
včera v 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
včera v 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
včera v 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
včera v 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
včera v 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
včera v 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
včera v 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
včera v 10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
včera v 10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
včera v 09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod