Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily
|

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně prohloubily, odpoledne se ovšem vrátily zhruba na výchozí úrovně. Americké akcie den zahájily růstem a zisky během seance navyšovaly. Čísla o šíření nákazy koronavirem vykazují v Evropě už několik dní trend snižujícího se počtu nových případů. Výrazněji navíc začíná přibývat už i těch, kteří se z nemoci COVID-19 zotavili.

Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Akciový trh

Kolem 9.35 panevropský index STOXX Europe 600 klesal o 1,03 % na 323,17 bodu, britský FTSE 100 se snižoval o 1,25 %, německý DAX byl pod nulou o 0,89 % a francouzský CAC 40 ztrácel 1,72 %. Index PX pražské burzy se ve stejnou chvíli snižoval o 0,66 % na 814,92 bodu.

Přední hospodářské instituty v Německu uvedly, že krize způsobená koronavirem vyvolá v Německu hlubokou hospodářskou recesi, v níž se hrubý domácí produkt může snížit o 4,2 %. Míra nezaměstnanosti by se navíc podle nich na vrcholu krize mohla vyšplhat na 5,9 %, bez práce by tak zůstalo 2,4 milionu lidí. V březnu činila míra nezaměstnanosti bez sezónního přepočtu v Německu 5,1 %.

Ráno také vyšla data z českého trhu práce. Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %, na stejné úrovni byla i loni v březnu. Počet lidí bez práce klesl proti únoru o téměř 1 700 na 225 678, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. O více než 9 000 ubylo ale také volných pracovních míst, úřad práce jich evidoval 342 287. Ministryně práce Jana Maláčová již dříve uvedla, že koronavirová krize by se mohla na údajích projevit až v příštích týdnech.

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také elektrárenské společnosti ČEZ. Burzu naopak brzdily cenné papíry Avastu nebo operátora O2.
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání
Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více méně do boku. Pozitivně investoři hodnotí zlepšování situace kolem šíření koronaviru. V závěru seance indexy část zisků odevzdaly, skončily ale i tak zhruba dvě procenta nad nulou.
Americké akcie v úterý po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec mírně ztratily
Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických epicentrech polevuje. Ke konci obchodování však hlavní indexy zisky smazaly a mírně klesly.

Ve 12.20 index STOXX Europe 600 klesal o 1,12 %, FTSE 100 ztrácel 1,55 %, DAX oslaboval o 1,08 % a CAC 40 odepisoval 1,69 %. Index PX klesal o 0,06 %.

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí ve středu schválili návrh Evropské komise, který peníze dosud vázané ve strukturálních fondech umožní co nejpružněji čerpat na podporu zdravotnictví či odvětví zasažených současnou krizí. Komise minulý týden navrhla k dosavadním 37 miliardám eur z kohezní politiky, které už vyhradila na nouzové použití, uvolnit další peníze původně určené na rozvojové projekty.

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního jednoho. Snaží se tak zmírnit dopady koronaviru na ekonomiku. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že banka úroky ponechá beze změny. Úřady v Polsku podobně jako v dalších zemích podnikají řadu kroků, aby v době koronavirové krize podpořily ekonomiku. Polsko už schválilo balík stimulačních opatření, který přijde státní rozpočet až na 75 miliard zlotých (zhruba 450 miliard Kč).


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Obchodování na amerických burzách začalo v plusu. Kolem 15.35 SELČ, tedy zhruba pět minut po startu seance, se indexy Dow, širší S&P 500 i index technologického trhu Nasdaq Compiste pohybovaly asi procento v plusu.

Zpravodajský web BBC s odkazem na analýzu nadace Resolution uvedl, že snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce tato opatření zemi vyjdou na 30 miliard až 40 miliard liber, což je proti původním předpokladům asi trojnásobek. Je to přibližně stejná částka, jakou kabinet vynakládá na policii a bezpečnost.

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME, jejíž cenné papíry si připsaly téměř devět procent, ale také Avastu nebo výrobci netkaných textilií PFNonwovens. Bankovní tituly spíše ztrácely, růst z nich vykázala jen Komerční banka.

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností
Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME, jejíž cenné papíry si připsaly téměř devět procent, ale také Avastu nebo výrobci netkaných textilií PFNonwovens. Bankovní tituly spíše ztrácely, růst z nich vykázala jen Komerční banka.

STOXX Europe 600 v 16.45 klesal o 0,71 %, FTSE 100 odepisoval 1,22 %, DAX ztrácel 0,97 % a CAC 40 oslaboval o 1,02 %. Dow ve stejnou chvíli přidával 1,44 %, S&P 500 rostl o 1,39 % a Nasdaq Composite byl v plusu o 1,31 %.

Panevropský benchmark STOXX Europe 600 nakonec posílil o 0,02 % na 326,67 bodu. Francouzský CAC 40 přidal 0,1 % na 4,442.75 bodu, britský FTSE 100 ale klesl o 0,47 % na 5 677,73 bodu a německý DAX oslabil o 0,23 % na 10 332,89 bodu. Dolů indexy táhl sektor ropy a zemního plynu, nahoru naopak odvětví cestování a turistického ruchu.

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu
Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech pohybovaly celý den. Závěr seance ale přinesl oživení a některé benchmarky se dokonce dostaly mírně nad nulu. Na trzích je stále cítit optimismus stran vývoje pandemie nemoci COVID-19 způsobované wuchanským koronavirem.

Americké akcie zhruba půl hodiny před koncem seance rostly už o více než tři procenta. Index Dow přidával 3,05 %, S&P 500 se zvyšoval o 3,07 % a Nasdaq Composite zpevňoval o 2,3 %. Nakonec Dow stoupl o 3,44 % na 23 433,57 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 3,41 % na 2 749,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 2,58 % na 8 090,90 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,17 % na 43,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o zhruba tři bazické body na 0,767 %.

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily
Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení demokratického kandidáta Bernieho Sanderse z boje o Bílý dům pak podpořilo růst cen akcií zdravotních pojišťoven.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
před 22 minutami

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod
Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
včera v 17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus