Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 %
|

Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo 1,76 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 1,6 milionu míst po 4,79 milionu v červnu (revidováno z 4,8 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 10,2 % z 11,1 %, čekal se pokles jen na 10,5 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v červenci zpomalil o desetinu procentního bodu na 4,8 %.

Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Pracovní trh

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v červenci klesla na 61,4 % z 61,5 % v červnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 16,5 % z 18 %.

V březnu a dubnu ve Spojených státech zaniklo přibližně 22 milionů pracovních míst, vytvořeno jich od té doby zase bylo asi 9,3 milionu.

USA - míra nezaměstnanosti a míra participace

V soukromém sektoru vzniklo v červenci 1,46 milionu míst po přírůstku asi 4,74 milionu v červnu (revidováno z 4,77 milionu). Očekával se vznik zhruba 1,47 milionu míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vytvoření asi 26 tisíc míst (odhad: +253 tisíc, červen: +357 tisíc) a vládní sektor vytvořil v červenci asi 301 tisíc míst (červen: +54 tisíc).

Údaj o počtu vytvořených míst za květen byl revidován na 2,73 milionu z 2,7 milionu. Červnový přírůstek 4,79 milionu míst je rekordní, údaj za květen byl nejvyšší od roku 1939.

USA - změna počtu pracovních míst mimo zemědělství

Uplatnění nacházeli lidé v červenci především ve stravovacích provozech (+502 tisíc míst) a v maloobchodě (+258 tisíc míst). V těchto odvětvích zaniklo od začátku pandemie kolem osmi milionů míst, obnovena jich už byla asi polovina. Silná tvorba míst ve vládním sektoru byla dána nestandardním vývojem u řidičů školních autobusů nebo školních kuchařů. Ti bývají ze svých míst tradičně propouštěni právě v červenci, letos ale v červenci k propouštění kvůli koronaviru u těchto pozic nedošlo.

Průměrná hodinová mzda v červenci meziročně vzrostla o 4,8 %, v červnu růst činil 4,9 % (revidováno z 5 %). Proti červnu mzda v červenci stoupla o 0,2 % po poklesu o 1,3 % v předchozím měsíci (revidováno z -1,2 %). Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce byla pandemií zasažena hůře placená místa.

USA - meziměsíční vývoj mezd

"Data ukazují, že americká ekonomika dále ožívá, ekonomické zotavování ale zůstává nejisté. Trend je příznivý, cíl je ovšem ještě poměrně daleko," říká hlavní investiční stratég State Street Global Advisors Michael Arone.

Prudké červencové zpomalení růstu zaměstnanosti podle analytiků zvyšuje tlak na urychlení jednání Bílého domu a Kongresu o nových opatřeních na podporu ekonomiky.

Americký dolar v reakci na zveřejněná data posílil, euro k americké měně oslabilo z 1,184 k 1,178 USD. Futures na americké akciové indexy skokově zpevnily, rychle ale o zisky zase přišly. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se výrazněji nezměnil.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v červenci vytvořili asi 167 tisíc míst. Analytici ale v průměru odhadovali, že vzniklo asi 1,5 milionu pracovních příležitostí po přírůstku přibližně 4,31 milionu míst v červnu (revidováno z 2,37 milionu).

USA - tvorba míst v soukromém sektoru podle ADP

Čtvrteční data z trhu práce USA ukázala, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo v týdnu do 1. srpna 1,186 milionu lidí. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,435 milionu (revidováno z 1,434 milionu), a také lepší, než čekali analytici (1,415 milionu).

USA - nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Katastrofické scénáře se zatím nenaplňují, obavy se ale vracejí s přírůstky nakažených

Dopady pandemie covidu-19 na americký trh práce byly poprvé vidět v číslech za březen, tehdy v americké ekonomice mimo zemědělství zaniklo asi 1,37 milionu míst. Šlo o první úbytek míst od roku 2010. Dramaticky se situace zhoršila v dubnu, kdy úbytek míst dosáhl 20,79 milionu. Míra nezaměstnanosti v březnu stoupla na 4,4 % z květnových 3,5 %, v dubnu vyskočila na 14,7 %, a byla tak nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let 20. století. V poválečné historii byl dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. V květnu se čekalo další zhoršení situace, na trh ale dorazila opačná čísla, nezaměstnanost klesla na 13,3 %.

K tvorbě pracovních míst přispívá vracení se života do normálu. Obavy ohledně dalšího vývoje ekonomiky ovšem vzbuzuje stále vysoké tempo růstu počtu nakažených koronavirem, od začátku července přibývá 60 až 70 tisíc případů denně.

V pondělí investory potěšil index nákupních manažerů ve výrobě za červenec, který podle finálních dat společnosti IHS Markit stoupl na 54,2 bodu z červnových 52,6 bodu, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského března. Zpracovatelský sektor se na celkovém výkonu americké ekonomiky podílí zhruba 11 %.

Růst cen v USA v červnu zrychlil na 0,6 %, HDP v druhém čtvrtletí spadl anualizovaně o 32,9 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zažila nejhlubší propad v zaznamenané historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle předběžných údajů amerického ministerstva obchodu snížil o 32,9 %, a to zejména kvůli citelnému propadu spotřebitelských výdajů. USA za sebou mají rekordně dlouhou ekonomickou expanzi, která trvala od roku 2009.

Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce, právě služby se přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech totiž podílejí nejvíce. Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují zhruba 70 % ekonomické aktivity, klesly ročním tempem 34 %. Obavy o další vývoj výdajů spotřebitelů nyní zvýšil konec programu dodatečné podpory v nezaměstnanosti.

Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za sebou. Důvodem je obnovení ekonomické aktivity po uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Na červnovém růstu cen se více než polovinou podílelo zdražení benzinu.

USA - vývoj HDP (anualizovaně) a meziroční inflace

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus