Na trhu práce USA v dubnu zaniklo přes 20 milionů míst, nezaměstnanost je nejvyšší od velké hospodářské krize
|

Na trhu práce USA v dubnu zaniklo přes 20 milionů míst, nezaměstnanost je nejvyšší od velké hospodářské krize

Ve Spojených státech v dubnu mimo zemědělství zaniklo asi 20,5 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika přišla asi o 22 milionů míst po úbytku 870 tisíc v březnu (revidováno z -701 tisíc). Míra nezaměstnanosti vystřelila na 14,7 % z 4,4 %, čekal se skok na 14 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v dubnu zrychlil na 7,9 z 3,3 %.

Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Pracovní trh

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v dubnu klesla na 60,2 % z 62,7 % v březnu, čekal se pokles na 62 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jenom na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, vyskočila na 22,8 % z 8,7 %, čekal se růst jen na 11,2 %.

Údaj o celkové tvorbě pracovních míst za únor byl revidován na 230 tisíc z 275 tisíc. V březnu počet pracovních míst klesl poprvé od roku 2010. 

Celková míra nezaměstnanosti v USA je nyní nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let minulého století, míra participace je naopak nejnižší od poloviny 70. let 20. století. V poválečné historii činil dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %.

Vláda navíc upozornila, že mezi nezaměstnané nebyla započítána řada lidí, které zaměstnavatelé v důsledku koronavirové krize dočasně uvolnili z práce. Po jejich zahrnutí by míra nezaměstnanosti dosáhla dokonce 19,5 %.

Zanikají hlavně hůře placená místa

Průměrná hodinová mzda se v dubnu meziročně zvýšila o 7,9 %, v březnu růst činil 3,3 % (revidováno z 3,1 %). Proti březnu mzda v dubnu stoupla o 4,7 % po růstu o 0,5 % v předchozím měsíci (revidováno z 0,4 %), čekal se 0,3% růst. Skokový růst mezd potvrzuje, že zanikají především hůře placená pracovní místa.

Web televize CNBC upozornil, že nejvýrazněji propouštění zasáhlo ženy a příslušníky menšin. Nezaměstnanost žen v dubnu stoupla z 3,6 % na 15 %, Hispánců z 6 % na 18,9 %, Afroameričanů z 6,7 % na 16,7 % a asijských Američanů z 4,1 % na 14,5 %. O práci přišlo 15 milionů lidí pracujících na plný úvazek a 7,4 milionu lidí pracujících na částečný úvazek.

Opatření, jež mají bránit šíření koronaviru, vyvolala rozsáhlé propouštění v celé ekonomice. V soukromém sektoru ubylo v dubnu asi 19,52 milionu míst po zániku 842 tisíc míst v březnu (revidováno z -713 tisíc). Očekával se úbytek zhruba 21,05 milionu míst. Zpracovatelský sektor ohlásil ztrátu zhruba 1,33 milionu míst (odhad: -2,5 milionu, březen: -34 tisíc). Vládní sektor za duben přišel o asi 980 tisíc míst (březen: -28 tisíc).

Nejtvrději byl koronavirovou krizí v dubnu zasažen sektor volnočasových aktivit a pohostinství, v němž zaniklo 7,65 milionu míst. Výrazný úbytek míst ovšem zaznamenaly také sektory vzdělávání nebo maloobchodu.

Americký dolar v reakci na zveřejněná data nepatrně posílil a futures na americké akcie se mírně zvýšily. Výnos 10letých vládních dluhopisů na data výrazněji nezareagoval. Prezident Donald Trump označil zprávu za "očekávanou a bez překvapení". Dolar později začal k euru oslabovat.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v dubnu zrušili zhruba 20,24 milionu míst. Analytici v průměru odhadovali, že zaniklo asi 20,05 milionu pracovních příležitostí po úbytku asi 149 tisíc míst v březnu (revidováno z -27 tisíc).

Špatná dílčí data z amerického trhu práce chodí už několik týdnů. Podle odhadů americké centrální banky mělo před koronavirovou krizí asi 67 milionů Američanů zaměstnání, v němž kvůli koronaviru hrozilo vysoké riziko propouštění.

Zhruba před měsícem pobočka centrální banky v St. Louis upozornila, že dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku až 47 milionů pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by tak mohla snadno překročit 30 %. V době Velké deprese v letech 1929-1933 se přitom v USA nezaměstnanost dostala "jen" na 25 %.

Rychlý odraz není pravděpodobný

Ekonomové podle agentury Reuters předpokládají, že ožívání trhu práce USA bude jen pozvolné. "Vzhledem k předpokládané změně v postojích spotřebitelů odrážejících nejistotu ohledně zdraví, majetku, příjmů a zaměstnanosti neobnoví řada společností provoz. A pokud obnoví, přijmou méně lidí," uvedl ekonom Steve Blitz z TS Lombard. "Rychlé propouštění bylo bohužel pro řadu podniků jedinou možností, jak si zajistit přežití," dodal Jeff Crivello ze společnosti BBQ Holdings.

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila přibližně 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Prudké zhoršení situace na trhu práce se čeká také v Evropě. Poradenská společnost McKinsey upozornila, že by nezaměstnanost v Evropě mohla v příštích měsících vzrůst na dvojnásobek. V ohrožení by se kvůli škrtům, snižování mezd a pracovních hodin podle ní mohlo ocitnout bezmála 60 milionů pracovních míst.

Růst cen v USA v březnu zpomalil na 1,5 %, HDP v prvním čtvrtletí spadl o 4,8 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 %, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika vzrostla anualizovaně o 2,1 %.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu meziměsíčně stouply o 1,5 %. Ministerstvo práce nicméně zdůraznilo, že na kvalitě výsledků se tentokrát negativně podepsala koronavirová krize. S osobním sběrem dat v terénu statistici ustali 16. března, některé údaje tak poté nebylo možné zjistit kvůli uzavření prodejen.

V příštích měsících se ceny pravděpodobně budou meziměsíčně dále snižovat kvůli dopadům pandemie covidu-19 na poptávku. Zdražovat by ovšem mohlo nedostatkové zboží v důsledku dopadů pandemie na dodavatelské řetězce.

Problémy způsobené koronavirovou krizí jsou špatnou zprávou pro úsilí Donalda Trumpa o znovuzvolení v listopadových prezidentských volbách. Trump nyní prosazuje obnovování hospodářského života v USA, přestože země stále vykazuje vysoké přírůstky počtu případů nákazy koronavirem.

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, Business Insider, ČTK
Co musíte ráno vědět (27. května)
Co musíte ráno vědět (27. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v Praze, které firmy jdou do IPO i přes nejistotu na trzích a proč by měl...
Musíte vědět
Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky brzdily růst

Akcie ve Spojených státech posílily v naději na ekonomické oživení a vyvinutí vakcíny proti koronaviru, v závěru jim...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur
včera v 20:59

Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn částkou 5,5 miliardy eur. Již dříve problémovou...
Německo Doprava Podpora ekonomiky
Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv
včera v 19:15

Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv

Vdovec po Lori Klausutisové, jež před dvěma desítkami let zemřela při nehodě v kanceláři tehdejšího republikánského...
Twitter Sociální sítě Donald Trump
Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy
včera v 18:47

Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy

Německá průmyslová skupina Siemens hodlá po osamostatnění svého podnikání v oblasti energetiky a zemního plynu...
Siemens Evropské akcie Energetika
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního ruchu a volného času

Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu z předešlého dne a přiblížily se ke svému 11týdennímu maximu. Dařilo se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
včera v 17:44

Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční tituly

Pražská burza v úterý navýšila své zisky, když index PX posílil o 2,17 % a přehoupl se přes hranici 900 bodů na 901...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly
včera v 16:15

Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly

Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 623 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu

Důvěra amerických spotřebitelů se i v květnu drží na dlouhodobém minimu. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
včera v 15:55

Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank

Evropská centrální banka připravuje mimořádné plány na to, jak by realizovala svůj program nákupů dluhopisů za...
ECB Kvantitativní uvolňování Podpora ekonomiky
Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil
včera v 15:25

Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil

Pesimismus, který vlivem karanténních opatření v dubnu panoval mezi německými vývozci, tento měsíc díky otevírání...
Německo Mezinárodní obchod Koronavirus
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
včera v 15:00

Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou měsících se dnes otevře parket na NYSE

Futures na americké akciové indexy dnes před otevřením amerických trhů výrazně rostou. Po volném pondělí tak...
NYSE Dow Jones Americké akcie
Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
včera v 14:14

Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií

Společnost Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, se vrátila k plánu na primární...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
včera v 13:19

Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by měly být koncem roku

Další společností, která vyvíjí vlastní vakcínu na koronavirus, je firma Merck, která na projektu spolupracuje s...
Koronavirus Farmacie Merck
Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur
včera v 13:02

Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, stanovil orientační cenové rozpětí pro primární...
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
včera v 11:00

Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje investory

Investoři v Asii a Tichomoří v úterý reagovali pozitivně na zprávy, že firma začala s testováním své nové vakcíny v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice
včera v 09:37

Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice

Generální ředitel a většinový majitel Kofoly ČeskoSlovensko Jannis Samaras v rozhovoru pro E15 řekl, že společnost je...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Fúze a akvizice