V americké ekonomice v září zaniklo 33 tisíc pracovních míst, jde o první úbytek pozic za sedm let
|

V americké ekonomice v září zaniklo 33 tisíc pracovních míst, jde o první úbytek pozic za sedm let

Ve Spojených státech v září bez započtení sektoru zemědělství zaniklo zhruba 33 tisíc pracovních míst. Jde o první čistý úbytek míst od roku 2010. Na vině je extrémní počasí z přelomu srpna a září. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 90 tisíc míst po zhruba 169 tisících v srpnu (revidováno ze 156 tisíc). Míra nezaměstnanosti ale klesla z 4,4 % na 4,2 %, očekávala se stagnace na srpnové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,9 %.

Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v září stoupla z 62,9 % na 63,1 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla z 8,6 % na 8,3 %. Celková míra nezaměstnanosti je aktuálně nejníže od února 2001.

Průměrná hodinová mzda se v září meziročně zvýšila o 2,9 %, od května do srpna se zvyšovala konstantně o 2,5 %. Analytici odhadovali, že růst průměrné mzdy tímto tempem pokračoval i v září. Meziměsíčně v září průměrná hodinová mzda stoupla o 0,5 %, čekal se růst jen o 0,3 % po 0,2% zvýšení v srpnu (revidováno z +0,1 %).

V soukromém sektoru zaniklo v září 40 tisíc míst po přírůstku 164 tisíc míst v srpnu (revidováno z +165 tisíc). Očekával se přitom přírůstek 83 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo sedm tisíc míst (srpnový údaj byl revidován z -9 tisíc na +5 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí úbytek tisíce míst (odhad: +10 tisíc, srpen revidován z +36 tisíc na +41 tisíc).

Údaje byly ovlivněny řáděním hurikánů Harvey a Irma, které napáchaly podle odhadů škody za bezmála 300 miliard dolarů. "Odhadujeme, že hurikán Harvey bude nejnákladnější meteorologickou katastrofou v historii USA," uvedl v polovině září zakladatel a šéf služby Accuweather Joel Myers. Podle vládních údajů nemohlo minulý měsíc kvůli špatnému počasí pracovat zhruba 1,5 milionu lidí, nejvíce od ledna 1996.

Nejvýraznější úbytek míst zaznamenal sektor turismu, pohostinství a volnočasových aktivit, kde dosáhl čistý úbytek pozic 111 tisíc. To je nejvýraznější pokles počtu pracovních příležitostí minimálně od roku 1945.

Údaje o pracovních místech jsou ve vládní zprávě stanovovány na základě průzkumu mezi zaměstnavateli. Tento průzkum řadí mezi nezaměstnané i pracovníky s hodinovou mzdou, kteří po určitou dobu nemohli pracovat. Výpočet míry nezaměstnanosti je založen na samostatném průzkumu mezi domácnostmi, který takovéto pracovníky považuje za zaměstnané.

Úbytek pracovních míst odhadl správně mimo jiné hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Bojíme se, že za září bude poprvé po sedmi letech vykázán zánik pracovních míst. Obavy z toho, že Spojené státy spadly do recese, jsou však liché. Do USA pouze vtrhl Harvey. Je zřejmé, že letošní nezvykle silná hurikánová sezóna se projeví v ekonomických datech. Odhadovat dopad podobné přírodní katastrofy je přitom velice obtížné. Existuje sice historická zkušenost z roku 2005 s hurikánem Katrina, nyní ale byla postižena výrazně větší oblast. Z pohledu zaměstnanosti jde zhruba o pětkrát větší území. Ačkoli tedy od statistiky vývoje počtu pracovních míst lze očekávat zvýšenou rozkolísanost trhu, na prosincovém vzestupu sazeb Fedu by to nic změnit nemělo," napsal Vejmělek pro páteční Hospodářské noviny.

Americký dolar k euru po zveřejnění zprávy posílil z 1,1711 na 1,1673 EUR/USD, futures na americké akciové indexy naopak prohloubily průběžné ztráty. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti dalších hlavních světových měn vyskočil z 93,98 na 94,18 bodu.

Prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley neočekává, že by počasí mělo mít zásadní vliv na rozhodování centrální banky ohledně nastavení úrokových sazeb. Krátkodobě sice podle něj živly napáchaly značné škody, v delším horizontu ale přispějí ke zvýšení ekonomické aktivity. Podle Iana Shepherdsona z Pantheon Macroeconomics páteční údaje dokonce zvyšují pravděpodobnost prosincového zvýšení úroků.

"Zářijová data sice byla v kapitole změny počtu pracovních míst  slabá, celkově by ale zpráva neměla mít na situaci na trzích výraznější dopad. Analytici neměli velká očekávání a víceméně dávali najevo, že budou vzhledem k řádění dvou hurikánů tolerantní," říká Curt Long, hlavní ekonom National Association of Federally Insured Credit Unions.

"Pokud nebudeme brát v potaz důsledky extrémního počasí, je americká ekonomika stále v dobré kondici. Lze předpokládat, že v posledních třech měsících roku bude pracovních pozic opět přibývat," dodal Gus Faucher, hlavní ekonom PNC Financial Services Group.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za červenec byl revidován ze 189 tisíc na 138 tisíc.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v září zhruba 135 tisíc pracovních míst, nejméně od října 2016. Hurikány podle ADP významně zasáhly především menší prodejce. V srpnu podle ADP v soukromém sektoru vzniklo 228 tisíc míst (revidováno z 237 tisíc).

Inflace v srpnu zrychlila na 1,9 %, růst ekonomiky dosáhl v druhém čtvrtletí anualizovaného tempa 3,1 %

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně stoupl o 0,4 %, analytici očekávali 0,3% růst po 0,1% zvýšení v červenci. Meziroční míra inflace se v USA v srpnu zvýšila na 1,9 % z červencových 1,7 %, meziroční růst cen očištěný o volatilní ceny energií a potravin stagnoval na 1,7 %. Americká centrální banka meziroční tempo růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Inflační zpráva za září bude zveřejněna v pátek 13. října.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky USA v druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí. Dosáhl tak nejprudšího tempa za více než dva roky. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v druhém čtvrtletí podle očekávání stouply o 0,9 % po 1,8% zvýšení v předchozím kvartálu.

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 1,00-1,25 %. Představila zároveň novou ekonomickou prognózu a oznámila plán snižování své bilance. Dvanáct ze šestnácti členů měnového výboru čekalo ještě letos zvýšení základní úrokové sazby. Výhled na další roky se ale v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 představitelé banky aktuálně předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu.

Zdroj: FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK
Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden
před hodinou

Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden

Novozélandská firma Perpetual Guardian zavede natrvalo čtyřdenní pracovní týden. Během osmitýdenního testovacího...
Stres Byznys a podnikání
Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl
před hodinou

Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream loni přepravil nejvíce suroviny od roku 2011, zisk i výnosy společnosti...
Slovensko Zemní plyn Komodity
Google údajně dostane od EK rekordní pokutu
Google údajně dostane od EK rekordní pokutu
11:18

Google údajně dostane od EK rekordní pokutu

Americký internetový gigant Google dostane od Evropské komise pokutu pět miliard dolarů za zneužívání dominantního...
Alphabet (Google) Americké akcie Evropská unie
Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta
11:01

Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychlilo na 2 procenta z květnových 1,9 procenta....
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
10:45

Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace stagnovala na 2,4 %

Ve Spojeném království vyšla ve středu dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen,...
Spojené království Inflace Maloobchod
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se investoři vraceli k úternímu vystoupení šéfa Fedu Jeroma...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
10:00

Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA

Čína nyní směřuje své přímé zahraniční investice mnohem více do Evropy než do Severní Ameriky, v Evropě investuje asi...
Čína Investice Evropa
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
09:40

Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent

Švýcarskému výrobci hodinek Swatch Group vzrostl za šest měsíců letošního roku čistý zisk o 67 procent na 468 milionů...
Švýcarsko Výsledková sezóna
ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla…
ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla…
09:00

ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla 80krát

Výkon elektráren na území dnešní České republiky stoupl za posledních 100 let 28krát, výroba vzrostla 80krát. Počet...
ČEZ Akcie ČR
Kim Čong-un se při inspekci na severu KLDR netajil kritikou
08:19

Kim Čong-un se při inspekci na severu KLDR netajil kritikou

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při své inspekční návštěvě na severu země ostře kritizoval zpoždění staveb a špínu v...
Severní Korea (KLDR) Politika
Průměrná sazba hypoték v Česku v červnu klesla na 2,49 procenta
00:05

Průměrná sazba hypoték v Česku v červnu klesla na 2,49 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,49 procenta z květnových 2,51 procenta. Jde o první letošní...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním výsledkům

Akcie na burze v USA v úterý zpevnily. Hlavním impulzem byl optimistický projev šéfa americké centrální banky,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů ze zhruba 2 300
včera v 21:13

Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů ze zhruba 2 300

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair hodlá kvůli stávce irských pilotů v pátek zrušit asi jedno procento...
Doprava Irsko
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
včera v 20:50

Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii

Britští poslanci v úterý v klíčovém hlasování těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních aspektech...
Spojené království Evropská unie Politika
Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu
včera v 20:47

Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu

Egypt v úterý oznámil názvy prvních pěti státních společností, které letos v rámci plánu na posílení veřejných...
Egypt Blízký a Střední východ Privatizace
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když náladu na trzích určovala zejména...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly
včera v 17:48

Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly

Investice do energetického sektoru loni třetím rokem za sebou klesly. Celkem činily 1,8 bilionu dolarů, což ve...
Energetika Investice
Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky
včera v 17:38

Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky

Britská bankovní skupina Lloyds Banking Group, která je největší hypoteční bankou na britských ostrovech, se po...
Banky Evropské banky Spojené království