Václav Sulek: Vlastníci pozemků by si měli ohlídat, aby se organická hmota vracela do půdy
|

Václav Sulek: Vlastníci pozemků by si měli ohlídat, aby se organická hmota vracela do půdy

Pokud jako výrobce nemám možnost stanovit cenu svých produktů, existuje jen jediná cesta, a sice snižování nákladů. V zemědělství jde o zlepšování užitkovosti hospodářských zvířat, využívaní úspornějších a efektivnějších technologií, odpadního tepla z bioplynových stanic, ale i snižovaní podílu manuální práce, říká Václav Sulek, vedoucí týmu bankovních poradců Regionálního korporátního centra České spořitelny v Českých Budějovicích.

AGRO

Václav Sulek se na oblast zemědělství specializuje od roku 1987. Pracoval v zemědělské prvovýrobě, v zemědělských službách, ale i státní správě v oblasti zemědělství. V současnosti jako zaměstnanec České spořitelny pomáhá zemědělcům s financováním jejich investic a provozních potřeb. V portfoliu klientů má jak prvovýrobce, poskytovatele služeb, tak zpracovatelské společnosti.

Foto: David Těšínský

"Jestli čeští zemědělci prosperují? Zajímavá otázka. Rozhodně mohou investovat a rozvíjet své podnikání. Se zemědělci v západní Evropě nejsou zatím podnikatelské podmínky u nás srovnatelné."

Jak si podle vás ekonomicky stojí zemědělci v ČR?

Poslední čtyři roky byly podle mého názoru velice úspěšné. I přes pokles tržeb z výroby mléka kvůli nižším cenám dosahují zemědělské podniky velmi dobrých hospodářských výsledků. Část ztrát ze živočišné výroby kompenzují příjmy z rostlinné výroby a také stát jim poskytuje dotace na zmírnění dopadů nízkých cen mléka a předloňského sucha.

Cenotvorba zemědělských komodit

Co je příčinou stavu, kdy čeští zemědělci nevydělávají tolik, na kolik si přijdou jejich západní kolegové?

Problém je v cenotvorbě zemědělských komodit a výrobků. Ceny jsou určovány supermarkety ve vlastnictví zahraničního kapitálu a zpracovateli. Při stanovování cen nemají zemědělci patřičné slovo, takže podstatná část zisku z jejich produkce končí v řetězcích a u zpracovatelů. Což potvrzuje i skutečnost, že bez dotací by byla zemědělská prvovýroba ve ztrátě.

Jaké možnosti se v současnosti nabízejí českým zemědělcům, aby nezaostávali a rozvíjeli svá hospodářství?

Pokud jako výrobce nemám možnost stanovit cenu svých produktů, existuje jen jediná cesta, a sice snižování nákladů. Jde o zlepšování užitkovosti hospodářských zvířat, využívaní úspornějších a efektivnějších technologií, odpadního tepla, ale i snižovaní podílu manuální práce.

Jaká situace panuje ve vašem regionu z hlediska rozdělení trhu?

U nás na jihu Čech najdete převážně zemědělská družstva a společnosti, které hospodaří v průměru na zhruba 1,5 tisíce hektarů. V regionu jsou i fyzické osoby podnikající v zemědělství, to jsou většinou rodinné farmy a zároveň větší skupiny, tedy více společností vlastněných jedním nebo několika majiteli.

Péče o půdu

Co si myslíte o vizi takzvaného Zemědělství 4.0? Máte za to, že moderní technologie v budoucnu zemědělství zásadně změní?

Zemědělství 4.0 je podle mě řešením budoucnosti celého odvětví. To se potýká s nedostatkem pracovních sil, hlavně v živočišné výrobě. Právě moderní technologie mohou vyřešit tento problém. Jde také o větší přesnost, kvalitu, získávání dat z celého výrobního procesu a v neposlední řadě o nižší náklady, což bude pro konkurenceschopnost na domácím, ale i evropském trhu velice důležité. Přes to všechno je nutné podotknout, že toto odvětví je velice závislé na počasí, na čemž se toho mnoho změnit nedá, alespoň pokud hovoříme o klasickém zemědělství.

Jaké další trendy podle vás ovlivní české zemědělství?

Problémem v blízké budoucnosti může být úrodnost půdy. Stávající osevní postup s velkým zastoupením kukuřice a malým přísunem organických hnojiv do půdy vede k erozi a utužování půdy. Někde již toto začíná být problém, hlavně když zemědělci provozují jen rostlinnou výrobu a například slámu dále prodávají. Tam bude úrodnost klesat. Jsou ale i podniky, kde se o půdu starají velice dobře. Vlastníci pozemků by si měli ohlídat, aby se organická hmota vracela do půdy.

Jak vnímáte současný hlad po půdě ze strany zemědělců? Mají co nakupovat? A nakupují za rozumné ceny?

Každý zemědělec má zájem hospodařit na svém a být nezávislý. Hlad po půdě je velký, ale není již moc co kupovat. Navíc o zemědělskou půdu mají zájem i investoři, kteří nepodnikají v odvětví. Proto cena stále roste, což má vliv i na výši nájemného. Cena za metr čtvereční zemědělské půdy se u nás v regionu pohybuje od 17 do 27 korun.

Po roce 1989

Jak hodnotíte vývoj českého zemědělství od roku 1989?

Zemědělství od revoluce prošlo podstatnou změnou. Začátek 90. let byl o nejistotě, restitucích a hledání cest, jak pokračovat. Uvažovalo se o tom, zda mají smysl velké podniky, nebo spíše menší farmy. Velké přebytky tehdy byly hlavně v živočišné výrobě, což se řešilo vývozem živých zvířat. V sektoru se stále více uplatňovalo tržní prostředí, které se projevilo v poklesu počtu zvířat a zaměstnanců, ale i ve zvyšování užitkovosti a výnosů.

Jak dlouho trvalo toto transformační období?

Podstatné zlepšení nastalo po roce 2005, kdy začaly zemědělské podniky dostávat dotace ve větším objemu. Došlo k vybavení novou a výkonnou zemědělskou technikou, ale problémem zůstávala živočišná výroba. Pak přišla éra bioplynových stanic, která měla pomoci stabilizovat příjmy v prvovýrobě.

A jaká je situace nyní?

V současnosti je podle mého názoru u většiny zemědělských podniků dobře vybavena rostlinná výroba, podniky mají výkonné a přesné stroje i návazné technologie. Zároveň již dochází ke stavbám nových kravínů s moderními technologiemi, i když je pravda, že řada podniků se k tomuto kroku ještě neodhodlala. Čekají na vhodné dotace i cenový vývoj v oblasti živočišné výroby.

Spolehlivý partner

Mezi vašimi klienty spíše převládají zemědělci z rostlinné nebo živočišné výroby? A co konkrétně jim nabízíte?

Většina klientů provozuje kombinované zemědělství. Některé produkty pro zemědělství jsou odlišné od ostatních, například dlouhodobé úvěry na nákup zemědělské půdy se splatností až 20 let. Přístup ke klientům je ale stejný. Snažíme se být spolehlivým partnerem v dobrých i méně dobrých časech a hledat nejlepší způsob, jak klientům vyhovět. Někdy jsou to doslova produkty šité na míru. Česká spořitelna také sleduje vývoj na trhu v tomto odvětví a mění podle potřeb i své produkty a služby. V poslední době je poptávána a využívána i oblast poradenství, například při prodeji či koupi podniků. Naším hlavním cílem je vždy spokojený klient.


Foto: David Těšínský

Václav Sulek je absolventem Provozně ekonomické fakulty VŠZ v Českých Budějovicích. Po ukončení studia nastoupil do Agropodniku v Písku (prvovýroba a služby v zemědělství), poté pracoval ve státní správě (ÚKZÚZ Praha, Regionální odbor MZČR v Písku – zaměření na dotace do zemědělství, člen dozorčí rady ZZN Písek a Okresní nákazové komise v Písku). V bankovnictví působí 23 let, od roku 2007 v pozici vedoucího týmu bankovních poradců v Regionálním korporátním centru České spořitelny v Českých Budějovicích. K jeho koníčkům patří cyklistika, turistika, sportovní střelba, pěstování skalniček a konifer.

Více o tématu: www.investicniweb.cz/agro

21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika