Problém je,  že velké obchodní řetězce často preferují cenu před kvalitou
|

Problém je, že velké obchodní řetězce často preferují cenu před kvalitou

Rozumné investování do nových technologií, nákupu zemědělských strojů a půdy, které zemědělcům pomohou zefektivnit výrobu, zvýší výnosy, sníží náklady a minimalizuje potřeby fyzicky náročné lidské práce," říká Iva Bönischová z útvaru Řízení klientských propozic a rozvoje obchodu České spořitelny.

AGRO

Podle Ivy Bönischové se české zemědělství řadí mezi perspektivní sektory, byť se oproti jiným vyznačuje velkou závislostí na počasí, které vede k nepravidelným příjmům.

Z hlediska českého zemědělství, jak zní dobrá zpráva současnosti?

Zjednodušeně řečeno, jíst se musí, a dobrou zprávou je, že lidé stále více upřednostňují naši domácí produkci, která je mnohdy kvalitnější než dovezené zboží. Nahrává tomu i skutečnost, že ve strategii Ministerstva zemědělství ČR s výhledem do roku 2030 je stanoven cíl, že by české zemědělství mělo být do roku 2030 potravinově soběstačné a konkurenceschopné.

V oblasti zemědělství se jako bankéřka pohybujete 11 let. Jak hodnotíte jeho vývoj?

Potřeby našich zemědělců se v podstatě příliš nemění. Stále potřebují investovat do nákupu nových zemědělských technologií, strojních zařízení, půdy či modernizace provozů. Výzkum a inovace jsou důležitým aspektem pro další vývoj zemědělství u nás. Bohužel je někdy problematické dosažené výsledky promítnout do praxe, ať už je to z důvodu, že zemědělci jsou konzervativní, nebo z důvodu vysokých počátečních investic. V posledních letech si zemědělci stále více uvědomují, jak je důležité vlastnit půdu, a proto roste poptávka po úvěrech na nákup půdy. Určitým specifikem jsou projekty z oblasti obnovitelných zdrojů energie, zejména výstavba bioplynových stanic, a na ně navazujících investic, které se týkají především využití odpadního tepla.

Foto: David Těšínský

"Český zemědělský sektor je součástí evropského trhu a podléhá pravidlům Společné zemědělské politiky EU. To znamená, že bez provozních nebo investičních dotací by mnozí zemědělci nemohli fungovat," říká Iva Bönischová.

Dovoz ze zahraničí

S kterými riziky se v současnosti potýká české zemědělství?

Problém spatřuji ve skupování zemědělské půdy různými investory, kteří si dobře uvědomují, že půda je v zemědělství hlavním výrobním vstupem. Zemědělce v současnosti také trápí nejasnosti ohledně výkupu elektrické energie a tepla z obnovitelných zdrojů energie, především bioplynových stanic. Když je stavěli, předpokládali, že jim tato investice zajistí určitou stabilitu příjmů oproti klasické zemědělské činnosti, která je závislá na počasí, rozhodnutích o dotacích a levných dovozech ze zahraničí.

Jsou čeští zemědělci plně konkurenceschopní v rámci regionu?

Mnohdy bohužel ne, protože se k nám dováží i levné zemědělské produkty, jejichž cenám nemohou konkurovat. Zemědělská produkce se v naší republice snížila, naproti tomu agrární dovozy vzrostly, což platí především u masa, ale i mléčných výrobků. V těchto oblastech dochází ke snížení soběstačnosti. Přitom například naše ovoce či zelenina jsou lepší již proto, že se produkce sbírá čerstvá a dozrálá a do obchodů se může dostat během velice krátké doby, oproti dovozenému zboží, které do našich obchodů putuje mnohdy tisíce kilometrů. Problém je, že velké obchodní řetězce preferují často cenu před kvalitou.

Na co podle vás musí dbát každý zemědělský podnik nebo družstvo, aby dlouhodobě prosperovaly?

Na rozumné investování do nových technologií, nákupu zemědělských strojů a půdy, které v důsledku pomohou zefektivnit výrobu, zvýší výnosy, sníží náklady a minimalizují potřebu fyzicky náročné lidské práce.

Na co dalšího?

Smysluplné je i zakládání odbytových družstev, ve kterých by se zemědělci sdružovali a zajišťovali si lepší výkupní ceny svých produktů. Největší koncentrace je u nás v odvětví produkce mléka, ve kterém odbytové organizace zobchodují necelých 70 % mléka k dalšímu zpracování.

Které firmy v Česku ovládají zemědělský sektor? A jakou šanci v jejich konkurenci mají malé a střední podniky, případně rodinné firmy?

Největším hráčem na českém zemědělském trhu je Agrofert, který zahrnuje zemědělské, potravinářské, chemické, lesnické i technologické podniky. Nicméně na zemědělském trhu se pohybuje necelých 50 tisíc podniků. Věřím, že na trhu mají šanci uspět i menší firmy, protože poptávka po domácí produkci, lokálních potravinách nebo třeba prodejích ze dvora mezi lidmi roste.

Současné trendy  

Které hlavní trendy nyní ovlivňují zemědělský trh u nás?

Trendem současnosti je zvyšování efektivity práce při zachování či snižování nákladů. Dochází k razantnímu rozvoji senzorové techniky a zpracování dat. Ve Světě 4.0 jsou stroje, výrobky, poskytovatelé služeb, ale i dodavatelé a zákazníci schopni společně komunikovat v průběhu celého výrobního procesu až po dodání zboží. Na druhou stranu, digitalizace a propojení všech prvků výrobního procesu umožňují dodávat kvalitnější a individualizované výrobky a služby, zvyšovat produktivitu, snižovat náklady a obstát ve vysoce konkurenčním prostředí. K digitálnímu pokroku a jeho implementaci v zemědělství dochází jak v živočišné, tak v rostlinné výrobě.

Kde se podle vás dnes vyskytují hlavní investiční příležitosti pro zemědělská družstva a podniky?

Určitě se jedná o investice do digitalizace a nových zemědělských technologií, které zvýší tržby, sníží náklady a zvýší produktivitu práce. Další důležitou investicí do budoucna je nakupování zemědělské půdy, která je hlavním výrobním nástrojem, bez kterého se neobejde rostlinná ani živočišná produkce. Pokud mají zemědělci postavenou bioplynovou stanici, tak by určitě měli uvažovat o investici do navazujících projektů na obnovitelné zdroje energie, především v oblasti využití odpadního tepla, které je z velké části vypouštěno do vzduchu, přestože by jeho využití mohlo přinést další zajímavé příjmy.


Foto: David Těšínský

Iva Bönischová vystudovala Vysokou školu ekonomickou. V bankovnictví působí přes 20 let, z toho v oblasti zemědělství 11 let. Mezi její koníčky patří plavání, jízda na kole, jóga a pěkná knížka.     

Více o tématu: www.investicniweb.cz/agro

včera v 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý