Čistý zisk skupiny ČEZ loni vzrostl o 30 % na 19 miliard korun, návrh dividendy by měl být oznámen v dubnu
|

Čistý zisk skupiny ČEZ loni vzrostl o 30 % na 19 miliard korun, návrh dividendy by měl být oznámen v dubnu

Energetické skupině ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 % na 19 miliard korun. Přispěly k tomu zejména jednorázový výnos z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a růst výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Tržby skupině klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Návrh dividendy zveřejněn nebyl, podle generálního ředitele firmy Daniela Beneše by se tak mělo stát zřejmě v dubnu.

ČEZ Energetika Jaderná energetika Elektřina Akcie ČR Dividendy Výsledková sezóna

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením, vzrostl o 5 % na 20,7 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se snížil o 7 % na 53,9 miliardy Kč. Oba výsledky jsou téměř dvě miliardy korun nad výhledem, který společnost zveřejnila v listopadu.

Pokles provozního zisku EBITDA je důsledkem poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny. Pozitivní efekt vyšší výroby v jaderných elektrárnách a přínos nových OZE a ESCO akvizic byl eliminován vyššími náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny z tradičních zdrojů a narovnáním nevyfakturované elektřiny z roku 2016.

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně stoupla o dvě procenta na 60,9 TWh. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů byla meziročně vyšší o čtvrtinu. Prodej zemního plynu koncovým zákazníkům se zvýšil o 21 % a spotřeba elektřiny na distribučním území firmy ČEZ Distribuce vzrostla meziročně o 2,4 %, po klimatickém a kalendářním očištění o 3,1 %.

"Loňský rok byl úspěšný jak z pohledu dosaženého zisku, tak z pohledu plnění strategických cílů. Cíle na úrovni provozního i čistého zisku jsme překonali o téměř dvě miliardy a získali jsme povolení k dlouhodobému provozu pro zbývající tři ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Nejvýznamnější akvizicí skupiny ČEZ v roce 2017 byla akvizice německé společnosti Elevion, která patří k největším poskytovatelům komplexních energetických služeb (ESCO) v zemi a prostřednictvím které získal ČEZ více než 1 800 odborníků a roční tržby zhruba 8 miliard Kč. V oblasti zelené energetiky vstoupil ČEZ na francouzský trh a dále posílil své aktivity v Německu, kde instalovaná kapacita vzrostla na 133,5 MW.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák uvedl, že letos společnost očekává dosažení provozního zisku EBITDA 51-53 miliard Kč a očištěného čistého zisku 12-14 miliard Kč. S ohledem na objemné jednorázové položky zaúčtované loňském v roce se reálně jedná o mírný meziroční nárůst.

ČEZ měl k 15. březnu pro letošek zajištěný odbyt pro 95 % předpokládané výroby elektřiny za průměrnou cenu 31,50 EUR/MWh. Pro příští rok má společnost nasmlouvané prodeje pro 68 % výroby při průměrné ceně 31 EUR/MWh a pro rok 2020 má zajištěný odbyt pro 36 % předpokládané výroby při průměrné ceně 34 EUR/MWh. Objemy předprodané elektřiny pro další roky dosahují maximálně 10 %, nejvyšší průměrnou prodejní cenu má ČEZ nasmlouvanou pro rok 2023, a to 35,50 EUR/MWh.

Komentář finančního ředitele ČEZ Martina Nováka k výsledkům a výhledu společnosti

K vysokému čistému zisku v roce 2017 přispěly zejména prodej akcií MOL (+4,5 miliardy Kč), prodej nemovitostí v Praze (+1,1 miliardy Kč), zisk z obchodování s komoditami nad rámec ročního cíle (+1 miliarda Kč), ocenění zelených certifikátů pro rumunské větrné parky - přidělených v minulosti - v návaznosti na pozitivní změnu regulace (+0,8 miliardy Kč), dohoda o narovnání s podnikem Sokolovská uhelná (+0,7 miliardy Kč) a mimosoudní dohoda s bulharskou státní firmou NEK (+0,4 miliardy Kč).

"Výhled společnosti pro letošní rok mírně zaostal za našimi odhady. Ve srovnání s konsenzem trhu je náš výhled v souladu na úrovni očištěného čistého zisku a mírně nižší u EBITDA. Management nezveřejnil návrh dividendy, čekáme ale, že by společnost mohla navrhnout výplatu 35 Kč na akcii. Tato částka by mohla být vzhledem k lepším výsledkům za loňský rok reálná," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Vzhledem k tomu, že výhled není nijak překvapivý a chybí návrh výplaty dividendy, nečekáme výraznější reakci trhu."

Návrh dividendy by měl být oznámen v dubnu, čeká se podobná výše jako loni

Dividendu na úrovni 35 Kč na akcii by mohla společnost vyplatit i podle analytika Petra Bártka z České spořitelny. Analytik Bohumil Trampota z J&T Banky odhaduje, že ČEZ by mohl teoreticky vyplatit dividendu až 38 Kč na akcii (výplatní poměr 100 % čistého zisku). I on ale očekává spíše 35 Kč na akcii (dividendový výnos asi 7 %). Společnost by měla podle Trampoty zveřejnit návrh dividendy nejpozději v pozvánce na valnou hromadu, což by mělo být měsíc před jejím konáním (loni 21. června).

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš předpokládá, že firma oznámí návrh dividendy za loňský rok v dubnu. Řekl to na tiskové konferenci k loňským výsledkům. Její možnou výši komentovat nechtěl. Loni ČEZ ze zisku za rok 2016 vyplatil 33 Kč na akcii před zdaněním. Akcionářům tak bylo vyplaceno 17,8 miliardy korun, stát jako majoritní vlastník získal 12,4 miliardy korun. Čtyři roky předtím vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 Kč na akcii.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák na tiskové konferenci dále uvedl, že transformace společnosti dává smysl, protože by se mohlo podařit zvýšit efektivitu dvou částí více než jednoho celku.

Solidní závěr roku díky stabilní výrobě

Za samotné čtvrté čtvrtletí ČEZ vykázal provozní zisk EBITDA 12,9 miliardy Kč (4Q2016: 14,3 miliardy Kč), čistý zisk 2,4 miliardy Kč (4Q2016: ztráta 0,1 miliardy Kč) a upravený čistý zisk 3,4 miliardy Kč (4Q2016: 2,9 miliardy Kč). Tržby se skupině ve čtvrtém kvartálu snížily o 5,9 % na 55,17 miliardy Kč.

"V rámci jednotlivých segmentů nás překvapil provozní zisk EBITDA připadající na konvenční zdroje, který ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o 3 %. ČEZ vyprodukoval 16,2 TWh elektřiny z konvenčních zdrojů (meziročně +4,6 %), pozitivně se projevil obnovený provoz v jaderných zdrojích. Celková produkce nicméně zaostala za našimi odhady vlivem slabší produkce z uhelných zdrojů," uvádí Petr Bártek z České spořitelny.

Během konferenčního hovoru management ČEZ potvrdil dividendovou politiku (výplata 60-100 % čistého zisku, loni 90 %) a uvedl, že aktiva v Bulharsku byla prodána za výrazně více než 320 milionů eur, o kterých spekuloval bulharský tisk. Kupující strana (Inercom) nicméně nadále pracuje na financování transakce. Inercom také přizval bulharský stát k diskuzi o jeho možné účasti v transakci. Dvoutřetinový podíl ve třech bulharských rozvodných společnostech koupil ČEZ v roce 2004 za 281,5 milionu eur.

Inercom podal antimonopolnímu úřadu podklady pro schválení transakce s ČEZ

Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Tomáš Pleskač na úterní tiskové konferenci řekl, že prodej bulharských aktiv Inercomu sníží čistý dluh skupiny ČEZ v letošním roce zhruba o 10 miliard korun. V loňském roce společnosti čistý dluh klesl o devět procent na 134 miliard korun.

Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv podepsal ČEZ 23. února. V Bulharsku vyvolalo pochybnosti, zda je tak malý podnik jako Inercom schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu. Inercom, jehož jmění činí zhruba 100 milionů leva (1,3 miliardy Kč), má převzít aktivity s ročními tržbami asi 1,8 miliardy leva (přes 23 miliard Kč).

Aféra ohrozila bulharskou vládu a přiměla premiéra Bojka Borisova, aby se minulý týden setkal s majitelkou firmy Inercom Ginkou Varbakovovou. Hovořil s ní o postoupení státu kontrolního balíku akcií v provozech, jichž se ČEZ v Bulharsku zbavuje.

ČEZ si do smlouvy s Inercomem mimo jiné prosadil, že pět let po podpisu smlouvy nesmí nový vlastník bulharská aktiva bez souhlasu ČEZ prodat. Podle zdrojů ČTK se tím ČEZ chrání v arbitráži, kterou proti Bulharsku vede. Na začátku března se v Praze konala jednání o plnění podmínek smlouvy. Inercom požádal, aby byl prověřen možný vstup bulharského státu do obchodu.

Inercom minulý týden podal bulharskému antimonopolnímu úřadu podklady pro schválení transakce s ČEZ. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že šlo o jedinou odkládací podmínku smlouvy podepsané mezi českou a bulharskou firmou. Zopakoval také, že strany pracují na analýzách všech variant a dopadů případného vstupu bulharského státu do obchodu.

Balík prodávaných společností čítá sedm firem - CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie. Už na konci loňského roku ČEZ prodal odděleně uhelnou elektrárnu Varna poblíž černomořského pobřeží bulharské firmě SIGDA ODD.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií.

Zdroj: ČEZ, ČTK
RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou…
11:08

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou cenu?

Poté, co byl Donald Trump zvolen v roce 2016 prezidentem USA díky slibu, že Americe opět vrátí její velikost a oživí...
Ocelářské firmy Spojené státy americké (USA) Průmysl
Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl
09:16

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně klesl. Antimonopolní úřad...
Fúze a akvizice Česká republika Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
včera v 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
včera v 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
včera v 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
včera v 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
včera v 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
včera v 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
včera v 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
včera v 16:15

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
včera v 15:51

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
včera v 15:20

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
včera v 14:44

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

Ministři financí zemí EU se v pátek po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět...
Evropská unie Rizika Evropské banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
včera v 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)