Čistý zisk skupiny ČEZ loni vzrostl o 30 % na 19 miliard korun, návrh dividendy by měl být oznámen v dubnu
|

Čistý zisk skupiny ČEZ loni vzrostl o 30 % na 19 miliard korun, návrh dividendy by měl být oznámen v dubnu

Energetické skupině ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 % na 19 miliard korun. Přispěly k tomu zejména jednorázový výnos z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a růst výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Tržby skupině klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Návrh dividendy zveřejněn nebyl, podle generálního ředitele firmy Daniela Beneše by se tak mělo stát zřejmě v dubnu.

ČEZ Energetika Jaderná energetika Elektřina Akcie ČR Dividendy Výsledková sezóna

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením, vzrostl o 5 % na 20,7 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se snížil o 7 % na 53,9 miliardy Kč. Oba výsledky jsou téměř dvě miliardy korun nad výhledem, který společnost zveřejnila v listopadu.

Pokles provozního zisku EBITDA je důsledkem poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny. Pozitivní efekt vyšší výroby v jaderných elektrárnách a přínos nových OZE a ESCO akvizic byl eliminován vyššími náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny z tradičních zdrojů a narovnáním nevyfakturované elektřiny z roku 2016.

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně stoupla o dvě procenta na 60,9 TWh. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů byla meziročně vyšší o čtvrtinu. Prodej zemního plynu koncovým zákazníkům se zvýšil o 21 % a spotřeba elektřiny na distribučním území firmy ČEZ Distribuce vzrostla meziročně o 2,4 %, po klimatickém a kalendářním očištění o 3,1 %.

"Loňský rok byl úspěšný jak z pohledu dosaženého zisku, tak z pohledu plnění strategických cílů. Cíle na úrovni provozního i čistého zisku jsme překonali o téměř dvě miliardy a získali jsme povolení k dlouhodobému provozu pro zbývající tři ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Nejvýznamnější akvizicí skupiny ČEZ v roce 2017 byla akvizice německé společnosti Elevion, která patří k největším poskytovatelům komplexních energetických služeb (ESCO) v zemi a prostřednictvím které získal ČEZ více než 1 800 odborníků a roční tržby zhruba 8 miliard Kč. V oblasti zelené energetiky vstoupil ČEZ na francouzský trh a dále posílil své aktivity v Německu, kde instalovaná kapacita vzrostla na 133,5 MW.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák uvedl, že letos společnost očekává dosažení provozního zisku EBITDA 51-53 miliard Kč a očištěného čistého zisku 12-14 miliard Kč. S ohledem na objemné jednorázové položky zaúčtované loňském v roce se reálně jedná o mírný meziroční nárůst.

ČEZ měl k 15. březnu pro letošek zajištěný odbyt pro 95 % předpokládané výroby elektřiny za průměrnou cenu 31,50 EUR/MWh. Pro příští rok má společnost nasmlouvané prodeje pro 68 % výroby při průměrné ceně 31 EUR/MWh a pro rok 2020 má zajištěný odbyt pro 36 % předpokládané výroby při průměrné ceně 34 EUR/MWh. Objemy předprodané elektřiny pro další roky dosahují maximálně 10 %, nejvyšší průměrnou prodejní cenu má ČEZ nasmlouvanou pro rok 2023, a to 35,50 EUR/MWh.

Komentář finančního ředitele ČEZ Martina Nováka k výsledkům a výhledu společnosti

K vysokému čistému zisku v roce 2017 přispěly zejména prodej akcií MOL (+4,5 miliardy Kč), prodej nemovitostí v Praze (+1,1 miliardy Kč), zisk z obchodování s komoditami nad rámec ročního cíle (+1 miliarda Kč), ocenění zelených certifikátů pro rumunské větrné parky - přidělených v minulosti - v návaznosti na pozitivní změnu regulace (+0,8 miliardy Kč), dohoda o narovnání s podnikem Sokolovská uhelná (+0,7 miliardy Kč) a mimosoudní dohoda s bulharskou státní firmou NEK (+0,4 miliardy Kč).

"Výhled společnosti pro letošní rok mírně zaostal za našimi odhady. Ve srovnání s konsenzem trhu je náš výhled v souladu na úrovni očištěného čistého zisku a mírně nižší u EBITDA. Management nezveřejnil návrh dividendy, čekáme ale, že by společnost mohla navrhnout výplatu 35 Kč na akcii. Tato částka by mohla být vzhledem k lepším výsledkům za loňský rok reálná," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Vzhledem k tomu, že výhled není nijak překvapivý a chybí návrh výplaty dividendy, nečekáme výraznější reakci trhu."

Návrh dividendy by měl být oznámen v dubnu, čeká se podobná výše jako loni

Dividendu na úrovni 35 Kč na akcii by mohla společnost vyplatit i podle analytika Petra Bártka z České spořitelny. Analytik Bohumil Trampota z J&T Banky odhaduje, že ČEZ by mohl teoreticky vyplatit dividendu až 38 Kč na akcii (výplatní poměr 100 % čistého zisku). I on ale očekává spíše 35 Kč na akcii (dividendový výnos asi 7 %). Společnost by měla podle Trampoty zveřejnit návrh dividendy nejpozději v pozvánce na valnou hromadu, což by mělo být měsíc před jejím konáním (loni 21. června).

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš předpokládá, že firma oznámí návrh dividendy za loňský rok v dubnu. Řekl to na tiskové konferenci k loňským výsledkům. Její možnou výši komentovat nechtěl. Loni ČEZ ze zisku za rok 2016 vyplatil 33 Kč na akcii před zdaněním. Akcionářům tak bylo vyplaceno 17,8 miliardy korun, stát jako majoritní vlastník získal 12,4 miliardy korun. Čtyři roky předtím vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 Kč na akcii.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák na tiskové konferenci dále uvedl, že transformace společnosti dává smysl, protože by se mohlo podařit zvýšit efektivitu dvou částí více než jednoho celku.

Solidní závěr roku díky stabilní výrobě

Za samotné čtvrté čtvrtletí ČEZ vykázal provozní zisk EBITDA 12,9 miliardy Kč (4Q2016: 14,3 miliardy Kč), čistý zisk 2,4 miliardy Kč (4Q2016: ztráta 0,1 miliardy Kč) a upravený čistý zisk 3,4 miliardy Kč (4Q2016: 2,9 miliardy Kč). Tržby se skupině ve čtvrtém kvartálu snížily o 5,9 % na 55,17 miliardy Kč.

"V rámci jednotlivých segmentů nás překvapil provozní zisk EBITDA připadající na konvenční zdroje, který ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o 3 %. ČEZ vyprodukoval 16,2 TWh elektřiny z konvenčních zdrojů (meziročně +4,6 %), pozitivně se projevil obnovený provoz v jaderných zdrojích. Celková produkce nicméně zaostala za našimi odhady vlivem slabší produkce z uhelných zdrojů," uvádí Petr Bártek z České spořitelny.

Během konferenčního hovoru management ČEZ potvrdil dividendovou politiku (výplata 60-100 % čistého zisku, loni 90 %) a uvedl, že aktiva v Bulharsku byla prodána za výrazně více než 320 milionů eur, o kterých spekuloval bulharský tisk. Kupující strana (Inercom) nicméně nadále pracuje na financování transakce. Inercom také přizval bulharský stát k diskuzi o jeho možné účasti v transakci. Dvoutřetinový podíl ve třech bulharských rozvodných společnostech koupil ČEZ v roce 2004 za 281,5 milionu eur.

Inercom podal antimonopolnímu úřadu podklady pro schválení transakce s ČEZ

Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Tomáš Pleskač na úterní tiskové konferenci řekl, že prodej bulharských aktiv Inercomu sníží čistý dluh skupiny ČEZ v letošním roce zhruba o 10 miliard korun. V loňském roce společnosti čistý dluh klesl o devět procent na 134 miliard korun.

Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv podepsal ČEZ 23. února. V Bulharsku vyvolalo pochybnosti, zda je tak malý podnik jako Inercom schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu. Inercom, jehož jmění činí zhruba 100 milionů leva (1,3 miliardy Kč), má převzít aktivity s ročními tržbami asi 1,8 miliardy leva (přes 23 miliard Kč).

Aféra ohrozila bulharskou vládu a přiměla premiéra Bojka Borisova, aby se minulý týden setkal s majitelkou firmy Inercom Ginkou Varbakovovou. Hovořil s ní o postoupení státu kontrolního balíku akcií v provozech, jichž se ČEZ v Bulharsku zbavuje.

ČEZ si do smlouvy s Inercomem mimo jiné prosadil, že pět let po podpisu smlouvy nesmí nový vlastník bulharská aktiva bez souhlasu ČEZ prodat. Podle zdrojů ČTK se tím ČEZ chrání v arbitráži, kterou proti Bulharsku vede. Na začátku března se v Praze konala jednání o plnění podmínek smlouvy. Inercom požádal, aby byl prověřen možný vstup bulharského státu do obchodu.

Inercom minulý týden podal bulharskému antimonopolnímu úřadu podklady pro schválení transakce s ČEZ. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že šlo o jedinou odkládací podmínku smlouvy podepsané mezi českou a bulharskou firmou. Zopakoval také, že strany pracují na analýzách všech variant a dopadů případného vstupu bulharského státu do obchodu.

Balík prodávaných společností čítá sedm firem - CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie. Už na konci loňského roku ČEZ prodal odděleně uhelnou elektrárnu Varna poblíž černomořského pobřeží bulharské firmě SIGDA ODD.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií.

Zdroj: ČEZ, ČTK
Expertní tým prezidenta Zemana podpořil jadernou energetiku
včera v 16:24

Expertní tým prezidenta Zemana podpořil jadernou energetiku

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Výdaje na platy zaměstnanců státu mohou vzrůst až na 210 miliard korun
včera v 11:08

Výdaje na platy zaměstnanců státu mohou vzrůst až na 210 miliard korun

Výdaje na platy zaměstnanců státu by měly v příštím roce vzrůst proti letošnímu plánovanému objemu o 23,3 miliardy...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Rozpočet
Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
19. 10. 2018 22:30

Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne uzavřely smíšeně. Příznivé výsledky hospodaření společnosti Procter &...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Vicepremiér Salvini se chová jako neofašista, řekla bývalá italská…
19. 10. 2018 21:08

Vicepremiér Salvini se chová jako neofašista, řekla bývalá italská ministryně

Italský vicepremiér Matteo Salvini se chová jako neofašista, řekla v pátek v rozhlase bývalá italská ministryně práce...
Itálie Politika
Ukrajina se dohodla se zástupci MMF na poskytnutí záložního úvěru
19. 10. 2018 19:53

Ukrajina se dohodla se zástupci MMF na poskytnutí záložního úvěru

Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9 miliardy USD na dobu 14...
Ukrajina Střední a východní Evropa Mezinárodní měnový fond
Daimler kvůli dieselům varoval před letošním poklesem zisku
Daimler kvůli dieselům varoval před letošním poklesem zisku
19. 10. 2018 18:26

Daimler kvůli dieselům varoval před letošním poklesem zisku

Německá automobilka Daimler v pátek varovala, že její provozní zisk by mohl letos klesnout "podstatně" pod úroveň...
Daimler Německo Auta
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily…
19. 10. 2018 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy uzavřely páteční obchodování smíšeně, když investoři čekali na novinky týkající se italského...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor
Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor
19. 10. 2018 17:36

Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor

Francouzské aerolinky Air France podepsaly novou mzdovou dohodu s odbory. Oznámila to v pátek mateřská společnost Air...
Doprava Francie Evropské akcie
Babiš na summitu ASEM kritizoval daňové úniky a hledal nové trhy
19. 10. 2018 17:19

Babiš na summitu ASEM kritizoval daňové úniky a hledal nové trhy

Český premiér Andrej Babiš během summitu Evropské unie s lídry asijských zemí zdůraznil nutnost boje proti daňovým...
Česká republika Mezinárodní obchod Evropská unie
Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
19. 10. 2018 17:02

Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby

Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejím spojencům se nedaří zvýšit těžbu na úroveň, na které se dohodli v...
OPEC Ropa Komodity
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, v týdenním…
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, v týdenním…
19. 10. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, v týdenním horizontu stagnovala

Pražská burza v pátek potřetí v řadě klesla, když index PX odepsal 0,72 % na 1 079,3 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Putin dal pokyn k výstavbě jaderné elektrárny v Uzbekistánu
19. 10. 2018 16:31

Putin dal pokyn k výstavbě jaderné elektrárny v Uzbekistánu

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek s uzbeckým prezidentem Šavkatem Mirzijojevem dali prostřednictvím...
Rusko Jaderná energetika Energetika
FT: Bývalý britský vicepremiér Clegg bude pracovat pro Facebook
FT: Bývalý britský vicepremiér Clegg bude pracovat pro Facebook
19. 10. 2018 16:18

FT: Bývalý britský vicepremiér Clegg bude pracovat pro Facebook

Bývalý britský vicepremiér Nick Clegg bude ředitelem týmu, který má ve společnosti Facebook na starosti globální...
Spojené království Politika Facebook
USA: Prodeje starších domů v září klesly o 3,4 %
19. 10. 2018 16:01

USA: Prodeje starších domů v září klesly o 3,4 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,4 % na celoročně přepočítané tempo 5,15...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (19. října)
19. 10. 2018 15:20

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Státní dluh ČR ke konci září stoupl o 47 miliard na 1,671 bilionu Kč
Státní dluh ČR ke konci září stoupl o 47 miliard na 1,671 bilionu Kč
19. 10. 2018 15:00

Státní dluh ČR ke konci září stoupl o 47 miliard na 1,671 bilionu Kč

Český státní dluh letos ke konci září vzrostl proti konci roku 2017 o 46,7 miliardy korun na 1,671 bilionu Kč. V...
Česká republika Zadlužení
Kanadské maloobchodní tržby v srpnu mírně klesly
19. 10. 2018 14:40

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu mírně klesly

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Inflace v Kanadě v září meziročně klesla na 2,2 %
19. 10. 2018 14:30

Inflace v Kanadě v září meziročně klesla na 2,2 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 2,2 % po růstu o 2,8 % v předchozím měsíci (odhad: 2,7 %). V...
Kanada Inflace